ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2010
ÎNSCRIS: 14.10.08
SEP-2010
2 AD. + 1 COPII

Aquarius Nyiregyhaza

Pentru ca ieri a fost o zi mohorata si a plouat toata ziua ne-am hotarat sa petrecem duminica intr-un strand acoperit si cum la noi in oras nu exista asa ceva ne-am indreptat normal spre tara vecina Ungaria.

Prietenii ne-au recomandat Aquarius din Nyiregyhaza, asa ca duminica la ora 8 am pornit din Baia Mare, pe traseul Satu Mare, Petea-Matesalka, 170 km pe care i-am facut in 3 ore. La ora 11 am ajuns in frumosul orasel si dupa ce treci de gradina zoologica pe partea dreapta este Aquarius. Biletul de intrare este 1900 forinti pentru adulti, primesti un ceas cu care ai acces la un dulapior unde poti sa-ti lasi hainele. Tot cu acest ceas pot sa mananci la restaurant, iar plata se face cand pleci la receptie. Imediat cand intri sunt dulapioarele de care am amintit unde te poti schimba, tot aici sunt gasesti si uscatoare de par, toaletele si dusurile. Strandul este impartit in 4 zone. Prima zona se numeste Lumea Revelatiilor aici sunt 2 bazine principale: 1 bazin cu valuri si 1 bazin in care se afla o pestera. Tot acici sunt si 3 tobogane, la etaj este un restaurant unde poti servi masa. Zona 2 este Lumea copiilor aici sunt tobogane, un castel pentru joaca si o camera de relaxare. Zona 3 este Zona Termala, formata dintr-un bazin cu apa termala, un jacuzzi, si doua bazine mici cu pietre pentru masaj la picioare unul cu apa calda si unul cu apa rece. Tot din incaperea aceasta se poate iesi in bazinul cu apa termala de afara. Zona 4 este o sauna, aici nu am intrat. Daca vreti sa intrati trebuie sa platiti separat pentru sauna. In fotografii sunt cuprinse toate cele 4 zone precum si restaurantul cu autoservire. Recomand aceasta locatie in zilele ploioase sau in anotimpul rece. Noi ne-am simtit foarte bine si cu siguranta o sa revenim mai ales ca ne-am propus sa vizitam intr-un weekend si gradina zoologica. In concluzie este un loc bun pentru o iesire de duminica. Noi am stat pana la ora 18, la iesire din Nyiregyhaza pe partea dreapta este un restaurant unde se mananca foarte bine bobgulas dar si alte preparate, meniurile sunt si in limba romana. Am mai facut o oprire la Tesco din Matesalka pentru cumparaturi si la ora 23 am fost acasa.

Trimis de edygilet74 in 06.09.10 15:34:11

VIZUALIZĂRI: 8606 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (edygilet74); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 [Aquarius Nyiregyhaza] asta e firma de pe acoperis

Alina Morar
[06.09.10 16:13:41]

Vrem pozeee!

creivean
[06.09.10 20:24:32]

@edygilet74

Ai aprecierea mea, pentru acest review, la o locaţie interesantă pentru noi, cei din vestul ţării şi nu numai.

Am totuşi câteva întrebări :

1. Ai scris preţul pentru adult, pentru puşti, cât costă intrarea ?

2. Am văzut că, la interior şezlongurile sunt gratuite, dar afară ? În pozele urcate, sunt şezlonguri în exterior.

3. 170 km., în 3 ore ? Ce se întâmplă, îi rău drumul ? Nu de alta, dar şi noi, cei din Oradea, avem cam aceeaşi distanţă.

[06.09.10 22:36:05]

mutat la 'O zi in Nyiregyhaza' in incercarea de a aduna in aceeasi rubrica toate recomandarile de locuri de vizitat in aceasta destinatie (la urma urmei, sunt mult mai usor de citit -- mai putine clickuri necesare pentru a le trece in revista)

edygilet74AUTOR REVIEW
[06.09.10 23:21:56]

1. pentru copii pretul este de 900 forinti, erau afisate si pachete familiare dar nu mai retin.

2. sezlongurile sunt gratuite peste tot, afara nu statea nimeni pe sezlong ca era foarte frig, doar bazinul cu apa termala din exterior era populat.

3. drumul e foarte bun, am mers incet 90-110 km/h, si am facut mai multe opriri (fetita noastra are doar 4 luni).

creivean
[06.09.10 23:28:05]

Multe mulţumiri. Pachetele de familie, din câte am văzut eu la Hajduszoboszlo, merită doar pentru 2 adulţi + 2 minori.

Acum am înţeles şi ce-i cu drumul. Să-ţi crescă mare, micuţa prinţesă.

Toate cele bune.

Alina Morar, edygilet74