ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2008
ÎNSCRIS: 28.02.08
SEP-2008
[?] AD. + 2 COPII

O vacanta deosebita

Hotelul... e de fapt un ansamblu de apartamente, cam 70% proprietate privata (nemti si spanioli), iar restul 30% se inchiriaza. Apartamentele sunt mari, au living dotat cu canapea, masa + scaune; dormitor cu 2 paturi in care ne-au pus si paturile suplimentare pentru copii (inclusiv patut bb), baie mare - apa calda permanent, bucatarie dotata cu frigider, plita electrica cu 4 ochiuri, hota, dulapuri cu vesela, tacamuri, cratite... numa' bune sa ma apuc de gatit :))

Cand ne-am cazat, am primit un manunchi de chei - sunt 2 corpuri de cladire si intre ele este un pasaj de acces, asa ca aveam cheia de la camera, cheia de la pasajul de acces, cheia de la piscina si inca una pe care nu am aflat inca de la ce era (poate de la terenul de tenis?) Oricum, piscina era mai mult goala (adica fara oameni, nu fara apa) si consta din 3 bazine: 2 pt copii si unul pt adulti.

Hotelul e foarte bine amplasat, chiar in dreptul la Playa Jardin - singura plaja buna din Puerto de la Cruz si la 5 minute - pe jos - de Loro Parque (cel mai cunoscut parc cu animale si cel mai cautat obiectiv turistic). Fata de centru - 10 minute cu copiii de mana.

Personalul a fost f ok, ne-au dat cheile de la vreo 5 apartamente ca sa ne alegem unde vrem sa stam. Nici unul din apartamente nu are aer conditionat, dar nu este nevoie, temperatura nu creste peste 30 grade. Singura ciudatenie mi s-a parut a fi faptul ca nu aveau televizor - daca cereai, contra unei taxe de 3 euro/zi (nici macar nu era scump) aduceau televizor. Ei bine... noi nu ne-am luat si a fost atat de bine fara.... Oricum nu am fi avut timp sa ne uitam, pt ca eram plecati toata ziua, dar nici nu am simtit nevoia.

Curatenie se facea zilnic (exceptie duminica) si in ziua in care am lasat 2 euro pe pat ne-au parfumat camera :)

Am avut micul dejun inclus. Mancarea ok, dar putin variata si fara legume. Fructe erau destule, dulciuri, cafea, dar fara rosii/castraveti/ardei... Sa nu mint, zilnic erau niste rosii coapte - la cuptor, dar... nu erau pe gustul meu. Baiatul meu cel mare manca briose si gogosi cu ciocolata, cel mic manca banane iar adultii sandwisch-uri. Pentru masa de seara puteam opta pt masa (9 euro/pers - bufet suedez) iar daca luam 1 saptamana era reducere la plata. Noi am vrut sa gustam diverse - asa ca nu am mancat de 2 ori la acelasi restaurant.

Am inchiriat masina de la un centru de inchirieri de langa hotel. De aici am luat si o excursie cu catamaranul. Restul excursiilor le-am facut pe cont propriu - le-am povestit la "excursii Tenerife". Langa hotel este un canal - probabil pentru ploi sau topire zapezi - amenajat special cu rampe pentru parcare si am parcat gratis aici. De fapt asa ne-au recomandat cei de la agentie - si a fost ok.

A fost exact ceea ce ne-am dorit. Cazare decenta pentru 4 persoane, curat, aproape de plaja si centru, piscina - acces usor la autostrada - baza de plecare pentru explorarea insulei, totul intr-un peisaj cat mai verde. Sudul insulei este arid, doar in nord fiind ceva vegetatie.

M-as intoarce oricand la acest hotel.

Trimis de anya in 13.10.08 09:28:25

VIZUALIZĂRI: 2267 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anya); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

criss65
    [13.10.08 09:41:10]

cat a costat acest concediu? transport, cazare si cheltuielile pt masa si pt celelalte lucruri?

multumesc,

anyaAUTOR REVIEW
    [13.10.08 09:47:13]

3000 euro am platit la agentie, dar peste 2000 s-au dus pe biletele de avion ( 4 bilete, curse de linie la Iberia). In banii astia au fost incluse biletele de avion, toate taxele, transferul individual la hotel, 13 nopti cazare cu mic dejun- 4 persoane.

In rest, mancarea nu e mai scumpa (in zona de nord a insulei) decat in Grecia sa zicem. O jumatate de pui la rotisor cu garnitura si salata = 6.8 euro. Cea mai scumpa portie a fost o caracatita cat farfuria + cartofi+ sosuri =10 euro.

In rest poti cheltui pe inchiriat masina sau ecxursii. Vezi ca am dat mai multe amanunte la capitolul excursii Tenerife.

anya, criss65
    Alte impresii din această RUBRICĂBahia Playa Apartamentos [Puerto de la Cruz]: