ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2010
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 17.07.09
AUG-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

VidámPark Budapesta (Parcul de Distracţii).

Diana Ross - Upside Down

Încă înainte de a pleca spre Budapest, având experienţa unui alt VidamPark (cel din Debrecen click aici) şi ca urmare a ideii oferite de colega @chege (care locuieşte la Budapesta click aici), am decis ca, după Grădina Zoologică Budapesta (despre care am scris aici), să facem o vizită şi la VidamPark-ul din Budapesta (saitul oficial îl găsiţi aici).

Acesta este situat imediat lângă Grădina Zoo şi Circ, iar intrarea este pe bază de bilet, odată cu care se primeşte şi o brăţară (galbenă pentru adulţi şi roşie pentru copii), pe baza căreia poţi să te dai cu mai toate jocurile din parc. În fapt, eu nu am văzut să fie cu preţ extra, decât Kart-urile şi nişte jocuri mecanice.

Ajunşi în faţa parcului, am mers singur să iau biletele, deoarece era coadă mare şi ştiind tot de la @chege, că cei ce au vizitat în aceeaşi zi Grădina Zoo, au o reducere de 15 %, am cerut 2 bilete pentru adulţi şi unul pentru copii şi am dat biletul de la Zoo. Astfel am obţinut reducerea, plătind doar 10.795 HUF, în locul preţului normal de 12.700 HUF (aproximativ 193 lei RON).

Am primit brăţările, ni le-am pus pe mână şi în şir indian ne-am prezentat la intrare. A intrat soţia, totul ok. , dar când să intre fiică-mea, aceasta a arătat brăţara roşie, d-ra de la intrare a început să vocifereze (în ungureşte), a chemat paza, au discutat, eu le ceream să-mi spună care-i problema în engleză, şi după mai multe parlamentări între ei, ne-au lăsat să intrăm.

Când am ajuns acasă, am realizat care a fost problema. Ei nu au bilete pentru copii, ci au bilete, pentru persoanele de sub 140 Cm. şi cum fiică-mea este mai înaltă, ar fi trebuit să-i iau bilet de adult. Dar, sincer nu am ştiut asta.

Parcul de Distracţii este foarte mare, are o mulţime de jocuri/carusel/kart/maşinuţe electrice, etc. Există o zonă doar pentru cei mici, o alta cu jocuri, unde copii trebuie musai însoţiţi de adulţi, precum şi alte distracţii, pe care eu le văd ca fiind pentru adulţi, ori copii mai mari.

Se găsesc în parc tot felul de chioşcuri/terase, cu de toate, inclusiv mâncare gătită, asta deoarece, după mine, se poate liniştit rămâne o zi întreagă acolo, la câte sunt de văzut. Noi am stat vreo 3 ore, deoarece eram în drum spre Acvariul, din Mall-ul Campona.

Noi ne-am dat/jucat cu:

- Electric Car (click aici), maşinuţe electrice, cu 2 locuri, unde se primeau în mod gratuit şi nelimitat, pe baza brăţărilor fise, cu care porneau maşinuţele. Excelent. Ne-am distrat pe cinste;

- Funny Jungle Ride (click aici), o zonă cu mai multe jocuri, noi am mers cu nişte maşinuţe pe şine, care te poartă printr-un decor tip junglă. Fain;

- Magic Bike (click aici), un joc hidraulic, cu nişte biciclete cu două locuri, care se roteşte şi în funcţie de cât de tare pedalezi, te ridică până la maxim 3 metri. Fain;

- Electric Child dodgem (click aici), maşinuţe electrice mai mici, cu un loc, destinate exclusiv copiilor. Şi aici se primesc gratuit şi nelimitat fise. Foarte fain;

- Scooby Doo Magic Castle and Barrel (click aici), un castel fermecat Scooby Do, cu fotolii vibratoare, scări, în care treptele se lasă sub greutate, pante cu cilindrii care te întorc la bază, etc. şi un butoi din lemn rotitor, unde am reuşit să mă dau cu raita la deal. Adică să pic pe spate, cât mi-s de mare. Foarte fain;

- Child coaster (click aici), un coaster pentru copii şi nu numai, adică cei până-n 8 ani, trebuie însoţiţi de un adult. Foarte fain.

Însă, noi, nu am văzut/nu ne-am dat nici pe un sfert din locurile de distracţi din parc, fie datorită timpului scurt petrecut, fie pentru că fiică-mea ca orice fetiţă nu a fost atât de atrasă de jocurile, mai dure.

Oricum, dacă sunteţi în zonă, VidamPark reprezintă o foarte faină posibilitate de a petrece timpul liber.

Celelalte atracţii le găsiţi detaliate aici

AmFostAcolo, o să mai merg oricând cu mare plăcere şi vi-l recomand şi vouă.

Trimis de creivean in 12.09.10 22:11:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 38695 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 VidamPark Budapesta - intrarea în parc.

[12.09.10 22:36:06]

Si cand m-asezam cu ,,burta pe citit'' )))

Vraja ce ma curpinsese-n VidamPark s-a risipit ( (

Cand savuram si eu mai cu foc

Povestea din parcul de distactii care a avut loc

Tzac-pac si repede s-a terminat

Si chiar vroiam sa-ti zic c-am regretat

Ca pragul la VidamPark nu l-am calcat!

De ce doar in atat de putine ,,comedii'' v-ati dat?

Doar 6 distractii ati degustat?

Pacaaaaaaat

Locul acesta pe mine din ce-am citit m-a fermecat

S-apoi filmuletele din link-uri m-au distrat

Dar acum asteptam cu nerabdare

Sa ne delectezi cu pozele tale!

[12.09.10 22:49:01]

Cu fiică-mea, pe jocuri care dezvoltă 3 sau 4G, eu unul nu mă dau. Tu având acasă, doi zmei, sigur ai fi rămas o zi întreagă acolo. Pe de altă parte, ne-am dat pe maşinuţele electrice de zeci de ori. De dragul tamponărilor

ionescunic
[12.09.10 22:55:58]

Scump dom'le scump, dincolo era mai ieftin...

Sunt convins ca e un parc superb si foarte reusit, am luat masa in apropiere, chiar vis-a-vis si auzeam strigatele celor ce se dadeau in diversele acareturi de acolo, era ca la meci, mai rau chiar.

[12.09.10 23:02:33]

Oau, oau, ce poze faine ai postat

Pentru care un SB ti-as mai fi dat,

Dar din pacate nu e voie de votat

Decat o singura tura s-o singura dat'

Intr-adevar, vorba lui @ionescunic, cam scumputa intrarea, dar daca stiam ,,faza'' cu reducerea 15% cred ca nu mai scapam de gura ,,zmeilor'' mei.

Cum si noi vizitasem vreo 3-4 ore gradina Zoo mergea s-o distractie in acea zi si la VidamPark, asa de deliciul peisajului de-acolo (pentru mine), caci baietii mei sigur n-ar fi ratat nici o ,,masinarie'' de-acolo si s-ar fi distrat cu varf si indesat si nici una n-ar fi ratat ...

biancuta
[13.09.10 00:34:35]

Foarte tare! Budapesta incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult! Fetei mele i-ar placea la nebunie, mai ales la tamponari...

Alina Morar
[13.09.10 08:32:08]

Eu... ce sa mai zic? Peste cativa ani, cred ca doar in parcuri de genul ne vom petrece concediul, la fel ca si in Aqua Park-uri.

Parca vad, asta o sa-mi cante copilul...

mirelutza
[13.09.10 10:31:35]

Copilul din mine ma impinge sa ma dau in toate cotzomediile descrise de tine... ; anul viitor de 1 mai visez o budapesta (initial aveam alta destinatie in plan)... mai trebuie doar sa anunt o prietena AFA si gata sar carpatii pana acolo...

bubumaia
[13.09.10 15:51:46]

@creivean, au si ceva de bunicuti?

[13.09.10 16:06:59]

Da, casa de bilete

bubumaia
[14.09.10 09:12:21]

Aha... care va sa zica...

O sa-i spun. Intreba bunicu', ros de curiozitate: -)

presario
[14.09.10 09:52:13]

Am batut eu Budapesta in lung si-n lat, da' la asta nu am reusit sa ajung niciodata, din cauza timpului, desi m-a innebunit fiu-meu de fiecare data.

[14.09.10 16:32:09]

@creivean si @bubumaia

Ca sa intru in jocul dialogului vostru cu bunicutu' si cu casa de bilete, mai in gluma mai in serios, pe bune, noi la Gradina Zoologica din Budapesta am intalnit ca vanzatoare la casa de bilete o bunicuta care nu prea le avea cu matematica.

Ori era depasita la calculul aritmetic ori o facea pe nestiutoarea la ,,dat restul la HUF''.

Cand sotul meu i-a intins 7000 HUF (5700 HUF era biletul de familie), teoretic trebuia sa primeasca restul 1300 HUF, dar babushca se facea ca nu pricepe engleza deloc si-i dadea restul doar 300 HUF. Norocul nostru a fost ca la rand era si o duduita unguroaica ce a priceput dialogul nostru englezo-mim si i-a tradus pe ungureste mamaitei problema matematica.

In final, cu o fata acra, ne-a intins si restul de 1000 HUF ca si cand n-ar fi fost dreptul nostru... No comment!

Asa ca... mare grija si la bunicutele unguroaice, dragilor!

[15.09.10 20:45:52]

Prin urmare am ce face la Budapesta cu copiii! Ma bucur ca exista un asemenea parc si ca am aflat de el, alaturi de cel acvatic.

Budapesta mi-a ramas in suflet si va constitui cel putin inca unul din concediile noastre!

Era sa pierd acest review, a inceput scoala si deja suntem coplesiti!

[15.09.10 20:47:43]

Stai, ca zilele astea, am sa postez si ultimul review, de la cel mai mare Acvariu din Sud-Estul Europei, cel din Mall-ul Campona.

[01.10.10 21:46:12]

Toti avem nevoie de un "upside down" din cand in cand, ca sa mai scuturam din anii de pe umerii nostri!!

Sper sa placa melodia atasata!

[01.10.10 21:53:21]

Excelenta, antrenanta, asa cum si era nevoie pentru un astfel de obiectiv.

[01.10.10 21:58:17]

@creivean, vad ca ai pile la web13 de te fericeste in seara asta cu asa melodii frumoase!!

[01.10.10 22:11:13]

Sigur l-am atins la orgoliu, cand intr-un alt review l-am ridicat în grad de la webmaster13, la M. C. (Master of Ceremonies, vezi aici).

[01.10.10 22:18:26]

Ce-i drept, cu un ecou intarziat al lui am revenit la impresiile tale foarte utile si la minunata Budapesta, rascolindu-mi iar amintirile...

Vizavi de melodii, sa inteleg ca merge cu atingerea in orgoliu! Ma gandeam ca e vreun secret, ceva!

Poate ma fericeste si pe mine la unele impresii, desi daca imi chinui memoria s-a intamplat pe ici pe colo...

[28.05.11 21:25:44]

Mutat la rubrica "Vidam Park" (nou-adaugata pe site)

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie

Alina Morar, biancuta, bubumaia, dananecula, magdalena, mirelutza
Alte impresii din această RUBRICĂVidam Park (parc de distracții):