ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2010
AUG-2010

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Pe stradutele din Orvieto

Anul acesta am reusit sa ajungem sa vizitam catedrala din orasul Orvieto.

Orvieto se afla pe drumul ce leaga Roma de Florenta.

Este un oras, interesant, construit pe o zona inalta, o cetate straveche cu stradute inguste, alei pietruite, case cu geamuri mici, si vesnic cu obloanele trase din cauza caldurii dar si cu pervazele pline de flori.

Domul din Orvieto este principala atractie a orasului pentru turisti ce ajung aici in drumul lor catre Roma, vin urca pana in cetate viziteaza catedrala dupa care au plecat.

In cetate se ajunge cu telefericul (anul acesta era in reparatii pentru 2 sau 3 luni) sau cu autobuze care circula la 30 de minute si costa 2 euro (dus- intors).

Domul este decorat cu dungi subtiri de travertin alb si bazalt negru verzui, picturi, statui si turnulete de diferite dimensiuni si culori. Peretii laterali ai catedralei sunt mai saracaciosi in comparatie cu fatada acesteia.

In partea din fata sunt patru sculpturi care prezinta scene din Vechiul si Noul Testament iar In interiorul domului se gasesc decoratiuni ale lui Luca Signorelli cu Judecata de Apoi

Ca o poveste picanta a localnicilor:

se spune ca in partea dreapta a altarului a fost pictat Signorelli in iad pentru ca in perioada cat a locuit in Orvieto, inainte de a pleca la Vatican si a abandona lucrarea, ar fi avut o relatie cu o doamna frumoasa si dorita de multi barbati dar cu o reputatie indoielnica.

Vizita in interiorul domului costa 2 euro.

Se mai poate vizita in Orvieto:

-un muzeu care expune vase si fragmente de morminte din sapaturile locale ale civilizatiei etrusce.

un parc care ofera o priveliste minunata asupra orasului de jos, precum si o varietate de restaurante si baruri pline cu faimosul vin local.

Am servit apoi masa la un restaurant (sincer nu stiu numele, ne plimbam pe stradutele inguste si am intrat la intamplare) iar preturile acceptabile, o pizza in jur de 7-8 euro, paste si lasagne in jur de 8-10 euro.

Orvieto, un oras plin de turisti dar care merita vizitat cel putin o data.

Vacante placute tuturor.

Trimis de adaiulia in 07.09.10 20:25:13
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: in mai multe zone.

VIZUALIZĂRI: 2813 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adaiulia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Domul din Orvieto...si peretii laterali mai saracaciosi comparativ cu fatada acestuia.

pepsi70ro
    [07.09.10 20:53:51]

N-am ajuns acolo, dar cititnd review-ul tau parca m-am plimbat alaturi de tine pe stardutele frumosului oras, felicitari!

[07.09.10 20:58:57]

Multumesc pepsi70ro, nu este atat de impunator ca si domul din Milano dar ci siguranta merita vizitat.

Vacante placute.

corinne
    [07.09.10 21:54:01]

Un obiectiv turistic de retinut ! Felicitari pentru detaliile oferite si un vot din partea mea !

biancuta
    [08.09.10 00:21:53]

Italia e un alt vis al meu! Un obiectiv care merita vizitat! Imi plac mult pozele, catedrala chiar e frumoasa!

mihaelacazacu
    [08.09.10 08:18:49]

Mi-am propus anul viitor sa merg in Italia. Unde crezi ca ar trebui sa merg pt prima data?

alinutzza140*
    [08.09.10 14:03:00]

Si eu as vrea in Italia. Cu rew tau am reusit sa ajung doar asa un pic

[08.09.10 19:31:28]

multumesc ....

mihaelacazacu,sincer nu stiu care parte a Italiei sa o vizitezi pentru prima data,mie personal Roma mi-a placut cel mai mult,dar fiecare zona este frumoasa in felul sau,

Venetia,un oras minunat si apa care inconjoara tot orasul,cu salvare si politie, prezenti la datorie intr-o barcuta in loc de obisnuita masina.

Genova cu impresionantul acvariu si minunatele statiuni pe malul marii(dar plaja plina de pietre).

Milano cu vestitul dom dar si multitudinea de magazine prezente aici.

Verona ,Orvieto.Bergamo(un oras care pe mine m-a impresionat mult,un oras curat si cu o cetate minunata....... o sa scriu un rewiev despre acest oras),si nu in ultimul rand, satele din Italia care te duc in trecut(un exemplu este si Alerona un sat in care vechile casute erau inca locuite si bine ingrijite,dar exista si o parte cu vile noi construite si chiar si pensiuni agroturistice ).

Asadar alege....daca poti.....oricum iti doresc o vacanta minunata.

georgiana
    [08.09.10 20:10:47]

Deci si tu iubeai Italia!

[08.09.10 20:21:07]

sper sa placa melodia atasata!

Alina Morar
    [08.09.10 22:55:08]

Pe langa astea, poti merge si la San Marino, poti vizita cetatea superba cocotata pe stanca, in interior vei gasi magazine cu arme, bauturi, etc. , muzeul torturii.

Coasta Adriatica, Rimini, Cesenatico, Bellaria, distractie la Mirabilandia si multe alte parcuri de genul.

San Remo e bun pentru cazare, de unde mergi pe Coasta de Azur.

mihaelacazacu
    [09.09.10 16:39:21]

Multumesc!!!! Lafel!!!

[09.09.10 21:02:07]

Da georgiana,si eu ca multi altii iubesc Italia.

mersi web,e frumoasa melodia.

Da Alina Morar ,mai sunt multe locuri frumoase in care sper sa ajung candva......pana atunci ...maine plec iar intr-o mica vacanta in Turcia,sper la fel de placuta.

Vacante minunate tuturor.

abbilbal*
    [17.09.10 13:09:46]

Nu atât pentru conţinutul reviewului, cât pentru fotografii l-am apreciat cu F. B. Pentru câteva clipe am repirat şi eu aerul din Orvieto cu miresme de mucegai. Nu pentru că ar fi mucegăiţi pereţii, ci pentru că oraşul este vechi.

iulianic
    [23.09.11 15:14:56]

Celor care intreaba ce sa viziteze mai intai din Italia, eu le raspund sa inceapa cu un circuit sa vada - chiar si pe fuga - ceea ce este mai important ca obiective turistice, dupa care sa se intoarca in zonele care au placut cel mai mult.

Raspunsul este valabil pentru oricare tara ce se vrea vizitata.

Eu am facut numai circuite deocamdata. N-am apucat sa ma intorc la locurile preferate pentru ca am plecat in explorarea altor zone, unde nu am calcat niciodata.

abbilbal*, adaiulia, Alina Morar, alinutzza140*, biancuta, corinne, georgiana, iulianic, mihaelacazacu
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Orvieto şi împrejurimile: