ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2010
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 20.01.10
JUL-2010

Calator pe taramul maniotilor

CELINE DION -ONLY ONE ROAD(INSTRUMENTALA)

Asculta mai multe audio traditionala

“Nu pierde Itaca din vedere, căci ţinta ta e să ajungi acolo.
Dar nu-ţi grăbi pasii, e mai bine calatoria-ţi să dureze ani,
Iar corabia-ţi să ancoreze pe insulă cand te vei fi-mbogaţit deja
Cu tot ce ai cunoscut pe drum. ”

Konstantinos Kavafis

Exact despre drum si ceea ce ne ofera el este vorba si in acest review.

Povestim de fiecare data despre destinatia finala dar niciodata, sau foarte putin despre drum.

In orice calatorie, ochii nostri nu se bucura numai de punctul A – de plecare, si punctul B – de sosire la destinatie. Intre A si B ni se infatiseaza o pagina din istoria omenirii.

Nu este colt de Grecie care sa nu iti tresalte inima curba dupa curba. Pestera Dirou, la care am ajuns parcurgand drumul dintre Kalamata si pestera nu face exceptie.

Despre aceasta regiune, Mani, am citit ca unui om ii trebuie trei zile pentru a o traversa, trei ani pentru a o cutreiera si trei vieti pentru a-i intelege sufletul. Prima viata va fi petrecuta investigand marea, a doua investigand muntii iar a treia pentru a ajunge sa-i cunosti oamenii.

Daca pe vremuri multe din satele acestei regiuni erau accesibile doar pe cale maritima, astazi un drum ingust leaga pe partea vestica Kalamata de Areopoli, mergand pana la Akrotainaro, cel mai sudic punct al Greciei continentale, si al Europei continentale totodata.

Terenul este muntos si greu accesibil, foarte stramt si plin de serpentine. Ce sa mai, este clar un drum destinat celor cu stomacul tare. De asemenea, camera de fotografiat trebuie sa fie tot timpul pornita. Ai vazut ceva, ai fotografiat, altfel secunda urmatoare ai dat curba si la revedere peisaj.

Specifice acestei regiuni sunt casele turn, in jur de 800, construite nu numai ca locuinta ci mai ales pentru protectia impotriva piratilor, turcilor si altor dusmani care au incercat de-a lungul timpului sa cucereasca Mani - fara succes.

Inaltimea turnurilor maniote depindea de importanta familiei care urma sa locuiasca in el. S-a intamplat ca familii puternice sa nu permita altor familii de rang inferior sa construiasca turnuri de aceeasi inaltime, iar in cazul in care acestea erau construite, erau mai apoi micsorate sau chiar distruse complet. Totodata turnurile nu puteau fi mostenite de femei. Pentru a sublinia si mai mult importanta acestor turnuri, acestea erau locul tuturor evenimentelor importante: nunti, botezuri, nasteri sau comemorari.

Mani ofera ochiului biserici si castele bizantine, construite din piatra, singura resursa a acestei regiuni. In sate se pot gasi cafenele si magazine de suveniruri, maniotii fiind mandri de asemenea si de uleiul de masline extra-virgin pe care il produc, probabil cel mai bun din lume, pe care il puteti lua direct de la sursa. Satele au potential turistic, singura statiune in care am stat, Stoupa, considerata una dintre cele mai frumoase, isi merita renumele.

Dar despre Stoupa povestesc in review-ul urmator. Acum las pozele sa descrie drumul, iar celor care vor sa-mi calce pe urme, le spun un sincer: Drum bun!

Trimis de Ellada_sagapo in 24.08.10 15:14:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2642 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ellada_sagapo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Ruinele unuia din cele cateva sute de turnuri

[24.08.10 15:19:38]

Muzica si... poezie!

done

[24.08.10 15:35:30]

adaugat clipul audio propus ca ilustratie muzicala a reveiw-ului

ciocani elena*
[24.08.10 15:37:31]

Primul vot vine de la mine, frumos review, asteptam si pozele cu nerabdare.

[24.08.10 16:12:04]

Va multumesc!

Vin si pozele imediat!

[24.08.10 17:28:46]

muta la "Peninsula Mani", sectiune deja existenta pe site.

biancuta
[24.08.10 17:31:20]

Deocamdata, Peloponezul este pentru mine mai putin accesibila, dar in viitor voi ajunge si acolo!

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[24.08.10 17:36:51]

unul din cele mai conservatoare si traditionale locuri din Grecia, insa cred eu nu va fi apreciat de toata lumea , pentru asta trebuie sa fi si indragostit de aceasta tara, ma bucur ca ai ajuns acolo @Ellada sagapo!

georgiana
[24.08.10 19:32:19]

Superb review-ul, mai ales citatul despre drumul catre Ithaka!

Randurile tale sunt pline de sensibilitate, lucru mai rar intalnit la tinerele de azi! Si subiectul, intr-adevar rar, dar foarte util! Felicitari si mai asteptam povesti grecesti. Din cauza ta, ieri, n-am avut astampar si azi noapte am scris si eu despre Grecia.

[26.08.10 12:45:41]

Deci generez insomnii?

Ar trebui sa se puna un avertisment atunci: intrati pe impresiile userului "ellada_sagapo" doar cu ceaiul de tei in mana, pentru a avea un somn linistit dupa!

Serios vorbind acum, ma bucur ca scrii despre Grecia, pe care si tu o iubesti foarte mult (doar te-au numit ambasadoarea Greciei pe site, nu-i asa?)

Si uite, acum am pus o noua impresie la ora pranzului, nu seara.

Daca cumva iar nu ai astampar, ai destul timp la dispozitie ca sa scrii pana diseara!

Spor si somn usor!

raduu1972
[26.08.10 21:36:42]

foarte interesanta vacanta ta,super frumos scrii

biancuta, ciocani elena*, Ellada_sagapo, georgiana, raduu1972
Alte impresii din această RUBRICĂO zi in Peninsula #Mani: