ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2010
ÎNSCRIS: 31.08.09
SEP-2010
2 AD. + 3 COPII

Un sejur fain

Sejurul nostru a fost in aug-sep 2010. Am ales locul acesta cu putina teama, din cauza unor comentarii negative de pe situl acesta. La fata locului, am tinut sa le verific - ajung mai tarziu acolo. Nu voi repeta ce au povestit cei dinaintea mea.

Sol Luna Bay este un hotel situat chiar pe plaja, la cateva sute de metri de soseaua Varna-Burgas. Nu este o statiune, ci doar cateva hoteluri, amplasate de cateva sute de metri, asezate pe mal si cu camp in spate. In spatele si in lateralul hotelului e teren viran. De aceea, totul se afla in hotel - partea buna e ca nu ai unde si pe ce sa cheltuiesti bani.

E un loc linistit, pentru familii sau pentru cei ce vor liniste. Aviz amatorilor de discoteci si harmalaie pana dimineata: nu e pentru voi.

Parcare: cu plata, chiar si pentru cei ce au card Sol Mas Rewards - ca noi. Cu el, am putut insa sa parasim camera la ora 16.

Am fost multumiti de camera, curatenie si mancare - nu am fost acolo ca sa mancam. Camera mare, ingrijita zilnic. La baie lipsea insa samponul.

Masa a fost ok. Suficiente feluri de mancare, pentru toate gusturile. Salate, branzeturi, garnituri, fripturi cu sos (pui, porc, peste, vita), gratar, pizza, supe (2 feluri mereu), dulciuri variate, fructe... Vin rosu ok.

Bauturile: ca la orice all inclusive, cele alcoolice sunt locale, sucurile sunt cam posirci.

Exista o trupa de animatori amatori, pe care i-am apreciat pentru efortul depus si pentru buna-dispozitie pe care o manifesta, desi trebuie sa fi facut spectacolele acelea de sute de ori.

Internet: wireless, gratuit, cu receptie in lobby si in camerele suficient de apropiate de receptie.

Plaja: la cati eram in hotel, era arhisuficienta. Exista o plaja a hotelului, cu umbrele si sezlonguri gratuite. Langa ea, o plaja un platesti pentru astea. Si in partea cealalta, un loc mare in care poti sta pe patura ta, cu umbrela ta. Plaja nu era impecabila: mucuri de tigari in nisip, plus pahare de plastic de la bar, pe care, odata golite, ti le zbura vantul.

Apropo, zona hotelului e un golf larg, unde cred ca bate frecvent vantul.

Ce nu ne-a placut: uneori, intre 14 si 17, echipa de animatori incepea sa urle niste germana in boxele de la piscila pentru adulti. Camera noastra fiind apropiata de piscina aceea, nu am putut dormi la pranz in zilele acelea. Am vorbit la receptie despre asta insa, fiind singurii care am semnalat acest aspect, nu am rezolvat nimic.

Opinia mea despre comentariile negative, pe care le-am avut in minte de cum am ajuns acolo. Cei ce le-au scris s-au dus acolo ca sa caute nod in papura:

1. Cand esti beat si te impiedici de un prag, e normal sa ti se para ca are 25 cm. In realitate are 2 cm.

2. Daca esti genul care isi parcheaza masina in usa hipermarchetului, pentru ca tu nu mergi pe jos mai mult de 3 m, e normal sa nu-ti placa ca nu poti sa intri din pat in mare si din mare in restaurant.

3. "Sosuri dubioase": daca te hranesti numai cu prajeli, toate sosurile sunt dubioase pentru tine.

4. Enterocolita: si noi am facut asta. Pentru ca e foarte greu, la all inclusive, sa nu bagi in tine ca si cum ai fi iesit ieri de la Auschwitz. Romanii inca sunt traumatizati de foametea din timpul lui ceausescu. Rezultatul e natural.

Trimis de bogdanmate in 05.09.10 13:18:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sf Ctin si Elena, Sirius Bay Hotel

VIZUALIZĂRI: 5382 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdanmate); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

valimi
    [05.09.10 13:24:36]

Buna treaba, un review foarte bun, mi-a placut.

Puncte de la mine!

pepsi70ro
    [05.09.10 13:38:25]

@bogdanmate, privind gradul de satisfactie de la acest hotel, sincer nu mi se pare ca ar fi prea multi carcotasi.

Pe de alta parte asa cum ti-ai exprimat tu parerea, asa au facut si predecesorii tai, fiecare are dreptul de a posta impresiile pe care le considera apropiate de trairile personale iar din practica stiu ca nu toata lumea este identica. Unii apreciaza un lucru, altii sunt impresionati de altceva, important este ca un turist sa puna toate aceste informatii cap la cap si sa-si faca o idee.

De fapt asta este si rolul site-ului, prezinta minusurile si plusurile, iar turistul decide pe baza informatiilor. Un turist informat este un turist care pleaca din start cu o vacanta reusita!

Bun review, felicitari!

fluturas1*
    [05.09.10 22:00:43]

Foarte frumos descris acest comentariu, mai ales partea finală mi s-a părut super. Ai foarte multă dreptate în multe privinţe.

fan_bulgaria
    [12.04.11 08:12:49]

Poate au fost altfel toți cei care au acordat note acestei locații! Cert este că este ultima din Obzor conform gradului de mulțumire (sub aceasta în clasament sunt doar locații din Byalla).

Poate asa vedeți/înțelegeți dvs. realitatea! Poate în Septembrie plaja/terasa/accesele sunt comode, suficiente dar mai ales poate dimineața nu pute fosa (haznaua) în tot hotelul (deoarece atunci nopțile sunt răcoroase).

Poate nu ați fost pe terasa barului, situație în care nu remarcați pragurile de 25 cm. Totuși închipuiți-vă că aveți în mâini băuturi pentru 3 persoane (alcoolice sau nu), că astfel trebuie să apăsați mâner/împingeți o ușă și că imediat (fără podest) aveți o denivelare de 25cm.

Poate nu ați mai fost în Bulgaria și nu știți ce oferă firmele germane, franțuzești sau bulgărești. Poate...

Poate ați vrut să recomandați locația pentru low season.

Poate webmaster-ul vede cum îi catalogați pe cei care au postat o altfel de realitate.

În orice caz, sigur este ce am pătimit personal în August 2010, pentru prima dată în 6 ani de mers în Bulgaria (primăvara 4zile, vara 14zile, iarna 8zile).

Sigur vă doresc să nu mai ajungeți vreodată în vreo locație Sol (firmă spanionlă). Multă Baftă!!!

[13.09.15 11:05:18]

Autorul acestui articol a încărcat recent un al treilea set de impresii din această destinație.

AmFostAcolo sprijină și încurajează astfel de "actualizări", considerându-le benefice pentru evidențierea evoluției în timp a calității serviciilor și condițiilor oferite etc.

Cum însă Regulamentul nu admite 3 sau mai multe seturi de impresii CU NOTE din partea aceluiași autor (vezi punctul B.10) - articolul de față va fi republicat FĂRĂ NOTE (ptr a respecta regula "maxim 2 seturi de evaluări ale unei destinații de cazare din partea aceluiași "evaluator").

fan_bulgaria, fluturas1*, valimi
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Luna Bay Resort Hotel: