ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.08.2010
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 20.01.10
JUL-2010

Stoupa - locul care a dat “Zorba grecul” omenirii

Stoupa este un sat situat pe coasta sudica a Peloponezului iar Stoupa Beach este in acelasi timp una din plajele cele mai cunoscute, daca nu cea mai renumita, din regiunea Mani.

Am poposit aici in drumul de intoarcere spre Kalamata, dinspre Pestera Dirou.

Ceea ce este important de mentionat este ca aici este locul in care scriitorul grec Nikos Kazantzakis l-a intalnit pe Alexis Zorba.

Personajul principal al romanului are la baza elemente reale din viata acestui grec.

Cum isi pune destinul amprenta in istoria omenirii!

Daca Kazantzakis nu l-ar fi intalnit pe Zorba, nu ar fi scris cartea si nu ar fi existat nici filmul ulterior.

Oamenii ar fi continuat sa revina la viata atunci cand totul pare pierdut, cand nimic nu mai are rost, viaţa ar fi izbucnit cu o putere si mai mare, dar parca altfel izbucneste in pasi de sirtaki.

Ceea ce m-a atras a fost ca de obicei cadrul natural in care este plasat acest sat.

Pot spune ca linistea caracterizeaza cel mai bine Stoupa. Cei care doresc sa se relaxeze gasesc aici toate ingredintele pentru a se simti bine.

Datorita faptului ca abia in ultimii ani a inceput sa fie descoperita de turisti plaja nu este deloc aglomerata, nici chiar la orele de varf. Poti opta fie pentru sezlong si umbrela, sau iti poti pune prosopul, dar undeva pe margine.

Pentru varianta cu sezlong se scot din buzunar intre 3 si 5 euro de persoana pentru bauturile racoritoare atat de necesare pe timpul verii.

Cele cateva taverne ofera preparate culinare traditionale la preturi accesibile, portiile fiind foarte mari, sau am avut eu “norocul” sa primesc o portie mare cat a manca dupa o saptamana de post.

Ca si preturi, felurile de mancare variaza intre 6 si 11 euro, in functie de preferinte.

Pestele ramane cea mai scumpa varianta.

Aviz amatorilor! De cand am comandat peste in Atena, si mi-a fost adus un peste intreg care cantarea 300 de grame, si am platit 21 de euro numai pe peste, in loc de cei 7 din meniu, am zis ca nu mai comand peste nicaieri.

Mi-a placut sa ma plimb prin Stoupa, nu numai pe plaja cu golfuletele ei.

Biserica Agia Trias, adica Sfanta Treime este o biserica foarte mica, insa impresioneaza prin albul imaculat pe care datorita Insulei Santorini eu il asociez Greciei.

In ceea ce priveste nationalitatea turistilor am observat britanici si nemti, ca si in Insula Zakynthos.

La 4 km de Stoupa se poate vizita un sat pescaresc numit Agios Nikolaos, adica Sfantul Nicolae.

Daca treceti pe langa Stoupa se merita sa faceti un popas, o baie si bineinteles poze!

Pana atunci va stau pozele mele la dispozitie! :)

Trimis de Ellada_sagapo in 26.08.10 12:01:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3826 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ellada_sagapo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cam asa arata Stoupa. Frumos, nu? :)

Ellada_sagapo [26.08.10 12:05:18] »

Fiind vorba de Zorba, aceasta este melodia care vine ca o manusa.

http: //www. trilulilu. ro/vilyaarda/5b3ac99607ceff

Multumesc pentru atasare!

biancuta [26.08.10 12:15:48] »

Ellada sagapo, m-ai zapacit cu aceste locuri grecesti! Trebuie sa ajung si eu in zona! Primul vot din partea mea!

Ellada_sagapo [26.08.10 12:30:13] »

Multumesc mult!

Sper sa "zapacesc" cat mai multa lume!

Sa fim o lume de "zapaciti" incarcati sufleteste de frumusetea acestei tari.

raduu1972 [26.08.10 12:43:53] »

bun pestele???)))))

webmaster13 [26.08.10 12:44:26] »

@Ellada sagapo indraznesc sa propun acest videoclip in locul melodiei sugerate, sper sa faca placere tuturor iubitorilor acestei tari!

Insa daca doresti putem schimba cu coloana sonora !

corinne [26.08.10 12:47:14] »

Felicitari pentru calatoria avuta! Grecia este frumoasa oriunde te afli: insule sau continent, are acel ceva care cucereste! Florile sunt superbe... si un vot!

Ellada_sagapo [26.08.10 12:58:12] »

@raduu1972

Mi-a cam stat in gat, drept sa spun!

Dar... l-am mancat pe tot!

E ceva sa dai 30 de euro pentru un singur fel de mancare si pentru o singura persoana!

Asta e, din greseli invata omul, sau... fudulia se plateste!

Si daca chiar vrei sa vezi cat de bun este, imi amintesc exact terasa unde l-am mancat!

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [26.08.10 13:04:19] »

Ellada sagapo, eu cam pe la toate tavernele care aveau peste prosapat am observat ca pretul este la kg sau 100 g deci 7 euro in meniu ori 300 g fix 21 euro.

Pana la urma cam asa este si normal marimea pestilor diferind de la unul la altul.

De obicei iti arata pestele inainte sa-l prajeasca si te intreaba daca esti de acord cu el.

Ellada_sagapo [26.08.10 13:04:31] »

@webmaster13

Felicitari pentru indrazneala, a fost chiar si optiunea mea, insa am vazut ca se merge de obicei pe fisierele audio de pe trilulilu, pentru a nu ocupa mult din pagina atunci cand se asculta melodia in timp ce se vizualizeaza pozele!

Daca de acum incolo am liber la videoclipuri, e numai bine!

Ellada_sagapo [26.08.10 13:13:42] »

@andox

Am mancat peste si in Zakynthos, mai precis in Laganas, si pretul afisat era cel al portiei, tot de 7 euro, nu era precizat ca este vorba de suta de grame.

Am avut atunci o portie normala!

M-am asteptat ca si aici sa se repete povestea!

Da, m-au intrebat cum vreau: prajit sau fript, dar nu m-am gandit ca e vorba de un peste intreg, pana la urma cat poate sa si manance o femeie!

Ca sa fac haz de necaz si bineinteles o gluma, in cazul in care nu se obisnuiste la bucata: bine ca nu am comandat rechin!

mirelopodu* [26.08.10 13:19:17] »

Peisaje, dansuri, plaje, muzică... unice în lume. Cum să fie oare un om pe dinăuntrul său ca să nu iubească Grecia?

Iar filmul, ... fără cuvinte. Am urmărit și ascultat secvențele, nemișcată fizic, dar mișcată profund până în cel mai îndepărtat locușor al sufletului.

ciocani elena* [26.08.10 13:38:00] »

Superbonusul vine de la mine,frumos review si chiar ca ne-ai zapacit pe unde ai umblat.Mai ai si alte surprize pentru noi?

Ellada_sagapo [26.08.10 13:49:31] »

@ciocani elena

Efharisto poli! Adica: multumesc mult!

Mai am eu cateva surprize, insa despre Lefakada si Zakynthos s-a tot scris pana acum, o voi face si eu asa cum le-am trait si cum le-am vazut si eu, prin ochii mei.

Dintre impresiile mai vechi merita citite cea cu apusul de soare de la templul lui Poseidon, si cea cu haina de Craciun a Atenei, pentru cei care vor sa vada cum arata Grecia si iarna.

Care iarna de fapt? Erau portocalii incarcati in luna ianuarie si 20 de grade celsius. De vis!

Diaura* [26.08.10 15:12:41] »

Te priveste cum imparti nota cu Nikos Kazantzakis, cu Zorba si cu Anthony; caci toti ati contribuit la promovarea acestui loc frumos.

georgiana [26.08.10 18:58:36] »

Ma surprinzi cu astfel de destinatii, deci... o altfel de Grecie, decat cea foarte turistica pe care o stiam noi!

Eu mai mult m-as bucura sa cunosc zone mai putin cunoscuta, in care sa descopar farmecul adevarat al acelui taram, dar pentru asta ai nevoie de cineva de-al locului, ca ghid.

Treaba cu ''secretele bine pazite''!

sandu.53 [27.09.10 08:21:08] »

recunosc m-ai dat gata! e filmul meu preferat vazut de nenumarate ori... imaginea postata de webmaster care e din finalul fimului este extrem de inspirat aleasa! felicitari pentru review si pentru dragostea (comuna) pentru Grecia!

biancuta, ciocani elena*, corinne, Diaura*, Ellada_sagapo, georgiana, mirelopodu*, raduu1972, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂO zi in Peninsula #Mani: