ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2010
ÎNSCRIS: 20.07.08
SEP-2010

Cazare civilizata

Mike Oldfield - Arrival

Prespa ski Hotel este un micut hotel de familie din Bansko situat pe soseaua (Patriarh Evtimii, 19), ce margineste statiunea si duce spre Goce Delcev si vama cu Grecia, dinspre Exochi. Hotelul are numai 10 camere (de fapt unitati de cazare) din care 6 duble, un apartament, o maisonetta si doua maisonette mari.

Am facut rezervarea pe booking.com, pentru o singura noapte, folosind locatia ca si transit pe drumul de intoarcere din Corfu, cu doua luni inainte pentru ca notele de pe site-ul de rezervare erau foarte mari si preturile incredibil de mici. Dubla era 17 euro, maisonetta 21 de euro, iar micul dejun 2.50 euro de persoana. Am stat noi si ne-am gandit si am ales maisonetta, sperand la spatiu mai mare si am luat si mic dejun ca sa scapam de eternele si mereu identicele sandwich-uri.

In precedenta vizita la Bansko cu 7 zile mai devreme am avut cazare la un hotel mult mai mare si am beneficiat de conditii mai bune, insa exista si o diferenta: Prespa fiind de 3 *, iar Belvedere click aici, de 4*. Oricum ar fi preturile erau comparabile si simtitor egale, iar dotarile de la Belvedere sunt net superioare, indiferent ce ar spune oricine. Cu toate astea Belvedere are nota 7.2, iar Prespa 8.8 si considerat fabulos de booking si clientii sai. Nota de pe booking a fost si motivul care m-a impins la aceasta rezervare. Insa sunt constient ca Belvedere a avut o oferta foarte buna in acea perioada, iar la Prespa asta era pretul obisnuit. In acest moment Belvedere nici nu mai apare pe Booking.

Hotelul Prespa Ski este deosebit de mic, cum spuneam si parea oarecum inchis ca majoritatea hotelurilor din Bansko in aceasta perioada. Nu am vazut nici un balcon in exterior, insa geamurile sunt mari si se deschid total, beneficiind si de plase de tantari. Exista si o mica curte cu gratar intr-un colt.

Parcarea masinii am facut-o in fata hotelului, pe trotuar, la indicatia lui Boris patronul hotelului. Mai tarziu am cunoscut-o si pe sotia lui Anastasia, foarte draguta si vorbitoare perfecta a limbii engleza. Si Boris vorbeste bine insa are accent bulgaresc evident. Cei doi sunt foarte deschisi, primitori si foarte dornici sa te ajute cu orice. Sunt acompaniati de mama unuia dintre ei, care ajuta la masa, ocupandu-se de mancare si curatenie, insa nu ciupeste o boaba de engleza.

Deci eu apreciez foarte mult afacerile mici, pentru ca si eu am una, extrem de mica si stiu cat de greu este sa te mentii si sa nu faci greseli in conditiile economice actuale. Pentru acest motiv am toata admiratia pentru cei doi soti si inteleg in totalitate eforturile lor. Mai ales ca intreg mobilierul din hotel si aranjamentul arata un bun gust deosebit. Receptia este chiar la intrare in hotel si e mica ca si hotelul insa va fi extinsa cat de curand. La parter exista ceva lucrari de amenajare in spatele unei cortine. De la receptie se urca pe scari catre camere sau se poate iesi in curtea din spate catre gratar.

La parterul hotelului in continuare pe strada, sunt cateva magazine mici din care unul vinde saltele tip relaxa pentru paturi. Am aflat de la Boris ca sunt tot ale lui, si cu ocazia asta am descoperit ca saltelele de pe paturile din camera noastra, erau extrem de bune, confortabile si duble fata de ce avem acasa. Cris glumeste si acum ca i-ar fi furat saltelele omului de pe paturi, atat de bine am dormit pe ele.

Camera noastra: se afla la etajul 2, camera 6 se intinde pe 2 etaje cum ne asteptam si intrarea se face direct in living, destul de mic dar, pentru 2 persoane acceptabil de incapator totusi. Livingul este stramt dar lung terminandu-se cu un sifonier destul de incapator pentru 2. In living exista o canapea extensibila usor cam subreda in fata careia se afla o masuta joasa de cafea, un fel de birou pe care e un tv Neo de 54 clasic cu burtica, si baia aflata in prelungirea livingului. Langa canapea este scara ingusta ce duce la dormitorul de sus. Sus spatiul este foarte mic si incap doar doua paturi simple, insa nu alaturate, ci dispuse perpendicular, o noptiera cu lampa de citit, si o mica comoda cu sertar si oglinda. Dormitorul se afla la... mansarda, am avut noroc sa dorm numai sub acoperis la Bansko, sper sa nu se mai intample.

Si in living si in dormitor am avut cum spuneam ferestre uriase luminoase care asigurau o vedere superba asupra muntilor si partiilor de ski. Pe deasupra se mai si deschideau cum trebuie.

Baia: era nici mare nici mica, dar foarte bine echipata, construita de un inginer adevarat in constructii, cu inclinare spre scurgere, moderna si destul de aspectoasa. Ca si la Belvedere nu am avut cabina de dus, dar dusul era inconjurat de o perdea draguta pentru apa si in fiecare baie exista un fel de ustensila gen mop cu maner lung, dar cu aspect de scula de sters geamul la masini, cu ajutorul caruia scapai imediat de apa scursa pe podea. Gresia si faianta aleasa cu bun gust in culori moderne, mie cel putin mi-a placut mult. Lucrul prost era ca baia se situa la parter in prelungirea livingului si ca sa cobori noaptea din dormitor la parter era un pic dificil din cauza scarii un pic negandite si de care te puteai lovi. Nu recomand acest spatiu pentru familiile cu copii sub nici o forma. Poate „big maisonette” sau apartamentele arata mai bine sub acest aspect.

Curatenia: mi s-a parut foarte curat peste tot si nu am nimic de reprosat. In baie nu am gasit hartie, dar am cerut si am primit instantaneu cu scuze.

Televizorul este foarte bun, functiona cum trebuie, avea cablu cu 30 de programe mai mult bulgaresti si cateva in germana si engleza, deci inutilizabil aproape.

Internet: in reclama se specifica ca hotelul are wireless, nu pot sa spun contrariul dar noi ne-am descurcat foarte greu, se conecta greu si dupa 4-5 minute ne deconectam, conectarea ulterioara durand foarte mult, deci de mers a mers, dar greu cu viteza mica si cam rar. Cum ar spune cineva: „am avut internet cu vasle”.

Micul dejun: a fost bun si ne-am saturat pe deplin. Sala de mic dejun se afla la demisol si este aranjata foarte rustic, cu doua mese mai mari in fiecare din colturile incaperii cu stergare traditionale, semineu mare, si motive nationale peste tot. Totul arata bine si ingrijit. Masa a constat din: cafea, ceai, lapte, iaurt, salam ca de sibiu foarte bun, branza, ou fiert, scovergi, unt, dulceata, mere, paine si suc de portocale obisnuit. Vesela foarte curata, fara repros si masa in sistem bufet suedez, manaci cat poti, ca nu te urmareste nimeni. Locatia si calitatea produselor a fost pe masura asteptarilor unui gurmand desavarsit ca mine. Poate daca mai erau in plus un ochi, o omleta si cateva felii de bacon proaspat prajit eram si mai fericit, dar a mers si asa.

Camera dubla: am profitat ca, cheile de la camerele libere erau lasate in usa si am vizitat si o camera dubla, acestea se prezentau binisor: destul de mari, cam 14 mp aproximativ, cu aproape aceeasi mobila, excluzand canapeaua din living care nu mai avea loc, si tv-ul fiind mai mic de 37 tot burtos, in rest arata destul de bine, iar baia identica.

In camerele hotelului exista calorifere, insa acestea nu au dat caldura, pentru ca asa cum va spuneam intr-un ecou, muntenii nu prea baga caldura sub 15 grade, am crezut ca voi muri de frig, insa pilotele au fost mai mult decat calduroase si geamurile termopan si-au facut pe deplin datoria. In hotel a fost o liniste mormantala si ne-am odihnit perfect pentru drumul de a doua zi. Atmosfera din statiune era mai mult decat linistita, cativa oameni pe strazi si totusi o masina de Arges ne urmarea peste tot si cateva masini de lux din Grecia patrulau intre mehanalele de lux.

Distanta fata de telegondola e mare poate 1 km, dar sa ne intelegem exista zeci daca nu mai mult de o suta de hoteluri aflate la mai mult de 7 km de telegondola si sunt considerate tot in Bansko, un exemplu ar fi White Fir Valey despre care am auzit numai de bine, de la prieteni care au fost la ski aici iarna trecuta.

Concluzia mea, este ca hotelul merita pretul platit, dar as fi preferat o camera dubla in locul maisonettei, pentru ca am avut spatiu mai mic in doua camere decat as fi avut in una singura, iar distanta intre pat si baie mi s-a parut uriasa, iar scara dintre etaje un pic nesigura si cu posibilitate de accident, mai ales noaptea.

PS. La distractie si relaxare am dat maxim, distractie n-am avut dar relaxarea a fost totala!

Trimis de ionescunic in 13.09.10 20:23:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2546 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionescunic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Prespa Ski Hotel - Bansko intrarea in hotel aflata direct din strada

[13.09.10 23:30:23]

Sper sa placa melodia atasata!

Se poate schimba!

presario
[14.09.10 09:34:44]

Pretul mi se pare foarte bun, atat la dubla cat si la maisonetta. Si pretul la mic dejun este Ok, in Ro sunt hoteluri de 3 stele care taxeaza micul dejun separat cu 5-9 Eur/pers.

[14.09.10 10:19:38]

Pretul e bun, dar la ei acum nu e sezon deloc, oamenii nu au bani sa vina sa stea in statiune si atunci vin doar pentru o zi se urca pe munte si seara pleaca acasa. Din acest motiv si pentru ca exista concurenta, ceva care la noi e aproape inexistenta, se ajunge sa fie preturi foarte mici. Din pacate asa se ajunge la falimentarea hotelurilor mici.

Multumesc webmaster, melodia e foarte frumoasa, nici chiar eu nu o alegeam mai bine.

magdalena
[14.09.10 13:48:59]

Foarte interesant si de retinut!

Pentru un sejur la greci merita o noapte petrecuta in Bulgaria pentru odihna. Si noi am facut la fel cand am fost in Thassos. Ne-am oprit la Blagoevgrad pentru un pret similar click aici.

raduu1972
[14.09.10 20:46:59]

de retinut aceasta locatie pentru tranzitul spre Grecia

[14.09.10 20:58:44]

@Magdalena, ceea ce e interesant e ca Bansko se afla pe drumul cel mai rapid si mai scurt intre Sofia si Thasos. De la Bansko mai sunt 196 km pana la Keramoti prin punctul de frontiera Exochi si doar 3h30 dupa viamichelin.

Daca si drumul cel mai scurt intre Sofia si Bansko ar fi reparat, pentru ca pe o portiune de 40 km intre Belovo si Bansko sunt cratere pe sosea cat roata masinii. Astfel esti obligat sa mergi pe drumul clasic prin Sofia, unde la 20 km (Draghicevo) exista un frumos blocaj pe sensul spre Grecia, pentru ca bulgarii lucreaza la autostrada (ei macar lucreaza...) si dreapta la Simitli 40 km pe o sosea buna.

@Radu1972 , bine ai revenit , te astept cu informatii proaspete despre cazare si insula cat mai repede!

david
[14.09.10 23:10:03]

Aceiasi liniste am intalnit-o si eu la Borovets, unde am stat 2 nopti la intorcerea de la Duni.

Foarte detaliat prezentat hotelul. Felicitari

biancuta
[15.09.10 00:17:15]

@ionescunic, o descriere de nota 11! Un review excelent, cu foarte multe informatii utile!

[15.09.10 07:03:51]

Multumesc mult, si @David astept impresiile tale despre Borovets si cazarea de acolo , pentru ca langa localitate sunt doua atractii turistice majore: Manastirea Rila si Varful Musala si poate , odata, la anul in vara, ar merge o alta oprire aici.

balasa violeta
[15.09.10 09:23:41]

Mi-a placut ceea ce am citit!

Relaxant! Deasemeni am apreciat lampa, policioarele si stergarele care dau o nota mai calda.

[15.09.10 09:33:30]

@ Balasa Violeta mai intai multumesc pentru aprecieri , si asta imi place si mie la un hotel de mici dimensiuni, se vede grija proprietarului pentru spatiul sau si pentru client pana la urma. Intr-un hotel mare de obicei toate sunt frumoase cativa ani de la inaugurare, mai apoi toate incep sa scartaie pana la prima renovare, care uneori nu mai vine.

La hotelurile mici retusurile se fac din mers si tot timpul. Asa o cazare foarte mica am avut in Thasos la Hotel Kamelia -12 camere, un hotel foarte ingrijit si extrem de frumos, desi nu e nou deloc, insa cele 3 stele sunt pe deplin meritate si daca camerele duble nu ar fi atat de micute as spune ca m-as intoarce aici oricand.

Din pacate la Prespa nu am avut frigider si kicinetta, acest lucru nu il reprosez nimanui, ele nu exista in oferta ca dotari, vina a fost a noastra, care nu am cautat aceste dotari in prezentarea hotelului, insa pana la urma nu am avut nevoie de ele pentru ca am stat prea putin in hotel.

[08.02.11 20:05:39]

Am adaugat in fisa tehnica coordonatele gps ale hotelului.

balasa violeta, biancuta, david, magdalena, raduu1972