ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2010
ÎNSCRIS: 15.04.10
AUG-2010

Sub orice critică

Camping Turist Mamaia

Suntem pe autostrada in drumul catre mare si cum pe la km 65 ma omoara plictiseala incep sa depan amintiri din scurtele escapade facute anul acesta pe litoralul romanesc. Exista un loc unde merg de vreo 18 ani cu cortul in concedii sau week-end-uri – depinde cum ne-a permis timpul sau buzunarul. Anul acesta am fost de 2 ori, prima data pe 24 iulie cand a cantat Mika si a doua oara pe 7-9 august cand efectiv ne-a gonit canicula din Bucuresti. De-a lungul timpului am trait momente placute sau mai putin placute care acum ma fac sa zambesc, am prins vijelii care culcau plopii si corturile la pamant, am vazut cum au crescut plopii plantati in locul celor scosi, am fost placut surprinsa cand am gasit intr-un an zona dusurilor si a toaletelor modernizata.

Sa incep cu locatia – campingul este asezat la capatul statiunii Mamaia, la bariere cum se spune acum de cand Mazare a mai inventat o metoda sa ne stoarca de bani. Pe vremuri era ultima reduta, dupa modestul hotel Caraiman, acolo intorceau troleibuzele care veneau de la gara. Aveai cum sa ajungi usor cu bagajele si puteai campa si pe plaja daca nu-ti permiteai sa platesti. Zona era virgina, plaja la 30 metri cu nisip fin, auriu si intrare lina in apa iar spre Navodari pana la urmatorul camping (cam 3 km) vedeai numai salcii si salcami dobrogeni. Pe-acolo isi faceau veacul nudistii dar din pacate si ciudatii. Acum au pus ochii pe zona sacalii imobiliari si au defrisat tot ce era verde, au construit complexe de apartamente si hoteluri. Au distrus si campingul Mamaia 3 caruia noi ii spuneam Sahara pt ca la inceput nu avea copaci, deci zero umbra si pe la miezul zilei aparea fenomenul de Fata Morgana.

Dar sa revin la campingul nostru, are casute – 120 ron, loc de campat rulote si coturi - 15 ron/persoana /zi si 11 ron/auto/zi. In sezon trebuie sa ai noroc chior sa gasesti loc la umbra sau sa-ti parchezi autoturismul langa cort. In iulie am gasit loc sub plopii de langa discoteca pt ca tocmai strangeau cortul niste galateni draguti dar in august ne-a trebuit o ora sa ne decidem unde ne asezam pt ca aveam 2 corturi de montat si vroiam musai umbra pt bebita. Singura zona libera era langa dusuri acolo unde isi fac veacul toata vara un sat intreg de rromi care vin cu catel, cu purcel la vandut zmeura si mure in vreo 20 corturi. Trec peste faza ca am stat stresata ca s-ar putea sa nu mai gasesc patul pliant, masa, scaunele, salteaua, butelia sau chiar cortul de cate ori mergeam pe plaja dar noaptea ii apuca sa-si bage nevestele in seama. Ce nu stiti ce inseamna asta la rromi? Intai scandal, tipete, injuraturi, apoi bataie ca asa se simt femeile lor iubite. In prima seara, de obosita ce eram nu i-am auzit dar mi-au povestit cei ce ma insoteau tot show-ul pe care il facusera cei ce stateau cu cortul chiar langa noi. Ca sa nu am surpriza si in a doua seara am batut apropouri ca merg la receptie si rog sa cheme politia sa-i verifice. Bag seama ca ori m-au auzit si era clar ca nu aveau nevoie de controale, ori isi iubisera destul nevestele ca nu s-au mai manifestat. In schimb ploaia s-a hotarat sa ne joace feste, adica dadea 10 stropi cat sa ne scoata afara apoi se oprea 5 min. Iar 10 stropi, iar pauza de ne-a plictisit si am zis sa ne culcam ca doar n-o sa ne topeasca. Totusi stateam cu grija sa nu vina vreun potop ca de Sf Marie 2002 cand a plouat de era apa in camping de 20 cm. Ploua ca in poeziile lui Bacovia si noi ne-am incapatanat sa stam la mare 3 zile, in masina ca in cort nu mai era cazul, dupa care am intrat in depresie si ne-am lipsit. Atunci am fi vrut sa stam mai mult dar n-am mai rezistat psihic si am plecat sa vizitam rudele din Dobrogea. In alt an ne-a prins o furtuna ca a culcat toate corturile din jur numai al nostru statea motat, ancorat de 2 plopi, o masina si vreo 20 de cuie. In privinta somnului acum se doarme bine, nu se aude muzica de la barurile de pe plaja sau de la discoteca pt simplul motiv ca renumita Enigma nu mai exista. Mi-e dor de vremurile cand adormeam in muzica de la aceasta discoteca si ma trezeam la 5.30 pe ultima melodie sa prind rasaritul de soare. Acum trebuie sa te rogi sa ai vecini linistiti – apropo am vazut unii veniti cu statie si 2 difuzoare cat casa, norocul nostru ca erau pe la intrarea in camping. La ce naiba le trebuie asa ceva la mare, acasa nu pot asculta muzica la maxim? Nu le-a facut nimeni un minim de educatie ca la mare sau la munte si in general in natura mergi sa te relaxezi ascultand sunetele naturii?

Revin, in locul discotecii este un club acum Tequilla cu piscina in spate si ma loveste iar mirarea – la ce naiba iti trebuie piscina cand ai marea fix la 30 metri? Sau poate ca ai nevoie de ceva boli din astea transmisibile si nu stii cum sa le ei? Langa clubul asta e si o autoservire, poate vrei sa servesti ceva. Mare greseala faci daca crezi ca poti sa mananci ce-ti pofteste sufletelul. Merg sa vad ce au comestibil si nimic de pe acolo nu-mi facea cu ochiul, niste ficatei aproape verzi, niste snitele si doua copanele de pui la tava. Apare un tip pt care eram invizibila, se duce la un cuptor, scoate de acolo o tava cu niste copane care aratau si miroseau absolut delicios si le aseaza langa cuptor. Eu ma gandesc ca am dat lovitura si printre valuri de saliva ii spun tipului ca vreau si eu din tava aceea 2 copane. Omul se indreapta catre cele din galantar care erau mumificate si incearca sa ma convinga sa le cumpar pe acelea. Dialog: - Vreau din cele pe care tocmai le-ati scos din cuptor. – Nu sunt gata. – In regula, cand sunt gata ca vin atunci sa cumpar. – N-o sa fie gata prea curand. – Ok si de ce le-ati scos atunci? – Pt ca sunt aproape gata dar pana nu se vand si astea doua (cele mumificate) nu sunt gata. Am crezut ca traiesc o piesa de teatru absurd, nu stiam daca sa rad sau sa ma enervez si sa fac scandal. Am preferat sa merg in zona „La butoaie” si sa iau de acolo pulpe rotisate. Sfatul meu – ocoliti autoservirea din camping!

Campingul are si o cladire rotunda care adaposteste dusurile, toaletele si chiuvetele. Acum vreo 5-6 ani au incercat sa o modernizeze, au pus dusuri noi, usi de termopan la toalete, vase de wc, baterii de apesi pe buton la chiuvete, etc. Credeti ca mai exista ceva anul asta? Nici un dus nu are para, nici o usa nu mai are incuietoare, scaunele de wc sunt sparte in schimb bateriile au rezistat, cred ca nu au stiut cum sa le demonteze de nu le-au furat. Cand am platit la receptie d-ra de acolo m-a informat ca avem apa calda tot timpul si asa si era, dar tot nu facea fata in week-end, era tot timpul aglomeratie. La plecare am vrut s-o intreb pt ce ia atatia bani daca n-au investit nimic in zona dusurilor? Doar pt faptul ca ocup 4 m patrati cu cortul, ca de dus nu m-am putut apropia. Din 10 cabine, 2 erau mereu stricate, se infunda canalizarea sau nu curgea apa pe teava. Vorbesc de partea doamnelor ca la barbati nu am intrat! Ceva a rezistat totusi peste timp, femeia de serviciu care e aceeasi, chiar daca e cocosata de munca, la vreo 75 ani!

Mai sunt cateva terase dar parca nu mai au farmecul de altadata cand prin '98 stateam la singurul TV de la barul unui machedon, cu cate o bere sau o citirica in fata si chibitam la meciurile de la Mondial. Ce mai, nimic parca nu mai are farmecul de altadata dar eu insist ca macar o data pe an sa merg in acest loc. Ma cheama MAREA!

Trimis de ninaa in 04.09.10 23:39:47

VIZUALIZĂRI: 10990 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ninaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in camping. Pana anul trecut receptia era in dreapta, acum e in locul discotecii.

webmasterXY*
[05.09.10 01:49:13]

Am sters P09 (era dublura P10) si P15 (dublura P16).

recul*
[05.09.10 10:03:00]

nu poti sa nu remarc off-ul tau care sare in ochi dintre randurile review-ului foarte bine scris.

in ce priveste banana din P16, poti sa te consideri norocoasa! uite aici, ma refer la poza incarcata de mine, este ce am gasit eu pe plaja respectiva acum 2 ani, cand am promis ca nu mai calc curand pe acolo...

asta nu ma impiedica insa sa imi convertesc parerile bune despre review-ul tau in puncte

pepsi70ro
[05.09.10 10:24:42]

Felicitari pentru review @ninaa, foarte frumos povestit, iar sfarsitul review-ului este cu adevarat sublim:

Ma cheama MAREA!

Felicitari!

ninaaAUTOR REVIEW
[05.09.10 14:38:02]

Merci recul si pepsi70ro pt aprecieri si ma bucur ca m-ati "citit". Marea e viata mea!

chelie_d
[06.09.10 11:15:11]

foarte frumoasa lectura,felicitari

ei incearca sa modernizeze,dar din pacate,sunt si oameni care nu stiu sa pastreze,pacat............

chelie_d, ninaa, recul*
Alte impresii din această RUBRICĂCamping Turist Mamaia: