ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2010
DIN: Tulcea
ÎNSCRIS: 01.09.10
JUL-2009

Locul in care m-am indragostit de Bulgaria

Experienta mea e din 2009 (si va zic ca deabia astept sa ma intorc acolo). Deci:

Drumul: bunicel, trebuie sa casti ochii la hartoape (care totusi sunt mai mici ca la noi). Trebuie deasemeni sa casti bine ochii la indicatoare (care sunt cam lipsa), ca noi ne-am trezit in Varna, si a fost o aventura sa ajungem la hotel (noroc de mine si de limbajul universal al semnelor, ca engleza e o necunoscuta pentru bulgarul de rand).

Sa ma vedeti cum dadeam ca elicopterul din miini zbierind "Berlin Green Park?? " si apeland in acelasi timp la o figura mirata... Am inteles de la un roman din hotel ca era suficient sa dai 5 euro la un taximetrist si te lamurea (el daduse chiar 10... de... nivel de trai... statea si la apartament...).

Parti bune: tipul care alerga in fata in parcare sa ne arate unde sa lasam masina, masa diversificata si consistenta (am fost la all inclusive), receptionerele dragute si amabile, personalul serviabil (desi bucatarul sef nu pupa in fund decat nemti... la restul natiilor avea alergie), femeile de serviciu amabile (desi nu intelegeau boaba engleza sau alta limba universala... dar cu semnele se descurcau...).

Curatenia impecabila peste tot, piscina curata si sezlonguri suficiente.

Camera mare, patul incapator si... oooo... daaa... suficiente perne (parca e o conspiratie universa sa nu dea perne suficiente in nici un hotel sau pensiune). TV... numai pro tv international, dar eram prea obosit pentru el. Bautura... va sfatuiesc numai bere bulgareasca (care e ff buna)... vinul e posirca.

Echipa de animatori care stie numai nemteste (desi pun pariu ca stiu ce inseamna injuraturile noastre)... eu m-am stricat de ras cand i-am vazut prima oara... se agitau acolo ca bezmeticii... dar atrageau lumea la jocuri si concursuri (spre seara vorbeau si rusa si franceza ca prin minune).

Per ansamblu am ramas uimit ca un hotel poate sa fie asa k lumea si satzi ofere atatea posibilitati de distractie (batusem doar Romania pana atunci... cu un mic sejur la Londra).

Atunci am jurat cu lacrimi in ochi (bausem si o butie de bere intre timp) ca o sa iubesc Bulgaria forever si sa ma pupe astia'n *** cu litoralul romanesc cu tot (desi, o vai, nu m-am invatat minte... a se vedea review-ul meu cu DUNAREA). Ce m-a socat a fost ca atunci cand am fost la plaja a sarit unu cu o terasa la mine sa-mi dea bere (eu ma uitam nevinovat la vitrina...), sa ma serveasca de parca eram unicul client din viata lui, sa o scoata din bucatarie pe tanti x, care avea bunici romani si mai vorbea romaneste, in fine, sa ma trateze ca pe un pasha... Si am mai baut 3 beri, am plins cu patronul terasei impreuna ca ce tzara frumoasa e Bulgaria, si ca ce mult ne iubim noi ca popoare... Ca sa ma trezesc din atata iubire am intrat in mare unde era sa ma inec cu brio, ca eu obisnuit cu Mamaia nu imi imaginam ca marea poate sa fie atat de abrupta...

Parti rele: aspectul de statiune modernizata in graba unde se mai vad urmele comunismului (desi la noi toate arata asa...).

Alte parti rele nu-mi vin in cap (mie nisipurile m-i sau parut seara cel putin ceva gen Coasta de Azur (si eram treaza de data asta).

Totzi bulgarii amabili si inteligenti (eu ii respect f mult in ultima vreme). Ar trebui sa ne imprietenim cu vecinii nostri (care au indurat aceleashi rahaturi ca si noi), nu sa ne guduram pe linga marii frati din vest.

Concluzii: de mers acolo si de vazut. Iar daca mai vad reportaje cum se fura masini si sunt tratati romanii rau de bulgari, ii bag undeva pe reporteri si ii suspectez ca sunt platiti de mafia litoralului romanesc.

Trimis de kokobaurus in 03.09.10 16:21:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: nessebar

VIZUALIZĂRI: 2158 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kokobaurus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

pepsi70ro [03.09.10 16:32:03] »

La fel ai fi gandit daca n-ai fi baut acea bere?

kokobaurus [03.09.10 16:33:55] »

La fel si fara alcool.

fluturas1* [03.09.10 16:47:02] »

Este bine ca la bulgari să te cazezi la hoteluri care sunt încă "sub stăpânire nemțeasca", chiar dacă sunt un pic mai scump, fața de cele care au revenit la administrație bulgărească.

zsolt_tusnad [03.09.10 20:45:39] »

Ma intreb cati romani de rand stiu engleza? "Este" multe zone in tara, in care si limba romana este pentru multi straina. Si aici nu ma refer la locuitorii din Harghita si Covasna, ci in special la cei din sud.

Subscriu si eu la faza cu pupatul ....

RobertCodescu [06.04.11 14:45:20] »

Mii de mulţumiri de încurajare! Peste o lună voi fi şi eu la LTI Berlin în Green Park iar reviewul acesta NU face decât să mă bucur de alegerea făcută! Încă odată mulţumiri, felicitări şi votul meu!!!

kokobaurus [06.04.11 15:26:16] »

Asteptam rewiev! Nu de alta... dar vreau sa ajung prin august din nou acolo!

kokobaurus [06.04.11 15:41:25] »

... ok!! (si prefer cat mai "acid")... daca se poate... Inca o chestie de care am uitat sa zic... iesirea la plaja e destul de abrupta (exista o scara insa). Alte chestii neplacute nu prea mai imi amintesc. Riviera de la Golden Sands e superba... iar barurile super ok (alta viata decat tigania de la... sa zicem... sunny beach... care e un fel de mamaia de 5 ori mai mare). Si cand mai veniti la Tulcea... intrebati inainte... va pot zice ce sa vedeti fara sa va plictisiti 2-3 zile...

webmaster10 [06.04.11 16:55:47] »

@RobertCodescu, este a nu stiu cata oara cand esti rugat sa nu te mai abati catre latura off-topic a impresiilor. Am sters ultimele bazaconii, data viitoare primesti un cartonas si imi este teama sa nu fie albastru.

Ultimul avertisment pentru off-topic repetat!

fluturas1*, kokobaurus, zsolt_tusnad
Alte impresii din această RUBRICĂBerlin Green Park Hotel: