ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2010
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 20.01.10
JUL-2009

Muzeul Acropolis [Atena], un must see al Greciei

Eu, care iubesc frumosul in toate formele lui, nu puteam rata noul muzeu al Atenei, deschis publicului pe 21 iunie 2009.

Asezat pe “Stanca sacra” muzeul povesteste in 4000 de opere de arta antice povestea unui popor de “numai” 5000 de ani.

Constructia acestei impresionante cladiri a fiert sangele grecilor care nu erau de acord cu aspectul modern din sticla si otel, tinand cont ca se afla la numai 300 de metri de anticul Partenon.

Demolarile necesare crearii spatiului pentru constructie, in plina zona culturala a capitalei, au fost de asemenea un cutit in inima pentru eleni.

Dar, asa cum se intampla cu tot ceea ce este menit, astazi muzeul isi ocupa binemeritatul loc ca si cand ar fi existat acolo dintotdeauna.

Cele 3 etaje gazduiesc 3 galerii: Galeria Coastei Acropolei, Galeria Arhaica si la ultimul etaj, dar pe primul rand ca si importanta Galeria Partenonului.

Aceasta cuprinde vestigii conservate din Atena precum si copii ale placilor celebrei frize orientale a Partenonului. Copii ale originalelor vandute Muzeului Britanic de catre Lord Elgin, Ambasatorul britanic in Imperiul Otoman.

De fapt incercarea de a recupera sculpturile ajunse in posesia British Museum a stat la baza construirii acestui nou muzeu, acestea nefiind returnate grecilor pe motiv ca acestia nu au un spatiu demn de valoarea pe care acestea le poarta.

Ultimul etaj mai are inca doua atractii. Una o constituie prezentarea video cu istoria Partenonului. Am urmarit filmul documentar de doua ori. Nu numai pentru ca nu-mi putea lua ochii ci si datorita faptului ca prima data am prins varianta in greaca si a trebuit sa stau sa urmeze si cea in engleza.

A doua atractie este panorama: Partenonul, Dealul Likavittos, Plaka, adica Atena in toata splendoarea ei.

Se pare ca am ajuns cam repede la ultimul etaj!

Sa incep cu inceputul. Am cumparat biletul de 1 euro si cu nerabdare si ameteala am inceput vizita.

De ce cu ameteala? Nu, nu eram gravida si nu aveam nici probleme de sanatate, podeaua era de vina: PODEAUA DE STICLA.

Cand esti la parter mai e cum mai e, dar la etaj, sa mergi “prin aer” deasupra oamenilor este o senzatie pe care trebuie sa o traiesti ca sa o poti descrie.

De asemenea, un “tavan uman” de la care te astepti in orice moment sa vina peste tine nu-i lucru de saga, ca sa-l citez pe Creanga.

Jos gol, sus gol, si tu, multumindu-ti ca femeie pentru inspiratia de a-ti fi luat pantaloni si nu fusta in acea zi. Acum stau si ma gandesc ca barbatii ar avea un motiv in plus de vizitat muzeul.

De acolo, de la parter altfel se vede “istoria” prin ochii masculini hehe!

Ca tot veni vorba de ochi, hai sa povestesc despre cei ai paznicilor muzeului.

In niciun alt muzeu sau loc nu am intalnit vigilenta mai mare. Sa fac poze a fost un adevarat antrenament de rapiditate, iscusime si…prefacatorie. Prima data iti spun in limba greaca ca nu ai voie sa faci poze, iar daca vad nu intelegi limba iti ofera portia in engleza.

Dar… daca nu inteleg nici engleza, mi-am zis eu? Ma gandeam ca scap uitandu-ma ca mata-n calendar, prefacandu-ma ca nu inteleg dar, fir-ar ea de gestica, exista.

Oarba nu ma puteam da, ca doar eram acolo tocmai pentru a-mi incanta privirea cu tot ce se putea.

Pentru cei care ar putea considera actul meu de a dori poze chiar si atunci cand este interzis, ca unul de nesimtire, vreau doar sa spun, in cazul in care nu s-a observat deja, ca eu iubesc aceasta tara si fiecare coltisor al ei ca pe o bucata din mine. Nu se putea sa plec de aici fara cateva bucatele. Niciodata nu as prejudicia imaginea acestei tari, din contra o promovez din toti plamanii.

Promovarea acestui muzeu insa o inchei aici, din doua motive.

Primul este pentru ca doar cartile de istorie pot descrie cu adevarat ceea ce acolo este EXPUS, iar al doilea pentru ca nu am vrut decat sa va starnesc curiozitatea.

Considerand ca am facut-o deja, nu va ramane decat sa programati gps-ul: 15 Dionysiou Areopagitou Street, Athens, Greece.

Trimis de Ellada_sagapo in 28.08.10 17:25:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4453 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ellada_sagapo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Muzeul Acropolis, Atena, capitala Greciei

[28.08.10 17:31:09]

Pt atasarea acestei melodii, "Ah Ellada, S'agapo" care inseamna "Ah Ellada, te iubesc! ", dau o bere!

http: //www. youtube. com/watch? v=xb7297lavik&feature=related

Acesta melodie este tiza mea!

Este un omagiu adus acestei tari care ne-a fascinat si totodata este imnul multora dintre noi!

[28.08.10 17:34:55]

ia sa ma grabesc s-o atasez eu, sa nu mi-o ia 'nainte vreunul dintre colegi

[28.08.10 17:37:30]

Saru'mana!

Detalii cu identitatea intr-un mesaj privat, ca altfel ma trezesc la urmatoarea intalnire AFA cu zeci de beri de dat!

pepsi70ro
[28.08.10 17:44:33]

Frumos povestit, deja imi este dor de Atena si de frumusetile ei, felicitari!

raduu1972
[28.08.10 17:56:52]

cred ca esti un veritabil ghid de calatorie despre Grecia, felicitari

biancuta
[28.08.10 21:47:15]

Atena este un OF al meu, dar momentan e putin cam departe pentru mine! La prima ocazie, insa, acolo merg! Frumos descris, ai reusit sa-mi trezesti curiozitatea!

mirelutza
[28.08.10 22:41:04]

Pagina AFA e plina de "greci" iar eu nici macar nu am zarit granita Greciei (inca)... ; am noroc insa cu iubitori de cultura/istorie/arta/natura unica precum ellada, georgiana, ionescunic, sanzianam... si ma plimb fie si doar virtual prin acele locuri magnifice; SB draga mea ellada.

[29.08.10 15:25:12]

@pepsi70ro este bine sa ai de ce sa iti fie dor, uite @biancuta inca nu a ajuns acolo! Bafta, biancuta!

@raduu1972, multumesc mult, eu zic asa: cea mai buna calatorie se face cu sufletul.

Iar eu asa le fac pe toate, poate asta ma face si un bun "ghid"

@mirelutza draga, lasa ca la anul o sa ajungi si pe taram elen, m-am bucurat mult sa aud asta.

Poate parea ciudat dar de cate ori aud ca cineva merge in Grecia, cu atat mai mult atunci cand e "virgin" si pune piciorul pentru prima oara, simt o bucurie imensa.

Imi amintesc cum am fost eu cand am pasit in Grecia, si cata bucurie iti poate aduce acel loc!

[30.08.10 22:26:13]

doar 1 euro costa intrarea la acest muzeu ?

suveniruri se gasesc pe acolo ?si cam cat costa

bravo pentru review

[30.08.10 22:50:22]

Multumesc @chelie_d

Doar un euro, asta anul trecut, insa este posibil ca si anul aceasta sa fie acelasi pret.

In ceea ce priveste suvenirurile, nu m-am uitat, a fost atat de aglomerat incat m-am concentrat doar pe muzeu, insa nu au cum sa lipseasca.

Cum nu eram nici la prima vizita in Atena nu mi-am dorit un suvenir, altul decat cel vizual.

In orice caz, zona Acropole - Plaka este zona turistica numarul unu, asa ca nu ai cum sa pleci de acolo cu mana goala.

[30.08.10 23:35:55]

sigur nu o sa plec cu mana goala,dar vroiam sa stiu cam ce preturi sunt.Sa stim cum stam cu bugetul....

trandafir 1970
[06.09.10 01:51:07]

Incitanta descriere, mai ales faza cu podeaua de sticla! Sa stii ca si eu simt la fel eu pozatul, eu, care pozez fiecare piatra! Insa legile sunt legi (dar facute sa fie incalcate)

Este un muzeu ce nu trebuie sa fie ratat in Athena; ne-ai lasat in coada de peste sa-l descoperim noi...

Pentru curajul de a poza interzis, pecum si pentru sufletul pus in fiecare review "made in Greece", un vot!

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[06.09.10 08:40:36]

Foarte frumos, ca de obicei cand ne povestesti despre Grecia, parca "prinzi aripi"!

Este oare acelasi muzeu adica aceleasi exponate care erau si pina acum in vechea cladire sau este o colectie extinsa si imbogatita!

merci!

[06.09.10 12:39:33]

@Chelie_d

Depinde ce doresti, ceva mic se poate gasi si la 3 euro (Partenonul in miniatura de exemplu), pentru ceva de marime medie 5-7 euro, iar daca vrei ceva si de calitate si mare ca dimensiuni gasesti de la 10 euro in sus!

Eu mi-am luat o rama de poze de care sunt tare mandra si am dat 8 euro (in 2008, dar acum o luna cand am fost preturile erau cam la fel).

O sa fac poza imediat si o atasez.

Cartile de joc cu imagini din Atena sau Grecia se gasesc si la 2 euro.

SFAT:

Nu cumpara de la magazinele aflate exact langa Acropole, mergi in josul strazii sau pe stradutele adiacente) si vei vedea ca preturile scad pe masura ce inaintezi.

De asemenea, daca poti, evita sa mananci la restaurantele de "lux" din Plaka, am dat numai pe o salata greceasca 10 euro. Era mare cat pt doua persoane, dar... totusi!

[06.09.10 12:58:26]

@trandafir 1970

Multumesc! Placerea de a incalca aceasta regula a fost de partea mea!

[06.09.10 13:04:51]

@christian_h

In Iunie 2007 vechiul muzeu si-a inchis portile pentru vizitatori pentru ca exponatele sa fie mutate in noul muzeu care are, asa cum ai zis, o colectie imobogatita.

Da, prind aripi cand vorbesc de Grecia!

Ce bine ar fi sa am aripi, as da o fuga pana in Grecia in fiecare zi!

webmasterXY*
[06.09.10 13:40:56]

Am sters P24, era dublura P23.

[06.09.10 13:43:14]

Da, greseala mea, am incarcat-o de doua ori pentru ca nu o vedeam.

Am uitat ca trebuie sa am rabdare pentru a fi validata...e greu cu berbecii!

[06.09.10 14:34:12]

merci pentru sfaturi si informatii @ellada,tare misto este rama pentru poze..........

[18.12.18 19:47:55]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Muzeul Acropolis, ATENA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Atena]

biancuta, chelie_d, Ellada_sagapo, mirelutza, raduu1972