ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2010
ÎNSCRIS: 25.05.10
SEP-2009

O pensiune ca-n povesti - Pensiunea Hedy

Am aflat intamplator despre aceasta pensiune. Anul trecut, in primavara niste prieteni au trecut pe langa ea, au fost incantati de pozitia ei, de frumusetea si salbaticia locului si mai ales apoi de amabilitatea gazdelor. Au cerut numarul de telefon al pensiunii si iata, ca dupa ceva timp, dorind sa petrecem cateva zile la munte ne-am reamintit de povestea prietenilor si ne-am hotarat sa vedem cum este in realitate.

Ne doream o iesire simpla pentru cateva zile doar, si fara prea multi bani cheltuiti. Asa ca... am sunat si ne-am exprimat dorinta de a veni acolo. Ne-au confirmat posibilitatea efectuarii unei rezervari si am aflat si pretul... Absolut remarcabil si la alegere: fie 60 lei/zi/camera dubla fara baie sau 70 lei/zi/camera dubla cu baie. Am ales cea de-a doua varianta si nu am regretat.

Am ajuns in Sinaia si ne-am indreptat apoi spre zona Cumpatu, o zona mai izolata a orasului situata pe partea dreapta fata de sosea, mergand spre Brasov. Peisajul e foarte frumos, aerul este mult mai ozonificat, liniste mai multa, padurea la cativa metri de pensiune si parca si oamenii mai amabili.

Am remarcat vilele foarte frumoase construite in stilul celor de la de munte vile care alcatuiesc complexul Hedy. Imediat am fost cazati si am remarcat ca incaperile erau mobilitate simplu dar cu tot ce este necesar, oferind confort si relaxare. Camerele au TV, wireless iar la baie apa calda permanent. Camerele sunt duble, triple dar te poti caza si in apartamente sau garsoniere. O camera tripla costa spre exemplu... 70 lei/zi.

Curtea e generoasa, spatioasa, e dotata cu gratare, balansoare, leagane, banci si masute unde eventual poti lua masa. Exista si o sala mai mare cu masa de tenis, unde poti juca si table, sah sau carti... E un loc ideal pentru o tabara de tineret sau pentru petrecerea unui Revelion intr-un grup mai mare. Mi s-a parut de departe cea mai buna oferta de 2 stele in care am stat, luand in calcul pretul, conditiile de cazare, amabilitatea gazdelor si amplasarea intr-o zona aparte, mult mai linistita decat restul statiunii.

Pensiunea este in apropierea altor vile care ofera cazare in cazul in care esti un pic mai pretentios. Desi are si o bucatarie dotata cu tot ce-ti doresti, eu recomand sa mergeti la restaurantele aflate in apropiere, respectiv restaurantul vilei Piatra Soimului unde daca demonstrati ca stati la Hedy vi se ofera o reducere, avand o bucatarie excelenta si restaurantul La Marmote aflat vis a vis de celalalt, si despre care am scris un review. Ambele resturante au si terase cu deschidere spre Bucegi si cu imaginea crucii de pe varful Caraiman. Restaurantele sunt plasate la citiva zeci de metri de Pensiunea Hedy.

In apropierea pensiunii se afla Casa Memoriala George Enescu, loc de odihna al marelui compozitor, astazi muzeu si loc in care se organizeaza concerte simfonice sau expozitii. De aici poti pleca sa vizitezi orasul Sinaia, dar si Castelul Peles sau Manastirea Sinaia. Am citit pe unul din site-uri ca la aceste vile care alcatuiesc Complexul Hedy s-au odihnit mari scriitori si actori ai Romaniei printre care: Radu Beligan, Marin Preda, Octavian Cotescu, Fanus Neagu.

La pensiune poti ajunge cu trenul si apoi cu un taxi sau cu autoturismul propriu spre cartierul Cunmpatu. Drumul desi scurt este cu mici serpentine si mai are ceva gropi. Insa o data ajunsi la pensiune vei constata ca locul merita tot efortul.

Trimis de sandu.53 in 01.09.10 19:33:36

VIZUALIZĂRI: 2674 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandu.53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Castelul Peles pe care l-am vizitat cu ocazia sederii la pensiunea Hedy.nu ne-au placut stalpii care sustin zidurile din curte dar speram sa nu se degradeze mai mult...

anadragusin
[01.09.10 19:52:40]

Foarte util , plin de informatii si de incercat pt. un week-end. Felicitari.

magdalena
[01.09.10 20:17:20]

Am citit si eu de acest complex, ma bucur ca l-ai scos la lumina, as fi dorit si niste poze...

Daca nu ma insel este aproape de drumul regal spre Castelul Peles.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[01.09.10 20:37:39]

@magdalena, dacă e în Cumpătu, nu prea are cum să fie pe lângă 'drumul regal'...

krondia*
[01.09.10 21:28:21]

Din descriere pare frumos, mi-au placut vilele din Cumpatu. Nu aveti nici macar o fotografie?

sandu.53AUTOR REVIEW
[01.09.10 21:59:01]

catre toti cei interesati -complexul are un site unde poti obtine mai multe informatii - click aici

magdalena
[02.09.10 08:46:41]

@dragos, zona Cumpatu se face la dreapta din sosea cum vii dinspre gara sau inainte chiar vizavi de drumul regal care duce si la restaurantul Stavilar!

raluca.m
[20.09.10 21:59:59]

Am stat si noi la Hedy de vreo 3 ori chiar.

In mare parte, am avut si noi o parere buna. Doamna de acolo este foarte-foarte amabila si draguta (motivul principal pt care am revenit).

Ca minusuri:

*Au f putine camere cu baie proprie (cand mergeam noi... era 100 de lei camera... deh, nu era criza )

*Mobilerul si usile sunt destul de vechi si ponosite

*La ferestre au doar niste draperii dintr-un material ieftin... puse pe o ata

*Baia camerei in care am stat noi, era tare urata... cu faianta si gresie din cea veche, o cada de dus, tot asa... cum era odata, dus nefunctional... niciun cuier prin preajma, sau loc de pus sapun...

Per total... as da o nota f mica la aspectul camerelor. Ceea ce poate fi important pt unii.

anadragusin, magdalena, raluca.m, sandu.53