ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2010
DIN: Baia Mare
ÎNSCRIS: 12.04.10
AUG-2009
8 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani

Putin cunoscut... dar merita vizitat

Localitatea Vásárosnamény apartine ţinutului Felső-Tisza [Tisa de Sus], iar principala atractie pentru cei din zona este Aquapark-ul Atlantika. Distanta pana acolo din Baia Mare este in jur de 125-130 km, iar intr-o vineri m-am hotarat, impreuna cu cativa prieteni, sa mergem si noi acolo. Nu de alta, dar pe la noi nu prea sunt stranduri cat de cat atractive, iar cel din vecina Ungarie este unul dintre cele mai apropiate. Asa ca, intr-o sambata dimineata, am pornit 3 masini catre strandul mult preferat de locuitorii maramuresului si satmarului.

Situat la 50 de kilometri de Satu Mare, Atlantika ofera vizitatorilor atmosfera perfecta pentru balaceala, plaja si distractie, avand mai multe bazine de marimi si adancimi diferite, bazin pentru hidromasaj, un tobogan de 20 de metri, plus multe altele mai mici, un bazin cu apa termala care are in dotare si jacuzzi si principala sa atractie... bazinul cu valuri care atrage ca un magnet intotdeauna un numar foarte mare de vizitatori. Valurile nu sunt create permanent in piscina; sunt anuntate prin sunete de sirena in numar de 3 succesive la un interval de 5 minute intre ele. Si atunci sa vezi buluceala. Toata lumea vine intr-acolo si piscina se umple de oameni, incepand cu ora 11.00, din 2 in 2 ore. Adancimea acelui bazin porneste de la 0 si atinge 1,8m in partea de unde pornesc valurile. Nu mi-am putut da seama cam cat de mari sunt, dar din locul de unde am stat eu, daca nu saream, valurile imi treceau peste cap.

Nestiind ce am sa gasesc acolo si care sunt regulile, fiind pentru prima data in acel loc am pornit pregatita cu de toate... prosoape, paturi, mancare, bautura etc. In parcare am hotarat insa sa luam doar strictul necesar si ne-am bucurat foarte mult cand am vazut ca in interior exista spatii pentru servit masa gen autoservire, la preturi foarte bune. Am servit bineinteles si vestitul Langos, dupa ce am stat la o coada sanatoasa mai bine de o ora. Ce sa zic... a meritat pentru ca a fost foarte foarte delicios.

Nu am avut curaj sa urc pe acel tobogan mare mare, dar prietenii mei au profitat din plin si chiar si fetita de 4 ani care a fost cu noi s-a distrat de minune. Deci cu siguranta vom mai reveni. Sunt sigura ca cei din sudul tarii nu vor alege aceasta locatie datorita distantei, dar pentru cei din nord, nord-vest ca mine, le recomand strandul. Plus ca puteti profita si de shoppingul mai ieftin din Ungaria... ca tot e in drum.

Trimis de deliutza27 in 02.09.10 15:01:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Budapesta

VIZUALIZĂRI: 3248 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (deliutza27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Ciupercuta din bazinul cu valuri

Admin [05.09.10 09:40:34] »

mutat la rubrica aquaparkului, deja existenta pe site, dar localizata in "regiunea" Pusta Ungara [Est] - probabil de asta nu a fost sesizata de autoare, care a definit rubrica in regiunea "NORD".

Care ar fi cea mai buna localizare, in opinia voastra, ca tot veni vorba? Asa, doar privind pe harta, eu unul nu ma pot hotari

deliutza27 [05.09.10 10:14:53] »

Daca ne uitam un pic pe o harta, situatia tinutului Tisa de Sus este absolut identica cu cea a judetului Botosani, de la noi. Eu personal cred ca indiferent in ce zona ramane regiunea - est sau nord - este la fel de corect din punct de vedere al incadrarii geografice.

Intr-adevar, nu ma uitasem la regiunea estica pentru ca ma gandeam ca este in nord, foarte aproape de granita cu Ucraina. De altfel, ca sa ajungi la Vasarosnameny se urmeaza si indicatoarele de Zahony, care este la granita Ungaria - Ucraina.

corinne [12.11.10 14:26:08] »

Ce aglomeratie este la acest aquapark! Mi-ar placea sa ajung acolo mai ales ca are un strand cu valuri care ma incanta...

Am fost in Rhodos la un asemenea strand si le-a placut felelor foarte mult! (vezi click aici)

Felicitari pentru impresii!

deliutza27 [12.11.10 15:12:00] »

@corinne - intr-adevar, era destul de aglomerat strandul, avand in vedere ca era situat oarecum intr-o zona putin populata - e de fapt un sat, nici macar un oras. Dar erau multi romani, veniti probabil ca noi, de la distante relativ scurte.

Pentru tine, insa, cred ca va fi putin mai greu sa ajungi aici, avand in vedere distanta fata de casa. Probabil daca cumva ai de mers undeva si ti-e in drum.

Oricum, e un strand unde as fi vrut sa mai merg si anul acesta, pentru ca mi-a placut mult, dar imprejurarile nu m-au lasat. In zilele frumoase de vara, merita sa facem acei 130km, pentru relaxare, distractie etc.

Multumesc pentru aprecieri!

silvia tudoran [07.08.12 12:37:26] »

@deliutza27: mi-a placut ca ai scris despre acest loc. sa stii ca am ajuns si noi, din sud, pe acolo. si ne-a impresionat la fel de mult.

singurul lucru pe care nu-l mai retineam- si o sa-l iau cu copy/paste cand voi scrie un review- este numele localitatii...

o vara frumoasa!

corinne, deliutza27, silvia tudoran