ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2010
DIN: constanta
ÎNSCRIS: 19.07.10
AUG-2010

Perfect, daca vrei sa te odihnesti

Vacanta din 2010 am planificat-o din decembrie 2009. Fusesem in 2009 tot in Corfu. Atunci am vazut toata insula, am facut excursii, ne-am plimbat cu Submarinul galben, am fost cu barca cu motor... am avut un concediu activ. Pentru 2010 am vrut sa mergem tot in Corfu dar pe malul vestic si am vrut mai multa odihna si mai deloc miscare. Asa ca am ales un hotel de 5 stele all inclusive ca sa nu mai avem griji legate de masa de pranz, de parcare, de gasirea locului de plaja, etc...

Citind rew din sectiunea Pelekas m-am speriat in modul cel mai serios. Am promis atunci ca voi reveni cu impresii si ma tin de cuvant. Va povestesc strict despre Aquis Pelekas Beach Hotel. Restul impresiilor le voi scrie la sectiunile corespunzatoare.

LOCATIA:

Hotelul l-am gasit destul de greu, asta pentru faptul ca ne-am incapatanat sa folosim GPS-ul care, saracul, n-a facut fata solicitarii (gresite!!!) scrise de noi. Este situat pe tarmul vestic al insulei, cu acces direct pe plaja, foarte izolat fata de localitatea Pelekas. peisajul este superb pentru ca ai laolata mare si munte.

CAZAREA:

Hotelul are mai multe tipuri de camere: cu vedere spre mare (standard si de lux) si cu vedere in incinta. Noi am avut o camera cu vedere spre mare, de lux, la etajul 4. De la receptie am fost condusi la camera de un ,,ficior" care ne-a aratat cam tot ceea ce trebuia sa stim: cum ajungem la plaja, la masa, unde este piscina, ce facem cu prosoapele de plaja, etc.

Camera a fost absolut superba! Foarte mare, cu 2 paturi (lenjeria si prosoapele s-au schimbat zilnic) cu canapea extensibila si fotoliu, televizor mare, DVD-player, frigider (micut dar suficient), mobilier nou, aer conditionat (care in zilele cu 38 grade nu prea facea fata). Terasa era destul de mare, cu scaune si masa, cu soport de prosoape. O singura obiectiune: personalul era foarte putin pentru numarul mare de camere. Din acest motiv, uneori, camerista ajungea la noi dupa ora 12. Facea curat asa cum trebuie si ne schimba zilnic lenjeria si prosoapele asa ca putem trece cu vederea faptul ca venea mai tarziu.

MASA

Nu am nimic de reprosat. A fost foarte diversificata, pe toate gusturile, frumos prezentata. Nu a lipsit carnea de pasare, vita, peste si porc. Am avut chiar si iepure, curcan si berbecut. Aveai ce sa alegi. Zilnic erau specialitati grecesti si in 2 zile (pentru ca am stat 12 zile) am avut masa greceasca (mai multe feluri de peste, supa de scoici, scoici la gratar). Nu au lipsit deserturile specifice (baclava, sarailiii, placinte cu branza si spanac, etc) fructele de sezon, exista chiar si un bufet cu mancare pentru copii. Bauturile au fost de calitate atat cele alcoolice cat si cele nealcoolice, cafea, frappe. Nota maxima pentru masa.

PISCINA

Nu era foarte mare, dar suficienta, cu apa curata (permanent improspatata- chiar mergeam des la furtunul care alimenta piscina pentru ca apa era mai rece decat in piscina) cu niste sezlonguri foarte comode si zdravene, cu prosoape pe care le schimbai in baza unei cartele la 4 zile (cred ca daca aveai nevoie le putei schimba si mai des). Si aici ca si in alte parti trebuia sa te duci de dimineata sa-ti ocupi un loc dar aproape in fiecare zi ramaneau sezlonguri libere toata ziua ceea ce inseamna ca erau destule.

PLAJA

Foarte curata, cu nisip fin dar extrem de fierbinte la miezul zilei, cu sezlonguri umbrele si masute gratuite, cu dusuri si loc special amenajat pentru jocuri pe plaja. Barul de pe plaja nu a functionat dar nu a fost o problema, urcai cateva trepte si-ti luai bautura de la barul piscinei. Apa foarte curata, putin cam rece in primele zile, cu valuri frumoase.

BARURI:

Existau 2 baruri, unul la piscina si altul in receptia hotelului care functionau in regim AI intre 10 si 24 apoi cu plata. Fara aglomeratie, cu servire ireprosabila. Nota 10.

ANIMATIA:

Pentru turistii francezi, dar si pentru ceilalti, Jet Tours avea o echipa de animatie care facea de toate: gimnastica, jocuri pe plaja, program de divertisment la amfiteatru, gradinita pentru copii mai marisori. In paralel mai exista o echipa care se ocupa ca toata lumea sa se simta bine. Seara am avut: spectacol cu fachiri, dansuri grecesti cu grupuri folclorice, discoteca pe plaja, tombola, diverse concursuri, muzica greceasca, spectacol de pian, karaoke adica program variat, pentru toate gusturile si varstele.

In concluzie: recomand cu caldura aceasta locatie

Voi reveni cu fotografii (inca nu le-am descarcat)

Mai vreau sa spun niste lucruri referitoare la turistii intalniti, dar cu alta ocazie.

Trimis de luminitab in 30.08.10 12:34:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3612 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (luminitab); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.08.10 12:47:06]

excelent review-ul. Si unul in recomandarile caruia chiar am personal incredere

pepsi70ro
[30.08.10 14:37:55]

Superb povestit cu foarte multe informatii utile, felicitari!

ancamariagadea*
[30.08.10 16:21:08]

Un review foarte util. Felicitari, Luminita!

Cibardela*
[30.08.10 23:06:29]

Ma bucur sa aud ca au schimbat ceva la acest hotel.

"De la receptie am fost condusi la camera de un ,,ficior" care ne-a aratat cam tot ceea ce trebuia sa stim: cum ajungem la plaja, la masa, unde este piscina, ce facem cu prosoapele de plaja, etc."

Citind asta ma distram pentru ca faceam comparatie cu ce a fost si cum e acuma.

Nu pot sa uit ca la sosire ne-au dat cheile la receptie si o foaie xeroxata cu un fel de schita a complexului dar pe care nu erau trecute si caile de acces (scari) iar cand am intrat in lift nu stiam unde trebuie sa coboram. A durat ceva vreme pana am gasit iesirea. Ne-am plimbat in sus si in jos cu liftul, ieseam din lift cu bagajele si ne incercam norocu la aproape fiecare etaj....poate acolo e iesirea cea buna pentru noi. Nu era nimeni care sa ne indrume. Eram toata gasca de nou veniti ca un card de gaini bete. Ne plimbam aiurea in toate directilie incercand sa gasim fiecare "directia cea buna", scarile care duceau la corpul de cladire la care trebuia sa ajunga fiecare. )

Astept cu nerabdare sa vad pozele.

Banuiesc ca nu mai e vopsit in ulei camera...

Am vazut in filmulet ca au schimbat si liftul care duce spre restaurant.... Cand am fost noi pe acolo era un harb care mai mult nu mergea decat mergea...

luminitabAUTOR REVIEW
[31.08.10 10:01:23]

Multumesc tuturor!

Acum as vrea sa fac putina filozofie... !

In acest hotel erau foarte multi francezi, multi englezi, destui germani si cativa polonezi, italieni si rusi. Turisti romani am fost, in acea perioada, numai noi si inca o familie din Timis. Erau angajati acolo 10 tineri romani (ajutori de ospatari si animatori), niste copii exceptionali, cu mult bun simt, foarte educati (toti erau absolventi de facultati... dar fara loc de munca in Romanica noastra)

Am mai fost in hoteluri in care erau si turisti din alte tari, dar atat de multi francezi si englezi la un loc, n-am vazut. Vreau sa va spun cateva lucruri care mi-au lasat un gust amar.

In primul rand intre francezi si englezi exista o ,,chestie'' de inversunare prosteasca, pe care nu mi-o pot explica mai ales cand este vorba de vacanta. Era acolo un fel de gradinita pentru copiii francezi la care copiii englezi nu erau primiti, desi domnisoara cu care stateau copiii stia bine limba engleza. Daca se organizau jocuri in apa pentru copii accesul era numai pentru cei francezi.

Gimnastica in apa era sustinuta pe rand (o zi de Anca, romanca noastra, o zi de o frantuzoiaca, o zi de un englez). Turistele din Franta nu veneau niciodata la gimnastica facuta de Anca si de englez. Romanii care serveau la restaurant mi-au spus ca cele mai multe reclamatii aveau de la francezi. Colac peste pupaza am patit chiar eu o faza absolut ciudata: vorbeam aproape zilnic cu o turista franceza, totul era OK pana cand i-am spus ca sunt din Romania. Trebuia sa-i fi vazut fata!!! Parca i-as fi spus sa-mi dea de pomana un euro! . Din acel moment n-a mai vorbit cu mine.

Concluzia mea: pana acum credeam despre francezi ca sunt oameni educati, cu conceptii sanatoase, moderne, oameni cultivati si cu bun simt. Se pare ca trebuie sa-mi revizuiesc parerile.

Am repetat experienta cu ,,sunt din Romania '' si cu alti turisti. Nicio reactie de la englezi iar cu o turista din Germania am ramas prietena, chiar ne scriem E-mailuri. Va spun sincer ca-mi venea sa le bat obrazul francezilor si sa le spun ca Romania este populata de romani nu de tigani si ca eu, personal, sunt mandra ca m-am nascut in Romania si n-as pleca niciodata de-acasa, chiar daca mi-a luat Boc 25% din salariu.

Imi era ciuda ca nu eram mai multi romani acolo si-mi era ciuda ca nu puteam sa le strig in gura mare: ,,Suntem saraci dar suntem inteligenti, generosi, ospitalieri, muncitori si avem o tara minunata pe care cu totii o iubim asa chinuita de politicieni cum este ea astazi! "

M-a durut mult ca acei copii destepti strangeau farfuriile in loc sa -si foloseasca pregatirea in Romania, dar sper ca intr-o zi sa stam si noi la masa ,,bogatilor''!

luminitabAUTOR REVIEW
[31.08.10 12:05:56]

Pentru @Cibardela:

Am primit si noi o schita xeroxata, dar n-am folosit-o pentru ca ne-a spus ,,ficiorul" tot ce trebuie. Taxa pentru ficior a fos de 5 euro dar a meritat pentru ca ne-a pus sa parcam masina chiar langa intrarea in hotel, la umbra permanenta, motiv pentru care n-am indraznit s-o mai miscam timp de 12 zile.

Liftul are acum niste placute indicatoare din care te lamuresti la ce etaj se afla camera ta, unde este restaurantul, plaja, receptia, sala de sport. Uite acum mi-am adus aminte de sala de sport unde aveai acces intre orele 10 si 18, gratuit si aveai si indrumator. Noi nu am folosit-o pentru ca nu obisnuim sa avem astfel de preocupari, dar am vazut destui care mergeau acolo.

Camerele si holurile sunt zugravite in var lavabil alb.

Daca vrei sa vezi imagini intra pe Aquis Pelekas Beach Hotel si iti garantez ca pozele sunt absolut reale si actuale

CRY
[12.01.11 23:48:13]

Doresc sa stiu daca vati cazat peste noapte undeva sau a fost un drum direct?

CRY
[23.01.11 10:14:06]

Am scris un mail catre hoteul Aquis Pelekas in legatura cu sezlongurile de pe plaja daca sunt gratuite! raspusul lor a fost ca cele de pe plaja nu sunt gratuite (7 euro), doar cele de la piscina. Va intreb anul trecut erau gratuite?

Cibardela*, CRY
Alte impresii din această RUBRICĂMayor Pelekas Monastery Hotel (ex Aquis) [Pelakas]: