ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.10.2008
DIN: Baia Mare
ÎNSCRIS: 17.10.08
SEP-2008

Descoperind Budapesta

Luna trecuta am fost si eu in vizita la Budapesta, cu autoturismul personal. Va scriu aici impresiile poate va vor fi folositoare...

Intrucat m-am deplasat pe autostrada M3, am cumparat o vignieta (nu trebuie lipita de parbriz) valabila 4 zile, cu suma de 1.530 HU. Aceste vigniete se cumpara din Ungaria de la statiile PECO.Este preferabil sa se foloseasca forinti pentru achizitionarea lor. Forintii se pot cumpara atat din Romania, in special din judetele din Transilvania, cat si din Ungaria, imediat dupa trecerea frontierei. Eu am cumparat din Romania, asa ca nu pot sa spun unde este cel mai bun curs de schimb.

Am iesit din tara pe la Petea si am intrat pe autostrada M3 pe la Nyiregyhaza. Drumul este in general ok. Este o desfatare sa conduci pe autostrada, desi aceasta nu este la aceeasi calitate ca si cele din Austria sau Germania. Pe unele portiuni soseaua este inclinata pe o parte si prezinta unele mici plombe de reparare in stil romanesc. La circa 100km de Budapesta se executau lucrari de reparare pe autostrada, in directia catre Budapesta, pe partea dreapta (cum se pleaca catre Budapesta), asa ca viteza este limitata constant prin indicatoare de avertizare, de la 120km/h la 100km/h pana la 60km/h, dupa care...talpa.

Oricum, bine-ar fi daca Romania ar avea macar 4 autostrazi ca si M3, care sa o strabata in toate directiile, ar fi ok.

Budapesta este un oras frumos, cu mult peste Bucuresti, din toate punctele de vedere, gratie mentalitatii locuitorilor sai, insa are si ea partile sale negative.

Obiectivele care merita vizitate se afla in general in zona Parlamentului si Cetatii Buda, pe ambele maluri ale Dunarii. Muzeul Militar poate fi vizitat doar miercurea. Mentionez un obiectiv turistic care nu merita vizitat de un adult, decat daca nu aveti ce face cu timpul vostru liber, si cu modesta suma de 1.110 HUF. Este vorba de celebrul Labirint, situat sub cetatea Budei. Am fost atras de acest obiectiv intrucat a fost apreciat de unii turisti, si de faptul ca in timpul razboiului aici au fost cazati in jurul a 20.000 militari germani, labirintul facand parte dintr-o serie de galerii de pesteri si tuneluri care tranziteaza Budapesta. Am constatat insa ca este un obiectiv turistic destinat in special adolescentilor si amenajat ca atare.

Cei care vor sa ajunga la cetatea Budei, o pot face fie folosind funicularul, care urca Dealul Ghellert, fie pe jos, folosind scarile aflate in partea dreapta a funicularului, la circa 200m distanta.

Se organizeaza croaziere pe Dunare, cu durata de o ora sau 2, care includ si servirea mesei. Croazierele cu durata de 2 ore din timpul zilei au escala pe Insula Margareta, care este un imens parc public, lung de circa 2,5km, si unde se afla cateva baze sportive. Biletele pentru croaziera, ca si pontoanele de imbarcare, se afla in zona hotelurilor Marriot si Intercontinental.

Se pot cumpara tichete pentru familie (Family Tichet) la pretul de 2.000 HUF, valabile 48 de ore, doar pentru persoanele care au copii (asa au afirmat angajati de la Metrou) care permit folosirea oricarui mijloc de transport in comun, in acest interval de timp. Personal am optat pentru un card pentru turisti, valabil 72 de ore, la pretul de 3.500 HUF.Aceste tichete se cumpara de la statiile de metrou.

Exista si Budapesta Card, la pretul de 6500 HUF - pe langa folosirea gratuita a transportului in comun, iti permite si accesul gratuit sau partial gratuit la unele muzee.

LUCRU FOARTE IMPORTANT: IN AUTOBUZE NU SE VAND BILETE, IAR DACA VRETI SA COBORATI LA O STATIE, SE ACTIONEAZA BUTONUL VERDE SITUAT DEASUPRA USII DE ACCES.

In ceea ce priveste cazarea, noi am gasit o pensiune ieftina si decenta, la pretul de 16 euro camera pe noapte, administrata de doamna Maria, originara din Odorheiul Secuiesc, si stabilita de mai multi ani la Budapesta. Cine este interesat, poate sa o contacteze pe email la: cazarebudapesta@yahoo.com

Pensiunea se afla in sectroul 13 al Budapestei, mai exact in Pesta. Este vorba de o casa cu un singur nivel, prevazuta cu circa 6 camere de cazare si o mica curte interioara unde se pot parca circa 3 masini. Camerele sunt prevazute cu trei paturi, TV, si o camera de baie. Nu este lux dar este ok. Zona este linistita. La circa 100m se afla o statie de autobuz, de unde se ia autobuzul ne 30A sau B, cu care se merge 8 statii pana la statia de metrou. In aceasta zona se afla Piata Eroilor, unde au loc festivitati cu ocazia zilei Ungariei. In zona sunt obiective turistice care merita vizitate.

Daca vreti sa simtiti mai bine orasul, spiritul sau, atunci folositi mijloacele de transport in comun si umblati cat mai mult pe jos.

Acei dintre voi se deplaseaza acolo cu autoturismele personale, care nu cunosc Budapesta si vor sa ajunga usor si rapid la locurile de cazare - este indicat sa foloseasca GPS-ul. Eu am ajuns la destinatie folosind GPS-ul, in circa 20 de minute, cu tot cu o mica eroare de navigare. Fara el cutreieram mult si bine (nu cunosc Budapesta).

Trimis de fredy2007 in 17.10.08 08:06:53

VIZUALIZĂRI: 4599 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fredy2007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile: