ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 15.04.10
AUG-2010

Un week-end placut la Gyula

In luna august, ne-am hotarat cu niste prieteni sa mergem intr-un week-end, cu cortul, asa au vrut ei, la baile din Gyula.

Drumul, de la Cluj, l-am parcurs destul de rapid, doar ca dupa ce am trecut granita pe la Salonta, am facut un ocol din cauza reparatiilor la pod, cred. Despre aceasta deviatie stiam de la parintii mei, care fusesera cu 3 saptamani inainte, dar am crezut ca s-a deschis drumul, intre timp. Ceea ce nu a fost asa. Am facut un ocol de cativa kilometri.

Ajunsi la Gyula, ne-am indreptat direct spre Camping Mark, situat foarte aproape de strand, in spatele Cetatii. La acest camping am mai fost in 2008.

Ne-am gasit un loc frumos, pe margine, cu umbra, iar sotul cu prietenii s-au apucat sa monteze cortul. Un cort imens, in care am dormit, pana la urma, toti. Cortul nostru nu l-am mai desfacut.

Intre timp, eu si copilul, am plecat putin la plimbare prin camping. Era plin de turisti din Italia, Germania, Ungaria si spre surpriza noastra, multe masini de Cluj. Data trecuta cand am mai fost nu erau clujeni.

Camping Mark, este situat pe Var Utca 5, aproape de centru, in spatele Cetatii si aproape de strand. Deci, daca va cazati aici, nu veti avea probleme cu parcarea, la strand se ajunge foarte simplu si repede.

Este un camping foarte frumos, dupa parerea mea, plin cu flori, brazi, iarba e curata, umbra. Baile nu sunt moderne, dar sunt curate, dotate cu dusuri, wc, chiuvete, afara pe terasa intalnim zona cu chiuvete pentru spalat vase, aragaz, cred ca este si frigider, iar langa, chiuvete pentru spalat haine si masini de spalat haine. Aceasta terasa este plina cu flori. Tot aici este si locuinta Doamnei Marika, nu stiu daca am scris bine numele, mese, scaune, unde de obicei stateau turistii seara la o poveste cu doamna. Marika este o femeie de milioane, foarte glumeata si plina de viata, povesteste cu toata lumea. Vorbeste germana, romana si ungureste, astfel ca nu veti avea nicio problema cu comunicarea. Cei care vreti sa mergeti, va veti intelege perfect cu ea.

In acest camping se mai pot inchiria si rulote. Cred ca trei sunt.

Dupa ce au terminat baietii de montat cortul, am pornit spre strand. In camping, in spatele curtii, este o portita, pe care lumea o foloseste pentru a ajunge mai repede la strand. Aceasta portita da exact in spatele Cetatii si ajungi la Strand, dupa ce mai ai de strabatut o alee, pe langa lacul frumos, cu ratuste, iar in cealalta parte un parc de copii cu leagane si tobogane din lemn. Acestea se incadreaza perfect in peisaj.

Strandul a fost descris de multa lume, fiecare coltisor, fiecare bazin, asa ca nu mai dau detalii multe.

Am platit in total, pentru doua persoane, biletul de intrare, 4260 de forinti.

Ne-am schimbat la cabinele de la intrare, camera de schimbat copiii, era incuiata, asa ca m-am descurcat cumva intr-o cabina, desi pe copil puteam foarte simplu sa-l schimb pe prosop, iar noi sa ne schimbam si la cabinele de langa bazine. Dar, am uitat ca exista si astfel de cabine langa bazine.

Ne-am plimbat putin prin strand, iar apoi ne-am asezat prosoapele langa bazinele de copii.

In prima zi, fiind deja dupa-masa, nu ne-am simtit chiar asa de bine la strand, din cauza ca era multa lume, bazinele erau arhi pline, fiind si sambata.

Bazinul de copii este impartit in trei. Doua pe margine, dedicate copiilor mai micuti, in care pot intra si parintii si unul mai mare, pe mijloc, unde accesul e permis doar copiilor peste 3 ani, iar adultilor accesul fiind interzis. In acest bazin, pe mijloc este un tobogan imens cu tot felul de figurine si jocuri de apa, gen Aqua Magic, din Mamaia, iar in celelalte doua tobogane mai micute si figurine. Desi, in bazinele mai micute adultii au voie sa intre, nu au voie sa stea pe jos in apa. Si mi se pare corect. Sotul s-a trezit cu fluieraturi in cap, deoarece s-a pus pe jos cu copilul pentru a-i face o poza. Si eu am primit astfel de fluieraturi, de la salvamarul care nu stie engleza, doar ungureste si nu prea ne-am inteles, cand imi explica ca nu e voie. Am vrut sa ma plimb, putin, cu copilul in bazinul unde nu aveam acces si cum am intrat, cum m-a si fluierat sa ies.

Dupa o balaceala buna si in bazinul cu valuri, ne era foame, asa ca am plecat sa studiem meniurile de pe terase. Eu mi-am luat salau cu cartofi, foarte bun, dar cam mare, care a si costat ceva mai mult. Ceilalti au comandat gulas si ceva cartofi cu pui, salate. Eu am asteptat pe prosop, acolo am si mancat, timp in care copilul s-a distrat la locul de joaca "uscat", frumos amenajat, cu tobogane, leagane si cu nisip pe jos, nu iarba.

Mie imi place acest strand, deoarece e multa umbra, fiecare copac are tablita cu denumirea, parca ai fi intr-o gradina botanica, mai ales ca sunt si foarte multe flori.

In timp ce mancam, am observat cum pe raul, care e de fapt gardul strandului, lume care facea plimbari cu barca.

In prima zi am stat vreo 3 ore, timp in care ne-am balacit fie in bazinul cu valuri, fie am stat cu copilul in bazinele micute.

Apoi, am mers vreo 20 km pana in Bekescsaba la Csaba Center, un mall situat in centrul orasului, langa zona pietonala. Ne-am facut ceva cumparaturi, e un mall pe 3 niveluri, cred, iar apoi ne-am intors, pe mica autostrada, la Gyula pentru a ne plimba prin centru. La intoarcere, la primarie, cred ca era, am vazut o gramada de miri, veniti la cununie cu caleasca, cu limuzine, cu alai mare dupa ei, ceea ce ne-a blocat putin in trafic.

De la camping, am mers la Cetate unde am asistat la un sectacol de dansuri populare din diferite tari. Spectacolul s-a tinut pe scena de pe lac. A fost frumos, s-a dansat si pe muzica orientala, lume multa, dansau si ei, Cetatea frumos luminata, care nici acum nu am reusit sa o vizitam, era inchis la acea ora.

Langa Cetate sunt niste terase si tarabe unde se vand produse traditionale, souveniruri, dulciuri, inghetate.

De acolo, ne-am indreptat spre centru. O alee pietonala, foarte frumoasa, plina cu flori si multe fantani arteziene. Copilul meu e innebunit dupa ele, de fapt la ce copil nu-i plac fantanile? Inainte de a ajunge la pietonala, am vrut sa facem turul orasului cu miticarul, dar a zis domnul acela ca la ora aceea nu mai merge, doar duminica dimineata de la 10, daca vrem. Cred ca era frumos, dar ne-am hotarat prea tarziu.

Si pe pietonala era foarte multa lume, terasele erau pline, n-am gasit loc nicaieri sa cinam si noi. Din multitudinea de restaurante, fast-food-uri si terase, am ales si noi unul, doar inauntru era loc. Dupa ce ne-am asezat si ni s-a luat comanda, am fost anuntati ca dureaza destul de mult, vazandu-ne cu copil, asa ca am plecat suparati si pana la urma am luat de mancare la mana. Ce sa facem? Am tot asteptat sa se elibereze o masa la terase, dar n-am avut sanse.

Dupa cum spuneam, e o placere sa te plimbi prin centru. E plin cu flori, totul e luminat foarte frumos si cu fantani arteziene la tot pasul.

A doua zi, ne-am trezit mai devreme pentru a ne bucura la strand, cand nu e multa lume. Am stat la o coada... la intrare... erau numai si numai romani.

Dar, totusi in bazine nu era lume multa, asa ca ne-am bucurat din plin. Si coada de la Langosi nu era asa de mare, ca si sambata, asa ca am mancat si noi in sfarsit, un langos imens cu cascaval si smantana.

Mie imi place mult acest strand. Am vizitat si bazinele din interior, cu apa termala, este o sala cu calculatoare, unde poti sa navighezi pe net, sali unde se fac tot felul de tratamente, bai, masaje, sauna, ce mai, este un strand de 4 stele.

Desi e mai mic, ca si cel de la Hajdu, e mai curat si mai luxos, dupa parerea mea.

Inainte cu 2 saptamani, de a merge noi, in drum spre casa, din concediu, s-au oprit parintii mei la Hajdu. Au zis ca sa mai stea o noapte, dar in toate pensiunile in care au intrat, cazarea se facea pe minim 3 nopti, ceea ce ei nu mai puteau sta atat. Si ei au magazin si trebuiau sa ajunga acasa la deschiderea de dupa concediu. Dar, totusi au mers putin si la strand, unde au stat 3 secunde in apa, dupa ce nu au gasit un loc sa-si aseze prosoapele, in apa era plin, lumea statea ca sarmalele in oala, li s-a facut greata si au venit acasa. A fost un mare soc pentru ei. Aproape doua saptamani, au fost doar in locuri neaglomerate, in Austria si Slovacia, intre munti, la racoare. Asta a fost parerea lor, sa nu sariti pe mine! :) Si lor si mie ne place la Hajdu, dar in extrasezon, iar atunci frecventam Aqua Palace sau Aquaticum din Debrecen. Ai mei frecventeaza des baile din Ungaria, adica mai bine spus, tatal meu, mama nu are rabdare sa stea in apa. Au fost la multe astfel de bai si la Heviz, unde la iesire au descoperit ce adanca e apa, daca tin minte are peste 30m adancime, si in multe alte locuri.

Mai am de mers la multe bai in Ungaria, dar am zis, cel mai mult mi-a placut la Miskolc Tapolca, poate si din cauza ca nu era lume multa cand am fost eu, anul trecut.

Dar, cel de la Gyula imi place cum e amenajat, cum sunt facute bazinele, in concluzie tot. E un orasel mic, aerisit si cochet.

Intorsi la camping, dupa ce ne-am facut loc prin marea de lume, care statea la coada la intrare in strand, ne-am dus la Doamna Marika sa platim cazarea.

Acum 2 ani, pentru 3 persoane, o masina si un cort, am platit vreo 3000 de forinti, iar acum pentru 4 persoane, un cort si o masina, sotul i-a dat o bancnota de 10000 de forinti si am primit rest 5000 de forinti, vreo 75 lei. Spun asta, deoarece nu e un pret fix, pretul ti-l face pe loc.

La plecare, ne-am oprit putin si la Tesco.

La vama, de fapt e un chiosc ruginit, din plictiseala, cred, vamesii ne-au tot studiat, ne-au intrebat de unde venim, etc.

Ajunsi in Oradea, am propus sa ne plimbam putin si prin Felix si bineinteles sa mancam o pizza la locul nostru preferat, si anume ART CLUB. Bun, dupa ce, greu, am gasit un loc de parcare, langa strand, am pornit la plimbare. Strandul era arhi plin, am vazut o tipa cum sarea, efectiv, peste sezlonguri, asa erau de inghesuite, mergea o melodie... sa nu ma acuze nimeni... dar... La birututul din padure, cred ca se numeste... Bun, mergem mai departe... ajungem la Art Club. Pe terasa nu am gasit loc, asa ca am coborat in restaurant unde nu era nimeni. Noua ne-a placut. Comanda s-a luat rapid, servirea la fel de rapid, desi terasa era plina, in maxim-maxim 10 minute pizza era deja pe masa. Nota 10 din partea mea. Tot timpul alegem acest loc, deoarece aici mananci o pizza adevarata, bucatarul sau poate chiar patronul este, e chiar italian. Acum cativa ani, il vedeam pe geamul de la bucatarie. Se misca cu o viteza ametitoare, facea glume cu clientii... Foarte buna e mancarea la Art. Si restaurantul e foarte frumos amenajat.

Apoi ne-am indreptat cu greu prin multimea de oameni, spre lacul cu nuferi. Foarte multa lume a iesit la plimbare. Am trecut si de zona tarabelor, unde se vand tot felul de nimicuri si chinezarii si am avut placuta surpriza sa descopar la alcul cu nuferi, un recital, sa-i zic asa, a lui Gheorghe Iovu. Mie imi place mult muzica lui. Mergea banda, iar el canta la pianina sau ce este acel instrument. Desi era multa lume, a fost o clipa de relaxare pe aceasta muzica terapeutica, cum o numeste el.

Ne-am plimbat putin prin parc, care mie imi place mult, nu stiu de ce, iar apoi am pornit spre Cluj, pe un drum foarte aglomerat, dar multumiti ca am petrecut un week-end frumos in Ungaria.

Trimis de Alina Morar in 12.09.10 11:28:43

VIZUALIZĂRI: 8676 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Vedeti acel jeep? Pasionati de off road, erau dotati si cu piese de schimb. Aveau pe masina, deasupra, toba, tot felul de piese de schimb, roata de rezerva...troler. Cred ca erau din Slovacia sau Polonia, nu mai tin minte.

pepsi70ro
[12.09.10 12:05:54]

Interesant campingul, ma bucur pentru weekendul vostru reusit, ai povestit foarte frumos, felicitari!

presario
[12.09.10 12:45:17]

Gyula este unul din locurile mele favorite de la "vecinii" nostri unguri. Felicitari pt review !

webmasterXY*
[12.09.10 13:11:28]

Am sters P01, era dublura P02.

marius gaudi*
[12.09.10 16:26:35]

Un mare minus pentru ca nu i-ai facut o poza doamnei Marika.

Stii sa faci pofta de duca oamenilor.

piti
[12.09.10 20:57:29]

Cateodata ma intreb cum rezista Ianis la atata drum.Vad ca ramai stabila la campinguri ,incet ,incet ma faci si pe mine sa ma gandesc la un cort desi eu imi doresc demult o rulota .

[12.09.10 21:16:18]

@ MARIUS GAUDI

Da, trebuia, dar mi-a fost rusine...

@ PITI

Vorba unui prieten "ia se ni, ia se ni". Cateodata are stare, cateodata iti vine sa-l arunci pe geam, dar ne descurcam.

De la o saptamana, tot pe drumuri a fost, chiar si dupa marfa. Cat de cat ne intelegem acuma.

[12.09.10 21:19:59]

Cu rulota e mult mai confortabil, dar e mult de lucru pana o desfaci de la masina, reglata pe loc drept, etc. Si e destul de scump sa stai cu rulota.

Acum eu am vrut la o pensiune sau hotel, dar prietenii au insistat. Si-au cumparat cort mai mare si trebuia inaugurat.

magdalena
[12.09.10 21:21:25]

Frumos cu SB!!! Cine e doamna din P22???

Tocmai spunea colegul @presario la un alt review ca ungurii stiu si pot sa faca multe, spre deosebire de noi. Din pacate.

Subscriu!

[12.09.10 21:24:23]

Si noi am vrut sa ne cumparam, dar cu rulota e indicat si e fain sa stai mai multe zile intr-un loc, ceea ce noi...

Ai mult de lucru cu o rulota, mai bine stai la hotel, dar nu te simti la fel.

[12.09.10 21:26:19]

[@magdalena]: EU, de ce? Nu seman?

In alte poze, e prietena cu care am fost.

creivean
[12.09.10 21:27:28]

Felicitări pentru review. Tare curajoasă eşti, să-ţi duci piciul peste tot cu tine.

celeste
[12.09.10 21:37:30]

Alina Morar felicitari pentru review care este excelent si un bonus de 400.

any*
[12.09.10 21:44:39]

Al 9-lea vot vine de la Herculane, felicitari ptr review...

[12.09.10 21:57:04]

Multumesc mult pt aprecieri. Cu mare drag ma duc in astfel de locuri. Am noroc ca sunt destul de aproape, dar cei din sud...

georgiana
[13.09.10 15:45:50]

Super fain!

E bine ca mereu esi pe picior de plecare! Si mie imi place Gheorghe Iovu!

david
[13.09.10 15:58:32]

Mereu revin cu placere in orasul Gyula, pentru ambianta placuta prezenta aici.

Ai aprecierea mea pentru acest interesant review.

sigcristina
[02.04.12 23:20:22]

Suntem pe aceesi lungime de unda Dar aici n-am ajuns, fapt pentru care anul acesta trebuie bifat stradul, neaparat. Felicitari pt rw.

Alina Morar, any*, celeste, david, diliaaa, georgiana, magdalena, marius gaudi*, piti, sigcristina
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Gyula:

• pagină generată în 0.080488920211792 sec