ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.11.2008
    DIN: Craiova
    ÎNSCRIS: 22.10.08
    SEP-2008

Ne gandim sa revenim

Am ajuns in Lefkada mai mult din pura intamplare. Aveam deja planificat un traseu si un numar de zile de "hoinareala" prin Grecia si, exact cu o zi inainte de plecare, cautand pe google ceva de genu "plaje recomandate Grecia", am vazut 2-3 poze, cateva impresii din aceasta insula care mi-au atras atentia. Cum aveam un traseu fooaaarte flexibil am zis sa ne incercam norocul. Asa ca, pe drum de intoars ne-am oprit pe insula si am petrecut 4 zile minunate.

Recomand celor care se duc si vor sa se plimbe / viziteze insula sa-si faca rost de o harta. Noi am primit-o de la un chiosc de ziare si chiar ne-a folosit mult, avand pe verso Lefkada detaliata si cateva obiective - gen cabina telefonica, supermarket, etc - marcate.

Nu aveam, cum v-am spus rezervat nimic dinainte. Pentru cazare ne-am cam invartit un pic (Nikiana, Nidri, Vasiliki), noi cautand ceva aproape de plaja. Era sfarsitul lui septembrie (29 sau 30) si multe pensiuni erau inchise. Pana la urma am gasit o camera in apropiere de Lefkada, daca nu ma insel Myli ii spune satucului. Sincer era exact ce cautam: marea, plaja si casa exact unde incepea plaja. Cazarea ne-a costat 20 Euro/noapte pentru o camera destul de mare, cu 2 paturi duble si baie proprie, bucataria fiind la comun. Cum noi eram singurii chiriasi asta nu a fost o problema :) . Cu apa calda in schimb au fost ceva probleme - in sensul ca nu prea era calda dar am trecut peste.

Plaja nu e extraordinara acolo, cam mult pietris si mai putin nisip iar intrarea in mare e cam accidentata (bolovani sau un fel de lespezi, unele chiar alunecoase). Pe scurt, zona pare cam pustie si neamenjata dar am preferat sa lasam masina trasa pe dreapta si sa ramanem aproape de casa. Asa ca idee, pe vreo 500-1000 m eram cel mult 10 persoane :). Cei un pic mai pretentiosi pot merge catre Agios Nikitias - mai sunt vreo 2-3 plaje mult mai bune atat ca nisip cat si ca intrare in apa. Pentru cei interesati recomand o plaja micutza si pustie - mai mult un petec de nisip inconjurat de apa si dealuri - absolut superba. La iesire din Lefkdata (catre Agios Nikitias) se face un drum catre o manastire (Faneromenis). Se trece de manastire si se merge pana in primul sat (Tsoukalades). La un moment dat este un drumeag care coboara catre mare (plaja Kaminia pe harta, daca nu ma insel). Mai mult o "poteca" sinuoasa si cam abrupta pe care, culmea ne-am intersectat cu o masina de Constanta.

In ultima zi am incercat Porto Kastiki si Gialou si intr-adevar peisajul este absolut superb.

Cumparaturile ni le-am facut in supermarket: se gasesc vreo 2-3 in Lefkada iar preturile absolut normale. Tavernele sunt si ele destule, am incercat una intr-o seara dar nu a fost ceva extraordinar.

Viata de noapte nu prea exista - sau cel putin noi nu am observat mare agitatie. E adevarat nici nu am insistat prea mult, preferand un program asa mai de pensionari :)

Trimis de Mike in 12.11.08 11:57:41

VIZUALIZĂRI: 2243 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mike); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

Admin [10.06.10 20:36:41] »

Mutat de la 'Excursie Lefkada' la 'Descopera Lefkada', in procesul de reorganizare a impresiilor "de calatorie" din aceasta destinatie intr-o rubrica unica.

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Lefkada: