ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2010
ÎNSCRIS: 25.05.10
JUN-2010

Golful si portul natural de la Porto Koufo - Sithonia

Porto Koufo denumit "Portul surd" se afla in Sud - Vestul bratului Sithonia din peninsula Halkidiki. O mica asezare pescareasca cunoscuta drept cel mai mare port natural din Grecia, aflata in... cel mai mare golf natural al acestei tari, cunoscuta inca din antichitate si denumita astfel intrucat zgomotele apelor marii nu se aud in acest loc.

Portul era o "baza" excelenta pentru vechii pirati si un loc unde, mult mai tarziu se vor adaposti submarinele germane in cel de-al doilea razboi mondial.

Astazi micuta si pitoreasca localitate are un numar foarte mic de locuitori care se ocupa cu pescuitul, locul fiind cel mai bun din acest punct de vedere din peninsula. Apele albastre si limpezi ale golfului ascund multe specii de peste. Noi am fotografiat si o minunata stea de mare...

Pe micutele plaje naturale cu nisip foarte fin poti sta la soare fara a fi deranjat de cineva. Un cuplu de turisti greci veniti cu motocicleta si costumati ca atare au oprit 30 de minute, au facut baie si un pic de plaja iar la plecare ne-au salutat veseli si amabili.

Acest loc minunat protejat si de muntii din spatele localitatii, a devenit si un mic centru turistic. Cateva hoteluri si vile ofera conditii de cazare celor care cauta un loc salbatic, linistit cu o plaja pe masura. Portul este plin de ambarcatiuni turistice, de barci, iahturi, vaporase... iar dealurile din jur sunt pline de vegetatie... Am vazut in port si un iaht cu steagul Romaniei...

Pe tarm se afla cateva taverne la care poti manca o multime de feluri specifice grecesti dar mai ales peste si fructe de mare. Totul la vedere, pescarii scotand din navoade pestele pe care apoi il prepara rapid si ti-l servesc la masa. Din nou politetea si dorinta de a avea meseni isi spune cuvantul... Pur si simplu daca te observa ca vrei sa te opresti sa mananci undeva nu te lasa sa pleci, te invita insistent si eventual... se aseaja in fata masinii. Nu vei regreta alegerea facuta. Bucatele sunt proaspete, gustoase, naturale, berea rece si alaturi minunatul port natural ale carui ape sunt de un albastru intens.

Noi am mancat la taverna Fish Tavern Nikos. Locul era plin de turisti, dar chelnerul ne-a servit rapid si ireprosabil. Si totul a costat cam 70 de euro pentru 5 persoane cu mai multe feluri de mancare iclusiv pestisori abia prinsi si bere reci, iar la sfarsit din partea casei... cate-o inghetata... Fara comentarii...

Ne-am gandit sa revenim acolo nu asa in trecere (desi anul acesta am trecut si ne-am oprit pentru a treia oara), dar si rezervand o camera la vilele de acolo. Am gasit un site pe care-l recomand celor care, mergand insa cu autoturism propriu, doresc in viitor o rezervare acolo. Site-ul este www.chalkidiki-now.com. I

Cel mai frumos despre acest loc va vor vorbi fotografiile pe care le atasez review-ului. Va invit sa le vedeti si sper... sa va placa!

Trimis de sandu.53 in 09.09.10 13:37:32

VIZUALIZĂRI: 10083 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandu.53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 steluta de mare pt.cateva secunde in palma...apoi a plecat in mediul ei natural.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

dartax
[09.09.10 13:45:08]

Site-ul are adresa putin altfel:

deliutza27
[09.09.10 13:56:11]

Daca in loc de "en" puneti la sfarsitul link-ului "ro" veti fi surprinsi sa vedeti ofertele in limba romana . Mie asa mi-a aparut din start, dupa ce am sters spatiile lasate de autor.

pepsi70ro
[09.09.10 13:59:56]

Interesant, astept pozele, pana atunci aprecierea mea, felicitari!

laurentiucapac
[09.09.10 14:15:26]

" Porto Koufo has the largest natural harbor in Greece and a rich history. The harbor was used as a base by Turkish pirates and also during World War II by Germans for U-boats (because of its geographical location and direct access to the Aegean Sea). German army fortified the area and many of those fortifications are still visible"... "In September, Porto Koufo hosts the festival; "Fishing of the Tuna".

sau

click aici

[09.09.10 14:32:34]

dartex si deliuta27 multumesc pt. completare la site.

pepsi70ro e un loc care ti-ar place!

laurentiucapac, informatiile sunt in toate prezentarile turistice... eu le stiu pt. ca am fost acolo si in 2008, 2009, 2010.

celeste
[09.09.10 17:24:18]

E adevarat pozele vorbesc de la sine,; noi nu am ajuns pana aici dar am fost pana dupa Porto Carras, unde am luat-o pe niste drumuri neasfaltate care ne-au zgaltait putin(noroc ca eram cu masina de teren a prietenilor) si am nimerit in niste golfulete superbe. Am vrut sa facem baie dar am vazut f.multi arici de mare si am renuntat. In drum spre golfulete am trecut pe langa un mini hotel care din cate imi aduc aminte ii zice Porto Elena. Mi-au placut si pozele si rw-ul= 400.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[09.09.10 17:31:50]

Este un loc frumos, deosebit si foarte accesibil, marea se afla la mai putin de 10m de soseaua ce inconjoara Sithonia si poti parca pe o straduta paralela cu plaja si se poate face plaja la cativa metri de masina, noi mereu oprim scurt pentru o baie in drum spre taverna Panorama Kalamitsi, si pentru a admira peisajul deosebit asemanator celui din statiunea Marmaris din Turcia, insa fara agitatia si nebunia de acolo, aici e prea multa liniste. Nisipul de pe plaja este mai putin fin, in unele locuri, iar in apa exista placa de piatra pe fundul marii pe portiuni de 2-3 m, absolut nederanjanta.

Si cu ocazia review-ului tau ma bate un gand de fuga subita pe nepregatite in Halkidiki.

Georgiana te rog ia notite, e de vizitat, ti-am spus de acest loc!

[09.09.10 17:42:45]

celeste mare greseala ai facut... ai ajuns atat de aproape! aici, ai senzatia ca se termina lumea... e atata liniste, pace si frumusete incat sigur in anii viitori voi venii sa stau cateva zile... in plus soseaua asfaltata trece foarte aproape iar pe langa mal e plaja mica si nu te deranjeaza nimeni... am o multime de fotografii facute acolo, unele sunt si cu noi vizitatorii si parca am stricat putin din frumusete aparand si noi... acolo timpul sta in loc parca si asa a fost si acum mii de ani!

Daca mai ajungi opreste-te si acolo si gandeste-te un pic ca ai ajuns si datorita fotografiilor facute de noi! Mergi si la taverna sigur o sa-ti placa, o gasesti usor pt. ca sunt doar vreo 3-4 localuri.

[09.09.10 17:57:03]

ionescunic, e clar iubim Grecia foarte mult amandoi si nu numai noi... asta pt. ca am citit toate review-urile scrise special despre acesta tara si-am descoperit ca avem aceleasi preferinte... In plus gasesti mai rar pe cineva care sa fi trecut prin zonele acesta superbe cum e Porto Koufo si Panorama Kalamitsi, locuri pe unde am mers in fiecare an din 2008 incoace si aflate foarte aproape unul de celalalt... Panorama cu muntele Athos in timp ce sorbi eventual un cafe-frape este o imagine grandioasa. Cand am aratat pozele din Kassandra si Sithonia toti au zis ca de departe cele mai impresionante sunt cele de la Panorama Kalamitsi, inclusiv cele din magazinul cu vase din ceramica.

Mai este pe undeva in sudul bratului Kassandra un loc cu o panorama deosebita, un hotel cu restaurant, dar caruia din pacate nu i-am retinut numele... E mai in interiorul bratulului la altitudinea cea mai mare... Se vad in vale statiunile, marea si departe Sithonia. Din pacate nu-i stiu numele dar o sa-l aflu! Sau poate... in desele deplasari facute de tine pe acolo si de care ai scris reproducand perfect trairile pe care le ai acolo, eu cunoscand bine zona, sunt sigur ca ai trecut si pe la acest loc... Poate mi-l amintesti ca nume!

laurentiucapac
[09.09.10 17:57:37]

sandu. 53

eu nu contest ca ai fost in 2008,2009 si 2010, dar coincidenta este prea mare in descriere, eu inteleg ca informatiile sunt in prezentarile tursitice, dar totusi...

" Porto Koufo has the largest natural harbor in Greece and a rich history. The harbor was used as a base by Turkish pirates and also during World War II by Germans for U-boats (because of its geographical location and direct access to the Aegean Sea). German army fortified the area and many of those fortifications are still visible. "

" Ancient inhabitants gave it this name, because sea sounds could not be heard inside the bay. "

Daca voua va suna a review care o parte din acele paragrafe nu au fost copiate cuvant cu cuvant, il Felicit si eu

Daca ai resusit sa ai si S. B la ceva luat de pe un site... cum ramane cu cei care posteaza review-uri mult mai bune si ramnan cu 5-6 voturi, sfidare? prietenii, gasca?

Atunci liber la copy-paste fratilor si aveti S. B. ca bonus.

Felicitari spun si eu

celeste
[09.09.10 18:17:47]

@sandu53 de la Porto Carras mai este mult pana acolo? , . Cand am plecat de la golfulete le-am spus sotului si prietenilor sa mergem in continuare dar au fost prea obositi si au spus ca venim a doua zi dar am avut alta destinatie; vizitarea Salonicului. Cu siguranta daca voi reveni de data asta numai ratez si totusi am fost destul de aproape... Never say never

[09.09.10 19:33:51]

@Laurentiucapac informatiile prezentate de sandu.53 sunt generale si pot fi gasite oriunde, nu mi se pare un caz clar de copy/paste ci poate cel mult o inspiratie din sursa indicata de tine.

Aceste informatii le primesti de la orice ghid bine intentionat in trecere pe langa Porto Koufo. Oricum atentionarea a fost receptionata si va fi luata in considerare.

[09.09.10 20:05:19]

nu celeste nu e o distanta mare, tot perimetrul Sithoniei este de circa 120 km... iar cele doua localitati sunt destul de aproape.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[09.09.10 20:11:26]

@sandu. 53 din pacate nu am fost in acel loc descris de tine, pentru ca nu am mers in sudul Kassandrei inca, mai jos de Chanioti nu am mers si singurul loc cu panorama frumoasa unde am fost din cate stiu a fost la Afitos sus pe stanca unde sunt multe baruri dragute ce ofera o superba vedere asupra golfului Toroneos si a Sithoniei.

[09.09.10 20:13:04]

webmaster22, sa tii minte ca acolo se ascundeau submarine germane (ceva deosebit ca informatie) sau ca zona este cu pescari cand peste acolo sunt vase pescaresti iar la restaurant scot pestele direct din navod... iar faptul ca te poti interesa de un loc in care mergi si sa afli ceva deosebit cum ca acest port este cel mai mare golf natural, mi se pare absolut normal. sincer nu inteleg de unde atata inversunare pentru faptul ca am pomenit cateva informatii, care sunt repet cunoscute de mai toti cei care au fost acolo!

fluturas1*
[09.09.10 20:41:25]

Ce fotografii super frumoase, peisajele parca sunt luate din filmul "Laguna albastra".

Andc
[09.09.10 20:51:20]

Ce chestie ... chiar nu stiam ca Porto Koufo inseamna Portul Surd ... am fost de multe ori acolo si nu am urmarit inca niciodata daca se aude marea sau nu. Este o zona frumoasa cu multe terase perfecte pentru cei care iubesc meniurile pe baza de peste. Din cauza iahturilor si a vaselor pescaresti care ancoreaza in port nu e o zona foarte buna pentru baie, in rest e un peisaj superb.

[10.09.10 08:59:12]

Am analizat mai cu atentie cele reclamate (recunosc ca prima data mi-a scapat sensul ecoului scris de laurentiucapac, din cauza vitezei, probabil), astfel ca sunt in masura sa fac urmatoarele precizari:

1) nu sunt de parere ca e vorba despre un caz clasic de 'copy/paste".

2) desi nu exista dovezi clare ca textul a fost copiat, apreciez totusi ca procentul contributiei proprii (impresii subiective) este mic in continutul review-ului

Avand in vedere cele de mai sus, consider ca e cazul sa aplic o singura masura - si anume retragerea punctajului standard ("votul site-ului').

snicolaescu
[21.09.10 00:32:15]

hahaha au intrat s aici carcotasii? webmaster rade-i!!! . Sithonia e absolut superba... nu lasati pe unii sa strice si acest site Multumesc... huoooo carcotasilor.

bogdanmate
[06.04.12 16:06:42]

Am gasit Hotel Porto Koufo pe booking.com. Insa nu imi pot da seama daca si in ce conditii ne-ar caza pe 2 adulti plus 3 copii. Din descrierea camerelor tripla si apartament nu imi pot da seama. Ma poate ajuta cineva?

tirol
[06.11.12 21:54:40]

@bogdanmate: si eu sunt interesat de aceasta locatie, dar gasesc multe pareri contradictorii privind calitatea acestei cazari

te rog, daca ai vizitat hotelul, spune-mi ce impresii ti-ai facut

multumesc,

Andc, bogdanmate, celeste, dartax, deliutza27, fluturas1*, laurentiucapac, sandu.53, snicolaescu, tirol
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Porto Koufo: