ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2010
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 10.07.09
AUG-2010

Plusuri si minusuri in excursiile optionale

Cand tocmai hotarasem ca am scris destul despre Corfu, am realizat ca, a propos de excursiile optionale nu am punctat avantajele si dezavantajele, decat intr-un sumar ecou...

Nu pot "vorbi" din proprie experienta decat despre trei dintre ele:

1 Insulele. Paxos si Antipaxos

AVANTAJE:

* o croaziera de aproape 5 ore pe mare

* peisaje unice in Grotele Albastre si pe plaja din Antipaxos

* posibilitatea vizualizarii panoramice, de pe vas, a coastei de est din Corfu Town si pana la extremitatea sudica a insulei

* pentru inotatori, posibilitatea inotului in apele de un albastru imposibil de descris din Antipaxos.

* pretul aceptabil pentru 12 ore de excursie

DEZAVANTAJE

* la viteze mari, mai ales in larg, tangajul vasului este foarte mare, deci "raul de mare" e inevitabil la cei cu sensibilitate pentru asa ceva

* faptul ca nu poti sa ajungi pe plaja de pe Antipaxos, caci vasul acosteaza la distanta-motiv de frustrare pentru inotatorii sau neinotatorii mai putin curajosi

* ora nepotrivita pentru popas in Paxos- prea cald in luna august la ora 15-16 pentru mers peste 2 km prin soare torid, fara umbra si neracoriti in mare (noi, fricosii)

* ghidul "nevorbitor" al limbii romane si neinformat (valabil pentru orice excursie, la noi s-a intamplat sa fie numai in aceasta)

2. Barbecue pe Plaja Paradisului

AVANTAJE

* peisaje superbe in zona Paleokastritsa (grote cu "stalactite" sub forma de aripa de vultur, marginite ce corali violet, "Corabia lui Ulise", plaja in sine la Paradise Beach)

* drumul foarte scurt, aproximativ 1/2 ora pe mare, pana la plaja, fara tangaj, pe un vapor mult mai putin aglomerat

* mancare proaspata, stropita cu vin si bauturi racoritoare la discretie!!

DEZAVANTAJE

* costul relativ ridicat, pentru aproximativ 4 ore de excursie, chiar daca includea masa (o pulpa de pui, salata si o fele de pepene)

* total nerecomandat celor cu alergie la viespi- in momentul mesei au aparut cu sutele, mancau efectiv cu tine din farfurie...

* pe plaja si in apa numai pietre si lespezi

* ghidul ne-a insotit numai la ducere, nu si la intoarcere.

3. Marele tur al insulei/ - l-am prezentat pe larg aici: click aici, dar concretizand

AVANTAJE

* o mare varietate de activitati turistice la un pret mai mult decat rezonabil

DEZAVANTAJE:

* nu este nesfarsit...

Trimis de liviadavidescu in 31.08.10 23:25:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5987 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (liviadavidescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Old Town, vazut de pe vas, in dreapta- un imens vas de croaziera
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[01.09.10 00:18:06]

Va rog, fara PMA standard

[01.09.10 10:25:37]

Din pacate, reviewul fiind scris in 31.08.2010, trebuie sa retrag acestuia PMA standard, aplicand vechiul regulament.

De astazi, 1.09.2010, a intrat in vigoare noul regulament, mai permisiv din acest punct de vedere. Detalii despre noile prevederi click aici

[01.09.10 10:40:17]

Nu am prea inteles...

de exemplu, acum se vor puncta mai mult de 3 review-uri dintr-un sejur daca au teme diferite sau descriu localitati diferite?

De exemplu, daca scriu capitolul IX si X din China, acum primesc PMA?

Daca da, e OK, caci regulamentul era cam frustrant, mai ales prin depunctarea pozelor!

oricum, ati fost mereu draguti ca ne-ati consolat cnd ne-ati depunctat...

Eu, personal, am simtit ca regretul era real.

Mai am o intrebare: daca am fost la un Congres, ca premiu pentru o lucrare stiintifica si nu am platit nimic, ce trec la pret sejur?

Mi s-a intamplat o data, in USA

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[01.09.10 10:51:45]

In ce priveste impresiile - NU se mai folosesc referinte (raportari) precum "obiective" sau "localitati" diferite - acesti termeni nu pot fi suficient de bine explicitati. Totul se raporteaza acum la perioada vacantei.

Limita a crescut la 5 PER VACANTA (de exemplu vacanta ta din AUGUST din Corfu) si este facultativa.

Consider ca in general orice vacanta, oricat de complexa, poate fi mai mult decat explicit descrisa in (maxim) 5 reviews-uri. Totusi, noile prevederi ingaduie si exceptii - acolo unde se scriu mai mult de 5 impresii per vacanta si reviews-urile in sine merita, ele vor primi punctajul standard - este o decizie la latitudinea administratorilor si moderatorilor.

[01.09.10 10:58:40]

Multumesc frumos pentru precizari.

Iertati-ma ca insist cu pretul sejurului... sponsorizat

M-am gandit sa scriu ceva util despre New Orleans... vad ca de acolo nu sunt impresii

[01.09.10 11:04:51]

Scuze, nu am observat intrebarea.

Rubrica "Pret sejur" este oricum optionala - in cazurile in care aceasta informatie nu se cosnidera relevanta, ea se poate lasa goala. Eu asa as face (poti scrie, eventual, in reveiw ca a fostvorba despre o sposnorizare, ca sa eviti intrebarile ulterioare legate de subiectul pret)

[01.09.10 11:09:01]

Multumesc, chiar cred ca va fi interesant pentru iubitorii calatoriilor de pe acest site.

Maria Smeu
[01.09.10 12:05:49]

Subscriu la ceea ce ai notat ca "dezavantaj" legat de "marele tur al insulei Corfu"

liviadavidescu, Maria Smeu
Alte impresii din această RUBRICĂ'Opţionale': [Alte] Excursii cu plecare din Corfu: