ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2010
ÎNSCRIS: 25.05.10
MAR-2010
single

Catedrala fotbalului catalan / Seara Catalana pe Camp Nou

Aflandu-ma in Catalunya in primavara acestui an pentru a-i "rupe turtica" finutei mele de 1 an, am recurs la facilitatile oferite de atotputernicul Internet pentru a-mi implini o dorinta pe care o aveam de ceva vreme: sa vad un meci al Barcei.

Fara a sta prea mult pe ganduri, mi-am cumparat un bilet la tribuna 1 la meciul FC Barcelona - Osasuna Pamplona, pe data de 24 martie 2010, ora 20:00. La ora 17:30 am luat metroul din Placa de Catalunya (1,40 euro/calatoria)) si amcalatorit cateva statii bune impreuna cu suporterii Barcelonei, care erau surprinzatori de cuminti si de civilizati.

Am coborat la statia Maria Cristina si am luat-o in sus pe Avinguda Diagonal, una dintre cele mai spectaculoase artere ale capitalei catalane, bulevard care practic taie in doua metropola. Apoi am facut la stanga si am vazut in josul soselei Aristides Maillol spinarea acestui coloseum modern al fotbalului spectacol, Camp Nou, cea mai mare arena din Europa.

Am asteptat in van venirea autocarului blaugrana (alaturi de un grup de adolescente din Franta care ma intrebau intr-una intr-o spaniola graseiata cand vine Messi).

Spre deosebiere de stadioanele din Romania, acolo exista zeci de porti de porti de acces si nu mi-a fost greu deloc sa ajung la "porta 6" si mai apoi sa ajung la sectorul in care aveam biletul (106). Am avut placuta surpriza de a fi abordat de o domnisoara amabila care facea un sondaj de opinie printre abonatii-actionari ai clubului azulgrana (Sunteti socio? Din pacate nu, desi mi-ar placea f mult)...

Cinci minute mai tarziu o familie de nemti ma intreaba politicos unde este sectorul 107. Le indic politicos zona cautata si ma apuc din nou sa rasfoiesc ziarul Marca, un fel de GSP spaniol. Incet-incet tribuna se anima, dar nu cu urlete si injuraturi scoase de pustani imberbi, ci de discutii civilizate intre domni si doamne respectabile, majoritatea trecuti de 60 de ani, care probabil ca au crescut de cand se stiu in spiritul FCB.

Apar la incalzire gladiatorii timpurilor noastre, iar oamenii din tribunele giganticului stadion (98.000 locuri) inaugurat in 1964 si renovat complet 30 de ani mai tarziu, izbucnesc. Messi, Puyol, Henry, Ibrahimovici si ceilalti saluta suflarea "blaugrana" prezenta pe Camp. In cealalta jumatate a terenului, oaspetii, jucatorii Osasunei (Sanatatea in limba basca), incearca sa se imbarbateze reciproc pentru a rezista in fata furtunii iscate de cei peste 80.000 de spectatori.

Cele doua echipe se retrag pentru cateva minute la vestiare pentru ca apoi sa revina incolonati in spatele arbitrilor meciului, in acordurile imnului clubului, Cant del Barca. Toata lumea canta: Toooot el camp/ es un clam/ som la gent blaugrana... (tot stadionul/ este un strigat/ suntem suflarea blaugrana...) iar mie mi s-a facut pielea de gaina si aparatul foto imi tremura in maini de emotie.

Imnul acesta este cea mai fireasca manifestare a mandriei da a fi catalan.

Meciul incepe, Barca nu isi gaseste cadenta ei impresionanta, iar aprigii navarezi de la Osasuna trec de doua ori pe langa deschiderea scorului in primele 10 minute. Suporterii Barcei, de la cel mai mic pana la cel mai mare, sunt suparati, comenteaza deciziile arbitrului cu cate un "ostie" (initial am crezut ca asa il cheama pe arbitru dar mai apoi un amic catalan mi-a spus ca asta e o expresie de dezaprobare, un fel de "la naiba"). Incet incet, extraterestrii echipati in albastru si grena se trezesc la viata si au o ocazie uriasa prin Ibrahimovici, acompaniata de un vuiet deziluzionat al celor 87.000 de fani.

Tobele de la peluza din dreapta incep sa se faca auzite (Bum Bum Bum Bum Barca). Barcelona incepe sa se napusteasca asupra adversarului care se retrage in propria jumatate de teren.

Primul mitan se termina cu scorul de 0-0 iar spectatorii se inghesuie la bufeturile aflate in incinta stadionului pentru a-si lua un hot-dog (6 euro) sau un pahar de bere (4 euro). Grandiosul stadion format din trei inele suprapuse avand cam 33.000 de locuri fiecare se aeriseste pentru moment. Se poate descifra din nou inscriptia de pe primul inel al tribunei a doua ("mes que un club" - mai mult decat un club).

Suporterii se aseaza la locurile lor (la fiecare meci al Barcelonei vin oamenii din toata lumea dornici sa vada la lucru masina de fotbal numita FCB) pentru ca incepe a doua repriza. Barca ataca insa fara prea mult succes. Zecile de mii de "socis" devin nelinistiti, contesta mai tare tare deciziile arbitrului, pentru ca mai apoi sa scoata batistele albe si sa strige "fora" (afara), acest fiind maximumul de manifestare a nemultumirii catalane pe terenul de fotbal.

Si vine deschiderea scorului 1-0 Barca. Marcheaza Ibrahimovici, capriciosul atacant cumparat de la Inter Milano vara trecuta. Tensiunea din tribune se mai domoleste, iar jocul elevilor lui Pep Guardiola incepe sa semene cu acel tiki-taka (joc de pase scurte si dintr-o atingere a mingii) aratat in 2009. Fanii canta Lalalalala Lalalala Futbol Club Barceloona.

Golul al doilea cade in finalul meciului, autor tanarul sarbo-catalan Bojan Krkic, atacantul in varsta de 20 de ani, crescut de FC Barcelona inca de cand a facut primii pasi in fotbal. Atmosfera devine relaxata iar fluierul final consfinteste victoria cu 2-0 a Barcei in fata Osasunei din Pamplona. Lumea aplauda invingatorii, in acordurile imnului Barcei.

Imi iau la revedere de la Camp Nou si de la FC Barcelona cu speranta de a reveni aici cat mai curand pentru a privi din nou un meci al celei mai frumoase echipe de fotbal din lume.

Ies din stadion destul de usor si merg spre statia de metrou Maria Cristina (aflata cam 300 de m distanta de Camp) facandu-mi loc printre sutele de scutere si masini, alaturi de ceilalti fani ai Barcelonei, traind inca in minte si in inima spectacolul din templul Camp Nou.

Trimis de sandu.53 in 04.09.10 13:43:42

VIZUALIZĂRI: 3682 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandu.53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 echipa oaspete inspecteaza gazonul de pe Camp Nou.

[04.09.10 13:46:10]

voi revenii cu fotografii dupa-amiaza!

intrebare pt. webmaster-as putea atasa si un film din timpul meciului, unul scurt? daca da, cum?

[04.09.10 14:18:32]

Pe amfostacolo nu se pot atasa, din pacate, direct filmultele din vacanta voastra.

SIngura posibilitate ramane sa il incarci pe trilulilu. ro (sau youtube. com) si apoi sa ne indici linkul -- il vom include de acolo, la fel cu oricare alt clip.

Mutat la rubrica cu recomandari generale de calatorie din aceasta zona, "Descopera Barcelona".

mariana.olaru
[04.09.10 16:25:47]

Un review în ritm sportiv, când domol, când în galop, un adevărat reportaj dintr-o tribună în care mulţi români şi-ar dori să fie măcar o dată în viaţă !

Până la a citi review-ul tău nu mi-aş fi putut închipui cum poţi trăi tumultul şi emoţia unui meci de football , într-un stadion unde eşti străin şi singur, în sensul că ai venit neînsoţit de cineva , cu care să comentezi şi să savurezi fazele meciului ...

[04.09.10 19:59:33]

Am trait si eu asemenea momente in 2007 si citind aceste randuri am rememorat toata frumusetea acelor clipe, curatenia si bunul simt al spectatorilor.

Asa ceva nu intalnesti pe stadioanele din Romania. Din pacate!

pepsi70ro
[04.09.10 21:40:33]

Mi-ar fi placut sa-l vizitez si eu, oricum este pe lista mea pentru cand voi ajunge in Barcelona. Am auzit ca au un magazin foarte aprovizionat, dar cu preturi cam piperate, asa este?

Felicitari!

[04.09.10 22:05:11]

Da, preturile sunt foarte mari in acel magazin.

[05.09.10 08:53:47]

am atasat melodia cu imnul Barcei, sper sa placa!

[05.09.10 12:31:37]

pepsio70ro asa e, magazinul FCBotiga este foarte bine aprovizionat dar si foarte scump... spre ex. un tricou polo cu emblema FC Barcelona costa 30 de euro, un fular 18 euro, iar tricoul de joc e 67 euro... cam scump pentru noi...

[05.09.10 12:35:04]

mariana. olaru si romanitzaa multumesc frumos pentru aprecieri, mai ales ca vin din partea unor doamne... sincer asteptam reactii de la barbati... ati intuit amandoua perfect starile, emotiile de la un astfel de meci unde atmosfera este aparte.

[05.09.10 12:36:24]

webmaster excelent cu imnul lui FC Barcelona... mi-ai recreeat atmosfera de pe stadion, multumesc frumos.

aLeXa10
[05.09.10 23:14:47]

Ce experienta frumoasa... momente unice, pe care as vrea sa le traiesc si eu! Bravo!

celeste
[06.09.10 17:43:15]

Excelent review bineinteles punctaj maxim. L-am vizitat anul trecut in iulie si tare mi-ar fi placut sa

vedem si noi un meci. Imi dau seama prin ce emotii ai trecut @sandu53 pt. ca atat eu cat si sotul meu suntem mari amatori de sport si in special de fotbal, sotul meu fiind antrenor de ......fotbal.

[07.09.10 08:15:34]

asa e celeste e o experienta deosebita pentru oricine daramite pentru un iubitor de fotbal...multumesc pentru aprecieri...

celeste
[07.09.10 08:49:29]

A doua zi dupa ce am vizitat stadionul a avut loc prezentarea lui Ibrahimovic ( am inteles ca a fost luat de Barca pt.suma de 46 mil.de euro) daca stiam.......Apropo @sandu53,cat a fost biletul la meci si cum ai facut rost de el pt.ca stiam ca majoritatea au abonamente.

[08.09.10 09:22:57]

Asa e, majoritatea biletelor sunt pe abonamente, dar le poti procura si comandandu-le pe site click aici cu ceva timp inainte...

Eu le-am comandat si achitat cu 2 luni inainte, am stat cam 2 saptamani langa Barcelona la cumnatul meu care lucreaza acolo si vroiam sa merg la un meci al echipei si asta s-a nimerit in acea perioada. As fi facut orice sa vad un meci acolo!

A costat cam mult circa 100 euro cu TVA cu tot la cat. 3, iar plata se face cu on line daca ai card Visa. Am vizitat si muzeul dar despre el voi scrie cu alta ocazie.

[05.03.11 09:38:13]

Doresc sa merg si eu la meci pe 20 martie

Barcelona -Getafe, fiind in Barcelona in acea perioada

18-23 martie si am cateva intrebari:

- biletul cum l-ai luat de pe site (daca da cum ai intrat in posesia lui) sau direct la stadion (pot lua bilet de la stadion)

- dupa meci mai circula mijloace de transport in comun (eu am hotel pe Avinguda Diagonal langa Torre Agbar)

- sfaturi utile pentru a vizita Barcelona (am citit tot ce ai scris pe AFA)

[05.03.11 10:03:02]

@yry78

Eu mi-am achizitionat biletele direct de la stadion si ne-au costat 15 euro/persoana (nu mai stiu ce categorie), insa am vazut meciul foarte bine.

La terminarea meciului n-au fost probleme sa gasim mijloace de transport in comun. Exista multe autobuze de noapte; deci, din acest punct de vedere nu trebuie sa-ti faci griji.

O sa vezi ca, chiar daca pe stadion o sa fie zeci de mii de spectatori, la iesire nu o sa fie inghesuiala!

[05.03.11 12:11:18]

Multumesc mult pentru raspuns.

Biletele achizitionate la casa de bilete sau de la particulari (bisnitari) ?

[05.03.11 12:29:43]

Achizitionate de la casa de bilete.

[05.03.11 13:01:27]

Multumesc inca odata, sper sa gasesc si eu bilete.

Hai BARCA

crima
[18.10.11 22:29:52]

@sandu. 53

Vreau sa merg sambata la meciul cu Sevilla, vom fi 3 insi cu contoartele lor. Imi poti raspunde, te rog, la cateva intrebari?

1. In ce zona, cat de cat o. k., nici cea mai ieftina, dar nici la tribuna 1 (unde preturile sunt de la 100 de iepuroi in sus) imi recomanzi sa achizitionez beletele?

2. Ce zona (peluza nord/sud, amandoua?) ar trebui evitata? Nu mi-e teama de vreo petarda in dinti, dar nici tobe, steaguri, etc. nu vreau in creieri, ca ma duc de placere...

3. Daca stadionul este plin, se respecta totusi locurile din bilet? Imi imaginez (sau nu?) ca daca mai raman locuri libere, poti migra...

4. Altceva, ce ar fi bine sa stiu si nu te-am intrebat?

[19.10.11 10:32:41]

@crima

Ma bucur ca v-ati decis sa mergeti la meci cu sotiile; Camp Nou este cu siguranta unul dintre cele mai sigure stadioane pe care eu am fost in ultimii ani, cu mult mai linistit decat "arenele" din liga I. Doamnele si domnisoarele sunt si ele, desigur, omniprezente in tribunele maretei arene.

Dar sa revenim:

Daca ati sta pe inelul al treilea (dupa cum am vazut eu acum pe un site de tichete) ar fi cam 64 de euro la prima vedere, dar veti sta la une dintre peluze, iar Messi va fi mult mai mic chiar si decat la TV.

Pe primul inel si pe inelul al doilea, dar numai in spatele celor 2 porti costa 104 euro, conform site-ului. Cu acest pret se pot achizitiona si bilete la tribune, dar pe ulimul inel.

Cu 124 de euro puteti lua loc la tribuna pe primul sau al doilea inel, iar biletele din categoria VIP costa 168 euro si sunt la tribune, dar aproape de teren.

Dince am vazut eu la peluza sud sunt fanii mai "ultras", dar pe primul inel. Oricum nu cred ca va dau bilete acolo.

Locurile inscrise pe biletul de intrare trebuie respectate cu strictete, nu e ca in Romania la intrare sunt panouri cu portile de intrare, dar o sa scrie si pe bilet "porta" pe unde o sa trebuiasca sa intrati dar si sectorul, randul si locul. Cand am fost eu erau stewarzi pe fiecare sector din stadion care ii indrumau pe spectatori catre locurile lor.

Exista si bufet la fiecare nivel dar mancarea si berea sunt scumpe, la fel si sucurile (anul trecut un hamburger era 6 euro parca iar o bere la draft tot cam asa).

Cat priveste securitatea in stadion nu trebuie sa va faceti probleme, dar nici sa plecati la pauza si sa va lasati bunurile de valoare pe scaune, ca nu se stie... mai ales ca Barcelona e plina de hoti.

Acestea fiind zise, va urez vizionare placuta si... Forca Barca!!!

[30.06.12 10:02:40]

Mutat la rubrica "Stadioanele Barcelonei" (nou-creata pe site)

aLeXa10, celeste, crima, romanitzaa, sandu.53, yry78*
Alte impresii din această RUBRICĂStadioanele Barcelonei: