ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2010
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 25.04.08
JUN-2010

Drumul spre Thassos - din vestul tarii

Inca nu s-a terminat vara si nu pot sa nu ma gandesc cu nostalgie cat de mult mai e pana la vara viitoare si cat mi-e de dor de Grecia, de Thassos, de Halkidiki, de Olimp, de plajele insorite si diminetile linistite…

Am gasit undeva pe net un text scris atat de frumos am sa il reproduc aici pentru toti cei care iubesc Grecia:

“ …Apele care înconjoară Grecia sunt albastre, limpezi şi curate, ca gândul cel bun. Răsfrânt în ele, ca într-o oglindă care sfidează eternitatea, pământul acesta îşi deapănă molcom legendele, într-o cascadă de lumini şi umbre, diafane plutiri de sirtaki şi miasme ispititoare de Orient şi Occident la un loc. În faţa sublimului, uiţi pentru o clipă că eşti creştin, musulman, mozaic sau hindus, iar sufletul îţi şopteşte cu înfrigurare că ai ajuns acasă. Acasă la Dumnezeu! … “

Vreau sa va vorbesc aici despre drumul spre Thassos, pentru toti cei care vin din vestul tarii, drumul cel mai bun si scurt este prin Serbia Macedonia. In “ Drumul spre Grecia 1” am descris cu lux de amanunte cum se ajunge in Grecia trecand prin Seria – Macedonia, asa ca am sa ma duc mai departe pornind de pe centura Salonicului.

Pentru cei care ajung pe centura e simplu sa se orienteze dupa indicatoarele cu Kavala pe autostrada E90 – Egnatia Odos. Autostrada ocoleste marile lacuri din nordul Macedoniei Koronia si Volvi si merge de-a lungul coastei pe langa Nea Vrasna si Asprovalta. Drumul spre Thassos este destul de spectaculos: in stanga sunt muntii Pangeon – locul de unde scotea aurul Macedoniei regele Filip al II lea, iar pe partea dreapta se vede Kolpos Orfanou si frumoasele statiuni de pe malul marii.

Drumul de pe centura Salonicului pana la iesirea spre Kavala are aprox. 150 km si se poate parcurge maxim o ora si jumatate. Pentru cei care doresc sa viziteze frumosul oras Kavala pot sa treaca in Thassos cu feribotul din Kavala pana in Skala Prinou, dar cursele sunt mult mai rare decat din Keramoti, la interval de 2 ore pleaca un feribot iar pretul este mai mare. Programul si preturile pentru feriboturi este aici: click aici

Va recomand sa mergeti mai departe din Kavala pana in Keramoti si sa luati de acolo feribotul spre Thassos, mai sunt doar vreo 35 km – din care vreo 20 km de autostrada, iar feriboturile pleca din Keramoti spre Thassos la fiecare 45 de minute si nu sunt foarte aglomerate nici macar in plina vara.

Sunt indicatoare care va duc de pe autostrada pana la intrarea spre feribot, de unde se vede mare in fata si insula Thassos. Cand ajungeti langa feribot este o ghereta de unde se cumpara biletele pentru imbarcare. Atentie cand urcati masina pe feribot in masina nu va ramane decat soferul, ceilalti pasageri se vor urca pe puntile superioare. Jos in cala masinile se parcheaza la cativa zeci de centimetrii unele de altele si e bine sa va luati tot ce aveti nevoie din masina, pentru ca dupa ce vor parca si altele sigur nu veti mai putea ajunge la ea.

Drumul cu feribotul spre insula tine fix 45 de minute si pentru cei care stau pe puntile exterioare e spectaculos sa urmareasca cetele de pescarusi care insotesc feribotul pe toata durata calatoriei si mananca direct din mana turistilor.

Feribotul ajunge in portul Limenas – Thassos City, iar masinile ies din cala in ordinea inversa imbarcarii. Este o echipa de angajati care dirijeaza foarte bine atat imbarcarea, cat si debarcarea masinilor de pe feribot.

Trimis de Andc in 04.09.10 20:33:33

VIZUALIZĂRI: 5911 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Andc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 muntii Pangeon – locul de unde scotea aurul Macedoniei regele Filip al II lea

[05.09.10 21:34:51]

modificat perioada sejurului in IUNIE 2010 (ramasese valoarea implicita, ianuarie)

[10.02.11 11:46:35]

Spui ca masinile se parcheaza f apropiate unele de altele. Sunt asigurate astfel incat sa nu se atinga unele de altele pe perioada drumului sau te poti trezi cu ea zgariata? Nu am fost niciodata cu ferry asa ca scuza-mi intrebarea daca e nepotrivita.

AndcAUTOR REVIEW
[10.02.11 11:54:09]

Da, se parcheaza foarte aproape una de alta, dar sunt acolo oameni care te ghideaza, si iti lasa atata loc cat sa cobori din masina pe partea soferului. Apoi dupa ce intra alta masina nu mai poti sa ajungi la a ta - daca raman 20 cm... Nu am avut probleme si nici tangaj mare nu a fost in timpul transportului, nu stiu cum e daca marea este agitata...

mirelab
[10.02.11 12:01:01]

... daca imi permiti, @DUDU, nu stiu altii cum sunt, dar pentru mine spectacolul oferit de parcarea pe farry este un must see al concediului, daca ar fi nevoie as da bani sa privesc

Nu am vazut si nici nu am auzit de masini avariate in urma parcarii, dar na, acum depinde de norocul fiecaruia Cert este ca nimeni nu parcheaza de capul lui, un grec te ghideaza stanga dreapta si pana nu te lipeste de o alta masina nu se lasa... se baga peste tine la volan daca este cazul .

Una dintre cele mai dragute faze am vazut-o anul trecut cand ne indreaptam spre Corfu: intra pe farry o masina de Vrancea, grecu nu este atent la numar si da-i in greaca... muuuulta greaca... pana il vede pe moldoveanul nostru ca incerca stanga, dreapta, inainte, inapoi si tot nu iesea nimic... intr-un final s-a dat doi pasi inpoi, s-a uitat la nr, si-a dat una peste frunte si a continuat cu left si right pana ne-a parcat conationalul. Cand a ajuns la noi erau atat de disperati sa le intre ulterior niste tiruri, astfel ca s-a bagat de-a-dreptul pe geam la volan sa ne plieze cat mai bine in spatiile ramase.

In loc de concluzie: stai fara nicio grija, nu cred ca vor fi probleme.

[10.02.11 12:02:21]

Va multumesc pentru detalii

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[10.02.11 12:07:55]

Nu e nici un fel de problema, cu masina pe ferry, eu am fost in cateva insule si am mai mers si intre cateva insule si nu am dobandit nici-o zgarietura, niciodata, cu ocaziile astea. Am alte zgarieturi din cu totul alte probleme si situatii.

Spatiul intre masini poate fi foarte mic, mai ales cand e lume multa, insa sunt destui baieti care te ghideaza si eu cand ma dau jos din masina verific spatiul din spate si lateral si daca nu imi convine o mut un pic mai in fata, cativa cm, ca altfel imi sar aia in cap.

E bine sa nu uiti sa tragi frana de mana la maxim si sa fie in viteza. Absolut tot ce ai nevoie pe ferry trebuie luat inainte, pentru ca nu prea ai voie la masina in timpul mersului. Am fost odata cu prieteni care aveau Kompresor si nu a fost zgariat, sau macar atins de o musca.

Deci mergi fara grija si mai ales incearca sa iti aduci aminte: masina e un fier, omul conteaza, in vacanta nu trebuie sa pleci cu nervi sau cu diverse probleme in cap dinainte!

mirelab
[10.02.11 12:20:44]

Si pentru ca bine spunea Nic Absolut tot ce ai nevoie pe ferry trebuie luat inainte, sa nu uiti de paine pentru pescarusi: in drumul spre Thassos am intalnit cei mai multi si cei mai prietenosi.

[10.02.11 12:27:48]

ok

adryana
[11.02.11 16:03:44]

multumesc pt. informatii, si eu sunt hotarata sa iau ferry din keramoti

resita2009
[09.03.13 09:29:47]

Cat e pretul cu fery?

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[09.03.13 10:31:16]

thassos-ferries.gr/romania.html , cu google.com aflai instantaneu...

adryana, Andc, DUDU, resita2009
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre Thassos: