ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2010
DIN: Turnu Măgurele
ÎNSCRIS: 29.08.10
AUG-2010

Un loc superb, curatenie, liniste, gradina frumos amenajata

Cum am spus intr-un review anterior, in aceasta luna am vizitat manastirile din Moldova si Bucovina, iar in comuna Agapia am stat 2 nopti.

Am fost cazati la Pensiunea Padurea de Smarald. Am ales-o de pe net, pentru ca mi-a placut descrierea oficiala, fotografiile postate, precum si impresiile turistilor care au mai fost pe acolo.

Pentru a ajunge la pensiune, a trebuit sa traversam un pod din lemn, peste un parau, ceea ce mi-a dat ceva fiori, dar n-a fost nicio problema.

Probabil ca si acest lucru contribuie la senzatia ca intri intr-o lume de basm.

Pensiunea are 6 casute de 3 stele, frumos mobilate, cu baie proprie, moderna. Are si o vila cu 2-3 camere, dar noi am ales sa stam la casute, pentru ca este ceva deosebit.

M-a impresionat curatenia existenta la acesta pensiune. Am observat ca chiar si geamurile de la cabina de dus nu aveau picaturi de apa uscate pe ele, erau curate ca lacrima, aspect pe care il observasem la celelalte pensiuni pe unde am trecut si mi se parea ceva normal.

Imi placea ca ieseam din casuta direct pe iarba, iar in fata erau meri si mancam mere direct din pom, ori de cate ori aveam pofta. :)

Curtea este frumos amenajata, cu aleile luminate, cu bancute, mese, foisor, gratar. Exact cum se vede pe pagina lor de internet.

Voi posta si eu cateva poze care fac mai mult decat toate cuvintele.

Sala de mese este foarte frumos amenajata, cu obiecte populare.

Gazdele sunt niste oameni deosebiti, cu mult bun simt si foarte educati.

La cerere, ofereau cazare cu demipensiune, la pretul de 75 lei/persoana/zi.

Noua ni s-a parut scump, asa ca nu am luat masa acolo decat in ultima zi, cand am luat micul dejun (25 lei/persoana). Ne-a placut micul dejun pentru ca continea numai alimente bio, lapte proaspat, (cel mai bun pe care l-am baut pana acum :)), dulceata adevarata, etc. A fost foarte satios micul dejun, ca toata ziua nu ni s-a mai facut foame.

Si inca o chestie interesanta, in timp ce luam micul dejun, am ascultat la radio in direct presupun, slujba bisericeasca. Chiar foarte frumos, simteam ca ne relaxeaza si ne umple de bucurie, speranta, nici nu stiu cum sa descriu in cuvinte.

Recomand din suflet aceasta pensiune tuturor, iar noi speram sa reajungem cat mai curand acolo si sa stam mai multe zile.

Trimis de cris1982 in 29.08.10 20:00:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AGAPIA-VĂRATEC [NT].

VIZUALIZĂRI: 3863 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cris1982); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 casuta

magdalena
[29.08.10 20:55:58]

Ce colt de rai! Unde se afla exact aceasta pensiune?

cris1982AUTOR REVIEW
[29.08.10 21:03:24]

La iesirea din comuna Agapia, jud. Neamt, o iei la stanga 150 m si gasesti pensiunea.

click aici situl lor oficial.

magdalena
[29.08.10 21:14:36]

Multumesc!

[29.08.10 21:38:15]

Mutat rubrica acestei pensiuni in sectiunea dedicata 'Manastirilor Moldovei', ea poate fi o varianta de cazare de studiat pentru cine se documenetaza in vederea unui circuit dedicat acestei teme turistice deosebite.

fluturas1*
[29.08.10 21:44:24]

Zona Moldovei este deosebită din acest punct de vedere.

catalinalupu
[30.08.10 10:50:32]

Chiar un colt de rai! Chiar de basm!

chelie_d
[30.08.10 13:12:13]

care era capacitatea unui casute ? 2 persoane ?

foarte frumoasa locatia..........

cris1982AUTOR REVIEW
[30.08.10 13:47:51]

aveau un pat de mijloc la 1,60 m latime

deci 2 persoane, eventual cu un copil

sa va uitati si pe site-ul lor oficial ca acolo sunt multe poze si se vede totul mult mai bine

catalinalupu, chelie_d, cris1982, fluturas1*, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Pădurea de Smarald [Agapia]: