ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2010
DIN: Turnu Măgurele
ÎNSCRIS: 29.08.10
APR-2010

Frumos, ceva deosebit, cu un minus (v. textul)

In luna aprilie a acestui an am fost la Mamaia. Pensiunea Alfa am ales-o de pe net, fiind cea mai frumoasa pensiune din Mamaia deschisa in acea perioada.

Este singura pensiune de 5 stele de pe litoralul romanesc.

Fiind in extrasezon, am platit putin, 150 lei / noapte cu mic dejun inclus, in sistem bufet suedez.

Camera este frumoasa, amenajata cu bun gust, baia moderna, mare si foarte curata. Sala de mese este amenajata cu mobilier vesel, ca sa te binedispuna dis-de-dimineata.

Punctul forte al acestei pensiuni este insa curtea foarte frumos amenajata.

Au foisoare unde poti bea ceaiul dimineata, sau unde poti servi micul dejun in cazul in care nu vrei sa stai in sala de mese.

Este si pacat sa stai in interior cand foisoarele sunt atat de frumoase, in aer liber, pe marginea lacului Sutghiol.

Exista si un loc de joaca pentru copii bine pus la punct.

Exista si piscina cu sezlonguri si umbrelute, pusa la dispozitia clientilor.

Din pacate cand am fost noi, la sfarsitul lunii aprilie, fiind frig, nu era pusa in functiune.

Ne-am plimbat in schimb cu hidrobicicleta. Am uitat sa precizez ca Pensiunea este asezata pe malul lacului Sutghiol, are ponton, hidrobiciclete gratis pentru clientii pensiunii.

In sezon pretul este de 290 lei/camera cu mic dejun inclus, ceea ce mi se pare cam mult, avand in vedere totusi ca pensiunea se afla la iesirea din Mamaia spre Navodari si este destul de departe de plaja din Mamaia. Neaparat trebuie mers cu masina.

Un minus: proprietarii ne-au spus ca putem sa mergem la plaja Marina Surf, care este o plaja privata, ca au contract cu ei.

Cand ne-am dus acolo, am fost intampinati de portar, care ne-a informat ca este o plaja privata si nu avem acces. Noi, mandri, am spus cuvintele magice: ca suntem clienti ai pensiunii Alfa.

Insa portarul ne-a spus ca nu au nicio intelegere cu pensiunea Alfa si ceea ce ne-au spus proprietarii nu este adevarat, ei spun acest lucru doar ca sa impresioneze clientii.

Pana la urma portarul ne-a lasat sa intram, voiam doar sa vizitam plaja caci oricum nu era vreme de facut plaja sau baie in mare. Insa faptul ca proprietarii pensiunii ne-au mintit si ne-au pus in aceasta situatie jenanta, mi-a lasat un gust amar.

Per ansamblu este bine, nu stiu insa unde merg clientii pensiunii la plaja in sezon, ca plaja din Mamaia este departe, iar cea mai apropiata plaja, Marina Surf, este privata si nu au acces clientii altor pensiuni.

Poate s-a rezolvat aceasta problema intre timp.

Trimis de cris1982 in 30.08.10 16:26:09

VIZUALIZĂRI: 4375 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cris1982); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 curtea interioara, vazuta de la balcon

[30.08.10 20:04:56]

Am gresit un pic titlul, in sensul ca un singur minus am gasit acestei pensiuni si nu mai multe.

Ma refer la faza cu plaja privata.

andreea ion
[22.09.10 01:32:57]

Buna,

Si eu am fost de 1 Mai intr-un mini sejur la Alfa, sunt de aceeasi parere cu dvs intr-o mare masura, insa va pot contrazice in ceea ce priveste accesul la plaja care a fost gratuit si nu am intampinat nici un fel de problema, iar curtea arata putin diferit decat in poze, respectiv, era apa in piscina, alte corturi si mai multe obiecte la locul de joaca, la dvs fiind luna aprilie, sezonul nici nu incepuse + faptul ca plaja este mult mai mare si curata decat in centrul Mamaiei.

[22.09.10 07:14:12]

Probabil portarul care era de serviciu cand ne-am dus noi nu stia de intelegerea cu cei de la Alfa.

Mi se parea ciudat, ca la cat au investit oamenii aceia si cat efort depuneau sa se simta toti turistii bine, sa o dea in bara tocmai la capitolul plaja.

Am precizat ca asta a fost singura chestie de reprosat, restul fiind perfect. Ma bucur ca ai intervenit si ai lamurit si aspectul cu plaja.

[22.09.10 09:15:24]

andreea ion prezinta... punctul de vedere al proprietarului / angajatilor de acolo ; informatia (posibil utila) prezentata trebuie intrepretata ca una "oficiala, de prezentare"

rosu alexandru
[13.02.11 18:15:18]

Cu tot respectul, acest incident s-a creat datorita lipsei de comunicare intre portarul de la plaja privata si patronul acesteia, totul rezolvandu-se indata.

Pensiunea Alfa, are un grad de ocupare de 80% pe timpul verii, iar toti turistii merg la aceasta plaja, iar accesul este achitat de catre Alfa!

Va multumim pentru descrierea facuta!

Cu respect,

Administrator Pensiunea Alfa

Rosu Alexandru

NB rosu alexandru este (sau a fost) reprezentant al unității
moni1974
[19.02.11 21:04:27]

Contrazic parerile negative despre aceasta pensiune.

Este locul in care am petrecut cele mai frumoase vacante de pe litoralul romanesc. Si am avut acces gratuit la plaja, exact prin curtea Marina Surf, ori de cate ori am fost acolo (merg de 3 ori in fiecare vara).

Pensiunea este ideala pentru familiile cu copii, indiferent de varsta-accesul la bucatarie fiind unul dintre atuuri. Eu am mers cu baietelul meu de cand avea 9 luni. Cat despre locul de joaca amenajat in curtea interioara-toate laudele!! Iar piscina are apa curata si este verificata de cateva ori pe zi.

Pentru cine vrea sa petreaca un concediu placut pe litoral si sa se simta aproape ca si acasa- Pensiunea Alfa -este locul ce-l recomand. Din punctul meu de vedere nimic si nimeni nu va poate strica pofta de vacanta.

[20.02.11 20:05:13]

@moni74

Nici eu nu am pareri negative despre pensiunea Alfa, dimpotriva, asa cum am aratat si in review, precum si in comentariile ulterioare, este o pensiune deosebita pentru litoralul romanesc, este frumoasa din toate punctele de vedere.

Am aflat ulterior ca problema cu accesul la plaja privata s-a rezolvat, noi fiind de fapt singurii clienti ai pensiuni care am trecut prin asa ceva, din cauza faptului ca fiind sfarsitul lunii aprilie, deci in extrasezon, nu fusesera inca puse la punct detaliile colaborarii dintre Pensiunea Alfa si patronii de la Marina Surf. (plaja privata).

Sincer, chiar am stat in dubiu daca sa amintesc sau nu despre acest incident in review-ul meu, pentru ca nu doream sa pun intr-o lumina proasta Pensiunea Alfa, dar din respect pentru utilizatorii AFA, care au incredere in impresiile de pe acest site, am considerat ca este corect sa expun si partile pozitive, dar si aspectele negative pe care le-am trait acolo.

In concluzie, recomand Pensiunea Alfa tuturor, pentru ca acolo exista niste oameni care fac turism cu sufletul, care au investit foarte mult in lucruri de calitate si fac tot posibilul ca clientii sa se simta excelent.

Abia astept sa revin, dar in sezon , caci atunci cu siguranta nu voi mai avea absolut nimic de reprosat.

Chiar mi s-a facut dor de Alfa!

Imi cer scuze familiei Rosu pentru eventuale discutii create din cauza review-ului meu.

[03.07.11 18:34:36]

Se poate sa modificati nota pe care am dat-o la Plaja si Mare? As vrea sa fie 100%...

Cand am dat acea nota de 50% eram influentata de problema cu accesul la plaja, dar avand in vedere ca s-a clarificat acest aspect, acum imi pare rau ca aceasta nota scade media generala a pensiunii.

Va multumesc!

[03.07.11 18:42:17]

Am rezolvat cerinţa de mai sus.

Mulţumim pentru obiectivitate.

andreea ion, cris1982, moni1974, rosu alexandru