ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2010
ÎNSCRIS: 26.09.08
AUG-2010

Pelerinaj la Manastirea Ostrog - calea catre Dumnezeu

Goran Bregovic -Lullabye

manastirea ostrog este una din cele mai renumite manastiri ortodoxe din lume fiind considerat al treilea cel mai important loc de pelerinaj al crestinilor ortodocsi si este asezata intr-un loc aproape inaccesibil pe o stanca verticala a muntelui ostrog la 2000 m altitudine, in apropiere de orasul niksic.

aici intr-o pestera mica se odihnesc moastele celui mai indragit sfant al sarbilor, sfantul vasile de ostrog facatoare de minuni, fapt care atrage o multime de pelerini crestini si chiar musulmani.

manastirea a fost intemeiata de ierarhul vasile in secolul XVII retras in sihastria muntilor pentru a fi mai aproape de Dumnezeu. acesta a murit la manastirea ctitorita cu mare efort chiar de el in anul 1670 si a fost canonizat cativa ani mai tarziu de biserica ortodoxa pentru care a luptat toata viata.

manastirea a fost reconstruita intre anii 1923-1926 dupa ce un incendiu a distrus-o aproape in intregime, ca un miracol pestera in care se afla moastele sfantului si mica bisericuta au ramas neatinse.

drumul pana la manastire e foarte palpitant, se urca pe un drum ingust in serpentine foarte stranse fara parapeti de protectie si am avut noroc cu soferul nostru de autocar care este un profesionist. chiar si asa la un moment dat s-a creat un ambuteiaj cu niste masini care veneau din sens opus si a trebuit sa facem cateva manevre periculoase pana am ajuns la un refugiu. drumul poate fi parcurs pana la manastirea noua cu autocarul si de aici am inchiriat niste microbuze care ne-au dus pana sus in serii de cate 10 persoane. am aflat ca acest drum de acces a fost construit abia in anii '60 pana atunci pelerinii ajunsi aici erau nevoiti sa urce spre manastire pe vechea poteca din padure.

ajunsi pe platoul manastirii ne-am asezat la un rand destul de lung de pelerini veniti sa se inchine la moastele sfantului deoarece pestera este foarte mica si nu incap multe persoane deodata. in timp ce asteptam ne-am putut desfata privirile cu privelistea intregii vai care se vedea bine de la aceasta inaltime. a fost o experienta foarte placuta si momentele de reculegere din aceste locuri ne-au linistit sufletele si m-au incredintat inca o data ca pentru a fi mai aproape de D-zeu trebuie sa urci pe un munte...

Trimis de petrus95 in 31.08.10 10:16:27

VIZUALIZĂRI: 6109 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (petrus95); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 icoana din mozaic

[30.10.10 20:46:25]

Am atasata aceasta coloana sonora! Se poate schimba!

[16.05.13 18:25:25]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Mănăstirea Ostrog" (deja existentă pe sait)

cojocaru a.*
[05.08.14 09:08:49]

Buna ziua

Va rog sa-mi spuneti daca drumul pana sus la manastire este asfaltat?

Multumesc.

Numai bine!

Nasshu
[06.08.14 07:52:10]

@cojocaru a. : Drumul este asfaltat, insa este foarte ingust si virajat.

Cand spun foarte ingust, ma refer la faptul ca sunt foarte putine portiuni unde pot trece doua masini una pe linga alta.

Daca nu apreciezi punctul de intilnire unul sigur trebuie sa dea cu spatele, si in zona nu este parapet de protectie pe marginea soselei fiind haul, prapastia.

Uite aici citeva filmulete (erau si la review-ul scris de mine), altele poti gasi si pe youtube.

Ipisor
[22.04.15 01:22:36]

Buna ziua, ma numesc Liana. Îndrăznesc sa va întreb ceva, in speranța ca voi găsi raspuns căutărilor mele: am cumpărat anul trecut de ka Manastirea Cornu o cruce de lemn cam cât mărimea unei palme, umpluta cu mir (emana mir extraordinar! Are un dopulet la p inf a Crucii), si in celofanul de ambalaj era o poza cu Manastirea Ostrog si in lb macedoneana (sârba), scria despre Sf. Vasile de la Ostrog. Spuneti-mi dc ați găsit asa ceva la pangar. Mi s-a spus atunci ca le-au adus niște călugări de la Manastire.

De atunci caut pe cineva care a mers acolo sa-mi spună si mie.

Nu este niciun site despre Manastire care sa aibă magazin online, ceva... ca sa vad.

Va rog mult pt raspuns. Multumesc anticipat.

cojocaru a.*, Ipisor
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Ostrog: