ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2010
DE bose
ÎNSCRIS: 30.07.10
AUG-2010

Hanioti asa cum am vazut-o noi

Asa cum am scris intr-un review anterior, anul acesta in august am fost in Grecia, in frumoasa statiune Hanioti din peninsula Halkidiki. Va pot spune inca de la inceput ca ne-a placut foarte mult acolo, ne-am simtit bine si am ramas cu o multime de amintiri deosebite. Nu voi incepe sa fac comparatii si sa explic de ce acolo si nu aici pe la noi, pe litoralul mioritic. Cred ca s-au scris sute de pagini pe aceasta tema iar cei care au mai iesit pe afara inteleg destul de bine ce vreau sa spun. Ca doar au trait sentimentul la fata locului si si-au pus marea intrebare: de ce acolo e asa si la noi nu? Cam totul e diferit si la baza acestor diferente este OMUL cu educatia pe care o capata pe timpul unor generatii.

Hanioti nu este o statiune mare asa cum poate isi imagineaza cineva care nu stie despre ce este vorba, dar este una dintre cele mai mari statiuni din Halkidiki. In aceasta peninsula greceasca de regula statiunile sunt mici si poate asta este unul din farmecele locului.

Fiind o statiune de litoral si aflindu-ne in plin sezon, viata statiunii se desfasura in doua locuri, in functie de momentul zilei. De dimineata pina seara agitatia se concentra in zona plajei, iar seara se derula la tavernele, barurile si restaurantele din centrul statiunii.

Plaja este lunga, la prima apreciere a mea are 2 poate 3 km dar este ingusta, undeva la maxim 50m, dar in multe locuri are 10-20 m. In zona centrala plaja este cu nisip fin care merge pina in apa, intrarea in apa fiind destul de lina. Catre margini plaja e mai pietroasa nisipul are granulatie mai mare fiind amestecat cu un pietris mic. In acele zone adincimea apei creste mai repede si fundul este pietros. In schimb acolo vezi o gramada de pesti frumosi si colorati de diverse marimi si daca ai echipamentul de snorkling si esti norocos, poti vedea si caracatite (noi chiar am vazut si foarte aproape de mal – pina in 10 m). Apa a fost foarte calda in august cind am fost noi si era asa placuta ca uitam sa mai iesim pe mal cu orele. De pe plaja se vedea bine undeva in zare insula Broastei testoase unde se faceau si croaziere. Dincolo de insula se intrezarea bratul Sidonia, dar se vedea mai bine Muntele Atos, peste Sidonia, fiind mult mai inalt.

Pe timpul zilei plaja este aglomerata – nu ca la Mamaia sau Saturn - dar oricum e lume multa. Turistii incep sa vina la plaja undeva intre 10.00 si 11.00 si stau toata ziua. In dreptul statiunii, pe plaja sunt sezlonguri si umbrele care se inchiriaza cu 5 euro setul. Spre capetele plajei este lume putina, dispusa rar. Aici fiecare vine cu umbreluta lui si aici faceam si noi plaja. Ne place linistea si preferam sa auzim clipocitul valurilor si sa vedem marea pina departe in zare. Am avut si umbreluta luata cu 5 euro de la magazinele de profil din statiune.

Recunosc ca nu am folosit-o mult, pentru ca am gasit o zona unde dupa ora 10.00 cadeau umbrele unor copaci mari de linga plaja si ne-a convenit mai mult avind in acest caz umbra din belsug.

Cei mai multi turisti erau sirbi si greci (acestia din urma mai mult in weekend). Am vazut ca ei venisera sa ia tot soarele acasa la ei. Nu prea ii dezlipeai de plaja pina seara. Va spun ca am trecut pe linga plaja si la orele de virf ale amiezii, intre 12.00 si 16.00 si plaja era plina ochi.

Noi plecam la 12.00 de pe plaja, mergeam la hotel, ne spalam, mincam si dormeam putin, o ora – doua pentru ca nu era de iesit nicaieri. Am facut experimentul acesta (sa iesim undeva) si nu prea rezistai la orele amiezii pe strazi. Soarele ardea serios. Asta a fost si motivul pentru care am redus si numarul de excursii pe care le programasem la venirea in statiune. Doua iesiri am considerat ca sunt suficiente.

Pina la masa de seara preferam sa stam la piscina hotelului unde ne simteam foarte bine si unde ne imprietenisem cu turisti din mai multe tari, precum si cu personalul locatiei.

Dupa masa de seara de la hotel, incepea adevarata agitatie si tavernele prindeau viata.

Centrul statiunii era plin de taverne, magazine de suveniruri, cofetarii, agentii de turism – toate deschise pina tirziu in noapte. Stradutele sunt inguste dind un farmec aparte si creind o atmosfera de intimitate atit de placuta noua turistilor.

Exact in centru este un parculet cu citeva rigole de flori si copaci si o fintina arteziana cu un programel de jocuri de ape si lumini. Simplu si frumos. In jurul parculetului este o piaţetă inconjurata in principal de restaurante sau taverne, cele mai multe cu specific grecesc bineinteles. Muzica ritmatica autohtona rasuna de peste tot, facind o atmosfera tare placuta. Din piateta, radial, in toate partile pleaca stradutele de care am amintit.

Foarte aproape de parculet se afla restaurantul Tropicana, un restaurant binecunoscut de romanii din statiune pentru ca meniurile sunt mai ales in limba romana si are inclusiv produse de restaurant, romanesti. Cu toate ca noi am incercat sa mergem in fiecare seara la un alt restaurant, aici nu am reusit sa gasim masa libera, dovada a succesului la public pe care il avea. Preturile, fiind afisate, am putut sa le vedem si erau foarte bune la felurile de mincare pornind cred de la 3,5 euro.

Noi in prima seara am fost la Costas, o taverna mai mica, ceva mai in capatul unei stradute, unde era si mai ieftin, localul fiind mai slabut, dar produsele erau bune.

Aici un giros era 2 euro si berea era cea mai ieftina din statiune: de exemplu, era 1 euro berea Amstel la sticla de 500 ml. Aveau bineinteles mai multe feluri de bere dar cam asta era pretul. Si aici era plin seara.

Ca sa va faceti o idee, berea in Hanioti la 90% din taverne incepea de la 2,5 euro sticla sau halba de 500 ml. La unele taverne sau restaurante era mai scumpa. Cu 1 euro am gasit doar la Costas si la supermarketuri.

In alta seara am fost la ,,Pizza mexicana”, un local care ca multe altele avea mese si afara, exact in strada si care servea si pizza foarte buna si foarte mare, avind preturi accesibile. Bineinteles ca avea si berea atit de necesara pe caldura aia.

Foarte incintati am fost de restaurantul Erodios care se afla ceva mai departe de centru, pe o straduta mai aproape de hotelul nostru. Este un local de bun gust, foarte finut, cu gradina plina de verdeata cu fitina arteziana si luminite intime. Ce e drept, este ceva mai scump, berea incepe de la 3 euro, dar are oferta variata la mincare, portiile sunt mari si mincarea foarte gustoasa. Vă puteti duce acolo cu incredere!

Taverna noastra de suflet a ramas insa Casa Berii de care am ramas foarte incintati. Acolo era un regal al berii cu zeci de feluri de bere, sticla de bere de 500 ml fiind ca peste tot 2,5 euro, dar puteai gasi acolo si bere la metru, bere la halba de 1 litru, bere la halba de 2 litri, o nebunie. Mincarea se servea la portii uriase care costau ceva mai mult dar foarte rentabil daca luai o portie pentru 2 persoane. Si credeti-ma ca ajungea de mai si raminea. Acest local se afla foarte aproape de centru, intr-un loc cu multe taverne de calitate si cu multa muzica buna.

In afara de localuri lumea piedea mult timp in magazinele de suveniruri. Erau multe astfel de magazine ca de altfel in toate statiunile. Dar cel mai de bun gust si cel mai dotat astfel de magazin de suveniruri in Hanioti este magazinul NATURA. Aici puteti gasi foarte multe produse naturale de foarte buna calitate si intr-o prezentare de revista. Multe din aceste produse sunt fabricate pe baza de extract de ulei de masline. Tot aici se mai pot gasi produse de artizanat specifice greciei, produse de calitate foarte buna, bauturi traditionale in ambalaje intr-o excelenta prezentare, cafea originala greceasca cu diverse arome si multe alte maruntisuri care incinta ochiul si sufletul.

Pentru diverse lucruri cotidiene, in statiune sunt mai multe supermarketuri. Eu cred ca am numarat patru. Cel mai scump este cel de la strada principala, foarte aproape de hotel Tropical, dar este si cel mai mare. Mincarea la greci la magazin, e mai scumpa decit la noi, dar ai de unde alege. Foarte rentabil pentru a incropi o masa este puiul la rotisor, pe care noi il cumparam cu aproximativ 5 euro din supermarket. Apa plata este ieftina insa – 1,5 euro/6 peturi de 1,5 litri.

Ca sa dati telefon acasa cel mai rentabil este sa va achizitionati o cartela de 5 euro, internationala. Se cumpara de la un chiosc nu departe de restaurantul Erodios, chiar linga restaurantul Fresh – un alt local de incredere. Cu aceasta cartela se poate suna de la telefoanele publice si puteti vorbi pe telefonul fix cam 180 minute si pe mobil cred ca 45 minute. Noi am sunat doar pe fix acasa si am ramas cu vreo 80 de minute. O sa le folosim la anul, daca nu pierdem cartela pina atunci.

Masini si motorete se inchiriau chiar din centrul statiunii, de linga fintina arteziana dar trebuie sa va miscati repede ca se dau ca piinea calda! Nu stiu pretul ca nu ne-a interesat.

Pentru excursii va recomand sa achizitionati bilete de la agentiile locale care sunt din abundenta in statiune. Intre ele e concurenta si asta e de bine pentru noi turistii, pentru ca beneficiem astfel de cele mai bune preturi. Oferta e destul de variata asa ca aveti ce sa faceti in zona. Bani si dispozitie sa fie, ca de restul se ocupa ei grecii, ca doar sunt maestrii in distractii.

Discoteci sunt in zona dar nu in statiune ca deranjaza. Aici in Kasandra discotecile sunt undeva nu departe de intrarea pe brat si sunt grupate toate intr-un singur loc, intre doua localitati mici. Cred ca sunt acolo 5 discoteci mari. Daca ajungeti in zona va dati imediat seama, asa ca nu va trebuie prea multe detalii. Poate or mai fi discoteci si in alta parte dar noi numai aici am vazut.

Cele 7 nopti si 8 zile cite am stat in statiune, au fost de vis si au trecut repede, ca tot ce e frumos. Nu putem decit sa speram ca vom reveni cindva. Am avut norocul sa fim multumiti si de hotel si de excursii si consideram ca am avut o vacanta completa in care ne-am incarcat bateriile pentru urmatoarea perioada de munca, cind ne vom permite sa visam la frumoasele plaiuri grecesti si sa speram ca in 2011 vom cuceri si insula Thassos, ca prea am auzit atitea lucruri frumoase despre ea.

Inchei cu speranta ca am putut sa fiu de folos cuiva cu informatiile mele si va urez celor ce urmeaza sa plecati in relaş: vacante frumoase!

P. S. Si nu uitati sa ne scrieti! – aici pe forum – cind reveniti!

Trimis de bose in 05.09.10 19:48:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 15176 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bose); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P31 Din centru catre litoral. Un mic parculet.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 16 voturi)

presario
[05.09.10 19:53:32]

Excelenta descriere - felicitari !

Chiar ca era ieftina berea la 1 Eur.

[05.09.10 20:27:41]

Frumos si util review, multumiri din partea comunitatii.

celeste
[05.09.10 21:10:37]

@bose, util review, frumoasa statiune am vizitat-o anul trecut;daca poti pune si niste poze ca este pacat

boseAUTOR REVIEW
[05.09.10 21:24:01]

Multumesc pentru aprecieri. Daca imi mai aduc aminte ceva util o sa vin cu completari. Daca sunt intrebari o sa raspund cu placere! Fotografii am postat si o sa mai postez pentru ca am citeva sugestive legate de viata in statiune.

In rest toate cele bune si vacante frumoase!

fluturas1*
[05.09.10 23:18:19]

Interesantă şi completă descrierea pe care ai făcut-o în acest reviw.

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[11.01.11 11:26:35]

si noua ne-a placut mult aceasta mica localitate, plaja ei si stradutele cu o multime de casute foarte frumoase! mi-a placut insa utilitatea reviev-ului tau si mi-am permis cu intarziere sa-ti transmit acest lucru!

boseAUTOR REVIEW
[11.01.11 18:14:32]

Oricând m-aş întoarce acolo cu o mare bucurie şi recomand tuturor acel mic colţ de Rai pământesc. Toată peninsula este frumoasă, fiecare braţ având specificul lui şi farmecul lui aparte. Această aventură a noastră a meritat din plin şi acum avem nişte amintiri deosebite pe care le împărtăşim tuturor prietenilor. Şi am făcut atât de puţin din ceea ce se poate face acolo...

Dacă nu ai fost acolo, e greu să-ţi imaginezi...

Mulţumesc încă o dată tuturor pentru aprecierea micii mele descrieri.

Să vedem ce om mai scrie anul acesta când cu adevărat se vor simţi efectele crizei.

Toate cele bune!

bose, celeste, fluturas1*, sandu.53