ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2010
    ÎNSCRIS: 14.09.10
    SEP-2010

la PMM* = 102 USD

Iberotel Aquamarine - un resort de vis

Buna ziua! Abia ne-am intors din Egipt-Hurghada-hotel Iberotel Aquamarine. Hotelul este nou-nout, are 5 stele, si arata impecabil. La fel sunt si serviciile celor de acolo, incepand cu receptia, continuand cu restaurantele, barurile, piscinele si terminand cu hotelul propriu-zis. Daca aveti noroc si de un GHID ADEVARAT cum am avut noi, sejurul va fi EXTRAORDINAR!!!

Am plecat pe 06.09.2010 de pe Otopeni, cu un avion Boeing 737 al Air Bucharest, am facut escala la Sharm el Sheikh, apoi am ajuns la Hurghada. Echipajul avionului a fost de-al nostru, cu un capitan tare de gasca si cu stewardese super simpatice, zborul a fost excelent, cu toate ca era prima data cand zburam si aveam ceva emotii. Pe timpul zborului am primit hrana, sucuri, ceai si cafea. Dupa aterizare, pe aeroportul din Hurghada am asteptat vreo 10-15 minute un araboi care trebuia sa ne preia pentru documente, a venit in cele din urma, dupa care ne-a dat sa completam niste cartoane cu datele noastre, am trecut prin vama, la iesirea din aeroprt am fost asteptati de ghidul nostru [....] care ne-a condus la autocar, apoi la hotel. Inca din prima zi, ghidul ne-a spus ce bine si ce e rau pe acolo, ne-a invata ca trebuie sa negociem si ne-a aratat cam care sunt preturile corecte.

A, era sa uit: daca puteti, schimbati euro pe aeroport la cursul de 7.31 Egyptian Pounds, pentru ca in oras sau hotel nu veti primi mai mult de 6.8-7.0 Egp.

Cazare super, mancare... cat poti duce, piscine nenumarate si un aquapark... RAIUL pe pamant.

Am fost pe insula Giftun, am facut snorkeling, am fost in desert la safari pe ATV si la Cairo. Cumparati-va pt safari un arafat (batic alb cu negru) din BUMBAC, chiar daca e mai scump putin, cele sintetice ieftine nu sunt bune de nimic iar la Cairo sa va imbracati gros pe autocar, aerul conditionat fiind foarte puternic 5 ore la dus si 5 ore la intors.

Taxiul din fata hotelului si pana in Hurghada nu face mai mult de 20 Egp fata de pretul cerut de taximetrist-60euro. Nu le dati mai mult decat face. Atentie, plata se face la destinatie, altfel riscati sa fiti lasati in mijlocul drumului. Cu microbuzul, pretul este de maxim 2 Egp de persoana, chiar daca ei va cer 10-15 Egp.

Am avut norocul sa avem un ghid Extraordinar, in sensul ca era foarte bine documentat si nu ne-a slabit nicio clipa din ochi. Tot timpul ne-a povestit cat mai multe amanunte despre obiectivele pe care urma sa le vizitam, iar inainte de excursie sau de plecarea la aeroprt, ne trimitea sms cu ora si locul plecarii. J

oi noaptea s-a terminat Ramadanul la egipteni sa s-a schimbat ora. Bineinteles ca in camera de hotel am gasit un anunt scris cu privire la asta iar pe telefon, ghidul ne-a comunicat acelasi lucru. Atentie la comerciantii arabi care sunt de o viclenie iesita din comun. Folosindu-se de diverse pretexte, va invita in magazinul lor (papirus, parfumuri, etc). Dupa ce va imbie cu 2-3 parfumuri excelente, va arata ambalajele in care se vand acestea, apoi cer un pret de 4-5 EGP/ml. ATENTIE!!! pretul corect este de maxim 1-1.5 EGP/ml, pe care il veti obtine dupa o negociere (tiganeala) la sange. De obicei se arunca la niste preturi foarte-foarte mari (nu-i prost cine cere, e prost cine da).

Cautati ca excursiile sa fie cu ghid de limba romana iar daca nu se poate, limba engleza este folosita de toata lumea pe acolo. Daca aveti noroc de un ghid de treaba, invatati de la acesta tot ce va este necesar pentru a nu cheltui fara rost. Cumparaturile facute in oras, in Hurghada sunt mult mai ieftine decat cele facute langa hotel.

Pentru mai multe amanunte, va stau la dispozitie.

Trimis de viorelbratu1977* in 14.09.10 15:18:36
    • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 3646 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (viorelbratu1977*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 102.60 USD pe cameră

[14.09.10 15:27:33]

Multumim pentru impresiile coomplete care ni le-au oferit.

O rugaminte avem la tine: pe viitor te rog sa eviti postarea numelor agentiilor de turism pe AFA, asa cum se mentioneaza si in nota "inrosita" de mai jos (am editat un pic impresiile tale in acest sens).

Multumim de intelegere si te mai asteptam si cu alte amintiri din vacante!

Portocala
    [14.09.10 17:19:36]

Ce oferta super ai prins. Doar 1370 euro pentru 2 adulti si un copil. Ai ceva poze noi de acolo. Scuze ca nu pun semnul intrebarii dar nu stiu cum sa il scriu.

presario
    [14.09.10 18:58:03]

Da-ne te rog mai multe detalii despre sistemul de all inclusive de la acest hotel.

[14.09.10 23:52:07]

poze am dar maine vi le pot pune, pt ca nu le-am descarcat.

Pretul a fost super pt ca am platit la early booking in aprilie-30%.

All inclusive inseamna 3 mese pe zi in regim de bufet suedez, cu vreo 15-20 feluri de mancare (ai de unde sa alegi), in fiecare zi masa are alt specific (italian, francez, egiptean, etc) dulciurile fiind chiar extraordinare. Orele de masa: mic dejun 06.30-10.00, pranz 12.30-15.00, cina 18.30-22.30. La masa poti bea doar bere de la dozator, sucuri din gama PEPSI (excelente fata de cele din Romania), ceai, cafea, lapte.

Alcool nu au in restaurantul unde se mananca. Totusi, printre mese se plimba un araboi simpatic care ofera alcool contra cost. De dimineata si pana la ora 24.00 SE POATE BEA GRATIS la Lobby bar (langa restaurant) orice: sucuri, apa, cocktail-uri, fresh-uri.

Restaurantele a la carte ofera GRATUIT consumatia, dar numai cu REZERVARE PREALABILA, facuta cu cel putin 24 ore inainte. Dupa ora 24.00, tot ce se consuma de la bar este contra cost. In cursul zilei, la piscine functioneaza baruri cu terasa, sucurile, berea si sandwich-urile fiind gratuite.

Daca nu esti prea fitos, poti sa nu cheltuiesti absolut niciun leu pe mancare si bautura. Poate doar pe excursiile optionale si suveniruri.

ATENTIE!!! In Egipt hotelurile primesc stelele la inaugurare, dar arabii nu le mai intretin ulterior: asa ca dupa 3-4 ani de la inaugurare, ele arata jalnic!!! Iberotel Aquamarine a fost inaugurat anul acesta, astfel ca arata impecabil!!!

Orientati-va la hoteluri cat mai noi, pentru a nu fi dezamagiti!!!

costin1968
    [18.09.10 19:30:46]

All inclusive cu araboi simpatici care servesc alcool, contra cost, printre mese! Super! Iberotel? Bine ca a existat EL CID.

Totusi poate ca araboiul simpatic facea parte din ENTERTRAINEMENT-ul binecunoscutului lant spaniol IBEROTEL.

[20.09.10 10:38:00]

Probabil ca strugurii sunt foarte acrii pentru unii. El Cid nu avea treaba prin Egipt... cultura generala a unora lasa mult de dorit. Probabil ca iti place mai mult Litoralul pentru toti de la madam Udrea... dupa exprimare pun pariu ca ai fost deja cu bilet de la ea!!! Salutari!!!

alinabarleanu
    [20.09.10 21:21:12]

scuze am o intrebare hotelul este retras in afara h sunt magazine sau desert

alinabarleanu
    [24.09.10 08:10:46]

scuze minibarul este gratis, multumesc

Raluca Danila
    [24.09.10 15:09:57]

viorelbratu1977, si eu am fost in vara cazata in acest resort (pt ca nu e un simplu hotel - in 8 zile nu am apucat sa-l vad pe tot) si am fost foarte multumita de serviciille oferite. Nu ii pot intelege pe cei care compara Turcia cu Egiptul... Am ajuns la concluzia ca sunt persoane care chiar nu au ce cauta in unele tari. Ati facut acel safari pe ATV? Cred ca a fost cea mai palpitanta zi, sa vezi 50 ATV printre dunele de nisip... Seara, la baza de ATV am participat si la un dans din buric si la un spectacol cu fachir, totul inclus in pretul biletului pt ATV Safari.

[24.09.10 17:25:56]

Nici noi nu l-am vazut in intregime. In privinta atv-urilor, a fost super, la fel si la snorkeling. Noi am fost extrem de incantati de acest sejur in Egipt. Am prieteni care au fost in Egipt dara au stat mai mult in hotel. Fiecare are propriile gusturi si asteptari pe care nu le putem comenta. Ideea e ca ar vrea sa mearga din nou in Egipt dupa trei ani, dar e criza... si nu prea au cu ce. Cand ajungi acolo e bine sa faci si sa vezi cat mai multe!!!

[24.09.10 17:30:07]

Nu am vazut pana acum minibar gratis nici in Turcia, nici in Italia, Spania, Grecia sau Bulgaria. Din fericire, poti consuma la restaurant si la bar, pe saturate.

ruxycio
    [18.01.13 18:43:28]

Buna ziua,

Felicitari pt review, foarte bun

Eu vreau sa merg de Pastele catolice 26 apr-3 mai

Si nu sunt decisa intre acest hotel sau

Hotel Sentido Mamlouk Palace 5*

Hotel Dana Beach 5* - Hurghada

Pe noi ne intereseaza sa putem face baie in mare si sa fie mancare buna, si bineanteles ATV, Hurgada, si scufundari

Si mai am o intrebare, si la bar bauturile alcoolice erau contra cost? (vin, martini)

Multumesc

[18.01.13 22:31:33]

@ruxycio: Mancarea a fost variata si foarte buna, bauturile de la bar sunt contra-cost doar in intervalul 00.00-08.00.

Baia in mare doar la scufundari in larg.

de neuitat a fost excursia cu ATV-urile in desert.

Recomand hotelul cu toata caldura!!!

alinabarleanu, costin1968, Portocala, Raluca Danila, ruxycio, viorelbratu1977*
    Alte impresii din această RUBRICĂIberotel Aquamarine Hotel: