ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2010
ÎNSCRIS: 17.08.10
AUG-2010

Unic!

Eu sunt un om care nu prea m-am plimbat in viata mea, dar pot spune ca aceasta vacanta in Sousse la hotel Movenpick a fost cea mai frumoasa vacanta a mea, a fost o experienta unica pe care n-o voi uita niciodata.

Tunisia e o tara romantica, dar si de aventura, oamenii sunt extrem de cuminti, linistiti, primitori, politicosi.

Ghidul Fued e persoana cea mai draguta si cea mai potrivita pentru tot ce a fost in jurul nostru. As putea spune ca aventura in Sahara a fost cea mai placuta experienta datorita lui.

Iar hotelul... minunat... Nu credeam ca o sa stau in condiitii asa grozave vreodata in viata mea! 5 stele all inclusiv ca altfel nu merita sa pleci in vacanta!

Va recomand cu caldura! Evitati bazarul din Medina Sousse, va socheaza...

Trimis de Georgette in 24.08.10 13:05:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA

VIZUALIZĂRI: 4433 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Georgette); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La hotel Movenpick la receptie unde cu adevarat te poti relaxa daca esti detasat

cristi_an3000 [24.08.10 14:17:23] »

5 stele all inclusiv ca altfel nu merita sa pleci in vacanta!

cred ca aici te-a luat putin gura pe dinainte. stim cu totii ca dimpotriva, daca vrei sa cutreieri si sa vizitezi cat mai multe, nu doar sa stai in hotel si sa mananci sau sa faci plaja, all inclusive nu se justifica.

Georgette [24.08.10 14:40:49] »

Eu nu sunt genul sa stau in hotel sa mananc, iar faptul ca am pierdut bani ca am stat la all pe mine nu m-a deranjat. Eu me refeream la atmosfera, lux si eleganta

cristi_an3000 [24.08.10 16:04:59] »

atata timp cat in astfel de vremuri pe care le traversam exista persoane care pot sa afirme cu indiferenta "nu m-a deranjat ca am pierdut bani... " (indiferent de situatie) nu pot decat sa ma bucur ca vorba aia, am vazut si romani fericiti (si desigur, sa-i invidiez).

Georgette [24.08.10 16:11:59] »

Eu chiar am vorbit serios, nu sunt bogata dar stiu sa ma bucur de un concediu si o atmosfera, iar hotelul Movenpick este ceva care nu cred ca va puteti imagina cat poate sa contribuie la asta...Si la 4 stele sau 4 sau demipensiune, care aici nu exista nu cred ca gaseai asa ceva

dorupetre [24.08.10 16:48:10] »

Noua ne-a placut prezentarea ta. Chiar doream sa citim si impresii mai deosebite despre un hotel de 5 stele din Tunisia. Iti acordam fara rezerve primul vot de 400 pma.

Diaura* [24.08.10 18:24:33] »

Pentru cine are primul contact cu un bazar oriental , experienta poate fi mai putin placuta. Dar daca esti pregatit ( informat ) vei vedea ca lucrurile nu stau chiar atat de rau. Ce pentru ei este normal, pentru noi este socant si greu de acceptat....si invers.

Iar parerile legate de hotel, de nr. de stele si " ce merita si ce nu " , sunt alegeri strict personale , pe care eu zic ca trebuie sa le respectam.

Pana la urma cel mai important este ca ti-a placut si ca te-ai simtit foarte bine.

Georgette [25.08.10 07:56:09] »

Va recomand sa alegeti acest hotel pentru ca e cel mai nou din Sousse, e deschis in martie anul acesta si nu se comapra cu niciun altul, poate in Hamamet sa fie ceva asemanator

Fania [29.08.10 00:08:54] »

Stai linistita si eu gandesc la fel, am prea putin timp liber disponibil si cand aleg un hotel imi doresc sa fie cel mai bun, chiar daca implicit datorita sistemului AI uneori pierzi bani consider ca merita, decat experiente nefericite cu gandaci sau mucegai in camera. Daca traversam vremuri gele exista solutii relativ ok precum Bulgaria sau cazanele Dunarii cu pensiuni la preturi de criza. Felicitari pentru review!

Georgette [30.08.10 07:51:36] »

Multumesc, aceasta parere despre viata te mai tine la un tonus normal si te detaseaza de mizeria ce se vede!

Tot ce va doriti si vacante cat mai placute!

aalyna [15.09.10 11:51:38] »

merg si eu in acelasi loc pe 29 septembrie... dar am o intrebare... dc sa evit bazarul din Medina Sousse?

Georgette [16.09.10 08:00:04] »

Nu sa-l eviti neaparat, e un mediu cu care nu esti obisnuit daca nu ai mai fost. E o nebunie... in orice magazin ai intra nu poti sa te uiti linistit ca te-agata si te piseaza chiar daca nu vrei sa cumperi... preturile afisate sunt cu 50% mai mari si negocierea e obositoare... nu pleci de-acolo pana nu cumperi ceva... e aglomeratie dar si mizerie, tiganie... iar calitatea e indoielnica

aalyna [16.09.10 10:24:02] »

am inteles... ms... : D... atunci unde-mi recomanzi sa fac cateva cumparaturi? : D

Georgette [16.09.10 11:10:31] »

Daca vei sta la Movenpick iei un taxi in dreapta pentru Port El Kantaoui unde e foarte frumos, desi stilul vanzatorilor e cam acelasi dar daca ai rabdare sa negociezi scoti ieftin. Vezi ca iti ia cam 9 dinari un taxi pentru Port El Kantaoui desi costa cam 3-4 fiindca si ei cauta sa speculeze, ii pui sa dea drumul la aparat. Pentru Sousse Medina costa cam 3 dinari taxiul. Cele mai ieftine lucruri de cumparat sunt cele din piele, gentile, hainele. In Sousse Medina sunt cam 40 dinari gentile si in Port el Kantaoui la fel. Sunt cam artizanale dar altfel nu gasesti ca sunt productie tunisiana. Eu mi-am luat 3 genti pe care am dat cat pe una dar cand am fost in excursie in Sahara, la Kairouan care e departe, la vreo 45- 50 minute de Sousse spre Tunis. Eu mi-am luat si o haina alba din piele in Sousse Medina pe care mi-a cerut la inceput 250 de euro si pe care am scos-o la 100 euro prin talentul sotului meu de a negocia. Plecam, alerga dupa noi si asa mai departe... Souvenirurile sunt proaste calitativ dar altceva nu ai ce lua. am luat sapunuri naturale din ulei de masline, port telefon de piele, portmonee din piele pe care se da 2-3 dinari=1 euro si ceva, in rest prostioare de 1 dinar 2. La jumatatea distantei intre Movenpik si Port El Kantaoui e un shoping center cu preturi fixe unde nu am fost ca nu am mai avut timp. Mi-am luat si o geanta de voiaj din piele pe care am dat 20 dinari la Kairouan si care in bazarurile amintite din Sousse si Port era cam 80. In rest daca faci excursii souvenirurile din Sahara sau Sidi bu Said sunt mult mai ieftine. Vacanta placuta!

aalyna [16.09.10 11:15:11] »

iuhuuuuuuuuu: X abia astept: D multumesc pt toate detaliile: D... knd ma intorc va povestesc tot: D: D

Georgette [16.09.10 11:24:03] »

Abia astept sa-mi spui cum ti s-a parut hotelul... e super de super, dar vreau sa-ti povestesc ceva mai neplacut. Poti avea surpriza sa nu pleci de pe Baneasa la ora stabilita si nici din Tunis la ora stabilita Noi la intoarcere trebuia sa plecam la 14.15 din Tunis si am plecat la 0.30 noaptea. Iti dai seama cat au stat cei de pe Baneasa care trebuiau sa plece la 19 cu avionul cu care veneam noi: Sevenair. Sa dea domnul sa nu patesti asa ceva!

Si inca ceva... la vreo 100 de m in dreapta de hotel e un butik unde tricourile Lacoste sunt 11,19 dinari bucata adica vreo 6 euro, bineinteles falsuri, dar avand in vedere ca un original costa vreo 68 euro bucata... Macar crocodilul ala de Lacoste merita 6 euro, iar tricoul arata bine nici nu stii ca e fals. Apropo cu ce agentie pleci?

aalyna [16.09.10 11:27:15] »

aolo... ma sperie gandul numai cand ma gandesc... pt ca... nam zburat niciodata!! (dar abia astept: X... sper sa nu astept prea mult in aeroport

iar tricou, sigur o sa-mi iau: D

agentia se numeste [....*****....]

Georgette [16.09.10 14:54:30] »

Iti urez sa nu patesti nimic, totul sa curga snur. Nici eu nu am zburat niciodata pana anul acesta si mi-a fost f frica, dar a trecut... Numele agentiei a fost cenzurat de politica site-ului, asa ca nu stiu cu ce agentie, dar sa stti ca acolo erau vreo trei agentii de care am aflat si toate erau ca lumea, doar ca cei care au fost la 3 stele sau 4 au luat teapa, se plngeau de lenjerii murdare, de mucegai, de mancare aiurea, dar daca esti la Movenpick 5 stele e supeeeeer, fara a ma putea exprima in cuvinte, adica nu mai am cuvinte am obosit de cate ori am spus cat de misto e

aalyna [16.09.10 15:54:58] »

multumesc pt urari

Georgette [18.09.10 21:08:48] »

nu trebuie sa stii sa inoti ca nu o sa cazi din parasuta... dar o sa vezi Sousse de sus... inca ceva sa incerci sa schimbi euro cand ajungi in aeroport daca ai timp ca e ma avantajos, daca nu, la receptia hotelului dupa ora 12 ziua dar nu mai tarziu de 15, sa nu schimbi prea multi ca pe urma esti obligata sa cumperi orice cand pleci, iti faci socoteala cam cat iti trebuie, dar sa stii ca in afara de excursii, totul e foarte ieftin, viata e usoara acolo. Eu am fost si la farmacie ca ma durea spatele si medicamentele sunt mai bune la ei, cu una singura mi-a trecut durerea... altceva n-am mai cumparat ca nu am avut nevoie, mancarea e ultrasuficienta si nu mai trebuie sa cumperi altceva, bauturile alcoolice la all inclusive sunt doar cele locale, daca vrei wisky sa stii ca se plateste si e f scump, cam 20 dinari 50g. Sa stii ca au f multe magazine de pantofi in centru medina care sunt incredibili de ieftini, la un sfert de pret decat la noi si sunt din piele... oricum iti urez succes!

aalyna [20.09.10 01:07:09] »

ms mult... abia astept sa fac shopping mai ales;

Darklocks CONS. ONORIFIC AFA / TUNISIA [20.09.10 02:03:30] »

Stiu ca mesajul nu mai are legatura cu Movenpick dar vroiam sa raspund la niste intrebari despre cumparaturi. Dupa parerea mea, cadouri/suveniruri specific tunisiene care merita cumparate sunt: obiecte din piele (mai ales genti de toate marimile si culorile), din ceramica, din lemn, ulei extra virgin de masline, sapun natural din ulei de masline, curmale foarte proaspete, gem de curmale/smochine/floare de cactus, boukha ("tuica" locala din smochine), thibarine (alcohol aperitiv dulce), si condimente pentru cei care gatesc.

Daca mergi in circuitul de doua zile, preturi foarte bune pentru piele, lemn si ceramica sunt la magazinul de langa moscheea din Kairouan--acolo se face o oprire cam de o ora.

Legat de cumparaturi in bazar/medina, e adevarat ca tocmeala cu vanzatorii poate deveni un adevarat cosmar. Recomand sa cumparati de la medina din Tunis, mai degraba decat in Sousse (daca mergeti in excursia de o zi sau pe cont propriu--este tren direct Sousse-Tunis, face 2 ore si costa 11 DT). Nu e vorba neaparat de diferenta de preturi, dar negustorii din Tunis mi s-au parut mai civilizati si mai "pasnici" (asa ca la capitala!).

Drum bun, distractie placuta, si intrebati daca mai aveti curiozitati.

aalyna, Darklocks, Diaura*, Fania, Georgette
Alte impresii din această RUBRICĂMovenpick Resort & Marine Spa Sousse: