ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2010
ÎNSCRIS: 11.08.10
SEP-2010
single

Un hotel de 4 * foarte bun

Am stat in acest hotel de mai multe ori in ultimii 3 ani si am remarcat de fiecare data personalul profesionist si amabil, conditiile de cazare bune (atat la cel de 3* cat si la 4*), si mai ales amplasarea pe marginea lacului Tei, zona fiind ceva mai linistita si nu in ultimul rand calitatea buna a restaurantului.

Amplasare:

Hotelul este situat în partea de Nord a Capitalei pe strada Barbu Vacarescu, pe malul lacului Tei, intr-o zona linistita, aproape de zonele Baneasa, Floreasca, Pipera. Cu masina se face 15 - 20 minute pana in zona Romexpo sau piata Victoriei.

Accesul in parcarea hotelului se face pe baza de cartela – eliberata la bariera - si este cu plata inclusiv pt cei cazati in hotel. Se prezinta cartela la receptie, pt deblocare si ai posibilitatea sa intri si sa iesi din parcare oricand pe durata sejurului. La plecare se poate achita tariful pentru parcare la receptie sau la automatele din zona iesirii din hotel si parcare.

Hotelul are si foarte multe sali de conferinta, de diverse dimensiuni, unde se pot organiza evenimente, cursuri, etc. In toate zonele publice ale hotelului, inclusiv restaurantul, fumatul este interzis.

Camera:

Este de destul de mare, ai loc suficient, finisajele sunt de buna calitate si toate camerele au balcon. Camerele sunt impartite pe fumatori sau nefumatori. Accesul in camera se face pe baza de cartela.

Mobilierul este ok, cu bun gust, totul este foarte curat. Este un minibar (contra cost – apa, suc, bere, etc) LCD (unele camere au televizor), aer conditionat, internet wireless gratuit (numai la 4* iar la 3* contra cost pe baza de user si parola), seif, set pt curatat incaltamintea, set ac si ata, etc.

Baia este cu dus - hidromasaj, la fel si aici finisajele sunt de calitate buna, sapun crema, dusgel, uscator de par, prosoape de toate dimensiunile - schimbate zilnic, halate si papuci de baie, etc.

Restaurant:

Micul dejun - inclus - este bufet suedez, nu foarte bogat, insa cuprinde cam tot ce trebuie - oua ochiuri, omleta, crenvusti, salam, sunca, branza, cascaval, branza topita, iaurt, unt, gem, miere, cereale, ceai, cafea, suc, apa, portocale, grapefruit, etc. Este de remarcat ca pe langa omleta din bufet se pot comanda inca cateva feluri de omleta (cu ciuperci, ceapa, cascaval, sunca, etc.) care satisfac orice gust.

Pranzul si cina se pot servi in regim a la carte, portiile sunt generoase si felurile pe care le poti comanda variate. Se poate comanda si room service.

Deci, per ansamblu este un hotel de 4 * bun, potrivit in special pentru sejur de business.

Trimis de C.Todi in 17.09.10 21:20:36

VIZUALIZĂRI: 3361 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (C.Todi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.08 EUR pe cameră

[17.09.10 21:23:13]

Pe langa acest hotel am trecut zilnic cu masina spre servici si inapoi si mereu ma intrebam cum este!

Pretul presupun ca e in euro...

Ar fi bune niste fotografii.

presario
    [17.09.10 21:26:43]

Bun review-ul, am stat si eu la Caro acum multi ani, nici nu mai stiu cum este. Pretul este Euro?

[17.09.10 21:40:15]

ca o mica completare, hotelul respectiv este construit pe locul fostei fabrici de caramida, de fapt inca mai pastreaza o parte din zidurile exterioare ale acesteia. iar la fabrica de caramida s-a turnat un serial care ne-a facut copilaria frumoasa: Pistruiatul!

si daca tot suntem in sfera distractiei, in apropiere este Zone Arena, locul unde se tin de ceva timp o parte din concertele importante ale Bucurestiului. Aici a cantat Aerosmith si tot aici a avut loc Ciuc Summer Fest.

ca sa nu mai spun ca pe 2 octombrie aici se va intampla evenimentul artistic al toamnei, concertul Ozzy Osbourne!!!

si ca tot e vorba de Bucuresti, astazi incep serbarile dedicate zilelor orasului! poate ne vedem pe acolo!

[17.09.10 21:43:21]

@recul, foarte bune completarile tale, am vrut sa spun ca sunt ziduri rosii din caramida in jurul hotelului, daca nu ma insel sunt mai multe corpuri?

Cat despre serbarile dedicate zilelor orasului, poate vii cu amanunte, ce zici? ... (dar cred ca pe forum ca sa nu fie off topic).

C.TodiAUTOR REVIEW
    [17.09.10 21:46:33]

Pretul este in euro. Si, apropo de ecoul de la recul, in hotel i-am vazut de foarte multe ori pe cei de la Phoenix, iar prin iunie parca au avut un spectacol chiar in hotel.

[17.09.10 21:48:29]

Daca tot sunt spectacole de acest gen aici, exista oare afise si in hotel ca sa afli amanunte?

[17.09.10 21:52:44]

@magdalena

daca nu in hotel, sigur gasesti afise pe Barbu Vacarescu sau pe Stefan cel Mare, adica pe caile de acces spre hotel.

si ti-am urmat sfatul! gasiti pe forum informatii despre programul zilelor orasului. eu mi-am pus deja acumulatorii aparatului de fotografiat la incarcat!

C.TodiAUTOR REVIEW
    [17.09.10 21:57:19]

Da, atunci erau afise la intrarea in hotel si la barul din lobby. In general nu prea am dat atentie la afisele postate, insa i-am vazut in hotel pe cei de la Phoenix si cum sunt fan am intrebat imediat unde au spectacol.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [17.09.10 22:02:51]

@recul, aş vrea să te completez (contrazic) la rândul meu: e vorba de fosta Fabrică de Glucoză (de unde şi numele străzii pe care se află). Şi bag mâna în foc pentru informaţia asta, pentru că am crescut în Floreasca (e cartierul vecin, de peste pod, cu acest complex hotelier). Cine îşi mai aminteşte, in locul actualului bulevard era o cale ferată de marfă, ce se întindea de la Obor până la gara Băneasa. Pe acolo veneau trenuri cu cartofi stricaţi ce se transformau acolo în glucoză, mai apoi în alcool şi alte chestii 'comestibile'. Mirosul era... demenţial! Borhot la puterea a treia! (ceva mai spre nord era şi o micuţă gară - Gara Herăstrău, parcă îi spunea; era cam prin dreptul gropii actuale unde se construieşte nu-ş-ce mall ultra-mega-super şi unde era până nu mult timp în urmă intreprinderea FEA).

Tot despre această fabrică mai este legată o premieră în era postdecembristă a României: a fost primul edificiu demolat prin explozie controlată (din Bucureşti, cu certitudine). Anecdotic a fost faptul că prima detonare NU a reuşit să dărâme decât parţial edificiul! Vă daţi seama ce bine fusese construit. Era chiar un monument de arhitectură industrială. Din păcate, nu am reuşit să dau peste nicio însemnare cu privire la istoricul fabricii originale...

Astăzi nu ştiu cât la sută din complexul original a mai rămas în picioare. renovat ori nu...

[17.09.10 22:08:42]

@dragos

iti dai seama cred ca n-am nici cea mai mica intentie sa te contrazic! cred totusi ca un pic am avut si eu dreptate, in film este vorba de o fabrica de caramida, castigata de pistruiatu' cu pretul a 17 bile de sticla!

[17.09.10 22:17:20]

@dragos, jos palaria! Bune ecourile tuturor care aduc completari unor impresii spre mai buna noastra intelegere...

[17.09.10 22:30:18]

completat informatia din rubrica "pret sejur", adaugand valuta (euro)

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [17.09.10 23:08:43]

Deşi credeam că pe internet poţi găsi repede orice informaţie, iată că despre vechea Fabrică de glucoză am dat doar peste acest blog:

click aici

Şi am mai reuşit să aflu că a fost demolată în 1998 de antrepriza/firma Apolodor. Şi a fost într-adevăr prima!

Dacă are cineva mai mult succes decât mine, chiar aş fi curios...

@recul, ai dreptate în ceea ce priveşte faza din film. Din păcate, acea fabrică nu are absolut nicio legătură cu asta... Nici în film, nici în relitate...

popescu.borsa*
    [20.10.10 14:43:17]

Am stat si eu la acest hotel, in urma cu multi ani. Nu am gasit locuri la Hotel Erbasu, care se afla in apropiere. Pe vremea aceea, se practicau tarife diferete pentru turistii straini. Aici am vazut un domn italian, care platise peste 200$ pe noapte, tarand dupa el mai multe geamantane, sub ochii bovini si goi ai domnilor receptioneri.

C.Todi, magdalena, popescu.borsa*, recul*
    Alte impresii din această RUBRICĂCaro Club Hotel: