ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2010
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 08.07.09
AUG-2010

Excelent

Am avut rezervarea din 16 aug, am ajuns in jur de 12.45 cazarea s-a facut imediat.

1. Cazare: camera mare, foarte curata, bine ingrijita, curatenie zilnic, lenjerie schimbata la 3 zile, completare zilnic sapun, sampon, hartie igienica etc. Camera cu vedere spre mare si spre parcul de distractii. Cu o seara inainte sa plecam chiar sub balconul cu pricina s-a instalat Circul Arlekino, deci, cine se duce in perioada urmatoare va avea si avantajul ca poate vedea de aproape animalutele zilnic dar va suporta si zgomotul si mirosul cu pricina.

2. Masa: Foarte diversificata, proaspata, bine gatita, restaurantul curat, oamenii serviabili cu zambetul pe buze, gratare in fiecare zi, legume proaspete, fructe, prajituri, lapte etc. Foarte bine!

3. Piscina mare, curata, gaseai locuri si dupa amiaza, prosoape zilnic la piscina, barul deschis pana la ora 18.

4. Plaja: Aici am cate ceva de punctat si anume plaja nu este a hotelului, exista o societate privata care administreaza o buna parte din plaja Obzor, astfel ca aceasta nu era curatata decat manual de catre salvamari dimineata, pana in ora 7 strangeau doar hartiile si sticlele. In schimb peste tot erau mucuri de tigare etc. , nu toate sezlongurile aveau saltele, trebuia dimineata sa tarasti de sezlonguri pe plaja si sa cauti o salteluta si sa le asezi singurel sub umbreluta. Pe la 9,30 aparea incasatorul si plateai 15 leva, primeai chitante. Asa ca sunt in dilema cum sa punctez plaja fara sa afecteze punctajul hotelului.

5. Distractie si relaxare: La acest capitol am fost foarte multumita fiindca muzica nu prea este, la piscina pentru copii dimineata si seara la club existau programe adecvate doar in limba germana si engleza in conditiile in care cam 50% din copii existenti in acea perioada erau romani. Pentru adulti la piscina gimnastica zilnica si seara muzica live la club. Eu am dorit liniste si asta am gasit. Exista o faleza lunga pana in capatul statiunii pe care am facut zilnic plimbari (alergari) la rasarit. Superb!

Recomand acest loc celor care doresc odihna si relaxare cu adevarat.

Orasul este placut, curat si nu l-asi compara cu 2 Mai sau Eforie Sud, poate peste 50 ani sa fie atatea locatii (hoteluri) in Eforie Sud.

Asa cum v-am spus si in titlu EXCELENT!

Fata de vacanta de cosmar petrecuta acum un an la Victoria Palace 5 stele (sic!) Sunny Beach

Trimis de Bobo2017 in 25.08.10 22:40:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Victoria Palace Sunny Beach

VIZUALIZĂRI: 2490 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bobo2017); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 6 voturi)

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[26.08.10 05:48:59]

Ma bucur foarte tare ca ti-a placut hotelul si statiunea si pentru ca ai avut o vacanta frumoasa si placuta!

magdalena
[26.08.10 08:42:36]

Este prima data cand citesc de mucuri de tigara pe plaja bulgareasca...

Pacat!

In rest, pare de bine...

clipa
[26.08.10 12:24:31]

iarina, m-a bucurat ceea ce ai scris in review pt ca sambata 28.08 plecam si noi tot acolo...

am urmarit tot ce s-a scris pe aici despre aceasta locatie si totul a fost pana acum de bine... eu am totusi emotii... dupa duni de anul trecut, nu cred, pana la proba contrarie, ca este ceva mai frumus ca acolo... oricum va spun cand ma intorc cum a fost...

pana atunci, am doua intrebari... la ce ora ati plecat din bucuresti si a doua cum este cu parcarea... se plateste... nu se plateste... e pazita... exita locuri... multumesc anticipat

doctorul45
[26.08.10 12:32:31]

salut iarina

orce hotel din lantul riu e bun. Noi am fost de 1 mai la Miramar (unde fusesem si cu 2 ani inainte) si cunoastem destul de bine zona. Dezavantajul plajei hotelului e ca e prima de linga oras si se aglomereaza din cauza celor din oras care aleg sa faca plaja acolo. Personal mie mi-a placut zona dintre riu helios si miramar. E un mare avantaj sa ai un hotel pe malul marii si cu servicii bune...

Bobo2017AUTOR REVIEW
[26.08.10 15:03:59]

Pt. Clipa,

Am plecat in jur de 6,15 min, am facut cam 4 opriri, una mai mare in Ruse fiindca am stat la o mare coada la rovigneta, am luat-o pe soseaua de centura la Ruse deci am ocolit centru orasului.

Cu parcarea a fost ok, adica fara plata, foarte bine pazita, baietii de la parcare au venit si ne-au indrumat.

Pt Magdalena, Draga mea plaja nu era administrata de hotel, ci de o firma particulara, nu am vazut nici un tractoras care sa curete plaja ci doar dimineata devreme salvamarii strangeau resturile in pungi de plastic.

Pt. Doctorul 45

Splendida marea, insa am prins 3 zile cu valuri puternice, in 2 zile a fost steag rosu si interzis la scaldat, in ziua cu steag galben intrau numai cei care stiau sa innoate si foarte aproape de mal.

In dreptul hotelului este adanca apa la mal.

A fost splendid si cu valuri!

Daca va mai pot furniza si alte detalii va rog sa intrebati.

Cu consideratie!

gamaz
[30.08.10 17:58:11]

Ai spus ca apa la mal, in dreptul hotelului, este adanca.

Este atat de adanca incat copiii mici (de 4 ani, sa zicem) nu ar putea intra in apa?

Exista seara minidiscoteca pentru copii si/sau spectacole pentru copii ori pentru adulti?

Inteleg ca ar exista un club al copiilor. Este bine dotat? Ce program are?

Multumesc mult pentru raspunsuri.

Bobo2017AUTOR REVIEW
[30.08.10 21:57:55]

Buna seara, la mal copii micuti stau numai cu parintii, in primii 2 m apa ajunge la 1m, in ceea ce priveste distractia copiilor este deosebita, exista minidiscoteca, exista diverse acrivitati pe piscina si seara la club, se dau seara spectacole si pentru copii si pentru adulti dar numai in limba germana.

Insa animatorii sunt ok, dat fiind ca nu prea se inteleg cu copii romani decat in engleza incearca prin gesturi sa se apropie mai mult de ei, danseaza cu ei, se joaca mai mult cu ei.

Cu consideratie!

gamaz
[30.08.10 22:02:26]

Multumesc foarte mult.

bobyrodin
[14.02.11 17:56:47]

am inteles ca ati fost cu auto propriu. Ne poti scrie traseul ales de voi? Si cat a fost de bun

Bobo2017, bobyrodin, clipa, doctorul45, gamaz, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂAlua Helios Bay Hotel (ex Riu Helios Bay) :