ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.09.2010
ÎNSCRIS: 06.10.09
DEC-2009
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

Revelion de vis la Hotel Clermont

Despre Hotel Clermont din Covasna am aflat de la o colega care mi-a spus ca e o buna destinatie de vacanta pt familiile cu copii.

Cautand oferte pentru revelion, am gasit si o oferta de la acest hotel. La prima vedere ne-a cam speriat pretul, dar vazut ca aproape totul este inclus ne-am zis ca merita sa incercam.

Asa ca am cumparat pachetul de revelion si in 29 decembrie am plecat din Bucuresti cu destinatia Covasna, cu auto propriu si plini de entuziastm.

Totul a decurs cum nu se putea mai bine: totul a fost minunat de la sosire pana la check out.

Efectiv ne-au facut sa ne simtim oaspeti, inca de la receptie, unde ne-au intampinat cu sampanie, un mar pentru copil si vorbe de bun venit.

Am avut o camera standard, mare si incapatoare. Nu am avut pat separat pentru copil, dar nici nu a fost nevoie. De la balcon, o priveliste de vis catre padure. Curatenie luna, pe tot parcursul sejurului. Baia dotata cu tot ce-i trebuia, ne-au schimbat lenjeria si prosoapele chiar daca nu era cazul. Ne-au schimbat samponul si sapunul, fiindca copilul s-a jucat in cada si a consumat tot samponul dintr-un foc.

La etajul 4, aproape jumatate de etaj era amenajata o incapere pentru copii. Cu 2 instructoare in permanenta cu program de la 8 diminuata pana la 11 seara. Cu jucarii, televizor, tot felul de materiale didactice, si cu bufet pentru copii: gustari, apa si suc. Pentru noi a fost minunat fiindca copilul a vrut acolo si nu s-a mai dat dus, iar noi am putut profita in voie de celelalte oferte din hotel:

- piscina interioara

- jacuzzi

-sauna,

- sala de fitness, incluse toate in pret

- masaje, impachetari, bai galvanice, tratamente spa, coafor, cosmetica- se plateau, dar what the hell, in noaptea de revelion trebuie sa arat bine, nu?

Sotul a jucat tenis, s-a plimbat cu ATV-ul si a calarit.

Nu am skiat si nici nu ne-am dat cu sania, fiindca nu prea era zapada, dar am facut o excursie in imprejurimi, am urcat pana la 1700 m, un peisaj de vis, salbatic, sus in munti era zapada aproape neatinsa, liniste si aerul atat de limpede si curat.

Despre masa: in restaurant a fost totul inclus, doar la bar am platit consumatia.

Mancare excelenta, micul dejun, brunch, cinele festive, cu o prezentare exceptionala, satisfaceau cele mai rafina gusturi. In pachet a intrat si un brunch in Secret garden, cu tuica fiarta si vin fiert si muzica populara la sfarsit.

Sala restaurantului decorata festiv, diferit in fiecare seara: in seara de 30 dec. au avut o formatie care ne-a cantat melodii internationale, in seara de revelion au avut un program de entertainement complex, cu program comic, invitati cantereti de muzica populara si usoara si taraf (nu o sa dau nume fiindca nu-mi pare relevant), inclusiv o trupa de dansuri si o dansatoare din buric care a facut deliciul domnilor. Program de artificii la miezul noptii afara. Tot program artistic au avut si in seara de 1 ian prelungit pana la 4 dimineata. Am dansat in noptile alea cat pentru tot anul, efectiv nu a fost chip sa stai pe scaun. Copilul a stat la locul amenajat pt copii pana la ora 10, apoi l-am luat cu noi in restaurant. nu s-a plictisit deloc, a dansat si el si s-a distrat impreuna cu alte zeci de copii.

Zilele si noptile au trecut repede, efectiv ne-am intristat cand am facut check-out-ul. In ultima zi am gasit in camera un cos cu sampanie, dulciuri si un set de cosmetice pe care eu l-am apreciat foarte mult. Iar de la receptie ne-au dat un card pe care-l putem folosi pentru ulterioare reduceri pana la 25% la sejururile viitoare in acest hotel.

Deci, pe scurt, un hotel pe care-l recomand oricui, indiferent de varsta, un loc minunat unde sa vii cu copiii, sa te distrezi, relaxezi, sau sa te tratezi si unde nu ai cum sa te plictisesti.

Servicii ireprosabile, personal amabil si respectuos, curatenie luna, standard extrem de ridicat. Isi merita cu prisosinta cele 4 stele.

In mod sigur ne vom intoarce si cu alte ocazii.

Trimis de danutza in 10.09.10 09:32:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în COVASNA.

VIZUALIZĂRI: 3985 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 68.00 EUR pe cameră

cc_iordachescu
    [10.09.10 10:21:05]

Frumos descrisă această locaţie care merită reţinută!

Sper că tot anul a fost la fel de plăcut ca şi sejurul la acest hotel!

[10.09.10 11:29:17]

Bun review, intr-adevar.

krondia*
    [10.09.10 12:25:34]

efectiv ne-am intristat cand am facut check-out-ul

Un superbonus pe deplin meritat pentru un turist fericit în România. Felicitări!

TORA INGRID
    [10.09.10 13:47:47]

Ma bucur ca si voi ati descoperit cat de bine se poate sta la un hotel in Romania, ca serviciile pot fi impecabile, ca senzatia de desavarsire poti s-o resimti dupa cinci zile la H. Clermont. Eu am scris despre el aici, credeam ca sunt putini turistii romani care se aventureaza acolo, in primul rand datorita pretului, care sperie la inceput. Dar pachetul complet de servicii si managementul fara cusur justifica pretul unui sejur. Recent, am "trimis" niste prieteni acolo, 10.800 lei ptr 16 zile, intr-un pachet ce presupune si fizioterapie, ei avand probleme de sanatate. M-au sunat sa-mi spuna cat de grozav este totul si ca nu le pare rau ca m-au ascultat.

Si in plus ai reusit sa redai toata multumirea ta, in cuvinte potrivite si pe un ton echilibrat, ceea ce e mare lucru!

[10.09.10 20:34:31]

Spune-mi ,te rog,erau incluse in pret si bauturile la mesele(cina,revelion) care erau incluse in pachet.Multumesc

[11.09.10 15:47:11]

Multumesc pentru aprecieri! A fost intr-adevar un revelion minunat.

Andrusel, absolut toate bauturile in restaurant au fost incluse in pret.

Doar la bar se platea consumatia.

ionescunic
    [11.09.10 18:26:52]

Un vot si de la mine , foarte frumos revelion ati avut.

Au aparut ofertele pentru revelionul ce urmeaza si la o prima cautare am gasit pretul de 4400 roni pentru o camera dubla , 4 nopti si cam aceleasi conditii de masa , aproximativ demipensiune. E mai scump cu mult sau mi se pare mie?

[13.09.10 09:28:04]

M-am uitat si eu pe site-ul lor si pt revelionul 2011, acelasi pachet care l-am avut noi costa cam 2700 ron.

la regimul de demipensiune se adauga brunch-ul si barbeque, plus ca in zilele de 01 si 02 ian exista bufet deschis de dimineata si pana la 4 dupa amiaza, cu mancare diversa (inclusiv supe, ciorba si gratare) deci se poate manca si micul dejun si pranzul in toata regula.

Noi, anul trecut, nu am platit nimic in plus pentru mase.

[13.09.10 09:40:14]

Deci pana la urma e mai scump anul asta? Pe site la ei apare pretul de 2 195 ron de persoana x 2=4 390 ron (camera dubla standard) cum a zis si @ionescunic. La tine la pret apare 3000 ron (presupun pretul total) deci dupa calcule ar fi mai scump cu peste 40 % si care nu se justifica in nici un fel ca tipuri de masa si servicii (sunt aceleasi). Deci pana la urma care a fost pretul tau platit anul trecut? Lumineaza-ne si pe noi. Multumim

[13.09.10 12:10:03]

Este mai ieftin anul acesta.

Anul trecut am platit cam 3000 ron/persoana-pachetul standard plus ce am mai facut pe acolo (exp: masaje, spa, coafor/cosmetica, atw, calarie, consumatie la bar)

Ca sa nu mai fie neclar, rugamintea la un admin ar fi sa modifice pretul total/sejur din 3000 Ron in 6000 ron.

Multumesc!

[13.09.10 12:12:38]

Ok... ne-am luminat... mersi mult @danutza

webmasterXY*
    [13.09.10 13:01:15]

@danutza, am modificat pretul conform solicitarii.

mimisor
    [20.09.10 23:26:41]

Danutza, vreau sa merg si eu la ei de revelion dar as vrea sa aleg din timp o camera cu priveliste frumoasa. Tu sti deja cum arata hotelul, ce mi-ai recomanda? Si inca ceva, la puiutii mei le place mult sa calareasca, unde a calarit sotul tau, hotelul ofera cumva si servicii de echitatie? Multumesc mult daca ai timp sa-mi raspunzi!

[21.09.10 16:48:07]

Mimisor, noi am avut camera cu vederea inspre munte. A fost liniste, chiar daca se construia ceva, cred ca un corp nou.

Nu stiu cum arata celelalte care sunt cu vedere la sosea.

Hotelul nu ofera servicii de echitatie, sotul a calarit la Sincraiu, in imprejurimi, eu nu am mers cu el, am preferat masajele

Hotelul avea, asa cum am specificat, o sala mare cu dotari si activitati speciale pentru copii, inclusiv in ziua de revelion, pana la ora 22 parca. Deci poate fi o buna alternativa pentru a lasa acolo copii, chiar si numai pentru cateva ore, cand voi faceti altceva.

Daca ati decis sa petreceti revelionul la Clermont, nu o sa regretati cu siguranta!

mimisor
    [21.09.10 17:28:01]

Multumesc mult, Danutza! Punctaj de la mine pt raspuns si review.

[21.09.10 17:40:25]

Corpul cel nou cica o sa fie gata pana in Revelion. Am facut rezervarea si noi de Revelion cu 2 copii intr-un Junior suite. Multumim @danutza pentru info.

TORA INGRID
    [23.09.10 10:44:25]

@mimisor, am scris aici despre posibilitatile de a calari click aici

intre timp de cand am fost eu, centrul de echitatie arata si mai bine, si in plus, e un centru unde se vede ca animalele sunt iubite si bine ingrijite.

Inca o data, ma bucur de aprecierea ptr H. Clermont (ma bucur de parca ar fi al meu) ptr ca e printre putinele care isi respecta firma - tocmai am avut o experienta cu un H. de 5*, un cosmar!

andrusel, danutza, mimisor, TORA INGRID
    Alte impresii din această RUBRICĂClermont Hotel: