ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2010
ÎNSCRIS: 24.06.10
AUG-2009

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Salvati statiunea Borsec!

De mic copil mi-am dorit sa vad statiunea Borsec. Imi imaginam acolo un taram de basm. Sora mamei mele mergea acolo aproape in fiecare an si ne trimitea cate o vedere. Aveam un teanc de vederi, le priveam si admiram frumusetea zonei din acele imagini. Pe cand eram eu copil erau alte vremuri, nu prea aveau parintii mei bani sa ma trimita acolo sau sa merg impreuna cu ei. Si atunci priveam acele vederi si nu aveam ce sa fac decat sa-mi imaginez ca voi ajunge si eu acolo. Anii au trecut, au venit alte vremuri, dar eu tot nu am reusit sa ajung in Borsec, cu toate ca am ajuns de multe ori in localitati relativ apropiate.

In vara anului 2009 insa am mers in statiunea Durau pentru cateva zile, am urcat intr-o zi pe Ceahlau, la Cabana Dochia si a doua zi ne cam resimteam dupa efortul facut. Pentru noi, care veneam de la ses, urcatul pana la Dochia a reprezentat un efort destul de mare, iar muschii nostri facusera "febra".

Intrucat nu mai puteam urca pe munte a doua zi, ne-am hotarat sa facem o plimbare cu masina pana la Borsec. Am ajuns in acea statiune intr-o dimineata, dar nimic din ceea ce vedeam acolo nu se potrivea cu imaginile mele faurite in copilarie cand privisem acele vederi primite. Aproape ca nu ne vedea sa credem ca suntem in statiune, parca ne asteptam sa mai avem de mers pana acolo. Si totusi eram in centrul statiunii, vedeam parcul acela care fusese odata plin de verdeata si ingrijit, iar acum era parasit.

Toate vilele erau in paragina, ici si colo cate un batranel care sedea pe cate o banca sau ce mai ramasese din ea. Singurele zone relativ ingrijite erau izvoarele de apa minerala, atat.

Ne-am plimbat sperand sa gasim ceva viata, intr-un tarziu am vazut o pensiune care oferea cazare si avea o curte plina de flori. Parea o oaza intr-un desert. Dar cu o floare nu se poate face primavara.

Am mai fost in statiuni cu traditie gen Baile Herculane, Sovata, Calimanesti Caciulata, Slanic Moldova - si acolo erau cladiri in paragina, dar erau si pensiuni noi, altele in constructie sau in renovare, se simtea un suflu nou, puteai avea o speranta ca va fi bine peste cativa ani, dar in Borsec parea ca s-a asternut uitarea.

Si oare cati dintre noi atunci cand cumparam apa plata sau minerala nu preferam Borsec? Cred ca procentul este foarte mare si atunci eu as propune un lucru - din pretul apei plate sau apei minerale Borsec, cate 10-20-30-50 bani sa mearga intr-un cont special creat avand ca scop revigorarea statiunii Borsec. Asa cum la tigari se ia taxa de viciu, iar banii merg la sanatate, tot astfel din pretul apei sa mearga o suma mica pentru revigorarea statiunii, altfel in scurt timp se va narui. Ce parere aveti?

Trimis de ascent in 25.08.10 10:11:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BORSEC.

VIZUALIZĂRI: 3941 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ascent); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Poarta de intrare in statiunea Borsec

cc_iordachescu
[25.08.10 10:27:50]

ascent - se vede treaba că ai fost tare dezamăgit de cele văzute dacă ai notat cadrul natural doar cu 50%.

...din pretul apei plate sau apei minerale Borsec, cate 10-20-30-50 bani sa mearga intr-un cont special creat avand ca scop revigorarea statiunii Borsec.

Total de acord cu această propunere şi să sperăm că va fi văzută şi de cei care au puterea de implemantare a acestei idei!

[25.08.10 11:01:43]

@cc_iordachescu - sa stii ca mi-a fost tare greu sa dau o nota. Daca ar fi fost sa notez ceea ce am vazut, ar fi trebuit sa fie si mai putin. Am lasat totusi 50 la suta pentru ca natura nu are nici o vina pentru dezinteresul manifestat de cei care ar trebui sa se ocupe de aceasta statiune.

mariana.olaru
[25.08.10 13:31:42]

Remarc cu gust amar că timpul a încremenit sau chiar a luat-o înapoi la Borsec.

Am fost în această staţiune în 1998 şi chiar am înnoptat acolo o noapte, într-un camping de căsuţe aflat la marginea staţiunii. Proprietarul, un român de etnie maghiară, era la acea vreme unul dintre puţinii întreprinzători din zonă, nemaivorbind fireşte de societatea comercială Romaqua Group, cea care administrează patrimoniul de ape minerale atât de cunoscut. Vizitarea oraşului a însemnat pentru noi un continuu " of, Doamne, nu se poate aşa ceva !". Un Pompei românesc ucis nu de foc, ci de ape şi poate de nepăsarea sau neputinţa oamenilor, aşa ne păreau toate acele vile minunate lăsate într-o deplorabilă paragină, abandonate şi uitate de-a lungul unei artere pietonale ornamentate cu un minunat mozaic multicolor, ca un covor moldovenesc, dar prin crăpăturile căreia răsărise iarba sau băltea apa, alcătuind un habitat perfect pentru broaşte şi ţânţari.

După atâţia ani, credeam că lucrurile s-au mai schimbat în bine, pentru ca şi Herculane căzuse la un moment dat în uitare şi iată, acum a renăscut!

Păcat, mare păcat! Chiar nu ştiu ce ar fi de făcut, pentru că soluţia ta cu cedarea unei cote din veniturile rezultate la vânzarea apei minerale nu mi se pare a fi de ajuns. Si oricum, cred că deja o părticică din acele venituri se duc la Primăria Borsec, prin plata taxelor şi impozitelor locale. Acolo sunt necesare nişte investiţii serioase, dar cine oare să aibă interesul de a revigora nişte băi frecventate îndeosebi de pensionari?

[25.08.10 14:10:05]

@mariana. olaru - sigur ca nu va fi suficienta acea suma, dar cel putin vom contribui cu totii la revigorarea Borsecului - poate pentru parc, poate pentru refacerea soselelor care duc la statiune. In mod sigur vilele au fiecare cate un proprietar mai mult sau mai putin interesat, dar eu ma gindisem ca in afara de constructii mai sunt si alte lucruri de refacut, de construit. Voi pune si cateva poze, cu toate ca ma intristez teribil cand le privesc.

[25.08.10 17:41:09]

webmaster - daca se poate, as dori acest fond muzical

[25.08.10 18:01:20]

Sigur ca se poate!

Am atasat melodia solicitata!

[25.08.10 19:36:27]

webmaster 13 - multumesc - prompt ca intotdeauna...

krondia*
[29.08.10 23:03:15]

Mare păcat că asemenea locuri sunt căzute în uitare. Şi mie îmi place apa Borsec dar nu ştiam că staţiunea are probleme atât de mari. Poate cineva ne aude...

biancuta
[22.09.10 20:47:49]

Impresionante aceste randuri, ascent si o idee care ar putea fi pusa in practica! Felicitari pentru aceste impresii, scrise din suflet!

[22.09.10 21:02:59]

@krondia, @biancuta - exact ca in melodia interpretata de Tudor Gheorghe - "...trandafirii mor, visurile mint"... propusa de mine ca fond muzical pentru acest review...

Si totusi apa Borsec - minerala sau plata - poate salva statiunea... eu asa cred... si sper...

Va multumesc tuturor pentru aprecieri si pentru vot!

Qvadratvus
[08.05.11 23:07:14]

Cîteva veşti bune din Borsec.

Sunt mi se pare mie destul de multe vile noi, s-a amenajat un drum de centură asfaltat (drum în jurul staţiunii, nu al localităţii bază), s-a reparat drumul spre Peştera de Gheaţa şi Poiana Izvoarelor Zînelor, se fac amenajări noi cu caracter turistic.

Am trecut astăzi pe acolo şi mi s-a părut că staţiunea o duce mult mai bine decît Lacu Roşu, de exemplu. Pare că se implică şi Consiliul Judeţean Harghita în investiţii.

Ceea ce nu am înţeles a fost de ce staţiunea are categoria "de interes local" şi nu "naţional"

ascent, biancuta, Qvadratvus
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Borsec și împrejurimi: