ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.09.2010
DIN: Campina
ÎNSCRIS: 23.01.09
SEP-2009

Cetatea Neamtului

Am plecat intr-o dimineata calduta de toamna, impreuna cu un prieten spre Bucovina.

Am hotarat sa facem traseul doar prin zona de munte, asa ca am hotarat sa plecam prin Brasov-Covasna-Harghita.

Dupa ce am vizitat Lacul Rosu si Cheile Bicazului, zone absolut minunate, am ajuns si la Cetatea Neamtului. Aceasta se afla in orasul Targu Neamt, undeva la iesire spre Suceava. Este o cetate construita pe varful unui deal, ridicata in timpul lui Petru I.

Cetatea ne-a impresionat prin zidurile groase, cam 2-3 metri, dar si prin accesul in interiorul cetatii, care se face pe un pod aflat la o inaltime destul de mare. Ce ne-a placut mult a fost si fantana care se afla in interiorul cetatii, pe fundul ei erau multe monezi, am aruncat si noi cateva... pentru noroc.

Mai vizitasem acest obiectiv turistic important si cand eram mic, dar fata de atunci acum am avut ce vedea.

Cetatea a fost restaurata in totalitate, fiind deschisa din nou publicului cu cateva saptamani inainte se o vizitam si noi. Accesul pana la cetate se face pe un drum asfaltat, se poate merge cu masina pana in apropiere, noi am hotarat sa mergem pe jos, sa mai facem miscare si oricum am mers printr-o zona impadurita. Toate incaperile aflate in interior au fost restaurate, decorate, sunt foarte multe statui, manechine care exemplifica tot felul de scene ale acelor vremuri. , despre istoria locului-sala armelor, sfatului, inchisoarea-aceasta m-a impresionat cel mai mult, in interior sunt cateva manechine legate cu lanturi, precum si alte sali in care aveti ce vedea.

Vizitand aceasta cetate ai impresia ca te-ai intors in timp, e ceva frumos.

Taxa de vizitare era anul trecut cand am fost noi de 4 lei de persoana, la intrare, inainte de a trece pe pod se afla si un magazin de unde se pot cumpara suveniruri cu acest obiectiv.

Din zona se pot face alte trasee catre manastirile din zona-Varatec, Sihastria, Secu si Agapia.

Recomand tuturor vizitarea acestuio obiectiv. Nu am ce obiecta.

Trimis de cristi82d in 16.09.10 21:59:08

VIZUALIZĂRI: 2909 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi82d); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P1x cetatea privita de jos, este situata in Orasul Tg. Neamt
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

gcorneille*
[16.09.10 22:19:29]

Nu ai si niste poze? Eu am fost in copilarie si imi amintesc ca era intr-o stare destul de precara. Daca spui ca a fost renovata cred ca ar trebui sa mergem si noi, mai ales ca sotia nu a fost niciodata acolo.

O intrebare: daca suntem cu masina, inteleg din postul tau ca trebuie sa urmam drumul spre Suceava? Cand eram mic am fost cu autocarul de la Casa Pionierului si nu prea vedeam drumul, eram ocupati cu cantece, necajitul fetelor, etc. (nu ca mi-as mai fi amintit, oricum). Banuiesc ca, daca au renovat-o, or fi pus si vreun indicator, nu?

[17.09.10 06:51:38]

Atasat pozele incarcate mai demult de autor la prezentul review.

recul*
[17.09.10 07:14:33]

un obiectiv care nu trebuie ratat. ma bucur ca sunt turisti care descopera ca Moldova nu inseamna doar manastiri, ci si faptul ca acolo calci pe istorie cum bine spunea un amic de-al meu.

sandu.53
[17.09.10 09:57:19]

am vizitat de cateva ori cetatea, in anii 1980 era un ghid de exceptie care prezenta istoria Moldovei Mari, ne miram de curajul lui, apoi am fost prin 2000... constat din fotografii ca au consolidat cetatea si ca arata mai bine. Tg. Neamt e un mic orasel care are avantajul ca iti permite o gramada de variante turistice-manastiri, sala lui Creanga, Cetatea... frumos ai scris asa ca iti dau si un rasplata cuvenita prin pincte. felicitari!

cristi82dAUTOR REVIEW
[17.09.10 13:10:45]

Sa ajungeti acolo? Pai este simplu, ajungeti in Targu Neamt, acum depinde din ce directie veniti si unde vreti sa ajungeti. Da, noi am urmat drumul catre Suceava, cetatea este undeva pe stanga, este si indicator.

alinutzza140*
[17.09.10 14:11:35]

Cetatea Neamtului este un obiectiv turistic care nu trebuie ratat atunci cand va aflati in zona. Arata foarte frumos acum de cand au renovat-o.

alinutzza140*, cristi82d, gcorneille*, recul*, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Cetatea Neamțului: