ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2010
ÎNSCRIS: 04.05.10
AUG-2010
2 AD. + 1 - 3 ani COPII

Excelent

Sa incepem cu impresia generala. Totul a fost excelent.

Drumul: Deplasare Tg-Jiu - Pitesti - Bucuresti - Constanta - Vama Veche - Nisipurile de aur. Detalii despre traseul din Bulgaria au mai fost date foarte corect asa ca nu mai detaliez. La vama nu este coada, maxim 4 masini. Alte amanunte: vigneta la bulgari se plateste la vama direct in lei, 25 lei pe 7 zile asa ca nu va trebuie euro.

In privinta banilor pentru Bulgaria, eu am schimbat in Mangalia lei in leva la un curs de 0,45. Dar se poate schimba si la hotel direct lei - leva la curs 0,40 sau la case de schimb din Nisipuri la curs 0,41. Deci daca aveti lei va descurcati fara probleme.

Ajunsi la hotel, la ora 13, cazarea s-a facut imediat. Cu parcarea a durat ceva pana s-a rezolvat, deoarece nu sunt locuri suficiente pentru toti turistii hotelului. cu 5 euro la baiatul care se ocupa se rezolva. Daca nu se gaseste la hotel parcare se poate trimite masina la hotel Central cu parcare inchisa si pazita. La hotel slavey parcare este 49 leva. La hotel Central este 60 leva.

Odata cazarea facuta am putut servi si pranzul la restaurant.

Mancarea: foarte diversificata, in fiecare zi gateau alte feluri, in fiecare zi se facea gratar. Dimineta: erau vreo 4 feluri de branza, unt, margarina, mezeluri (eu am luat sunca presata si era proaspata si buna), ceai preparat, diverse plicuri pentru preparare ceaiuri, lapte cald, lapte rece, cereale (simple si cu ciocolata), omleta, crenvusti, paine in ou, compot, clatite. La fiecare masa erau vreo 5 feluri de paine, si exista posibiliattea de a face paine prajita. La pranz si seara erau 2 feluri de ciorbe, in fiecare zi altele, foarte bune. Mancarea gatita varia de la zi la zi, nu era o mancare care sa regaseasca in 2 zile la rand. Feluri de mancare: tocanita de porc (foarte buna), pui, vita, cartofi prajiti, cartofi la tava, gratar (in fiecare zi altceva: carne porc, mici, chiftele, carnati), legume fierte, diverse salate, pui cu orez, file de peste, varza calita, plus foarte multe prajituri (recomand baclavalele, extraordinar de bune), budinca, fructe de sezon (pepene verde, pepene galben, mere, piersici, prune), toate felurile de bauturi bulgaresti: gin, vodca, vin rosu, vin alb, bere, lichior, whisky bulgaresc bunicel, dozator pepsi (pepsi, mirinda, 7up), apa plata. Aceleasi bauturi se gaseau si la snack bar, langa piscina, de la 10 la 23. Mancarea a fost foarte buna si gatita bine.

Camerele foarte spatioase, mobilier nou, exact ca in poze. Curatenie in camera se face zilnic, fara lasat nimic la camerista. Prosoapele se schimba zilnic, lenjeria 1 data pe sejur.

Sunt 3 piscine exterioare, una de 1,60 m, alta de 1,40 m si alta pentru copii mici. Este si o piscina interioara, 1,40m cred. Apa este foarte curata in toate piscinele. Sezlonguri la piscina gratis. Dicerse animatii si aerobic la piscina. In fiecare seara (cu exceptia zilei de duminica) minidisco pentru copii la ora 20 (30 minute) in care 2 animatori danseaza cu copiii si diverse spectacole la ora 21.

Personal amabil, si la receptie, si ospatarii si animatorii. Deoarece erau foarte multi romani se chinuaiau sa invete cateva cuvinte romanesti, gen buna ziua, multumesc.

Ca parc de distractie pentru copii aveau 2 tobogane, 2 leagana si o tiribomba. Mai aveau si un teren de fotbal sau volei.

La hotel si in statiune te intelegi fara probleme in limba engleza.

Plaja nu este foarte departe, sunt cateva trepte de la piscine pana la strada, dupa aceea se merge putin pe strada si se ajunge la plaja. Ca timp, cred ca in 10 minute se ajunge la plaja. Plaja curata. Apa curata (desi am avut 2 zile cu valuri mari nu au fost alge deloc pe plaja). Dusuri pe plaja (fara bani) pentru a te spala dupa ce ieseai din mare. Singura problema este ca marea crestea foarte repede, problema pentru cei care au copii mici. In restul totul este foarte frumos. La plaja au bere la halba la 3,3 leva, sau se poate cumpara imediat langa plaja bere Amstel la doza, la pret 2,5 leva.

Recomand acest hotel tuturor, in special familiilor. Eu am o fetita de 3 ani si nu mai iesea din piscina mica si nici nu a avut nicio problema cu mancarea.

Daca aveti cumva alte intrebari, in afara de ce am surprins eu aici, va raspund cu placere deoarece am fost foarte multumit de acest hotel.

Trimis de bobchi in 01.09.10 08:55:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4172 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bobchi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera - patul

sandu.53
[01.09.10 14:54:29]

o experienta frumoasa. bravo pt. multele amanunte furnizate; e un loc pe care poate peste timp o sa-l am in vedere. pana atunci felicitari si puncte

anna-marya
[29.07.11 10:30:06]

Foarte bune referirile si sper sa fie asa ca pe 1 aug o sa fim si noi in acest hotel si speram sa avem la intoarcere o parere foarte buna in privinta mini vacantei de 8 zile

bobchiAUTOR REVIEW
[29.07.11 10:41:52]

Pentru anna-marya:

Tot la fel veti gasi. Ma refer acum la conditiile de cazare.

La mancare fiecare are anumite gusturi asa ca in domeniul culinar fiecare va avea o alta parere. Oricum eu sunt convins ca veti gasi ceva care sa va placa din mancarurile oferite.

Ina un sfat: daca observati cumva ca femeia responsabila cu curatenia nu a trecut prin camera, vedeti ca pe cleanta usii o sa aveti agatata o hartie pe care scrie (evident in engleza) pe o parte sa nu deranjeze (adica sa nu intre in camera) si pe o parte sa faca curatanie. Daca puneti pe cleanta, in partea exterioara, al doilea mesaj (ca sa faca curatenie) sigur va trece prin camera si va face curatenie, fara sa lasati bacsis.

Stati linistiti ca in privinta hotelului va fi bine.

Ti-am scris si mai multe detalii de cursul de schimb la intrebarea pusa.

Cel mai important e sa aveti vreme buna, ca restul va fi bine. Asa ca va doresc sa aveti un concediu placut cu vreme frumoasa.

Si la intoarcere sper sa postezi si parerea ta (care poate fi buna sau mai putin buna) despre hotel.

anna-marya
[29.07.11 10:49:34]

Multumesc mult de tot pt sfaturi si recomandari... o zi frumoasa si o vara calduroasa si frumoasa.

anna-marya, bobchi, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂSlavey Hotel: