ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2010
DIN: Brăila
ÎNSCRIS: 24.06.10
SEP-2009

Vila Belvedere - cea mai frumoasa priveliste

Mi s-a intamplat de multe ori, mai ales in ultima vreme, atunci cand am cautat pe internet si am ales o locatie dupa prezentarea pe site, sa constat cand am ajuns acolo fie ca nu are curte, fie ca nu are parcare, fie ca rezervarea facuta nu s-a respectat, fie alte inconveniente de genul lipsei ustensilelor la bucatarie. O fi el bun internetul pentru ca gasesti acolo destule poze, diverse prezentari si oferte, dar se mai intampla uneori ca "pe afara sa fie vopsit gardul, iar inauntru... leopardul... "

Ei si dupa ce mi-am pierdut cateva ore bune de mi se facusera ochii in patratele, m-am hotarat la o pensiune care din prezentare mi se parea a fi un adevarat rai. Am sunat la un numar de telefon pe mobil, dar persoana care mi-a raspuns mi-a spus ca se afla in trafic si ca nu poate vorbi. "Nu-i nicio problema am spus eu, sun peste o jumatate de ora". Si am continuat sa caut alte locatii.

Spre surprinderea mea, dupa nici 10 minute, suna telefonul meu si la capatul celalalt al firului era persoana pe care o sunasem pentru a-mi face o rezervare. Totul a fost in regula, mi s-a spus ca nu e nici o problema in legatura cu perioada in care doream sa ajung acolo, nu a dorit nici sa trimit un avans, ci doar sa dau un telefon cu o zi inainte in cazul in care nu doream sa mai vin.

Pensiunea are site, exista acolo si o harta, deci nu aveam cum sa o ratez.

Intr-o dimineata de septembrie am plecat spre Busteni, sperand in sinea noastra ca totul va fi bine si ca nu vom avea parte de lucruri care sa ne strice mini-concediul. Drumul nu a fost foarte aglomerat, poate si datorita faptului ca era in timpul saptamanii, am ajuns foarte usor la pensiune, iar cand am zarit-o mi-am dat seama ca arata exact ca in prezentare. Locatia este de vis, de fapt sunt multe pensiuni frumoase in Busteni, dar eu tot inclin sa cred ca aceasta are privelistea cea mai frumoasa, fiind amplasata in punctul cel mai inalt din Busteni.

Vila se compune din 6-7 camere, amplasate la parter, etaj 1 si etaj 2, fiecare camera avand un balcon foarte mare de unde ai o vedere panoramica asupra intregii statiuni Busteni, de pe balconul-terasa putand sa vezi spre vest masivul Bucegilor si Crucea de pe Caraiman, spre sud statiunile Busteni si Sinaia, chiar si cota 1400, iar spre est cartierul Zamora si culmile muntelui cu acelasi nume.

La parter se afla bucataria si o sala mare unde se poate servi masa. Bucataria este dotata cu frigider, aragaz, diverse dulapuri cu fel de fel de vase de bucatarie si vesela.

Noi am avut o camera la etajul 1, spatioasa, baia la fel, iar surpriza a fost ca am avut frigider si in camera, cu toate ca este o combina frigorifica jos, in bucatarie.

In curte se afla un gratar, vila avand si o terasa cu mese din lemn unde se poate servi masa atunci cand vremea este frumoasa. Fac aici mentiunea ca am avut asistenta din partea administratorului vilei atunci cand am avut nevoie sa facem gratar afara, el ne-a aprins focul si ne-a ajutat cu fripturile...

Noi ne-am simtit foarte bine, nu ne-a supravegheat nimeni, am avut intotdeauna parte de un ajutor sau un sfat atunci cand am cerut.

Apa calda a fost la orice ora, prosoape curate, curatenie, tot ce este necesar sa te simti bine. Atat de bine ne-am simtit incat ne-am mai prelungit sederea cu o zi, iar la plecare am promis ca vom reveni.

Trimis de ascent in 17.09.10 23:11:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUȘTENI.

VIZUALIZĂRI: 7301 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ascent); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vila Belvedere din Busteni - privita din fata

magdalena
[17.09.10 23:22:33]

Sunt curioasa cum arata!

Sa inteleg ca nu ofera masa, ci o pregatim singuri, da?

[17.09.10 23:37:29]

@magdalena - da, masa o pregatim singuri. Oricum, in Busteni poti gasi de toate, chiar daca nu iti aduci de acasa.

Noi asta am dorit, sa mancam ce si cand vrem, fara un orar anume, mai ales ca daca mai mergi si pe trasee montane, nu poti respecta un anumit orar pentru masa.

magdalena
[17.09.10 23:46:35]

Arata chiar bine, iar panorama este superba! Desi eu in Busteni am fost cazata doar cand eram mica si mergeam in tabere, observ ca s-a dezvoltat destul de mult.

[17.09.10 23:51:25]

@magdalena - te rog sa ma crezi ca nu ne venea sa intram in camera, atat de frumoasa era privelistea. Stateam pana seara tarziu si priveam luminile si trenurile care treceau prin Busteni. Noaptea este liniste pentru ca nu se aude galagia de pe DN1 (decat ca un zumzet atunci cand stai pe balcon). Poti vedea chiar si Cota 1400 de la balconul camerei. De fapt, cele mai multe poze pe care le-am incarcat sunt din balconul camerei. Ma bucur ca au fost validate repede si le poti vedea.

Da, s-a dezvoltat foarte mult Busteniul. Dupa parerea mea, este cea mai frumoasa statiune si pentru toate gusturile - si pentru cei care vor sa urce pe munte si pentru cei care vor sa se plimbe pe sosea.

[18.09.10 00:37:45]

NOTA

Acest review l-am scris de vreo luna, dar nu l-am postat pentru ca nu aveam poze si de interior. Pentru ca locatia ne-a placut foarte mult, anul acesta am mers din nou in Busteni si tot in luna septembrie.

Asa ca voi actualiza impresiile postate anterior. In primul rand, pretul de cazare anul acesta a fost de 70 lei/camera/noapte. Administratorul de anul trecut nu mai era (sa fie oare de vina criza?), de vila se ocupa o doamna care este "om la toate" si le si face bine pe toate. Aceleasi conditii excelente de cazare si curatenie. Aceeasi atitudine mai mult decat primitoare a persoanei care raspunde la telefon pentru a face rezervari.

In al doilea rand, voi adauga pozele de anul acesta (camere, bucatarie).

dannek
[18.09.10 01:14:49]

@ascent

Intradevar privelistea face toti bani!

De notat in agenda!

sandu.53
[18.09.10 09:19:52]

un loc foarte frumos si la un pret foarte bun! fotografiile sunt foarte frumoase rivalizeaza cu imaginile din Austria sau Elvetia. Am retinut detaliile pentru prima ocazie cand ajung acolo. Bine scris review-ul... asa ca felicitari!

Alina Morar
[18.09.10 11:06:46]

Foarte frumoasa e pensiunea. De tinut minte pt cand vom ajunge in zona.

alinutzza140*
[18.09.10 18:24:58]

Pensiunea arata foarte bine. Privelistea este intr-adevar foarte frumoasa. Vot cu SB

[18.09.10 21:56:22]

@dannek, @sandu. 53, @Alina Morar, @alinutzza140 - ma bucur ca v-a placut locatia si va multumesc pentru vot! Chiar mi-as dori sa citesc impresii ale voastre si sa aflu ca ati ajuns acolo!

[12.06.11 21:10:17]

Buna, te rog daca se poate sa-mi spui si mie daca mai retii, ce numar ati avut la camera. Ne place foarte mult privelistea si dorim sa facem rezervare pentru luna viitoare. Multumesc.

[12.06.11 21:53:08]

Si inca o intrebare. Ati fost de doua ori. Camera fotografiata in interior este aceeasi cu cea in care ati fost prima oara? Cea cu balconul mare, care are un burlan de scurgere si ofera priveliste superba? Multumesc.

[12.06.11 23:27:05]

@sniga - da, am fost in aceeasi camera cazati. Numarul camerei este 10, insa sa stii ca aproape toate camerele au balcon mare.

Ma bucur ca ti-a placut. Nu vei regreta!

[13.06.11 07:24:31]

Multumesc.

[21.07.18 22:08:55]

Suntem în 20 iulie 2018... vila s-a vândut... Tot ce am scris pe aici, deocamdată, nu mai este valabil... Dacă voi mai merge acolo și voi vedea că sunt aceleași condiții în legătură cu cazarea și accesul la bucătărie, voi mai scrie... Până atunci rămâne doar priveliștea...

Alina Morar, alinutzza140*, ascent, dannek, magdalena, sandu.53, sniga
Alte impresii din această RUBRICĂVila Belvedere: