ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2010
ÎNSCRIS: 14.10.09
AUG-2010

In mijlocul naturii

popas Turistic Bucovina este o locatie ideal amplasata in mijlocul naturii, la margine de padure, la iesirea dinspre Sucevita spre Moldovita, la cca 3-4 km de manastirea Sucevita.

Fiind foarte convenabil aproape de orasul in care locuiesc, Radauti, este locul ideal pentru a petrece diferite evenimente din viata noastra precum si o locatie unde ne ducem musafirii sa guste cate putin din frumoasa mea Bucovina.

La inceput era format din doua vile, asezate la baza mini partiei pe care iarna ne dam cu sania si un restaurant rustic. In timp, popasul a luat amploare, si in momentul de fata este structurat dupa cum urmeaza:

Vila A

este formata din 10 camere duble si 3 single toate cu baie proprie.

La parter este un living cu semineu.

Vila B

Este o vila rustica, din barne de lemn, cu 7 camere duble fiecare cu baie proprie si un living la parter. Aici am avut si eu ocazia sa stau in anii precedenti si ca si cazare este ok, caldura, asternuturi curate si un peisaj superb.

Satul de vacanta

Aici am fost cazata acum 2 saptamani cu niste prieteni din Austria, cazarea fiind una de 4 stele.

Satul de vacanta a fost construit in urma cu cativa ani, este format din 4 vile, fiecare cu o alta denumire. Noi am stat in vila Elvira. In total vilele au 7 apartamente, 30 de camere duble si 6 camere single.

Fiecare vila are in fata un generos loc de parcare, la parter la intrare un holisor cu canapelute si masa si un living separat cu semineu, mese si canapele.

Camerele

Sunt mari, spatioase, unele au balcon iar unele doar un geam mare.

Cele duble din satul de vacanta sunt 160 ron pe noapte cu mic dejun in sistem bufet suedez inclus.

Ca si dotari camerele au doua paturi unite, cu saltele relaxa, lenjerie superba si pilote cu puf de lebada, numai bune sa te corcolesti in ele. Ca pardoseala, camerele sunt mochetate, opus patului este un dulap lug pe care este un televizor. Toto acolo este un mic frigider/racitor unde erau o sticla de apa min si o sticla de apa plata de 0,5 l din partea casei. La capitolul alte dotari camera mai are un aparat de radio, 2 scaune si telefon.

Pe holul mare este un dulap de haine cu oglinda si cuier spatios.

Baia este dotata standard, cu was de toaleta, cada mare, cadita de dus si chiuveta. Totul este impecabil, doar la capitol prosoape am gasit unul cam zdrenturos, poate a fost omis. Gasesti un sapunel de baie si 2 pliculete de gel de dus, cam saracacios dupa mine.

Ca imagine de ansamblu, nimic nu prisoseste, totul e la locul lui, curatenia e la ea acasa. Dupa mine as fi pus niste pliante ceva cu indicatii despre zona, cu info utile si eventual 2 pahare. Nu pot spune insa ca le-am dus dorul.

Camping rulote

Am vazut intradevar rulote parcate care erau conectate la curent electric, stiu ca au acces la baie in cladirea din mijlocul satului de vacanta. Parcarea de rulote e sub padure, pe iarba, o locatie superba. Nu pot sa va spun nimic de preturi ptr rulote pentru ca nu m-a interesat.

Imprejurimi

Popasul este asejat in mijlocul naturii, la margine de padure, langa vilele din satul de vacanta sunt zone cu mese si balansoare din lemn pe spatiul verde.

Langa vila A si B se afla o partie mica de ski si sanius, un mic iaz, un teren de tenis cu nocturna, un loc de facut gratar cu mese.

Restaurantul

Aici am ajuns la capitolul meu preferat:)

Am reusit sa ii innebunesc pe toti cu restaurantul de aici. pana si Bogdan DSN a lasat papilele gustative sa scrie un review...

Ce se poate spune?

Situat in centrul complexului, cu o moara de apa decorativa in fata, restaurantul dispune de o crama de vinuri, sala de mese pe 3 nivele. Tot in corpul restaurantului se afla si receptia.

Capacitatea restaurantului este de 400 de locuri. De asemenea mai are niste terase superbe pe care le-am tocit toata vara asta cu prietenii. La mancare va invit sa cititi review-ul lui Bogdan DSN, v-a necajit el destul:) In spatele restaurantului este un corp de cladire separat unde am servit micul dejun si unde banuiesc ca se mai tin anumite conferinte cateodata.

Referitor la micul dejun, este bufet suedez, nu poti spune ca este risipa dar nimeni nu pleaca nemultumit de acolo.

Cereale de 3 feluri, branzeturi, mezeluri, omleta sau ochiuri, legume, iaurt, fructe taiate sau nu. Cozonac, apa plata, minerala si cafea sau ceai, intr-o zi a fost suc natural, a doua zi nu. Pe mese era cosul cu paine neagra cu seminte si unt, miere de albine. Micul dejun se serveste intre 7. 30 si 10.

ca si o concluzie, este o locatie superba unde dormi de rupi pentru ca te doboara aerul tare si curat, Ospatarii sunt profesionisti, amabili (se intampla sa ii cunosc de ani de zile), este o locatie buna ca punct de plecare catre zonele turistice. Aici se organizeaza tot felul de intalniri din toata lumea, mereu vad austrieci, nemti, francezi...

Preturile sunt mai mult decat acceptabile si am inteles ca se poate negocia pentru intalniri mai mari.

Cat despre capitolul gastronomic, va invit sa il descoperiti singuri dar nu uitati: este pe riscul vostru, pentru ca s-ar putea sa vreti sa ramaneti aici si nu stiu ce o sa fac cu voi toti :))))))))))

In incheiere va invit sa vizionati fotografiile si sa va planificati cat mai curand o iesire la Sucevita, MERITA!

Trimis de Sanziana in 24.08.10 16:35:25

VIZUALIZĂRI: 4353 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sanziana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 restaurantul-vedere din fata cu prietenii nostri
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.00 EUR pe cameră

pepsi70ro [24.08.10 16:43:32] »

Doar daca citesc titlul imi vine sa zbor pana acolo..

Pana la urma tot n-am inteles, 640 lei pentru cele 2 zile ce a insemnat?

Felicitari!

Sanziana [24.08.10 16:45:01] »

cazare cu mic dejun pentru doua camere duble.

parca erai marinar, te-ai apucat de aviatie?))))))))

danaches2003 [24.08.10 16:45:30] »

Ati reusit sa descrieti in cuvinte un loc atat de minunat dar atat de departe de noi. Poate in concediul de anul viitor vom avea ocazia sa ajungem prin zona si sa descoperim ce inseamna gastronomie in locul acesta.

Multumiri si un vot!

piti [24.08.10 16:46:05] »

Ti-am spus eu ca merge pentru o viitoare intalnire AFA! Acum o sa sara majoritatea pe mine si vor veni cu chestia ca nu e mai spre centrul tarii.

biancuta [24.08.10 17:15:35] »

Pare locul ideal! Sunt convinsa ca la plecare impresia tuturor este ca au stat prea putin!

Sanziana [24.08.10 17:19:49] »

@biancuta, cei din Austria au spus ca nu au dormit in viata lor asa, si crede-ma ca am dus mai multe grupuri si a fost parere generala. Pentru ei , aici e o "mica Austrie", cei ce au fost in Austria stiu de ce au zis asa

biancuta [24.08.10 17:26:43] »

Te cred, sanziana! Nu am ajuns inca in Bucovina, in schimb m-am aflat zilele trecute foarte aproape si peisajele sunt superbe! Daca se adauga si o cazare buna, e... fara cuvinte!

cc_iordachescu [24.08.10 18:38:57] »

Sanziana, ai făcut o adevărată inspecţie, ca un turoperator acolo! Bravo! Ştiam locul, mă bucur că e din ce în ce mai bine. Felicitări şi ţie, teme bine făcute = concediu plăcut! Mă stradui de ceva timp să vă povestesc cum să NU faceţi în concediu, dar e greu cu titlul... (a fost pe propria piele, nas, gât ... şi încerc să fiu cât mai obiectiv)

Diaura* [24.08.10 18:50:10] »

Doame cat e de frumos...si de curat ...parca simt miros de padure cand ma uit la unele poze.

molko* [24.08.10 23:21:14] »

mai e functional aeroportul din Suceava? . Pepsi are dreptate.

magdalena [25.08.10 12:06:12] »

Arata bestial!!! Si eu vreau sa zbor pana acolo!!! Felicitari pentru impresii!

mariana.olaru [25.08.10 12:56:48] »

O prezentare pe cinste, acompaniată de fotografii încântătoare, o invitaţie de nerefuzat pentru cel ce cutreieră drumurile Bucovinei...

Este oare aceeaşi locaţie care oferă un week-end gratuit drept premiu câştigătorilor unor concursuri tematice difuzate de obicei sâmbăta dimineaţa la Radio România Acualităţi?

chelie_d [25.08.10 14:37:34] »

foarte frumos arata, pozele sunt de nota 10... ce pacat ca este asa departe de Bucuresti

Sanziana [25.08.10 16:29:50] »

@molko, mai e pe langa asta mai am un prieten care are avioane de alea mici, daca il tine pe vreo unul il trimit dupa voi

@mariana, crede-ma ca nu stiu, oricum, mereu e plin aici, deci...

@all, multumesc pentru apreciere, cand vrei musai distanta nu e un inpediment si sper sa ne adunam candva cu totii aici, nu veti regreta

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [27.08.10 19:12:35] »

Dumnezeule... ce peisaje de vis!!!

E normal cu asa imprejurimi bucovinene sa nu impresionezi prietenii din Austria.

Deci poti sa te mandresti cu drag ca esti bucovineanca si poti dovedi turistilor straini (mai ales) ca si tara noastra are cu ce se lauda, nu?

Eu cred ca daca luam fiecare coltisor al Romaniei (lasand la o parte drumurile, care in unele zone sunt de... jale (ca de dor nu poate fi vorba)) putem sa ne laudam ca avem si noi cate o mica Austrie: una in Bucovina, alta in Transilvania, alta in Maramures, alta in Banat...

Deci toate la un loc, puse cap la cap, probabil ca depasesc cu siguranta frumusetea Austriei (nu pot inca sa ma pronunt ca nu am vizitat-o).

Crede-ma Sanziana, draga mea, in revenirea noastra din concediu din Ungaria, am colindat cateva zile prin Oradea, Arad, Timisoara, valea Oltului, Slatina... s-am descoperit niste locatii absolut superbe. Nu credeam ca avem asa frumuseti in tarisoara noastra!

Daca-am avea si o infrastructura pusa la punct s-am avea preturi si servicii de calitate in marea majoritate a locatiilor unde se face turism (nu neg, am intalnit si pensiuni si hoteluri care se respecta) cu siguranta s-ar dezvolta turismul romanesc la justa lui valoare.

Dar daca aceste elemente nu se intrepatrund... ce sa-i faci?

Deocamdata visam cu ochii deschisi, savuram review-uri apetisante si ne delectam cu poze superbe pana ce vom ajunge si noi in acele locatii care merita cu adevarat!

Felicitari si votul 20 sa fie cu noroc!

cosminp [01.09.10 23:19:48] »

prima data am fost aici in 2004, cand cladirea principala de acum era si la acea vreme, nu era satul de vacanta cu vile cu nume de fete.

atunci am stat la una din vilele A sau B. de atunci am mai fost de doua ori si ne-au placut foarte mult, atat conditiile de cazare, mancarea excelenta cat si serviciile.

si uite-asa am ajuns sa scriu si despre servicii de calitate in tara noastra.

mi-amintesc ca prima data cand am fost ne-a servit, printre altele, cu bureti preparati in toate felurile: cu maioneza, in otet, murati, cu usturoi, de nu mai stiai din care sa mananci. am facut atunci o criza de bila, groaznica. era cam miezul noptii.

ce se cunoaste mai putin despre acest loc, care incepe sa semene a complex, este ca aici a fost una din casele de vanatoare a lui Gh Maurer, ai carui proprietari de acum sunt niste romani-nemti evrei. se pare ca inca mai exista in casuta de langa intrarea in curte, pe stanga, ceva urme ale vremii de atunci.

oricum, merita sa stai cateva zile si sa te delectezi cu preparatele culinare regionale, dar sa nu ai grija de ceea ce zice dl. "cantar" sau de rezultatul analizelor.

Sanziana [02.09.10 09:16:29] »

osmin, casuta respectiva deserveste drept casa ptr proprietari,desi a fost renovata isi pastreaza farmecul de altadata. Intradevar, locatia era in topul "greilor "de pe vremuri.

Cat despre mancare daca esti la regim sau stai prost cu fierea nu prea ai ce cauta in Bucovina, e parere generala deci, trebuie sa vii aprovizionat cu medicamente

biancuta, chelie_d, cosminp, danaches2003, dananecula, Diaura*, magdalena, molko*, piti
    Alte impresii din această RUBRICĂPopas Turistic Bucovina: