ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2010
ÎNSCRIS: 06.09.10
AUG-2010

Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Nu este in nici un caz hotel de 5 stele!!!

Pe 1 septembrie 2010 am revenit din vacanta de 1 saptamana in Kusadasi, unde am fost cazati la hotelul Adakule si m-am gandit ca ar fi util sa spun si impresiile mele legate de aceast loc. Exteriorul hotelului este foarte frumos, intr-adevar conform cu realitatea prezentata in poze, mare si munte in acelasi loc. Am fost cazati intr-o camera din Anexa.

Cand am ajuns in camera insa, nu mi-a venit sa cred ca acolo ne vom petrece urmatoarele 7 nopti si ca pentru asta am platit 1400 euro, crezand ca voi ajunge intr-un hotel care sa merite cele 5 stele cate se spune ca are... Sincera sa fiu, comparandu-l cu un hotel f dragut din Eforie Nord care are 3 stele, Adakule este mult mai slab. In primul rand, atunci cand am intrat in camera era un miros neplacut, mocheta era murdara, cu pete care pareau de cerneala si cu mizerie, un aer conditionat antic, un televizor no name antic, mobila nu inteleg cum au putut-o denumi unii care au postat referitor la acest hotel ca fiind noua; este o mobila ok dar nicidecum de 5 stele! Pe pat era o lenjerie curata dar tot asa, f uzata si neplacuta, pernele erau mici si parca iti era putin scarba sa te culci pe ele, in baie cada era putin murdara (nu exagerez), prosoapele erau super folosite, chiar desirate pe alocuri si tocite (am regretat ca nu mi-am adus prosoape de acasa), nu ma asteptam la asa ceva LA HOTEL DE 5 STELE!

Exista in exterior 3 piscine unde noi nu am stat, am preferat sa facem baie in mare, la piscina pot merge si cand sunt acasa. Marea curata, limpede, intr-adevar hotelul nu are plaja, ci 2 pontoane. Exista o mini plaja dar nu este practicabila fiindca nu are nisip, ci pietre pe care nu te poti aseza. In mare nu este nisip, tot pietre.

Mancarea a fost buna, nu ne putem plange, sucurile de la dozator infecte, gen sucurile acelea Tec daca va mai amintiti, vinul ok, apa de la dozator cred ca era de la robinet si pusa acolo la racit. Amabilitatea renumita a turcilor noi nu am gasit-o aici ba chiar daca cereai o cola in pahar mai mare pe plaja ca sa nu mai fi nevoit sa faci mai multe drumuri, se uitau urat la tine...

Ceea ce ne-a salvat vacanta a fost vizita la Pamukale, loc pe care il recomand din toata inima, desi drumul cu autocarul a durat aproximativ 2 ore si jumatate, merita sa mergeti acolo! Am mai vizitat ruinele orasului Efes, interesant de vazut, este aproape de hotel. Turcii au obiceiul prost zic eu acum de a spune despre multe lucruri de la ei ca sunt cele mai cele, de exemplu despre Adaland un parc cu multe tobogane de apa gen Aqua Magic din Mamaia, ei spuneau ca este cel mai mare din Europa. Atrasi de reclama lor, am mers si noi acolo. Sincera sa fiu, nu este cel mai mare din Europa nicidecum, poate putin mai mare ca cel din Mamaia si nu cu mult mai frumos. Dar a fost ok acolo, am mers in incinta lui si la un spectacol cu delfini f dragut.

In rest, ce mai pot spune, am fost dezamagiti ca am ales acest hotel si consider ca nu si-a meritat deloc banii. Nu il recomand cuiva care vrea sa gaseasca intr-adevar 5 stele, pentru ca noi i-am dat cu indulgenta 3 stele. Sincera sa fiu, daca mergeam in concediu in Romania la mare si vedeam camera acestui hotel, mergeam mai departe si mai cautam … daca aveti alte intrebari, nu ezitati sa ma intrebati si promit ca va voi raspunde. Numai bine!

Trimis de laurar in 06.09.10 18:24:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 5162 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (laurar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 2 dintre piscinele hotelului, cele mici

dorelus
[06.09.10 20:25:22]

laurar, daca ai mers cu masina, povesteste, te rog cum a fost drumul, ce preturi are carburantul, unde se schimba leva si lire turcesti la un curs bun, daca ai facut escala undeva-unde si la ce pret...

laurarAUTOR REVIEW
[06.09.10 22:13:54]

Buna, Dorelus! Noi am calatorit cu avionul deci din pacate nu iti pot da prea multe detalii, insa am auzit de pe la romanii cazati cu noi si care au venit cu masina proprie ca drumul a fost cam nasol, in Bulgaria plin de gropi de si-au rupt masinile iar in Turcia nu se respecta prea mult regulile de circulatie...

Referitor la bani, noi am platit peste tot in Turcia doar in euro, chiar si la cea mai mica taraba de fructe si a fost ok.

FANDANGO
[20.01.11 14:58:20]

De ce nu spui ca din cei 1400 de euro, 600 i-ai dat pe avion? Kusadasi este scump cu avionul! Kusadasi este mai rentabil cu autocarul sau masina proprie.

Cu cei 800 ramasi ai stat 7 nopti cu A. I. in Turcia in luna august. Da un exemplu de hotel de 3* in Eforie unde stateati 2 persoane, 7 nopti, cu acelasi regim de masa (dar unde sa maninci si sa bei ca la Adakule) ?

Ce ne place sa vorbim de rau doar pt ca nu ne-am documentat suficient in alegerea facuta. Pacat!

laurarAUTOR REVIEW
[21.01.11 20:37:07]

"De ce nu spui ca din cei 1400 de euro, 600 i-ai dat pe avion? " - In detaliie postate de mine nici nu am vorbit pe ocolite, nici nu am ascuns detalii asa cum sugereaza domnul care a raspuns postarii mele. Pentru alegerea vacantei in Turcia noi am apelat la o agentie de turism care ne-a oferit pretul per total, astfel incat nu stim si nici nu a avut nici o importanta si relevanta pentru noi cat din suma a fost pretul biletelor de avion si care a fost pretul aferent cazarii si mesei la hotelul Adakule. Deci intrebarea domnului care a scris mai sus, cu ton de invinuire cum ca as denatura adevarul, nu isi are rostul. Postarea mea are scopul de a atrage atentia altor persoane care se gandesc ca aleg un hotel de 5 stele, cum ca Adakule este sub asteptarile unui hotel de 5 Stele. Cu alte cuvinte, pentru un om familiarizat cu conditii de 5 stele vreau doar sa avertizez ca Adakule nu intruneste calitatile unui hotel clasificat la acest nivel.

FANDANGO
[22.01.11 14:53:34]

Trecind peste tonul putin iritat al raspunsului primit, voi incerca o explicatie desi nu sunt adeptul discutiilor inutile.

Deci, nu am sugerat in niciun fel ca ar fi vorba despre detalii ascunse sau ocolite. M-am referit doar la faptul ca trebuie scazut costul transportului din pretul sejurului si asa se vede daca s-a facut o alegere buna sau s-a luat o teapa mica. In alegerea vacantei are chiar o foarte mare importanta cit costa fiecare serviciu pe care il platim, transport, cazari intermediare, taxe autostrazi, cazare si masa, pt ca vrem sa ne simtim bine dupa un an de munca.

Faptul ca ai cumparat de la o agentie fara a cere aceste detalii arata ca ai cumparat poze din cine stie ce pliante frumos colorate.

Repet, sejurul in Kusadasi cu avionul nu renteaza. Mai puneai 1-200 si alegeai Antalia daca ai vrut avion. Si acolo hotelurile de 5* nu se compara cu cele din Kusadasi.

In privinta hotelului, ca nu ar fi de 5*, asa o fi, dar trebuie tinut cont si de pretul care se plateste aici. Daca avem pretentia la 5*adevarate (aceste clasificari difera de la tara la tara) atunci sigur sunt si alte preturi. Vezi hotelul Charisma, tot din Kusadasi, tot de 5*, mai adevarate, dar cu alte tarife. Si doar cu demipensiune. Sau hotel Korumar! Deja e altceva.

Arunca un ochi si pe Hollidaycheck.com si vei vedea ca am dreptate. Adakule are acolo 4* jumate si un rating de 69% iar celelalte doua sunt undeva la 91-92 % rating.

Deci...

Am fost la Adakule, am facut un revelion acolo si pt banii platiti am fost multumit. Dar am stiut de la inceput pt ce am platit!

lalita21
[28.01.11 15:07:32]

mahmud... ai pus punctul pe "i"... Adakule are cazari diferite, incepind cu camere cu vedere la mare si terminind cu anexele, la fel si preturile... este cel mai ieftin hotel de 5 stele din Kusadasi... Korumarul este la doar 200 m distanta dar preturile sint la distanta mult mai mare fata de Adakule... asta chiar nu spune nimic? Mai bine ne lamentam pentru faptul ca nu sintem in stare sa ne alegem concediul si-i lasam pe altii sa faca asta pentru noi... si apoi aruncam cu pietre... pacat.O minima documentare ar fi fost de ajuns ca sa iti dai seama unde vei merge si la ce te poti astepta...la banii dati.

flory204
[10.05.11 11:13:23]

anul acesta ma duc pentru a 4 oara, voi [***] daca vroiati 5 stele de ce nu va-ti dus in antalya? poate va dadea caviar, era prea scump?? si in romania beai 2 beri pe palja si te costa cit ai dat 7 zile la adakule. camerele erau chiar curate si mobila noua, nu de mahon, dar ok. si ospatarii chiar draguti. [***]

[10.05.11 11:26:59]

@flory204: portiunea editata e inadmisibila pe acest site. Discutia in contradictoriu este binevenita, ea duce la o imagine mai buna a subiectelor abordate, insa trebuie purtata la un nivel civilizat si fara a ataca persoana interlocutorului. Aceste "practici" sunt pedepsite sever pe acest site si doar pentru ca esti membru nou-inscris ne-am rezumat, de aceasta data-only, la un avertisment.

dorelus, FANDANGO, flory204, lalita21, laurar
Alte impresii din această RUBRICĂLadonia Adakule Hotel (ex Alkoclar) [Bayraklidede]: