ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2010
ÎNSCRIS: 14.10.08
AUG-2010
2 AD. + 1 COPII

Vasarosnameny - Atlantika AquaPark

Pentru ca in orasul nostru nu exista un strand functiunal am fost nevoiti sa ne orientam catre vecinii nostrii pentru iesirile de duminica. Am descoperit la inceputul lunii august, AquaParkul Atlantica din micutul oras Vasarosnameny care este situat la 130 km de Baia Mare. Drumul oarecum lejer pornim dimineata la ora 8 iar iesirea din tara o facem pe vama Petea, aici este un pic mai aglomerat datoarita faptului ca sunt foarte multi romani care merg in Ungaria pentru petrecerea zilei de duminica si aici se formeaza o mica coada pentru ca sunt verificate buletinele si pasapoartele. Pentru fetita noastra de 3 luni am avut nevoie de pasaport. Dupa 2 ore de mers lejer cu tot cu statul in vama, cam 15 minute, am ajus la ora 10 in parcarea din fata strandului care era arhiplina, majoritatea masinilor aveau numar de Romania, cred ca cam 75% erau romani restul erau din Ungaria, Slovenia si Ucraina. Am parcat si noi pe spatiul verde pe o straduta laturalnica si ne-am indreptat spre intrarea strandului unde am platit 2500 forinti de persoana. Imediat la intare sunt dusurile interioare unde toata lumea face dus inainte de a intra in bazine.

Aquaparkul este format dintr-un bazin foarte mare cu valuri, cand se da alarma pentru pornirea valurilor bazinul se umple la refuz practic nu mai e loc nici sa arunci un ac. Mai este un bazin in care sunt 3 topogane mari, un bazin olimpic, un bazin cu apa termala, 2 bazine pentru copii din care unul este cu hidrobiciclete, 2 jacuzzi cu apa termala si mai este un bazin cu o minge imensa pe care te cateri cu ajutorul franghiilor. , deci ai de unde sa alegi. Mai exista si un bazin cu tribune unde de 3 ori pe zi au loc reprezenatii cu o foca si papagalii, tribunele se umplu si aici cand au loc reprezentatiile, parca din 2 in 2 ore, nu mai retin exaxt. Tot in incinta se mai afla o terasa cu linie de impinge tava, o pizzerie, 2 baruri. la unul dintre ele au si inghetata si un loc unde se fac placinte, aici era coada de fiecare data. Partea proasta e ca nu sunt afisate preturile si in limba romana tinand cont de faptul ca marea majoritate sunt romani.

Gazonul este tuns scurt si foarte ingrijit peste tot sunt cosuri de gunoi si exista personal care mentin curatenia si golesc cosurile de gunoi iar fiecare bazin cat de mic ar fi el are un om care se ocupa de el, acesta e dotat cu un fluer si mentine ordinea. Strandul este deschis pana la ora 19, atunci se inchide pentru curatenie, bazinele sunt golite si curatate cu clor.

Per ansamblu n-a placut aceasta locatie unde se poate petrece o zi in mod foarte placut, este foarte ingrijit iar apa foarte curata. In zona sunt si foarte multe locuri de cazare pentru cei care doresc sa stea pentru mai multe zile. Noi venim aici duminica ori de cate ori putem. Ne-ar fi placut sa avem asa ceva la noi in oras, sa nu fim nevoiti sa parcurgem 130 km pe sens pentru a ne putea relaxa in conditii decente intr-o frumoasa zi de vara.

Trimis de edygilet74 in 31.08.10 17:03:56

VIZUALIZĂRI: 6629 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (edygilet74); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 bazinul cu topoganele
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 1900 PMA (din 4 voturi)

presario
[31.08.10 17:20:10]

Util si interesant, mai ales ca au foca + papagal.

webmasterXY*
[31.08.10 20:37:20]

Am sters fotografia P07, era dublura P08.

edygilet74AUTOR REVIEW
[01.09.10 02:30:59]

Papagalul face toti banii. Acum ma bucur ca vad ca nu e singur.

Zile frumoase oriunde ati fi.

edygilet74
Alte impresii din această RUBRICĂAtlantika AquaPark [Vasarosnameny]: