ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2010
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 11.09.08
AUG-2010

ES FOGUERO si “Carmen” de Bizet – un spectacol incendiar

“Si tu ne m'aimes pas je t'aime,

Si je t'aime prend garde à toi! ”

In dupa-amiaza zilei cand am ajuns la hotel, ne-au fost prezentate alaturi de celelalte excursii si 2 show-uri: “SON AMAR” care costa 65 Euro/pers incluzand o masa si bauturi si consta intr-un spectacol de balet modern, un numar de magie si un grup american numit “The Drifters” care interpreta cateva melodii in amintirea lui Michael Jackson.

Desi mi-a placut si imi place Michael Jackson, sunt sigura ca indiferent de cat de buna interpretare ar fi avut grupul respectiv, oricum nu l-ar fi egalat din niciun punct de vedere

si un altul cu dansul flamenco “Carmen” de Bizet. L-am ales pe acesta din urma deoarece parea ceva inedit.

ES FOGUERO COPAS avea loc in zilele de joi si sambata.

La 45 Euro/pers iti ofereau doar o cupa de sampanie iar la 54 Euro iti adaugau si un aperitiv traditional al bucatariei mallorquine numit “pan amb oli”. noi avand masa de seara, n-am luat decat sampania.

Ghida noastra pe care o chema tot Carmen, ne-a reamintit ca opera “Carmen” cand a fost pusa prima data in scena a fost un esec total pentru Bizet provocandu-i moartea prematura.

Azi e una din cele mai pasionale povesti de dragoste.

Ne-am ales ziua de joi pentru a ne duce la spectacol, sperand ca nu va fi nici prea aglomerat si am avut dreptate. Cand a venit autocarul sa ne ia de la hotel, am constatat ca numai noi 4 romani mergeam, restul fiind italieni care au vorbit incontinuu, incontinuu, incontinuu…

Am ajuns acolo, intr-o sala imensa care era doar pe ¾ plina si imediat a inceput si spectacolul. prima data a intrat in scena o pereche de magicieni. recunosc cu mana pe inima ca nu am participat la prea multe numere de magie in viata mea “indelungata” dar mi s-a parut ceva unic. apoi, ne-a incantat privirile o contorsionista Kristina care parca sau mai mult ca sigur NU AVEA OASE. am si filmat-o dar filmuletul e cam lung si una este s-o vezi in carne si oase (vorba vine) si alta e s-o vezi filmata.

Si a sosit si momentul mult asteptat. S-a facut intuneric, s-a facut liniste si de aici inainte nu prea mai am ce sa va povestesc. Va voi spune doar ca am fost mai mult decat captivati de senzualitatea latina a dansatorilor care cam lipsea in viata de toate zilele de pe insula iar Victor Muro, ce-l care il interpreta pe colonel era coregraful spectacolului si totodata un balerin extrem de talentat.

Filmuletele care le voi posta nu redau nici pe departe emotia si sensibilitatea dansului dar pentru a va da seama cat de cat despre cum a fost acel show, va invit sa le urmariti, cu scuzele de rigoare pentru calitatea imaginii (nu au fost facute cu camera de filmat).

Asa ca o sa rog sa fie atasate:

Trimis de artemisa24 in 06.09.10 12:51:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 2483 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (artemisa24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 S-au stins luminile si s-a facut liniste...

[06.09.10 13:36:27]

@artemisa24, te rog hotaraste-te asupra unui videoclip, deocamdata posibilitatile tehnice permit inserarea unui singur videoclip la inceputul impresiilor.

artemisa24AUTOR REVIEW
[06.09.10 13:48:55]

scuze dar stiam ca se pot posta mai multe. il aleg pe primul atunci. multumesc

[06.09.10 14:01:17]

Vizionare placuta va doresc .

creivean
[06.09.10 14:28:00]

O experienţă încântătoare, pentru care te felicit.

pepsi70ro
[06.09.10 18:34:17]

Frumos povestit, primeste si din partea mea sincere felicitari!

[06.09.10 20:05:36]

Doar un singur videoclip e recomandat pentru atasare, iar moderatorii nu au posibiitatea tehnica de a insera mai multe, insa pentru ca ti-am promis (anterior postarii, in discutia d epe privat) ca le voi include pe toate 4, o sa ma tin de cuvant imediat.

Insa as avea rugamintea sa interpretati cele de mai sus ca o EXCEPTIE de la regula stabilita.

[06.09.10 20:19:28]

Adaugat celelalte 3 videoclipuri la finalul review-ului; am mutat deasemenea recomandarile la rubrica "Descopera Mallorca", unde m-as bucura sa fie incarcate toate celalte "reviews-uri de calatorie" (despre locuri de vizitat) din aceasta zona; sters rubrica dublura introdusa de autoare special pentru aceasta recomandare.

artemisa24AUTOR REVIEW
[06.09.10 20:58:49]

multumesc inca o data...

krondia*
[14.09.10 22:38:46]

Culoare, muzică şi dans, foarte frumos! O amintire de neuitat, cu siguranţă!

artemisa24
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Mallorca: