ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2010
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 30.06.10
AUG-2010

Rachitele, un colt de rai din Apuseni

Din copilarie, vin aproape anual in acest minunat loc al Apusenilor, un adevarat colt de rai! Daca inainte am colindat zona per pedes, cu rucsacul in spate, in ultimul timp am trecut la varianta motorizata, ce-i drept dupa ce in ultimii ani s-a asfaltat prin zona.

Rachitele este un sat, (in trecut comuna) care apartine de comuna Margau, situata in apropierea orasului Huedin. Se ajunge aici de pe soseaua Cluj-Oradea, de la Huedin drumul incepe sa urce spre munti iar distanta este de circa 25 km. Daca in Cluj temperatura este de 35 grade, in Huedin veti gasi 30 iar in Rachitele 25, asta ziua; noaptea este rece, de obicei sub 10 grade, datorita si altitudinii de circa 900 m a satului.

Aici s-au construit in ultimii ani o serie de pensiuni, iar in plus exista locuri de cazare si la particulari, in vechile si racoroasele case de pe vale sau de pe dealurile inconjuratoare. Se construieste in continuare, semn ca zona atrage tot mai multi turisti, atat romani cat si straini.

In sat exista magazine, brutarii, un punct de informare turistica, un dispensar cu cabinet medical (in renovare) iar in viitor exista si un proiect de introducere a canalizarii si apei curente, posibil si de electrificare a Vaii Stanciului, prin constructia unei micro-hidrocentrale in zona. Se poate manca si la una din pensiuni, pensiunea Maria este situata aproape de centru, cele de pe Valea Stanciului fiind la circa 3 km distanta, pe drum forestier.

Vin aici doua feluri de turisti, cei de week-end, mai mult din Cluj/Oradea si din Ungaria, fiind aproape, cat si turisti care isi petrec o parte a concediului in sat.

De asemenea, sunt turisti care tranziteaza satul spre alte destinatii, cea mai des intalnita fiind zona Padis. (aici gasiti detalii: site turistic)

Atractia principala a satului o reprezinta fara indoiala Cascada Valul Miresii. Iarna, aici are loc Cupa Rachitele, concurs de catarare pe gheata.

Alte obiective de vizitat sunt pesterile din zona, printre care Humpleul si Varfurasul, stancile denumite Pietrele Albe, situate in drumul spre Cabana Vladeasa (detalii aici: site turistic), arborele urias Sequoia despre care am mai scris click aici, Valea Cetatii (detalii aici: site turistic), Valea Racadului unde se afla o pastravarie; pe drumul spre Padis pe frumoasa vale a Somesului Cald se afla pesterile Cetatile Radesei, incluse in Parcul National Apuseni (detalii aici: site turistic), mai exista in apropiere Valea Draganului, lacul Belis Fantanele si zona Dealul Botii, pe malul lacului.

Pe valea Agastaului se gaseste o crecatorie de porci mistreti a Ocolului Silvic.

Drumul spre Cabana Vladeasa este traseul cel mai interesant din sat se; parcurg 5 km pana la cascada, apoi se urca pe Valea Seaca, locul unde apa curge pe sub pamant, se trece de Pestera Varfurasul si apoi se urca pe langa Pietrele Albe spre cabana, situata la circa 1400 m altitudine. Pe jos, de la cascada se fac circa 4 ore; la dus, la intoarcerea de la Vladeasa se coboara non-stop si se fac circa 3 ore.

In momentul de fata se lucreaza la drumul Rachitele-Doda Pilii-Ic Ponor-Padis, (circa 25 km) care ar trebui finalizat anul acesta si va facilita accesul spre aceasta zona deosebita a Muntilor Apuseni.

Peisajele deosebite, care indeamna turistii la fotografii la tot pasul, aerul curat si oamenii primitori ma indeamna sa compar acest loc cu un mic colt de rai!

Trimis de dartax in 13.09.10 15:35:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RĂCHIȚELE / VLĂDEASA [CJ].

VIZUALIZĂRI: 10259 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dartax); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 In centrul satului, care are forma literei Y, se intalnesc Valea Agastaului, din stanga, si Valea Stanciului, formand valea Hentului. Se vede ca in stanga a plouat ...

webmaster20* [13.09.10 16:00:54] »

O parte din linkurile care apar in review sunt site-uri care cuprind si oferte de cazare, deci care functioneza pe principii comerciale, fapt care este strict interzis de regulament si care este scris cu rosu si pe aceasta pagina. Te rugam ca pe viitor sa respecti regulamentul pentru a nu suferi rigorile sale. De data aceasta primesti doar un avertisment. Multumim.

alinutzza140* [13.09.10 16:09:30] »

Interesant satul domnulul Boc. Am auzit ca vrea sa construiasca si o sala de sport la scoala din sat.

gcorneille* [13.09.10 16:13:31] »

Interesant, dar apusenii sunt mari si au o gramada de zone de vizitat.

dartax [13.09.10 16:28:08] »

Pentru webmaster, te rog sa stergi site-urile cu probleme;

Altfel, sala de sport nu se va mai construi, sunt alte prioritati; am uitat sa adaug ca pe stancile de langa cascada se practica alpinism si tiroliana, sub supravegherea Salvamontului local.

fluturas1* [13.09.10 23:11:13] »

Cascada Valul Miresii este un loc pe care de mult timp vreau sa-l vad, poate cine, o sa vina si timpul cand o sa vizitez acest loc.

Alina Morar [14.09.10 13:25:36] »

Zi-mi te rog, ai urcat cu masina la Vladeasa? Vreau sa ma duc, dar nu pe jos. Nu pot, chiar atat cu un copil de 2 ani.

dartax [15.09.10 12:58:09] »

Depinde ce masina ai, daca trage bine la deal si e ceva mai inalta; mai trebuie sa nu ploua in zona, asa cred ca ai sanse sa urci pe la Rogojel...

De ex. cu Dacia se urca, noi cu Golful nu putem...

Alina Morar [15.09.10 13:14:28] »

Nu-i problema de masina, am un Suzuki Jimny, care e foarte puternic, pe langa 4x4 mai are si reductor. Si noi ne miram pe unde poate merge si pe unde a testat-o sotul.

Dar, nu stiu cum se ajunge. Din Rogojel cat mai e? Si ce e sus? Are rost sa mergem?

Ne-am pornit o data, prin Bologa, dar ne-am intors ca deja ne-am plictisit de atata mers.

dartax [16.09.10 09:32:52] »

Masina e super Ok, dar mai bine intreaba direct la cabana de drum, gasesti telefonul pe site-ul lor...

Poti urca la arborele sequoia cu masina, este frumos acolo sus... la fel, poti cobori pe malul lacului, la Dealul Botii. Distractie placuta!

sandu.53 [10.10.10 17:35:08] »

frumoasa si completa descrierea facuta de tine! iar pozele absolut minunate. felicitari.

spezam [07.02.11 21:20:59] »

Interesant review-ul! Multumesc!

dartax [01.09.16 11:34:28] »

In sfarsit, dupa atatia ani de chin, s-a asfaltat si mare parte din drumul spre Cascada, mai exact pana la podul dinaintea cascadei, dupa pensiunile din Poiana Stanciului...

de asemenea, s-a mai turnat asfalt pe drumul Rachitele - IC Ponor, Rachitele - Dealul Botii - Balcesti - Belis Fantanele, Scrind - Racad - Rogojel - Sacuieu - Bologa (mai putin primii 800m, pana la baraj); asteptam si ultima bucata IC Ponor - Padis, circa 12 km, si legatura IC Ponor - Poiana Calineasa...

Alina Morar [02.09.16 09:48:41] »

@dartax: Ba, sa nu se asfalteze ultima bucată e bine așa! Padisul nu are nevoie de... nu știu cum sa-i numesc... știi tu oricum începe sa se distrugă și aceasta zona superba, în ciuda tuturor eforturilor celor care se zbat ca Padisul sa rămână o zona curata și în stare cât mai naturala mergem des la Padis și am văzut schimbările.

adyta_tr [23.02.19 17:35:30] »

Stie cineva de vreun traseu cu bicicleta, sau daca sunt trasee pentru bicicleta in zona? Multumesc

dartax [23.02.19 19:59:15] »

@adyta_tr: Cu Ce fel de biciclete?! De șosea sau MB?! Sunt trasee pentru ambele...

adyta_tr [26.02.19 11:51:36] »

@dartax: MB

dartax [27.02.19 17:46:50] »

Depinde de unde pleci, ar fi Padis-Rachitele de exemplu. sau valea Firii cu partea interzisa auto, din ic Ponor in lateral, sau Vladeasa-Rachitele cu urcare prin Rogojel și coborâre pe la Pietrele Albe, sau Belis-dealul botii-rachitele...

adyta_tr [27.02.19 18:01:34] »

@dartax: ok. multumesc pentru informatii

adyta_tr, Alina Morar, alinutzza140*, dartax, fluturas1*, gcorneille*, sandu.53, spezam
Alte impresii din această RUBRICĂRăchițele, un colț de rai din Apuseni: