ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2010
ÎNSCRIS: 26.03.09
SEP-2010

Hotel renovat in 2010

Voltaj - Mi-e dor de

In weekendul ce a trecut am ajuns din nou la mare! Familia mea iubeste marea si cum se iveste ocazia fugim acolo. Chiar daca vremea nu a tinut cu noi si de data aceasta (in iunie am avut parte numai de vreme urata) ne-am bucurat de o plimbare pe faleza din Mamaia si am facut un tur al Constantei.

Pentru cazare am optat pentru hotelul Parc deoarece avea o oferta tentanta de 17 euro /noapte /persoana pentru un hotel de patru stele. Nu este prima oara cand mergem acolo, am avut un sejur petrecut in 2003 si un weekend in 2008.

Hotelul este situat in partea de sud a statiunii Mamaia, fiind al doilea hotel la intrare in localitate dinspre Constanta (primul fiind hotel Malibu).

La receptie, formalitatile de cazare au durat cateva minute platind in plus fata de cazare pentru micul dejun 20 lei/persoana si pentru taxa de statiune 6 lei.

Receptia acum reamenajata, este impunatoare si decorata cu diferite statuete. In dreapta receptiei se afla lobby dotata cu fotolii, masute si un LCD, iar in stanga receptiei gasim un magazin cu suveniruri si o masa de tenis.

In holul hotelului accesul la internet wireless este gratuit, iar camerele am inteles ca au cablu pentru internet.

Accesul in camera se face pe baza unei cartele magnetice care se foloseste si pentru circuitul electric.

Surpriza placuta am avut-o cand am ajuns in camera, unde am gasit tot mobilierul schimbat, nou, din lemn de culoare mahon, care se combina de minune cu covorul si draperiile grena dar si cu peretii, cuvertura si tapiteria albe. Camera stiam ca este mica dar pentru doua persoane este suficienta.

Noi am avut pat matrimonial cu lenjerie si cuvertura albe, doua fotolii si o masuta, un minibar dotat cu apa plata, apa minerala, sucuri, bere - toate contracost. Fiecare camera este prevazuta cu aer conditionat si are un balcon micut, mochetat, in care sunt doua scaune din plastic. (nu se prea potrivesc cu luxul camerelor).

Baia este complet schimbata, cu faianta si gresie stralucitoare, cu obiecte sanitare noi si moderne. In locul cazii de dus cu perdea a fost montata o cabina de dus cu geam spre camera. In baie era montat uscatorul de par, erau prosoape albe, sampon si casca pentru par. Deasemenea un ventilator pentru aerisire se pornea de la un intrerupator montat in holul camerei. Langa intrerupatorul pentru ventilator se aflau inca doua butoane care aprindeau doua lumini de pe un panou montat in afara camerei care anuntau camerista sa nu deranjeze sau de necesitatea efectuarii curateniei in camera.

Personalul a fost foarte amabil, am avut nevoie de o cartela magnetica pentru curent (a noastra nu facea contact) si camerista s-a oferit sa ne cedeze cartela ei pana a doua zi cand plecam.

Micul dejun se serveste in restaurantul de la parterul hotelului si este tip bufet suedez. Nu este foarte variat dar pentru o singura dimineata ai de unde alege: salam, branza, cascaval, omleta, oua fierte, carnaciori, cremvusti, sunculita prajita, pate de ficat, masline, rosii, salata. Pentru baut am gasit: cafea si ceai, lapte dulce si iaurt si doua feluri de sucuri la dozator. Ca desert erau doua feluri de prajituri, pliculete de miere sau gem si fructe: struguri, banane si mere. Pentru cafea noi am optat pentru o expresso de la bar, dar contracost - 4 lei.

Ca distractie, pentru copii au amenajat langa hotel un loc de joaca cu topogane, turistii au acces gratuit in sala de fitness sau pot juca tenis de masa.

In fata hotelului se afla o parcare mare, cu bariere, cu acces gratuit pentru turistii hotelului.

Hotelul este foarte bine pozitionat, chiar pe plaja si foarte aproape de satul de vacanta, de telegondola sau Aqua Magic.

Ne-am simtit foarte bine la acest hotel si in functie de ofertele oferite sigur vom reveni!

Trimis de corinne in 09.09.10 16:43:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: Mamaia- hotel Doina

VIZUALIZĂRI: 3254 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul Parc vazut din parcare

[09.09.10 16:54:35]

interesante si utile informatiile despre renovare!

Pentru cei care se orienteaza spre litoralul de la noi: tocmai aceasta categorie - a hotelurilor renovate recent - trebuie studiata prima.

Flaviu
[09.09.10 17:23:48]

Un review foarte bun, concis. As avea doua intrebari, daca nu te superi:

1) ce ar mai trebui sa ofere un meniu de mic dejun, avand in vedere ca cel descris de tine "nu este foarte variat"? Intreb acest lucru avand in vedere ca multi romani sunt deranjati de cantitatea de mancare din farfuriile conationalilor. Un meniu mai putin diversificat, atat cantitativ cat si calitativ, ar putea avea un efect pozitiv in ceea ce priveste "comportamentul" romanilor la restaurant si, implicit, imaginea noastra in lume si in proprii ochi se va imbunatati considerabil (ca sa nu mai vorbesc de scaderea riscului unor boli cardio-vasculare si bulimiei).

2) cum ti s-au parut statiunea, plaja, marea?

corinneAUTOR REVIEW
[09.09.10 17:43:08]

@Flaviu,

Micul dejun nu continea decat un fel de salam, un fel sunca si l-am comparat cu bufetul suedez din Bulgaria si Grecia unde sunt mai multe sortimente. Daca e sa stai mai multe zile si nu se diversifica (eu n-am stat decat o zi) te cam plictisesti de aceste cateva feluri de aperitive.

In ceea ce priveste statiunea si plaja, acum in acesta perioada erau cam pustii, dar pe noi nu ne-a deranjat, chiar ne-a placut pentru ca deobicei evitam inghesuiala si aglomeratia. Plaja, din cauza timpului nefavorabil, era goala, dar ne-am bucurat de briza marii si-am respirat cu nesat aerul sarat.

Ne-am incarcat pozitiv cu energie pentru inca un an, cand speram sa revenim la marea noastra.

Vorba sotului: "macar un weekend, dar mergem la mare, la noi, nu?"

Djbobo*
[09.09.10 17:56:44]

Are si un site nou, asa-i sade bine unui hotel de 4*! click aici

magdalena
[09.09.10 18:10:59]

M-ai facut curioasa, astept fotografiile! Spune-mi despre celelalte mese...

pepsi70ro
[09.09.10 18:20:04]

Pe vremuri Parc-ul era primul hotel din Mamaia imediat lipit de bazinul olimpic transformat in sala de bingo si cazino.

Acum este acelasi hotel impunator, in straie noi, cu 15 camere pe nivel si un apartament, intr-o continua imbunatatire atat a confortului cat mai ales a serviciilor.

Felicitari pentru review!

fluturas1*
[09.09.10 21:37:52]

Uitandu-ma la fotografia cu marea si plaja aproape goala, ma gandeam ca acum doi-trei ani am fost si eu pe la inceputul lui septembrie la mare si timpul a fost destul de frumos, nu ca acum.

Ellada_sagapo
[09.09.10 22:26:46]

Interesant ca l-au renovat!

Nu am mai fost in Mamaia de 7 ani cred!

Ai dreptate, hotelul este foarte bine pozitionat, iar 17 euro de persoana pentru 4 stele si pt Mamaia, este un pret mai mult decat rezonabil!

corinneAUTOR REVIEW
[10.09.10 09:14:04]

As dori un webmaster sa ataseze impresiilor melodia cantata de Voltaj : "Mi-e dor de..."

Va multumesc anticipat !

[10.09.10 09:30:44]

Adaugat ca ilustratie muzicala melodia solicitata

Am modificat deasemenea (in fisa tehnica a hotelului) rubricile clasificare oficiala (4 stele) si pagina web - multumiri @Djbobo.

zsolt_tusnad
[10.09.10 10:53:07]

Intr-adevar hotelul este recent renovat, in iunie am stat 2 nopti acolo si se lucra la greu, dar nu inteleg cum au obtinut 4*, camera este foarte mica, nu indeplineste cerintele pentru 4*, Dupa noile norme adoptate in Romania (luna mai 2010) camera dubla trebuie sa aiba minim 18mp. Oricum un pas inainte.

biancuta
[10.09.10 21:19:26]

E bine ca s-a renovat acest hotel, iar informatiile sunt foarte utile! Felicitari @corinne, pentru review si pentru minivacanta la mare!

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[12.09.10 22:15:31]

Citind review-ul tau am concluzionat ca totusi mai exista ,,potential'' pentru litoralul romanesc.

Daca tu ai putut sesiza o schimbare ,,in bine'' a acestui hotel, acum in 2010, avand in vedere ca l-ai vizitat si in 2003 si in 2008, inseamna ca litoralul nostru mai are o sansa sa fie ,,calcat'' de turisti.

Sincer, ma bucur ca si la noi, ici-colo, se mai poate face ceva si prin astfel de review-uri, citind din experienta pozitiva a altor colegi de site, poate incet, incet, incepem sa ne incumetam sa mai petrecem concediile si la noi in tara.

Felicitari @corinne si votul 11 vine de la mine!

biancuta, corinne, dananecula, Djbobo*, Ellada_sagapo, Flaviu, fluturas1*, magdalena, zsolt_tusnad
Alte impresii din această RUBRICĂParc Hotel: