ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 10.02.09
    AUG-2010

O vacanta asa cum ne-am dorit

Cred cu convingere ca vacanta, ca si o serie de alte lucruri in viata tine de preferinte si particularitati ale fiecaruia. Vacanta la Riu Helios Bay a raspuns cu brio preferintelor noastre.

In review-urile anterioare s-au oferit detalii relevante despre multe aspecte ale hotelului. Acestea si cele de pe tripadvisor m-au determinat sa aleg acest hotel. Am cautat mult timp un hotel care sa raspunda criteriilor pe care le cautam, in special in ceea ce priveste apropierea de plaja si pretul.

Ne-am dorit un loc elegant, mai departe de forfota marilor statiuni, langa plaja, dar care sa se incadreze si intr-o anumita limita de buget si care, mai ales, sa se bucure si de aprecierea turistilor.

Doresc sa subliniez si eu deosebita utilitate a siteurilor care permit postarea impresiilor de vacanta, in special in conditiile in care multe din agentiile din Romania nu pot oferi niciun fel de informatii despre hotelurile pentru care fac rezervari, dincolo de prezentarea oferita de hotelieri.

O remarca cu privire la pretul pentru a doua jumatate a lunii august. Acesta difera foarte mult in functie de tur operatorul cu care lucreaza respectiva agentie. Gata cu introducerea...

Am preferat varianta transportului cu autocarul. Desi agentia pretindea ca asigura si transport cu autocare proprii si ca exista posibilitatea de a ne duce pana la hotel, mare ne-a fost surpriza sa ne gasim intr-un autocar al unei firme de transport spre statiunile bulgaresti care practica un tarif cu 15 euro/persoana mai putin decat am platit noi la agentie. Si bine-inteles ca soferul nu stia pe unde vine hotelul nostru, doar ca statia pentru Obzor era la hotel Miramar. In fine, aceasta va constitui subiectul unei mici rafuieli personale. Trecand peste acest aspect, calatoria a fost una decenta si cat se poate de confortabila, cu respectarea orarului.

Ajunsi la Miramar nu am avut alta solutie decat taxiul. Desi Miramar si Helios Bay sunt unul langa altul si pe plaja le despart aproximativ 200m, intre ele curge un mic rau care nu poate fi traversat decat pe drumul principal ceea ce face ca drumul de parcurs sa fie de cca 1km. Deci cu taxiul... 10 leva sau 5 euro... ce sa mai stai la discutii... sus in masina si intr-o clipita iaca am ajuns... dam voucherul... ne dau cartela, tichetele pentru prosoape, cele doua bauturici de bun-venit, ne pun bratarile, ne explica cum stau treburile cu rezervarea mesei pentru cina si iata-ne in camera.

Cu riscul de a repeta ce s-a mai spus, am sa subliniez unele detalii care ne-au impresionat.

Camera: exact ca in poza de prezentare a hotelului, spatioasa, curata, fara cusur, cu vedere partiala la mare, minibar (se alimenteaza la cerere), televizor (vreo 6-7 programe in bulgara, germana, VIVA, Euronews in engleza- nu ca am avut prea mare nevoie de a ne uita la televizor, aici este locul ideal sa te rupi de problemele de zi cu zi din Romania). Curatenie s-a facut zilnic, prosoape schimbate cand a fost nevoie (in sistemul prosoape asezate pe podea - de schimbat / prosoape pe suport - le mai folosim o data), vestitele aranjamente din prosoape.

Mancare: diversificata si suficienta pentru toata lumea. Indiferent de preferinte gaseai ceva de mancare. Nu am stat niciodata la coada mai mare de 3-4 persoane. Am gasit intotdeauna o masa libera la mic dejun si pranz, iar faptul ca am avut masa noastra pentru seara, in intervalul pe care l-am dorit noi (20.30-22.00) a fost excelent. Iata cateva din felurile de mancare care mi-au atras atentia: la micul dejun gasesti oua gatite in toate felurile (doua feluri de omleta, oua ochiuri moi, tari, oua fierte), fructe, lactate (mi-a placut a lor yellow Bulgarian cheese, dar si iaurtul), un stand de produse dietetice, cereale, produse de patieserie, ceai, cafea.

La pranz si seara gratare in fiecare zi (pui, porc, oaie), preparate "on the spot", in fiecare zi cate un sortiment de peste, orez, legume la gratar, fierte sau la cuptor, cate o mancare cu sos din meniul international.

La cina bucatarii isi aratau talentul, erau preparatele cele mai deosebite. La dulciuri ma pot pronunta mai putin, intrucat nu sunt adepta, insa erau tot felul de tarte, torturi, creme, compoturi. Inghetata cu vanilie, singura, pe care am incercat-o, mi-a placut. Au fost doua seri tematice: una balcanica, alta spaniola. La cea balcanica au avut si sectiune romaneasca. Nu prea le-a iesit mamaliga. In sectiunea greceasca si in seara spaniola atractia au fost fructele de mare. Alternativ se poate face rezervare cu o seara inainte pentru cina cu specific bulgaresc. Nu am incercat. Parte si pentru ca se servea de la ora 19.00 cand noi abia plecam de la ora de inot la piscina.

In afara orelor de masa la restaurantul tematic de la parter (sau etajul 1 in sistemul lor), de langa piscina, se puteau servi pizza, hotdog, salate sau prajituri, ceai, cafea, apa, suc. As fi vrut sa fie disponibile aici si mai multe tipuri de fructe, pentru a le savura intre mese. Le puteai lua de la mesele principale, nu era nicio interdictie in aceasta privinta.

Servicii: impecabile, fiecare angajat isi face treaba, permanent cu zambetul pe buze, de la receptie la cei responsabili cu curatenia camerelor, toata lumea roboteste cat e ziua de lunga. Nu am vazut o privire urata sau vreo atitudine lipsita de respect. Este un hotel dedicat vacantelor in familie, predomina famillie cu copii. In perioada in care am fost erau si persoane in varsta, insa si suficiente cupluri de tineri.

Este un hotel unde am gasit relaxarea dorita cu suficiente activitati distractive cat sa nu avem timp sa ne plictisim. Este un hotel din reteau TUI-Thompson, cei doi operatori aducand si cei mai multi turisti. Astfel predomina turistii germani si englezi. Am intalnit si destul de multi romani, in general familii cu copii, dar si bulgari si rusi (mai putini).

Distractia: poarta marca TUI club, anul acesta echipa de animatie fiind formata din animatori ai TUI service, doar Viktor era angajat al hotelului, fiind vorbitor si de limba bulgara, in rest animatorii erau vorbitori nativi de germana si fluenti in limba engleza. Intelegem deci de ce programele se desfasoara in aceste doua limbi.

Pentru noi, programul de animatie a fost mai mult decat satisfacator. De dimineata pana seara se desfasurau tot felul de activitati. In spiritul TUI family club, accentul se pune pe copii, de la cei mai mici pana la adolescenti, de fiecare grupa de varsta ocupandu-se cate un animator. Este o ocazie excelenta pentru copii de socializare si exersare a abilitatilor de limbi straine intr-un cadru incurajator. Dar nici adultii nu sunt uitati - in fiecare zi: aqua fitness and fun, meciuri de polo, beach volei, darts, pool games, tir, iar seara cate un program artistic pe o anumita tema pus in scena de aceiasi neobositi animatori: un spectacol tip muzical cu melodiile ABBA, the 80s, un spectacol cu poante comice, seara de karaoke (n-ar fi stricat ceva mai multa muzica la piscina in timpul zilei).

Au fost doua seri tematice: una specific bulgareasca, invitat fiind un ansamblu folcloric, si una dedicata dansului arabesc si spaniol. Spectacolele pun accentul pe muzica si pantomima si mai putin de dialoguri, insa atunci cand acestea sunt inevitabile se foloseste engleza sau engleza si germana in paralel.

In cazul nefericit in care aveti nevoie de servicii medicale, exista un cabinet medical in cadrul hotelului. Nu accepta asigurarea medicala. Vor banii de la pacient, urmand ca pacientul sa-si recupereze banii de la firma de asigurare. Si sunt si foarte scumpi. Numai consultul este 98 leva (in jur de 40 de euro). In caz de nevoie, incercati cabinetul medical situat vizavi de hotel.

Plaja insa lasa putin de dorit. Nisipul nu foarte fin, pe alocuri cu mucuri de tigara si intrarea destul de neprietenoasa in mare (pietrele si scoicile se aduna la baza pantei descendente in mare si adancirea destul de brusca a apei de la mal) afecteaza intr-o oarecare masura impresia generala de vacanta. Raul din aproprierea hotelului este neingrijit. De asemenea mi-ar fi placut ca hotelul sa nu permita localizarea sub balcoanele turistilor a circului. Mirosul s-a facut simtit si la piscina si pe terasa restaurantului.

In final cateva cuvinte despre oras. Cochet, cu o linie arhitecturala placuta (vile de 3-4 etaje cu acoperisuri rosii), curat. Am vazut cateva restaurante dragute, insa cam atat. Sambata seara, pe langa un parc cu palmieri tristi, aflati in plimbare pe faleza am nimerit in focul unei petereceri cu „fetite” si manele. Am facut cale intoarsa spre hotel. Am mai iesit o singura data, dupa suveniruri.

Prima impresie despre Bulgaria: un sejur excelent intr-un hotel marca RIU, cu distractie si spirit marca TUI, in rest: drumuri peticite, soferi de taxi dornici de castiguri facile pe seana turistilor straini, vanzatori ambulanti pe plaja.

Pentru confortul, standardul si serviciile as reveni cu placere la RIU Helios Bay.

Trimis de katrina_ro* in 11.09.10 22:08:52
    • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3706 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (katrina_ro*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Camera la inceputul sejurului

magdalena
    [11.09.10 22:15:21]

Un review echilibrat, calm, care mi-a placut si o locatie demna de luat in seama!

Felicitari si bine ai venit pe site!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [11.09.10 22:17:37]

Foarte bun review-ul , dar si hotelul e foarte bun , felicitari pentru alegerea facuta si pentru vacanta frumoasa!

pepsi70ro
    [11.09.10 22:23:17]

De cand asteptam acest review, niciodata nu este prea tarziu, mi-a placut modul in care ai povestit, cred este unul dintre cele mai complete rw. despre un hotel, fapt pentru care ai toata aprecierea mea. Felicitari!

presario
    [11.09.10 22:37:50]

Un hotel foarte bun, se vede din review ca este mai "diferit" decat alte hoteluri din Bulgaria.

[12.09.10 06:46:46]

Intr-adevar, un review frumos, complet, util. Si elegant scris

[12.09.10 19:34:30]

Multumesc tuturor pentru aprecieri.

doctorul45
    [15.09.10 09:39:29]

ar mai trebui remarcat arhitectura traditional bulgareasca a acestui hotel (asemanatoare bisericilor).

Plaja intradevar cam aglomerata si cam murdara dar se facea curatenie si se afina nisipul.

Este un hotel cam scump dar bun, ca dealtfel toate din lantul Riu. Si Miramar aflat alaturi a fost din acelasi lant. Acolo plaja si intrarea in mare sunt mai bune si mai curate probabil si datorita acelui riu care impiedica accesul spre capatul statiunii...

[15.09.10 09:51:56]

Referitor la pret, recomand sa luati bilete prin agentiile care lucreaza cu tur-operatori bulgari. De exemplu, pentru a doua perioada din august, au fost diferente de aprox 30% intre preturile practicate de Club Magellan (Varna) si TUI.

doctorul45
    [15.09.10 10:38:31]

ok multumesc

am mers si noi acum un an cu un turoperator bulgar hotelring eu si am fost multumiti iar pretul imbatabil...

alinagabriela
    [04.04.11 16:29:49]

katrina ro poti sa-mi lasi si mie pe privat numele agentiei de unde ai luat anul trecut biletul? multumesc.

vp_chris
    [09.05.11 09:16:36]

Ne pare rau,

katrina_ro nu si-a dat acordul sa primeasca

mesaje private expediate prin intermediul site-ului, ca atare nu-ti pot raspunde mesajului privat adresat mie.

[09.05.11 12:44:26]

Am remediat. Scuze!

gabserp
    [30.01.14 23:08:21]

BUna ziua,

Imi puteti raspunde pe privat cu numele agentiei de unde ati achizitionat excursia?

Multumesc.

alinagabriela, doctorul45, gabserp, katrina_ro*, magdalena, vp_chris