ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2010
DIN: Botosani
ÎNSCRIS: 01.09.10
AUG-2010

Perfectiunea in turism

Tocmai m-am intors dintr-un sejur in regiunea Tyrol, Austria si inca nu-mi revin la realitate. Mi-am dat seama din reactia celor carora le-am povestit ca nici macar nu-si imagineaza ce inseamna Austria. De vreo 2 ani imi planific acest concediu si acum, dupa ce mi-am indeplinit visul, nu pot spune decat atat: daca e sa gasesc un sinonim pentru perfectiune, atunci acela este Austria. Mereu mi s-a spus ca e prea scump Austria si ca ar trebui sa aleg altceva de genul Bulgaria, Croatia, Turcia si mereu am zis nu... Austria trebuie sa fie.

Am colaborat vreo 2 ani cu oficiul de turism din Innsbruck si mi-am planificat tot in cele mai mici detalii. Am gasit o pensiune frumoasa cam la 100 km distanta de Innsbruck, in localitatea Pettneu Am Arlberg, o frumoasa statiune inconjurata de munti, cu acces la o piscina cum rar gasesti in Romania (la care faceau teste la puritatea apei la fiecare ora). Am mers 4 persoane si am luat un apartament cu 2 camere la conditii aproximativ de 4 stele in Romania (singurul inconvenient era piscina, care era la vreo 150m distanta). Apartamentul era cu 2 camere, bucatarie utilata de cea mai buna calitate, cu living, 3 balcoane cu vedere in toate partile statiunii si ne-a costat 60 de euro pe noapte tot apartamentul. Pensiunea respectiva are 2 apartamente si un maxim de 10 persoane. Proprietarii sunt foarte primitori si incantati de oaspeti.

Primele 3 zile am mers in Innsbruck si am vizitat aproape tot ce este pe Innsbruck Card. Pretul cardului este de 39 euro/persoana/72 ore. Noi am reusit sa vizitam de aproximativ 160 euro (valoarea intrarilor individuale la cele vizitate). Am vizitat gradina zoologica alpina, muzeul Ambras, zeci de telescauna, teleferice si funiculare de diferite feluri la diferite altitudini, muzeul de cristale Swarovsky din apropierea unei fabrici de acest gen, multe alte muzee, un turn de sarituri cu skiurile. Am vazut Alpii din toate pozitiile si de sub nori si de deasupra norilor.

Apoi inca trei zile le-am petrecut la piscina pentru relaxare. Un cost aproximativ al sejurului a fost de aproximativ 280 euro de persoana (cazare, drum, mancare, Innsbruck card). Cel mai greu a fost drumul de 1700 kilometri din Iasi pana in Pettneu Am Arlberg.

Peste tot am fost primiti cu zambetul pe buze si peste tot am gasit oameni foarte dispusi sa iti raspuna in Engleza. Cota maxima a atins-o insa muzeul de cristale Swarovsky unde ne-a intrebat de unde suntem si cand am zis ca suntem din Romania, ni s-au dat toate documentele cu informatii despre muzeu in limba romana... pur si simplu ne-a trecut pe toti un fior in spate si ne-am dat seama ce insemna perfectiunea in cele mai mici detalii.

La toate telescaunele, muzeele nu a trebuit sa asteptam deloc. Mergeau telescaunele goale incontinuu si toti ne multumeau cand pleacam. Fotografierea a fost permisa aproape peste tot, cu exceptia unui singur muzeu unde nu ne-a dat voie.

Programul este program peste tot... daca scrie 17.00... este 17.00 nu 16.30 ca s-a plictisit nu stiu ce angajat.

Cardul are inclus si transportul gratuit pe toate liniile de autobuz, tramvai in Innsbruck.

Daca cineva doreste orice alte detalii despre zona si statiune, i le pot oferi cu mare placere, in masura in care pot.

O mare parte din informatii pot fi cerute la oficiile de turism pe mail. De obicei raspund in maxim 24 de ore, cu exceptia week-end-ului. Va trimit acasa tot felul de pliante si carti cu infomatii de cea mai buna calitate.

Daca doriti sa vedeti cum se face intr-adevar turismul alegeti Austria si va recomand o localitate linistita si departe de agitatia marilor metropole. Eu am vizitat putin Vienna in trecere. E frumoasa dar nu va ofera linistea unui concediu de odihna.

Trimis de boriss007 in 01.09.10 17:12:35
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 2866 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (boriss007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Apart Schultes - frumoasa pensiune la care am stat.

trandafir 1970
[01.09.10 17:30:40]

Bine ai venit pe Amfostacolo!

Foarte frumos ai prezentat vacanta ta dintr-o tara in care visez si eu sa ajung! Daca ai si niste poze, asa sa ne imbolnavim de tot, ar fi super!

Pentru incurajare, iti dau primul vot, sper sa ne mai scrii din vacantele tale!

P.S.-Spune-mi si mie unde scrii pentru a cere materiale. Multumesc anticipat!

brugner
[01.09.10 18:17:29]

Salutare!

M-au impresionat vorbele tale. Stiu cam ce inseamna tarile din zona aia (am apucat sa petrec ceva timp prin Stuttgart) si sunt fascinat de ele. Ar frumos daca ai pune si niste poze cu locurile, vila, chestii utile oricui. De asemenea, poate explici mai clar (pentru to (n) ti) ce primeai in schimbul acelui card mai exact. Poate imi dai si mai multe detalii despre agentia, de unde e, cum ai ajuns la ea, cum ai platit etc.

Mersi mult!

bessondm
[01.09.10 19:09:58]

De 3 ani am pe raboj un sejur in Austria, nu am reusit inca, dar nu disper. Foarte interesante amanuntele despre posibilitatile multiple de petrecere a timpului liber. Cand ma voi porni spre zona, cu siguranta voi reciti ce-ai (de)scris aici!

[01.09.10 19:16:55]

Multumesc de incurajari! Am mai citit pe acest site dar nu mi-am facut cont initial. Legat de poze, am pus cateva poze pe site dar am sa mai pun. Majoritatea informatiilor le-am luat de pe click aici. Adresa de mail este office@innsbruck. info si raspund in engleza foarte prompt. O brosura a cardului este tot acolo sau mai exact aici: click aici.

Ceea ce scrie pe card este 100% valabil. Nu sunt obiective puse de umplutura care nu exista. Adresele sunt perfect valabile pe GPS. Programul este exact cum scrie pe card. Cardul meu a fost valabil 72 de ore din momentul in care l-am cumparat.

Legat de organizare, totul a fost organizat personal. Am cautat singur cazarea si mi-am procurat singur tot. Puteti cauta singuri cazare. Eu am trimis mail la mai multe pensiuni, am sortat raspunsurile si am ales la final ceva convenabil pentru mine ca pret si calitate si distanta de Innsbruck. Va recomand ceva pe ruta Innsbruck - Pettneu Am Arlberg. Sunt multe statiuni si mai aproape de Innsbruck. Aveti access foarte rapid la autostrada. Preturile variaza intre 42 si 80 de euro pentru un apartament cu 2 camere + bucatarie. Este si un centru comercial in zona respectiva cu mai multe supermarketuri si magazine de haine, mobila, etc.

Inca un aspect important pentru cei ce merg cu masina: parcarile la obiectivele turistice sunt in general gratuite daca sunteti atenti. Intrebati daca e cu plata. Am platit o singura data parcarea 2.4 euro in centrul orasului pentru jumatate de ora dar in rest am gasit parcare gratuita sau am parcat-o la 100m de parcarea cu plata pe o zona unde parcarea era permisa. Atentie la cum lasati masina pentru ca politia din Austria e foarte stricta: ai gresit, platesti. Si atentie la vignetta si la triunghi si vesta reflectorizanta. Eu am luat amenzi pentru asa ceva in trecut (nu si acum). Amenda e 50 euro pentru vignetta si 35 euro pentru triunghi si vesta. Deci feriti-va pentru a nu va strica buna dispozitie.

Inca un aspect, benzina, eu am alimentat cu 1.19 cel mai ieftin (in localitate gasiti cel mai ieftin) si cu 1.36 pe autostrada (cel mai scump la BP).

Orice alte informatii va ofer cu placere daca le-am uitat.

webmasterJr
[01.09.10 20:03:34]

Am gasit o melodie din Tyrol, sper ca este identica cu ce se canta pe acolo! Daca nu iti place, sunt aici sa caut altceva!

[01.09.10 20:41:09]

Multumesc ca ai completat review-ul cu o melodie potrivita... este exact melodia ce reda cel mai atmosfera de acolo. In telescaun la Axam Lizum, in fata noastra a urcat un cioban austriac, vorbea un fel de dialect, diferit de germana si a cantat aproape tot drumul pana sus fragmente de asemanatoare cu cele din melodia pusa de tine. Intre noi, aveam o vorbitoare de limba germana si a zis ca nu intelege nimic din ce spunea el si a zis ca sigur e ceva pur specific zonei.

Multumesc... completeaza intru totul imaginea innsbruck-ului si a zonei Tyrol in general.

webmasterJr
[01.09.10 20:46:21]

Data viitoare sa ne iei si pe noi, suntem multi pe aici admiratori ai acestor triluri, imi scapa numele,ceva cu y...

Ma bucur ca iti place!

Alina53
[01.09.10 21:54:20]

Este vorba despre jodler (in romaneste se citeste iodler), o melodie foarte antrenanta si care te bine-dispune aproape imediat. Nici nu poti sta locului ascultand-o!

Peste trei zile plec si eu in Tirol, in doua statiuni la vreo 35 km de Innsbruck, la Maurach si Pertisau... Vor urma si impresiile mele...

[01.09.10 22:09:04]

Danke schön ! Pentru completare.

Concediu placut! Abia astept sa mai aud si alte pareri de acolo si alte locuri de vizitat data viitoare!

Alina53
[01.09.10 22:16:33]

Multumesc, simplul fapt ca ajung pentru a cincea oara in Austria dovedeste cat de bine ma simt cand ajung acolo...

Ai fost foarte aproape de Elvetia, nu te-a tentat sa vizitezi statiuni de pe malul lacului Bodensee?

Alina Morar
[01.09.10 22:20:09]

Bine ai venit pe seit!

Ma bucur ENORM ca ai dat Bulgaria, Turcia sau Grecia pe AUSTRIA!!! Nu poti compara aceste tari.

Austria e tara mea de suflet.

Cu bani dati pe un ultra super all inclusive sau cum ii spune, unde doar tolanesti si nu faci si nu vezi nimic, cu banii astia te plimbi 2 saptamani prin Austria si vezi tot timpul lucruri noi, faci multe lucruri.

Acum sigur vor zice multi carcotasi ca aleg resorturile pt a se odihni, relaxa, dar si eu sunt la fel de obosita si stresata si tot prefer astfel de concedii.

Eu din concediu vin mult mai obosita, dar implinita.

Mi-a placut mult descrierea ta.

trandafir 1970
[01.09.10 22:52:35]

Poza 06 e perfecta pentru desktop, daca as mai putea vota odata...

catalinalupu
[02.09.10 09:34:16]

Si eu planific, tot de aproape noi ani... o vacanta... in Austria... iar biroul de care pomeneai cel de turism... e de mare exceptie... iar doamna Claudia Kirchner cu care tot ma conversez... o amabila care stie de ce e acolo... iar ce ai spus: "un sinonim pentru perfectiune, atunci acela este Austria"... este perfect adevarat... cred ca ei au inventat termenul!

Un vot mic de la mine pentru perfectiunea austriaca!

[02.09.10 12:19:50]

@Alina53: citit si vazut si cateva poze cu Bodensee si am fost chiar in Bregenz in scurtul meu sejur si eram foarte aproape de lacuri. A fost prea scurt timpul.

Acum mi-am propus doar vizitarea Innsbruck-ului si 2-3 zile de relaxare la piscina.

Stiu si citesc mergeu desprea alte locuri interesante despre Alpi in general si cu siguranta ma voi reintoarce si nu doar o data. Am in lista de prioritati si Elvetia si Germania si chiar Franta... in principiu zone montane si nu aglomerari urbane. Multumesc de propunere! Am sa tin cont de ea.

greeneyes
[10.12.12 13:59:02]

Buna ziua!

Puteti sa imi spuneti, va rog, daca apartamentele au o singura baie sau doua?

Multumesc!

[10.12.12 14:12:09]

@greeneyes:

apartamentul are 2 camere si fiecare camera are baie proprie... nu trebuie sa iesi din camera. este exact ca la hotel.

Daca te gandesti sa mergi crede-ma ca face toti banii... eu bag mana in foc pentru asta. O sa-mi multumesti cand o sa te intorci.

Apropo, ai vazut pozele pe site: apart-schultes.at/index.php?lnkid=32.

Exact asa arata si in realitate. Pozele nu difera cu nimic.

greeneyes
[10.12.12 14:33:08]

Multumesc mult!

Sunt din ce in ce mai convinsa ca la aceasta pensiune imi doresc sa stau!

Mi-ai fost de mare ajutor! Vacante reusite in continuare!

Alina Morar, Alina53, bessondm, boriss007, brugner, catalinalupu, greeneyes, trandafir 1970