ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.11.2008

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 1 MIN

Superb!

Louis Prima - C'e la luna in mezzo il mare

Un loc de vis, unde uiti de tot si de toate... Taormina este absolult superba! Datând din secolul IV I. C. , Taormina (numita si perla Siciliei) este azi un amestec "glam" de pieţe şi clădiri medievale, restaurante şi cafenele şic, hoteluri de lux şi buticuri de firmă. Aici se află şi una dintre cele mai bune plaje din Sicilia – Lido Mazzaro – ajungi aici cu telecabina care coboară din Taormina, de pe Via Pirandello, spre linia ţărmului.

Taormina domina doua golfuri imense si sta fata in fata cu Muntele Etna, cel mai inalt vulcan activ al Europei, oferindu-le vizitatorilor o priveliste memorabila asupra Marii Mediterane.

Se pot vizita Teatrul Grecesc, Arenele Romane, Catedrala San Nicola, ce dateaza din secolul al XIII-lea, Palazzo Covaja - din sec. al-XV-lea, gradinile publice, Badia Vecchia si multe altele.

Pe fiecare staduta mica si ingusta exista un magazin de antichitati sau cate un restaurant micut care are afara 2-3 mese. In fiecare piata sunt cantareti care canta tarantelle siciliene si fac ca atmosfera sa fie una de vacanta.

Taormina este unica...

Trimis de buburuzica in 13.11.08 03:51:28

VIZUALIZĂRI: 3570 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (buburuzica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P1x rasarit de soare in Taormina

Cristian_h* [08.05.09 21:08:51] »

Puteti sa-mi spuneti in ce context ati ajuns acolo, excursie privata, sau tour organizat (daca e asa ce agentie)? Multumesc!

buburuzica [09.05.09 11:29:13] »

Cu mare placere!

Niciodata nu am fost in excursii organizate, preferam excursiile pe cont propriu. Avionul si cazarea la hotel le platim cu cardul pe internet si, de cele mai multe ori, inchiriem masina de pe aeroport.

In Sicilia am ajuns cu compania Myair, care zboara direct la Catania (acum am vazut ca si Blue Air zboara catre aceasta destinatie); am inchiriat masina si am pornit catre prima cazare in sud, la San Leone, langa Agrigento. De acolo, am vizitat partea de sud, sud-vest si am ajuns pana la Palermo si Cefalu, in nord. Apoi, venind catre Taormina, unde am avut cea de-a doua cazare, am vizitat localitatile din sud-estul Siciliei, care sunt faimoase pt barocul sicilian si sunt pe lista patrimoniului Unesco: Ragusa, Noto, Modica si Siracusa.

Daca aveti nevoie de alte informatii referitoare la Sicilia, contactati-ma si va voi raspunde cu mare drag... !

ghidioneanu [29.06.09 19:58:54] »

Subscriu la cele scrise de Buburuzica, cu sublinierea ca poate nu am vazut un alt loc in Italia unde sa vad asa o aglomerare de magazine de "firma" , poate in Capri sa mai fie asa o aglomerare de Prada, Cavalli, Dolce and Gabana, Zegna etc.

Pentru femeile din grup a fost o mare provocare sa colinde printre atatea posete, pantofi si haine de firma fara sa cumpere nimic, dat fiid preturile.

Iar pentru cei ce iubesc drumurile la inaltime cu serpentine, le recomand Castelmola !

Cristian_h* [20.11.09 21:19:19] »

oh Italia ... oh Taormina

webmasterXY* [20.11.09 21:34:58] »

buburuzica, ce zici? Se pricepe Cristian la alegerea melodiilor?

Auditie placuta!

buburuzica [21.11.09 13:33:48] »

Este potrivita...

Cu toate ca, mi-as fi dorit o tarantella siciliana mai vesela si ritmata. Sicilieni sunt oameni veseli si petrecareti si cu siguranta li s-ar fi potrivit una din tarantellele din Nasul", ca de exemplu "C'e la luna mezzo mare"...

webmasterXY* [21.11.09 14:22:33] »

Cred ca aceasta este melodia preferata de buburuzica.

Auditie placuta!

ancamariagadea* [21.11.09 21:48:13] »

Am fost si eu la Taormina in octombrie anul acesta. Nu pot spune decat: MINUNAT! Din pacate nu am prea putut sa cumpar nimic, fiind magazine majoritatea de firma, cu preturi piperate

Pretorian [20.03.11 20:56:36] »

Unde ati stat?

Rezervare pe net sau agentie? Care? Eventual raspuns la ____@gmail.com va rog.

Multumesc,

Misu

webmaster15 [20.03.11 22:02:22] »

@Pretorian

Nu-i indicat sa-ti lasi adresa de mail prin locuri publice, ca te umpli de SPAM, etc. Am editat-o eu. Cine vrea iti raspunde aici (daca raspunsul corespunde cerintelor regulamentului), sau pe privat, prin PM si in ambele situatii, o sa primesti mail de instiintare in acea casuta de mail.

ancamariagadea*, buburuzica, Cristian_h*, ghidioneanu, Pretorian
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Taormina: