ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2010
ÎNSCRIS: 22.04.09
AUG-2010

ARTICOL ARHIVAT

Veniti turisti si plecati prieteni!

In aceasta vara am avut ocazia de a petrece cateva zile atat la mare, la munte dar si intr-o zona de deal, si anume Valea Doftanei, acest lucru dandu-mi posibilitatea sa experimentez statutul de turist atat la hotel cat si la pensiune. Prin urmare, sa va povestesc despre o pensiune minunata dintr-un loc minunat.

CAZAREA:

Camera a fost dubla matrimoniala, insa cand am ajuns acolo am avut surpriza de a observa ca sub aceasta denumire se ascundea un intreg apartament cu camera dubla, baie si living. Pensiunea dispune de camere atat cu baie proprie si cu televizor in camera cat si camere fara aceste dotari. Noi am ales o camera din prima categorie si am fost foarte multumiti din toate punctele de vedere: atat al design-ului mobilei, al curateniei dar si al linistii oferite. Camera nu a avut balcon insa nu am simtit lipsa lui deoarece pensiunea dispune de terase pe care se poate bea cafeaua in liniste beneficiind de o priveliste asupra peisajului de nota 10.

BUCATARIE SI MASA:

Pensiunea ofera masa turistilor insa da acestora posibilitatea de a se organiza si singuri daca opteaza pentru aceasta varianta. Noi am ales sa manacam la restaurantul pensiunii, care este foarte frumos amenajat si foarte primitor. Mancarea a fost foarte buna, aceasta putand fi servita atat in restaurant cat si pe terasa. Dupa parearea mea, preturile sunt modice, in conditiile in care 2 nopti de cazare cu pensiune completa ne-au costat 400 RON.

Personalul si patronii reprezinta punctul forte al pensiunii, deoarece stiu cum sa intretina turistii. Patronul, domnul Marius, organizeaza activitati comune ale turistilor din pensiune dand astfel posibilitatea acestora de a socializa. In perioada cand am fost noi, toate familiile aveau copii, iar sambata seara le-a organizat un gratar cu o sesiune de facut bulz. Nu va pot spune bucuria copiilor de a impaturi cu propriile manute branza de burduf in mamaliga si agitatia de pe langa gratar. De asemenea, patronii va pot duce sa vizitati tot ceea ce doriti in zona, incercand sa va faca sa va simtiti cat mai bine. Nota 10+ (datorita fiului patronilor, Mircea, deoarece are o disponibilitate foarte mare de a se juca cu toti copii turistilor)

Pensiunea este situata pe un deal, avand curtea cumva la baza dealului, asa ca privelistea de pe terase si din camere este superba. Daca doriti sa schimbati zona Valea Prahovei pentru un week-end veti simti diferenta datorita drumetiilor care se pot face pe dealurile din jurul pensiunii.

DISTRACTIE SI RELAXARE:

Nota 10 cu felicitari pentru tot ce v-am povestit anterior. Noi suntem genul de turisti adepti ai stilului practicat la hotel unde ti se da cartela la receptie si nimeni nu te mai intreaba nimic. Aici am avut ocazia de a experimenta turismul la pensiune si cel mai castigat a fost juniorul care si-a format un grup de prieteni cu care s-a jucat tot week-end-ul, desi locul de joaca pentru copii nu era inca amenajat (se lucra la el).

Acestea fiind spuse, pentru cei care vor sa petreaca cateva zile la aer curat si sa aiba cu cine schimba o vorba, va recomandam aceasta pensiune. Cred ca va fi pe gustul multora dintre dumneavoastra, tinand cont ca ne-a placut si noua, unor “fitosi”, asa cum s-a exprimat cineva intr-un ecou la un review despre Cheile Gradistei (noi recunoastem ca facem parte din aceasta categorie).

Va multumesc.

Trimis de danaches2003 in 17.09.10 12:52:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VALEA DOFTANEI.

VIZUALIZĂRI: 2863 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danaches2003); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera spatioasa si foarte primitoare.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2400 PMA (din 1 vot)

mirelab [17.09.10 13:02:05] »

Asadar, l-am trecut repejor la favorite, daca v-a placut voua, fitosilor!

Cu toate ca avem cazare gratis asigurata in zona, pe mine una m-ai convins sa dam si noi o fuga de un weekend aici - mai ales ca noi suntem fani declarati ai cazarilor in locatii mici spre foarte mici Sper ca la iarna, pe un omat maaaare, sa va scriem un mail de multumire de la pensiune.

Multumim de pont!

valimi [17.09.10 13:06:27] »

Te felicit atat pentru review-ul excelent si numai bun de votat, cat si pentru inspiratia de a alege un loc diferit de destiantiile de W-E clasice ale bucurestenilor, de pe Valea Prahovei si zona Bran-Moeciu.

Pretul platit pentru cazare cu demipensiune mi se pare extrem de convenabil, insa cel mai imbucurator este ca acolo exista grija pentru buna dispozitie a turistului.

Am mai intalnit, desi rar, propietari de pensiuni si vile, si la munte si la mare, care spuneau ca cel mai bine se simt atunci cand isi administreaza afacerea din turism, pentru ca atunci cand se ocupa personal de oaspeti, pe langa faptul ca isi promoveaza unitatea turistica au posibilitatea de a socializa cu oameni de tot felul, iar in acelasi timp se distreaza si se simt bine.

danaches2003 [17.09.10 13:07:18] »

Si noi avem cazare gratis in zona, insa ne-am hotarat sa incercam si altceva; dupa incercari esuate de a ne caza la Craita si Veverita (a se observa ca imi facusem temele referitor la impresiile de pe site), unde oameni, foarte amabili, mi-au spus ca au totul ocupat si ca trebuie sa sun cu cel putin 2 saptamani inainte, am ales aceasta pensiune la intamplare, fiind convinsa de fotografiile de pe net. Am fost foarte bucuroasa cand am constatat ca fotografiile respective corespund realitatii.

Cred ca iarna pe omat se pot organiza adevarate partide de sanius pe dealul din curtea pensiunii. Foarte tentant!

aLeXa10 [17.09.10 13:10:11] »

Mi-a placut review-ul! Bravo!

danaches2003 [17.09.10 13:13:55] »

@valimi

Stai linistit ca Valea Prahovei isi pastreaza in continuare locul in preferinte: pai sa nu ne ducem noi in Sinaia sa mai vedem un magazin, sa avem parte de ceva agitatie! Doamne fereste!

Referitor la grija patronilor pentru a distra turistul, m-a amuzat teribil atunci cand domnul Marius mi-a povestit ca, cu ceva timp inainte, fusese intr-o sambata seara cu turistii la discoteca la cererea expresa a acestora. Si totul spre nemultumirea fiului lor care nu vroia sa fie vazut cu parintii la discoteca... Sunt niste oameni foarte de treaba.

@aLeXa10

In general scriu impresiile trecandu-le prin filtrul sentimentelor pe care le-am trait in locurile respective, motiv pentru care acestea exprima diferit diverse pareri. Probabil ca ti-a placut review-ul pentru ca l-am scris gandindu-ma cu drag la locuri si oameni care mi-au placut.

adynutza26 [17.09.10 14:28:58] »

Vreau si eu acolo!!!

magdalena [17.09.10 15:31:14] »

Peisajul in Valea Doftanei este intr-adevar superb! Am fost si noi acolo (click aici)

Spune-ne, unde este mai exact localizata pensiunea?

sandu.53 [17.09.10 17:45:10] »

mi-a placut titlul de la review, extrem de sugestiv iar locul arata foarte bine iar pretul pentru 3 persoane din cate inteleg e foarte bun! In plus un mare avantaz e aproape de Bucuresti asa ca l-am trecut pe lista. Felicitari pentru review.

recul* [18.09.10 10:18:53] »

beneficiezi si de aprecierile mele, desi cred ca un alt titlu era mult mai indicat, asta este sloganul unei campanii initiate de Agaton pe cand era ministrul turismului si de care, bineinteles, s-a ales praful! si de campanie si de banii cheltuiti atunci!

danaches2003 [20.09.10 09:37:29] »

@magdalena

Daca cunoasteti zona imi va fi usor sa va explic: in primul rand este intr-o localitate inainte de Vila Verde si anume satul Tesila, in mijlocul caruia exista un monument unde se face la dreapta se trece peste rau pe un pod de lemn si dupa 200 de m se ajunge la pensiune. Cand ati mers spre Vila Verde ati parcurs drumul pe Cheile Doftanei, iar pe partea dreapta se pot observa pensiuni si dincolo de rau. In cazul in care veti intentiona sa mergeti vreodata imi dati mesaj privat si va dau adresa site-ului pe care se gaseste numarul de telefon al proprietarului (nu stiu daca se poate trece site-ul aici). Este un om care raspunde la telefon la orice ora din zi sau din noapte; noi ne-am ratacit si ne-a ghidat prin telefon pana am ajuns la destinatie.

@sandu. 53

Si noi am fost surprinsi de pret, mai ales ca nu prea suntem obisnuiti cu preturi atat de mici, tinand cont ca fusesem inainte la Zan, Voineasa si am dat numai pe 3 nopti de cazare 650Ron. Sa stiti ca la masa sotul a mancat chiar si pastrav, plus alte feluri de mancare; adica nu va imaginati ca de acesti bani am mancat numai mamaliga cu branza . In week-end-ul in care am fost noi erau cazate 5 familii numai din Bucuresti si toti cu copii, asta apropo de faptul ca este aproape de oras.

@recul

Nu stiam de campania respectiva, desi recunosc faptul ca parca aveam un deja vu atunci cand m-am gandit la titlu. Prima data mi-a fost teama sa nu il fi citit tot pe site si sa fiu acuzata de plagiat . Acum asta este, am comis-o, sa ramana asa.

Multumesc tuturor pentru voturi si pentru aprecieri. Sper ca cei care vor ajunge in aceasta pensiune sa fie multumiti spre foarte incantati.

bose [01.05.12 21:19:12] »

Ăsta ar fi telefonul de contact al pensiunii:

074*********

M-ar mai interesa dacă se pot caza 3 adulţi într-o cameră şi dacă vreau pensiune completă, cât ar fi pentru 3 adulţi cazarea + mesele pentru 24 de ore.

În rest, n-aş avea alte întrebări pentru că totul pare excelent.

Mă bucur să aud astfel de lucruri.

NOTA WM: date de contact, doar prin p.m. vă rog!

bose [16.05.12 22:53:37] »

Eu respect întotdeauna regulile dar nu înţeleg în cazul de faţă de ce nu se poate trece numărul de telefon al pensiunii respective, luat de pe un sait de prezentare a locaţiei, dar în acelaşi timp se pot pune linkurile locaţiilor turistice, linkuri unde se găsesc şi numerele de telefon.

E doar o nedumerire dar nu voi mai posta numere de telefon sau alte elemente de contact.

webmaster0 [16.05.12 23:35:24] »

@bose: e o regulă a noastră pentru protecţia datelor personale.

Acum, dacă acel număr de telefon e oricum public pe site-ul oficial (sau pe portalurile de profil), e altă poveste - mă refer din punctul de vedere al proprietarilor - dar, asta nu înseamnă ca noi să renunţăm la regula noastră. Aşa cum spuneam mai sus - dacă cei interesaţi sunt mai comozi şi nu caută informaţia pe internet, o pot primi fără probleme prin mesaj privat.

Mulţumim pentru înţelegere,

adynutza26, aLeXa10, bose, danaches2003, magdalena, recul*, sandu.53, valimi