ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.09.2010
  • GR. VÂRSTĂ: 20-30 ani
    ÎNSCRIS: 03.09.10
    AUG-2010

Hotel foarte bun, in concordanta cu costurile

Am achizitionat sejurul online, de la o agentie romaneasca ce nu oferea prea multe informatii despre hotel si pana la fata locului am fost putin sceptica. Insa de cum am ajuns mi s-au dus toate grijile.

Am folosit parcarea din fata hotelului, care e gratuita (exista si una pazita, cu plata, 10 leva/zi) si nu am avut probleme. La receptie am fost preluati foarte rapid si am primit o camera la etajul 1, cu vedere spre spatele hotelului insa, mare, spatioasa, curata, fara nici un fel de problema din punct de vedere al dotarilor si confortului.

Cum nu tineam neaparat la priveliste nu am cerut schimbarea camerei, fiind multumiti de cea primita.

Curatenia se facea zilnic, prosoapele schimbate conform regulii hotelului, intalnita si in alte locuri in Bulgaria (vrei schimbarea prosopului, il lasi jos), la mijlocul sejurului, care la mine a fost sambata, s-au schimbat lenjeriile si prosoapele si s-a aspirat in camera (nu stiu daca se aspira zilnic, n-am sesizat pt ca am pastrat destul de curat).

Masa: am avut demipensiune, insa am servit pranzul de cateva ori in restaurantul hotelului. La micul dejun destul de multe feluri, zilnic, aveai de unde alege: oua-omleta si fierte, pate, cremwursti, carnati, branza, cascaval, mezeluri tip salam, sunca presata, etc... , iaurt, cereale, muesli, fulgi, lapte cald si rece, crema de unt, crema de branza, fructe variate, legume, chifle, cornuri (simple, cu gem, cu branza, cu branza si sunca, cu unt), painici cu masline sau cu unt, paine alba, paine neagra, baghete, gem, miere,gogosele, paine prajita cu ou, friganele, si ca bauturi cafea americana deja preparata, cafea instant (pe care sa ti-o pregatesti singur cu apa fierbinte), lapte rece/cald, nesquick, cacao, ciocolata, ceai (foarte multe sortimente) si sucuri de la dozator.

Masa de seara avea pe langa salate si legume proaspete un fel de mancare vegetarian, ceva de peste, ceva de pui si un fel de vita sau porc, paste, cartofi prajiti sau taranesti, orez, garnituri si sosuri (muraturi, masline, maioneza, ketchup, mustar, sosuri de unt/branza cu diverse condimente), supe (in general de rosii, de pui si inca un tip), crutoane, diverse painici, fructe multe, prajituri (sortimentele se roteau de la o zi la alta, cate 2 feluri in fiecare zi, in urmatoarea alte 2, in cea de-a treia zi aceleasi din prima sau combinatii cu cele din ziua 2), inghetata (4 tipuri, cu variatii, fara topping-uri insa).

La masa de pranz se comanda dupa meniu si mancarea era destul de buna iar portiile mari (am incercat supa de rosii, pizza, cartofi cu diverse combinatii). Vesela curata, tacamuri la fel, debarasarea prompta, personal amabil, vorbitor de engleza, cand se termina un fel se schimba imediat tava iar la fructe aprovizionarea era "pe banda rulanta". Nu mi s-a intamplat sa " nu mai gasesc" ceva sau sa stau la coada mult timp sau sa nu gasesc loc la masa.

Piscina: exista 2, cea mai mare dintre cele doua corpuri de hotel e mai rece, cea mai mica era mai calda, curata, nu mirosea suparator a clor (intr-o singura zi a mirosit a clor, de fapt), cu dus la dispozitie, sezlonguri si umbrele gratuit, bar si terasa exterioara unde se puteau servi cocktail-uri, alcool, chips-uri, cafea, diverse, la preturi foarte ok. Se practica sistemul cu ocupatul sezlongului cu prosopul dimineata la masa, dar nu am avut probleme sa nu gasim loc. Prosoapele de piscina se pot lua de la receptie, 3 leva/prosop/sejur, in caz ca nu aveti.

Plaja: nu exista proprie, sunt cam 5-10 minute pana la plaja din dreptul terasei Alibi. Sezlong 7 leva/zi, umbrela 7 leva/zi, exista si zona libera si dusuri.

Singurul minus pe care l-as gasi hotelului e internetul wi-fi, care nu merge decat la receptie, restaurant, piscina si probabil in cateva camere apropiate. In rest, nimic negativ, hotelul merita banii pe care i-am platit.

Trimis de zumzi* in 03.09.10 01:08:27
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nisipurile de Aur, Balchik, Nessebar

VIZUALIZĂRI: 4777 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zumzi*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 piscina hotelului, noaptea, vazuta de la barul exterior

valimi
    [03.09.10 07:28:10]

Bine ai venit pe site, se vede ca ti-a placut mult acest sejur, si noua ne place cum l-ai descris.

Puncte de la mine!

pepsi70ro
    [03.09.10 08:06:52]

Despre distractie ce ne poti spune? Exista echipa de animatori?

zumzi*AUTOR REVIEW
    [03.09.10 09:28:29]

Hotelul nu ofera, din ce am observat, decat servicii HB, asa ca neavand AI sau UAI nu am vazut sa se desfasoare vreo activitate organizata de ei. Personal m-am declarat multumita pentru ca neavand copii nu sunt fan "discoteca celor mici" iar echipa de animatori care sa se ocupe de distractie, cu aerobic, discoteca, activitati la piscina si alte jocuri nu am intalnit pana acum decat la AI. Barul exterior a fost pe gustul meu, iar pentru distractie am iesit in statiune.

fluturas1*
    [03.09.10 16:26:03]

Apropo de plaja bulgărească din zona Burgas, am văzut azi la televizor că aceste plaje sunt radioactive, acestea sunt de două ori mai mari decât concentrația maximă admisă (din cauza unor centrale aflate în acea zonă).

raluca.m
    [04.03.11 13:34:42]

Ma bucur mult de impresiile citite!

Luna asta vrem sa rezervam si noi pt luna iunie... si ma documentez!

[31.05.11 11:17:04]

Buna am si eu o intrebare imi poti spune cam ce hoteluri sunt prin apropierea acestui hotel? noi mergem anul acesta din 12 iunie si mergem cu autocarul care nu ne lasa la hotel ci in fata hotelului Kuban la 750 m de Lion si as vrea ca si orientare sa stiu. multumesc frumos

[31.05.11 11:46:10]

@kathallina: am introdus coordonatele indicate de cei de la booking.com, rezultand astfel urmatoarea localizarea pe o harta interactiva: click aici

Daca aceste coordonate sunt corecta, in vecinatatea lui Lion se gasesc hotelurile: Nobel (figureaza ca (2) pe harta), Aparthotel Grenada (3), Karolina Complex (4), Imperial (5), Amfora (6)

Harta insa te ajuta mai mult, poti vedea inclusiv strazile si sa-ti faci un itinerariu pe care sa ajungi la Lion...

[31.05.11 12:28:20]

sunt harti care arata hotel Lion in partea cealalta a statiunii adik nu langa Nessebar, acum chiar sunt in ceata. de ex [site turistic] iar in descrierea hotelului scrie ca e situat in partea de nord a statiunii

[31.05.11 12:46:20]

[site turistic]aspx la pozitionare pe harta le arata pe amandoua in nordul statiunii hotel sun city(portocaliu) in spatele hotelului lion(albastru)

[31.05.11 17:29:33]

@kathalinna, am editat din ecourile tale referirile la site-urile de turism, ele nu sunt recomandate oficial de catre AmFostAcolo, deci nu au ce cauta aici. ( Scrie mai jos cu rosu!)

Pe de alta parte am verificat coordonatele exprimate pe harta interactiva acestea corespund cu totul ca amplasament in teren, deci nu cred ca mai exista probleme.

[31.05.11 17:33:58]

oricum voi adauga un feedback cand ma voi intoarce din concediu. am intrebat azi la agentie dupa ce mi-ai trimis acele date si sunt gresite hotel Lion este in partea de nord a statiunii (adica inspre Varna) mi-a si trimis harta cu hotelurile de langa si tot. Oricum iti multumesc ca ai incercat sa ma ajuti. o zi buna

[31.05.11 17:55:01]

Iti dorim un concediu placut si neaparat sa ne povestesti din experienta de vacanta la intoarcerea in tara, eventual sa ne confimi daca pozitionarea hotelului pe harta este exacta.

fluturas1*, kathalinna, raluca.m, valimi, zumzi*
    Alte impresii din această RUBRICĂLion Hotel: