ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.09.2010
ÎNSCRIS: 13.04.09
JUL-2009

O zi in Barcelona

Azucar Moreno - Che Caramba

Dupa cum am scris in alt review, anul trecut in luna iulie am fost in Spania la invitatia unor prieteni care stau in Tarragona. Intr-una din zile ne-am urcat in masina lor si cu totii am luat directia... Barcelona.

Iata-ne ajunsi aici si a inceput nebunia cu locurile de parcare, in final am lasat masina intr-o parcare subterana din zona Palau de Mar (langa portul vechi al Barcelonei). De aici, am luat-o la pas, . ne -am oprit putin pentru poze la statuia lui Cristofor Columb dupa care am intrat pe faimosul bulevard La Rambla-cea mai cunoscuta zona a Barcelonei.

Fiind varf de sezon a trebuit sa fim foarte atenti la genti deoarece de aici nu lipseau vestitii nostri conationali mari amatori de alba-neagra. La Rambla este principalul punct de reper al turistilor, este unul din cele mai animate locuri din Barcelona de-alungul caruia sunt dispuse magazine (cam scumpe) si avand o lungime de peste 1 km.

Dintre atractiile de pe acest bulevard pe langa oamenii-statuie, pictori si caricaturisti am trecut pe langa vestita piata Bouqueria (am vrut sa intram dar era ff. aglomerat si am facut cale intoarsa) si Muzeul de Ciocolata (imi pare rau ca nu l-am vizitat).

In capatul celalalt al bulevardului este Piata Catalunya- km 0 al Barcelonei fiind si o zona de legatura intre partea veche si cea noua a orasului, aici, aflandu-s. e si principalul punct de informare turistica. Ajunsi aici ne-am oprit iar pentru poze dupa care am mers la coada pentru bus-ul turistic unde ne-am hotarat pt. linia rosie (17 euro de persoana) care cuprinde cele mai interesante obiective turistice mai precis zona nordica a Barcelonei.

Cu acelasi bilet se poate cobori la oricare dintre statii, vizitezi dupa care te urci in bus-ul urmator. Pe linia rosie se poate vizita: Sagrada Familia, Parcul Guell, Palatul Regal, stadionul Nou Camp, parcul Tibidabo etc. Din bus am coborat doar la Parcul Guell si stadion restul le-am admirat din bus.

Parcul Guell ne-a placut f. mult; a fost proiectat de catre Gaudi si construit la inceputul anilor 1900, iar din cate am retinut este in patrimoniul mondial UNESCO. Deasemenea, parcul este localizat la inaltime pe un deal (de unde ne-a lasat bus-ul este de urcat pe jos sau cu masina_), are la intrare doua casute care amintesc de basmele fratilor Grimm, iar in partea dreapta se afla o grota care a fost proiectata pentru trasuri si cai (se adaposteau in zilele ploioase), mai exista casa in care a locuit Gaudi si bineinteles o gradina f. frumoasa cu palmieri. De aici de sus se vede o frumoasa panorama a orasului. In parc se afla o terasa unde preturile sunt maricele (4,5 euro halba de bere) unde nu am sta t deoarece era foarte multa aglomeratie.

La iesirea din parc, pana se ajunge la statia bus-ului sunt destule magazinase unde berea la cutie este la jumatate de pret (estrella damm care noua ne-a placut f. mult). Urmatoarea noastra oprire a fost impresionantul Nou Camp care are o suprafata de 55.000 de metri patrati. Dupa ce am platit biletele de intrare (17 euro de persoana) am fost indrumati catre o sala de cinema unde ni s-au dat niste ochelari 3D. Aici, pentru circa 15 minute am vizionat o parte din cele mai frumoase meciuri ale F. C. Barcelona, dupa care am trecut la turul stadionului, vizitarea muzeului si la sfarsit am intrat la magazinul de prezentare.

In zilele in care au loc meciuri muzeul este deschis intre 10-15, iar turul stadionului nu se efectueaza. Vizitarea muzeului include o prezentare a istoriei clubului prin colectii de fotografii, trofee si documente ce arata anii de glorie ai clubului.

Cine vroia sa viziteze doar muzeul pretul era de 8,5 euro iar copiii pana in 6 ani gratuit. La sfarsit am intrat si la magazinul de prezentare unde toate mi s-au parut destul de scumpe (sotul si-a luat o sapca pe care a dat 15 euro iar fetei i-am luat un rucsac nike pe care am dat 35 de euro).

De la stadion am plecat foarte incantati, ne-am urcat in bus-ul rosu si la prima statie am coborat pt. a tschimba cu bus-ul de pe linia albastra si cu acesta am calatorit pana la puctul final al calatoriei noastre, Port Vell.

Si acum surpriza de final: de la 9,30 pana la 18,45 am platit parcarea... 35 de euro.

Pentru la anul avem din nou invitatia prietenilor nostri pentru a continua vizitarea celorlalte obiective pe care nu le-am vizitat, dar cine poate sti ce o mai fi pana la... anul.

Trimis de celeste in 18.09.10 13:00:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: valencia, madrid, zaragoza, tarragona, salou

VIZUALIZĂRI: 6319 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (celeste); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

sandu.53 [18.09.10 13:08:46] »

celeste ai descris perfect niste locuri pe care le-am colindat si eu si mi-ai rascolit (in bine) amintirile inclusiv cele despre stadion. felicitari si iti acord cu mare placere primele puncte.

magdalena [18.09.10 13:12:02] »

Pacat ca nu ai vazut un muzeu al ciocolatei! Noi am vazut in Praga.

O incursiune in Barcelona in care ai povestit concis ce putem vizita.

celeste [18.09.10 13:40:57] »

@sandu 53 multumesc frumos era bine daca vedeam si un meci (visul sotului meu); @magdalena asa am zis si noi pacat dar cine stie poate la... anul

pepsi70ro [18.09.10 14:53:26] »

Barcelona este unul dintre orasele pe care doresc neaparat sa le vizitez in aceasta viata.

Te invidiez, felicitari pentru review!

Apropo, turul orasului se putea face si in urmatoarea zi, adica biletul era valabil 2 zile, nu?

celeste [18.09.10 15:03:59] »

@pepsi70, iti multumesc frumos. Sunt sigura ca daca o sa ajungi nu o sa-ti para rau. Dupa cum ai vazut nu am avut decat o zi la dispozitie in care am incercat sa prind cat mai multe. Apropo am inteles ca in Mamaia a inceput un targ de turism care tine pana maine seara.

pepsi70ro [18.09.10 15:08:20] »

Am fost in urma cu jumatate de ora la acel Targ te turism si am fost surprins sa vad lacatul pe usa. Standurile goale, mai se vedeau cateva reclame de la hoteluri, dar totul inchis Ar fi trebuit sa inchida maine seara. Suspect...

(scuze de off topic)

celeste [18.09.10 15:19:47] »

Biletul este valabil doar pentru o singura zi. Pentru 2 zile era 27 de euro parca. Dar am atasat o poza la sfarsit cu traseul si cu pretul de la bus.

liviadavidescu [18.09.10 19:33:58] »

Dupa parerea mea Barcelona merita cu prisosinta titlul suprem in topul celor mai atragatoare orase din punct de vedere turistic, din Europa.

Am trait acolo experiente minunate si extraordinar de interesante.

Iti recomand sa nu ratezi data viitoare Muzeul Ciocolatei, caci, din punctul meu de vedere este de neuitat. In afara de descrierea modului in care se prepara ciocolata, pornind de la arborele de cacao, trecand prin diferitele epoci de glorie ale acesteia si terminand cu obiectele de arta din ciocolata.

O corida in miniatura... o madona... personaje de poveste...

O alta sugestie ar fi Muzeul Picasso si Muzeul Naval. Absolut minunate.

Iar plaja Barcelonetta, cu nisip fin si apa minunata... nu trebuie ratata.

Cum recomand sa nu ratezi nici Sangria, un vin fructat, servit cu bucati de portocale si lamai, in carafa, amestecat cu cuburi de gheata.

Barcelona are atat de multe obiective incat o vacanta nu ajunge, ai dreptate. Eu am fost acolo de doua ori si chiar nu am reusit sa vad decat prea putin.

Felicitari pentru review!

webmaster13 [18.09.10 20:24:09] »

Am atasat aceasta melodie, insa se poate schimba!

presario [19.09.10 09:28:06] »

Foarte frumos orasul asta, feliciari pt descriere.

Luni o sa vorbesc la FC Bihor sa faca si ei muzeu cu "realizarile" clubului + tur de stadion, poate mai strang ceva bani la buget.

celeste [19.09.10 16:00:06] »

Webmaster13, iti multumesc frumos pentru melodie, este ok, ramane asta.

adrian2010 [19.09.10 21:45:01] »

Ma bucur pentru tine ca ai ajuns in Barcelona si imi place foarte mult cum ai descris acest oras!

Un vot maxim vine si de la mine, al 9-lea!

chelie_d [20.09.10 15:21:19] »

trebuie sa te contrazic: stadionul echipei Fc Barcelona este pe ruta albastra si nu rosie,iar port Vell este pe ruta rosie,nu cea albastra.Pentru detalii :http://www.barcelonabusturistic.cat/web/guest

am fost eu in mai si sigur nu s-a schimbat de atunci

si ce nu inteleg, de ce ati platit pretul intreg la bilet pentru vizitarea stadionului si muzeului, nu aveati reducere de la bus??

celeste [20.09.10 17:49:23] »

@ioncsovadrian, iti multumesc frumos pt. aprecieri

celeste [20.09.10 18:06:55] »

@chelied, nu cred ca e cazul sa ma contrazici pt. ca am atasat niste poze din care reiese clar ca linia rosie duce la stadion, iar linia albastra la port vell.

Referitor la biletul de la bus au fost mai multe obiective pe care le-am scris si in rw, dar noi am coborat doar la Parc Guell si la stadion. Cu un an inaintea noastra (2008), a fost fata noastra si a vizitat si celelalte obiective de pe traseul liniei rosii si a facut un maldar de poze si 2 mini dvd-uri iar din aceasta cauza noi nu am mai coborat. Am platit biletul de intrare 17 euro ca am uitat carticelele de reducere pe banca la Parc Guell.

Dupa ce or sa fie validate pozele o sa vezi traseele de anul trecut.

Iti doresc o zi buna!!!

chelie_d [20.09.10 19:41:44] »

ba, cred ca, este cazul sa te contrazic deoarece, nu vrem sa inducem lumea in eroare (cei care vor sa viziteze Barcelona pe viitor)...

am atasat si eu 2 poze, in care se pot observa destul de clar traseul rosu si cel albastru

poate anul trecut asa era (cum spui tu) dar anul acesta este cum o sa observi din pozele atasate (cum am spus eu... ... ... ... .)

Iti doresc o seara placuta in continuare!

celeste [20.09.10 22:10:28] »

@chelie d, dupa cum cred ca ai vazut in rw-ul meu nu am indus pe nimeni in eroare pentru ca eu am relatat perioada in care am fost eu. Daca traseele s-au schimbat eu nu am nici o vina. Nu inteleg, care-i problema? Intr-un an de zile se pot schimba multe.

chelie_d [20.09.10 23:12:28] »

nu este absolut nici o problema... iti doresc vacante placute in viitor

liviadavidescu [21.09.10 15:43:48] »

@eleste,

@chelie d

Din punctul meu de vedere cei care vor sa gaseasca stadionul il vor gasi, oricum, pe linia rosie sau albastra... nu are importanta.

Noi am ajuns cu metroul si un autobuz, de exemplu, pur si simplu intreband. Este absolut laudabila dorinta voastra de a-i ajuta pe cei care vor sa ajunga acolo, ea razbate net din review-urile si ecourile voastre. Dar lucrurile se pot schimba de la un an la altul in ceea ce priveste mijloacele de transport, si nu poti sti exact la ce sa te astepti pana nu ajungi acolo...

Iar eu, personal, nu am o amintire mai vie cu stadionul decat cea cu politisti in civil care ne-au legitimat si ne-au mirosit banii... pentru ca un strain cu aspect oriental ne oprise, sa ne intrebe, chipurile, unde e nu stiu care statie de metrou...

Dovada ca fiecare are propriile experiente, chiar daca obiectivele turistice sunt aceleasi...

celeste [21.09.10 16:32:01] »

@liviadavidescu, sunt intru totul de acord cu tine

Ellada_sagapo [27.09.10 19:54:19] »

Aia da parcare la 35 de euro!

Bate Salonicul meu cu 3 euro pe ora, numai ca eu nu am stat decat 2 ore parca.

Frumos scris!

celeste [27.09.10 22:38:10] »

La Salonic nu am dat nici un ban pe parcare am gasit 2 baieti adevarati cu un boutique si am lasat-o in fata la ei, iar la Barcelona am gasit un parcagiu care nici nu a stat de vorba cu noi, cu toate ca am vorbit cu el in spaniola nu a fost chip dar, nu ne-a parut rau.

RobertCodescu [13.06.11 08:52:37] »

In iulie 2009 inca mai juca Ronalinho la FC Barcelona asa ca nimic NU e prea scump pentru un fan adevarat.

Recunosc pana in mai 2008 NU m-a interesat DELOC FC Barcelona dar dupa ce am ajuns pe Nou Camp si-am vazut ce bijuterie au si ce suporteri pasionali m-am indragostit iremediabil de tot ce inseamna BARCELONA!!!

FELICITARI pentru review!!!

adrian2010, celeste, chelie_d, Ellada_sagapo, liviadavidescu, magdalena, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Barcelona: