ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2010
    DIN: sannicolau mare
    ÎNSCRIS: 12.12.09
    AUG-2010

Lacul Bucura.

Anul acesta am hotarat sa mergem in concediu la munte. ! In luna aprilie am fost in Retezat, dar fiind inca zapada pe munti, nu am putut intra in rezervatie. Asa ca am hotarat sa ne intoarcem si sa terminam ce ne-am propus: sa vizitam Lacul Bucura.

Am plecat pe ruta Timisoara-Lugoj-Caransebes-Hateg-Rau de Mori-Barajul Gura Apei. De aici se intra in Parcul National Retezat. Taxa e de 7 lei de masina si 5 lei de persoana. De la intrarea in rezervatie pana la Poiana Pelegii sunt vreo 15 km pe un drum forestier, deci se merge cam incet. De acolo, drumul cu masina se termina si incep traseele de facut jos.

Noi am ales spre Lacul Bucura!

In poiana sunt o multime de corturi si locuri de campare foarte frumoase. Spun asta, pentru ca eu sunt pretentioasa la asa ceva, alteori caut o ora pana imi place un loc! Am inceput sa urcam, drumul fiind un pic greu pentru cine nu are antrenament. Adica si pentru noi!

Pana la Lacul Bucura am facut 2:30h dar a meritat! Peisajele sunt foarte frumoase! Cum tot urcam, vegetatia se schimba treptat. Am ramas placut impresionata de curatenia de pe acest traseu, ceea ce in alte locuri nu prea intalnesti. Nu am vazut un pet aruncat sau alte gunoaie in drumul nostru, iar sus fiind plin de corturi, era la fel: curatenie! Mi-am zis ca nu-i adevarat, nu suntem in Romania, dar uite ca mai sunt si locuri frumoase, si oameni cu bun simt.

Am tot urcat, am mai facut mici pauze, am continuat iarasi urcusul, apoi am ajuns acolo unde ne-am propus si am dat de lac! Privelistea e foarte frumoasa si unica: lacul este pe un platou, iar in jurul lui sunt muntii Retezat care parca il protejeaza, sau ar vrea sa-l ascunda. Sus erau o multime de turisti veniti cu corturile.

Noi eram musafirii unei case de vacanta din zona, unde obisnuim sa mergem destul de des, atat pentru frumusetile care incanta ochiul, cat si pentru deosebita ospitalitate a gazdelor si a localnicilor!

De acolo mai este un traseu spre Vf Peleaga, de 2h, dar pe care noi nu l-am facut, fiind deja obositiL-am lasat pentru data viitoare.

Lacul Bucura se afla la o altitudine de 2040m, sub Varful Peleaga si Saua Bucurei, are 8,90 ha, si este cel mai mare lac glaciar din Romania. Lacul este alimentat de 5 izvoare si se varsa in Lacul Lia.

Am prins o zi minunata cu soare, si inaintand, mai adia vantul care ne racorea, mai ne opream pe la un izvor, pentru ca, in drumul nostru am intalnit o gramada de izvoare.

In zona de la Rau de Mori, spre Gura Apei, sunt o multime de pensiuni, o tabara crestina, deci cazare se gaseste. In Parcul National Retezat se gasesc peste 1200 de specii de plante, dintre care si floarea de colt, gentiana, smirdarul, si animale protejate: marmote, lupi, rasi, capre negre, ursi, mistreti, caprioare, jderul, cocosul de munte si altele.

Parcul are 20 varfuri de peste 2000m si peste 80 lacuri glaciare.

Aici natura e salbatica si neatinsa de mana omului! Frumusetea rezervatiei consta in acest fapt, cred eu…. Aerul e curat si are o mireasma de flori, de brazi si de ciuperci.

Ne-am simtit minunat la Lacul Bucura si vom reveni cu placere si altadata, deoarece mai sunt de facut o multime de trasee!

Iubesc foarte mult muntele, dar sa nu ma puneti vreodata sa aleg intre munte si mare, ca voi fi in mare dilema!

Trimis de ciocani elena* in 01.09.10 09:56:43

VIZUALIZĂRI: 8624 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ciocani elena*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P09 Un peisaj frumos nu?

trandafir 1970
    [01.09.10 10:06:06]

Frumos scris, m-ai convins, cu prima ocazie sper sa ajung si eu pe acolo! Chiar citisem de o cabana-pensiune in zona. Sau poate imi recomanzi tu ceva cazare...

Ai primul vot de la mine, cu mare drag!

webmasterJr
    [01.09.10 10:20:13]

Am gasit o melodie, sper sa mearga la acest review...

[01.09.10 10:25:15]

Multumesc de melodie,va rog poza nr 2 so stergeti am incarcat-o de 2 ori.

[01.09.10 10:26:47]

trandafir 1970, o pensiune nu stiu sa-ti recomand, noi stam la niste prieteni, dar sunt o gramada si chiar arata bine. Multumesc de vot.

lizuk
    [01.09.10 10:45:17]

Si in august e grozav pe-aici: de la intrarea in Parc si pana la Poiana Pelegii pe marginea drumului gasesti o gramada de zmeura si fragute. Apoi, fiind ziua mai lunga, ai vreme sa faci trasee ceva mai adevarate, ca te mai asezi sa-ti tragi sufletul, si uite-asa poti urca, si fara antrenament, din Poiana Pelegii pana sus, pe Varful Pelega.

Alina Morar
    [01.09.10 10:55:14]

Ce-mi plac mie astfel de trasee. In Retezat nu am mers, deocamdata. Am trecut pe langa acesti munti.

biancuta
    [01.09.10 11:19:38]

Foarte frumos, ciocani elena, nici eu nu am fost in zona, dar e o optiune de viitor. Felicitari! vot cu superbonus!

lizuk
    [01.09.10 11:24:26]

O, ce poze superbe! Si cate corturi! eu am fost o data in august cand totusi a plouat mult si de-abia au indraznit vreo doua echipe sa doarma afara, si inca o data cand deja daduse zapada, si iar nu erau "corturari". Locul ramasese in mintea mea mai... nepopulat. Ce dor mi s-a facut...

La refugiu era cineva?

pepsi70ro
    [01.09.10 11:25:27]

Ultima data am fost in Retezat in urma cu 18 ani, cu cortul. Foarte mult, insa amintirile placute nu mi-au disparut din memorie, din pacate n-am mai gasit timpul necesar, dar reviewul tau mi-a amintit de el. Felicitari!

ascent
    [01.09.10 13:06:05]

Cabana din poza 05 este una folosita candva pentru vanatorile de ursi, capre negre si mistreti ... Din poza ta pare inchisa si peretii cam coscoviti. Stiam ca totusi este in circuitul turistic.

Un vot din partea mea pentru descriere si pentru pozele superbe!

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [01.09.10 13:41:36]

@ciocani elena

Desi eu ti-am dat votul cu nr.9, review-ul tau e de nota 10, iar pozele sunt superbe.

Felicitari !

dannek
    [01.09.10 14:45:20]

P16, P18 arata de parca am fi la Zell am See!

Inca un loc superb in frumoasa noastră țărișoară!!

[01.09.10 14:47:13]

E deja zapada pe Retezat - a nins asta noapte

Detalii pe blog

georgiana
    [01.09.10 17:17:45]

Eu nu pot decat sa ma supar pe tine,ca nu m-ai luat si pe mine!Si eu te iau mereu peste tot...

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [01.09.10 20:01:05]

Si noi am fost anul trecut un circuit in Tara Hategului si a fost minunat! Am fost cazati in Rau de Mori, exact la o pensiune vis a vis de tabara crestina, numita Iris Intr-adevar este o locatie de vis, dar sa mai ajungi si la lacul Bucura e... si mai si.

@trandafir1970

Daca ajungi in zona, iti recomand pensiunea Iris click aici.

Merita cu adevarat sa ajungi in acea zona in care iti poti incarca plamanii cu cel mai curat aer, mirosul puternic al cetinii de brad te ameteste, iar peisajul te uimeste... pentru totdeauna.

La cat mai frumoase vacante!

Ellada_sagapo
    [01.09.10 22:07:58]

Tare mult imi plac pozele!

Felicitari!

[02.09.10 09:32:38]

Multumesc tuturor care m-au votat si citit,si va recomand celor care nu ati fost in Retezat sa mergeti,nu o sa va para rau.

any*
    [03.09.10 21:13:21]

Un vot mare si de la mine ,frumos review.

krondia*
    [03.09.10 21:19:31]

Frumoasă drumeţie, cum aş face tot mereu... Mie îmi place zona mai mult decât Transfăgărăşanul şi Bâlea Lac. Pozele mi-au mai ostoit dorul de Retezat. Mulţumesc.

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [03.09.10 21:27:31]

Superb! Este genul de review care ma unge la suflet. Din pacate, anul acesta am tot bantuit prin Bucegi si Piatra Craiului si Retezatul l-am cam ocolit. Insa cand vad fotografiile... La anul sigur o sa ajung prin zona.

Alina Morar, any*, ascent, biancuta, ciocani elena*, dananecula, dannek, Ellada_sagapo, georgiana, lizuk, urjanclaudiu
    Alte impresii din această RUBRICĂDrumeții prin Parcul Național Retezat:

• pagină generată în 0.070219993591309 sec