ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2010
    ÎNSCRIS: 10.08.09
    AUG-2010
    2 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Locuri binecuvântate de Dumnezeu şi oameni minunaţi

Este un hotel curat, cu camere spaţioase.

Oamenii sunt foarte amabili şi fac totul pentru turiştii lor. Rar am întâlnit în tara noastră asfel de oameni, şi am străbătut-o în lung şi lat.

Am stat aici 9 zile care au tecut foarte repede.

Vă sfătuiesc, dacă aveţi ocazia, nu o rataţi şi teceţi-le pragul, nu veţi regreta. Au terasă, restaurant, grădină şi loc de joacă pentru copii.

Totul este de nota 10.

Trimis de vîlcusivia* in 25.08.10 20:05:25
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VĂLIUG & CRIVAIA. A mai fost în/la: toată ţara

VIZUALIZĂRI: 2399 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vîlcusivia*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Hotelul(vedere din spate), spațiul de joacă pentru copii și o parte a grădinii

ymca [26.08.10 00:16:18] »

Spune-mi te rog, la lacurile din zona (crivaia, garana, trei ape) se poate face baie? Imi cer scuze ca nu stiu numele lacului/urilor dar am studiat zona doar pe net si nu sunt foarte lamurita. Inteleg ca exista un cadru natural deosebit si sunt extrem de interesata sa aflu cat mai multe despre zona. Multumesc mult

mariana [26.08.10 09:32:18] »

Se poate face baie la baraj ,unde este amenajat un ponton cu sejlonguri si bar. Intrarea se plateste si de multe ori trebuie facuta rezervare , Pentru agrement se pot face plimbari cu hidrobicicleta si caiacul . Apa este foarte rece ,deobicei si mare. Intrarea in apa se face de pe ponton unde are deja peste 2 m adancime. Distanta de la hotel Claris este putin cam mare (cativa km, 2-3,parca). Mai sunt cateva pontoane pe traseu ,un fel de baze sportive.

@vilcusivia, ai prins oferta lor de vara, platesti 7 si stai 9 zile cu demipensiune? Este unul din hotelurile cu pret rezonabil si oameni minunati din acea zona ,am fost acolo de multe ori . Pentru mine este un loc unde poti petrece un concediu cu copilul in aer curat si liniste.

mariana [26.08.10 09:39:25] »

Este un hotel linistit, amplasat in varful muntelui intr-un loc unde nu circula masini. Camerele nu sunt cu mobilier foarte nou dar este foarte curat si in buna stare. Apartamentele sunt in schimb imense pot dormi si 5-6 persone in paturi. Au tv, frigider si baie cu dus. Mancarea este buna la restaurant si la preturi accesibile.

Foarte multa liniste in timpul saptamanii.

dartax [26.08.10 09:45:08] »

click aici;

sa amintim oare de Festivalul de la Garana? !

mariana [26.08.10 09:57:03] »

Putem aminti si de 3 ape ,o varianta de cazare la cort,casute sau hotel ,cu restaurant si posibilitatea de-a face baie in lac sau Semenic unde totul este in paragina . Dar daca esti fara masina este putin mai greu sa te deplasezi de la una la cealalta distanta fiind destul de mare intr ele.

vîlcusivia* [26.08.10 11:10:27] »

Pe malul lacului Gozna (cel mai apropiat de Crivaia) se poate face plajă și baie. Sunt amenajate două pontoane. La Trei ape, deasemenea se face plajă, iar cazarea este oferită într-un hotel și în bungalouri, nu foarte noi dar foarte șic.

vîlcusivia* [26.08.10 11:33:45] »

Da. Am profitat de ofertă și, după cum am mai spus, totul a fost peste așteptări. Suntem din Constanța și rar am întâlnit oameni atât de amabili și tot timpul cu zâmbetul pe buze. Ionică și Miki sunt întruchiparea amabilității.

ymca [26.08.10 11:51:42] »

Multumesc tuturor pentru informatii si sintetizez putin ce-am inteles + alte intrebari:

La Lacul Gozna apa este cat de cat calda? Suntem familie de inotatori si este foarte important sa putem face aceasta operatiune. Sezlongurile, pontoanele, racoritoarele si alte amenajari sunt bune la casa omului, dar nu sunt esentiale pentru noi (desi ne folosim cu placere de ele in timpul pauzelor). Ma uit la poze, vad padurea din jurul lacului, citesc altitudinea, vad lungimea in km si-mi imaginez volumul de apa si doresc experienta voastra: ati putut inota in timpul verii sau apa e extrem de rece si lumea sta doar la plaja pe ponton?

La Lacul Trei Ape, inteleg ca apa este rece (cel putin din prezentarea oferita de Dartax).

Lacul Breazova (Valiug) este barajul de acumulare despre care spune mariana?

Cam care sunt preturile din zona pentru accesul pe lac?

vîlcusivia* [26.08.10 12:07:18] »

Noi am vazut lacurile Gozna ( în zona Valiug- Crivaia) si Tei ape. Nu va pot spune din experienta proprie temperatura apei, dar cu siguranta la începutul lunii august nu am observat inotatori în nici unul dintre lacuri. Pentru ca suntem de la mare acest aspect nu a fost prea important pentru noi. Am preferat drumetiile montane şi odihna pe malul apelor curgatoare. Mariana cred ca vorbeste de lacul Gozna.

dartax, mariana, vîlcusivia*, ymca
    Alte impresii din această RUBRICĂClaris Hotel [Valiug]: