ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.09.2010
ÎNSCRIS: 12.09.10
AUG-2007

Cannes un oras in care te simti bine

In apropierea gării veți găsii un magazin care are aceeași construcție ca și magazinul Victoria din București, La Fayette se numește așa cum se numea și magazinul bucureștean în perioada interbelică.

Mergând de la acest magazin înspre faleză veți da peste o strada care sie ea seamănă foarte mult cu o stradă din București, calea Victoriei, cu observația că este mai ingustă.

Faleza este foarte frumoasă, iar în august există festivalul internațional al artificierilor și puteți beneficia gratuit de un spectacol foarte frumos de muzică și lumină.

Chiar dacă iar o să-mi atrag ceva critici, o să vă atrag atenția că operează prin acest oraș și conaționali de ai noștri care în timpul spectacolelor, când lumea este cu privirea spre cer, ei operează gențile, buzunarele.

Se poate ajunge ușor pe insula pe care a stat omul cu masca de fier și puteți să vizitați cetatea. Vă recomand micile oră sele de lângă Cannes, Golf Juan și Valloris unde pe faleză există o serie de restaurante unde se mănâncă bine și ieftin.

Am găsit un fel de club-restaurant unde se întâlneau seniorii și dansau. Am privit cu plăcere de afară oameni de 60,70,80 de ani care dansau foarte frumos și se distrau așa cum puțini bătrîni de-ai noștri știu. Am mai întâlnit un restaurant unde se cânta jazz foarte frumos. Îmi pare rău că nu mai țin minte numele acestor restaurante.

Urcând spre interior dați peste Valoris, un orășel plin de ateliere de artă, în special pictură și ceramică. Am înțeles că aici a trăit o perioadă Picasso.

In alt orășel din apropiere veți găsi un aqua-park banal legat de un marinland foarte frumos și mare unde pe parcursul unei zile aveți spectacole cu delfini, balene orca etc.

Vă recomand spectacolele de seară cu delfini și balene, sunt mai spectaculoase.

Aceste orășele sunt la 5-10 minute de mers cu trenul spre Nisa.

Trimis de osontea in 15.09.10 21:36:47
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 3803 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (osontea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Diaura*
[15.09.10 22:38:33]

"Am găsit un fel de club-restaurant unde se întâlneau seniorii și dansau. Am privit cu plăcere de afară oameni de 60,70,80 de ani care dansau foarte frumos și se distrau așa cum puțini bătrîni de-ai noștri știu."

In multe tari " civilizate " oamenii trecuti de 60 de ani se bucura in continuare de viata. La noi din pacate sunt marginalizati si daca nu au noroc de o familie care sa ii resprecte sunt condamnati la o viata "casnica" si sunt izolati de societate.

recul*
[16.09.10 09:09:31]

@diaura

ai multa dreptate, cei trecuti de a doua tinerete sunt vazuti ca o povara de societatea romaneasca. cred insa ca o anumita independenta financiara, i-ar ajuta pe multi dintre ei sa-si traiasca viata in continuare fara nicio retinere.

biancuta
[16.09.10 09:20:48]

Cu siguranta Cannes e un oras in cate simti bine! Mi-ar place sa ajung si pe insula de care spui, sa vizitez cetatea in care a stat omul cu masca de fier!

bessondm
[16.09.10 14:52:53]

@Diaura

Eu cred, mai degraba, ca oamenii de varsta a treia nu sunt neaparat marginalizati de catre societate, cat mai ales sunt lipsiti de mijloacele (financiare) care sa-i faca sa-si doreasca un alt gen de viata, decat cea casnica.

Pentru ca, ati observat cu totii desigur, la noi esti bun cat esti bun - ai iesit la pensie, gata, esti terminat. Practic, cei iesiti din activitate se autoizoleaza prin lipsa banilor.

Pensia nu le ajunge parintilor nostri nici sa-si achite cheltuielile cotidiene, daramite sa plece intr-o excursie sau sejur. Pentru ei vacantele sunt un lux la care doar mai pot visa... sau amintirea unor clipe fericite dintr-un trecut din ce in ce mai indepartat.

osonteaAUTOR REVIEW
[16.09.10 21:54:36]

Vorbind cu câteva persoane de acolo am dedus că sunt destui pensionari nordici veniti acolo. Din UK, Suedia, Danemarca, Belgia s-au mutat după ieșirea la pensie în orășelele de pe coasta de Azur și ies săptămânal în cluburile dediate vârstei a IIIa.

Mie mi-au plăcut. Aveau o anumită eleganță și un anumit aer aristrocratic pe care nu-l poți găsi la orice român. Asta se capăta cu timpul de-a lungul generațiilor.

bessondm, biancuta, Diaura*, osontea, recul*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Cannes: