ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2010
DIN: BUCURESTI
ÎNSCRIS: 06.08.10
AUG-2010

O locatie unde revii cu placere

Dupa peripetii de nedescris in "minunata" tara vecina Bulgaria, unde GPS-ul se blocheaza, iar cand nu se blocheaza te invarte in cerc si incredibilele panouri rutiere care te indruma spre o anumita destinatie prin cel putin doua directii in aceeasi intersectie, unde era sa-mi distrug masina prin craterele care apar ca din senin pe celebrele sosele bulgaresti, am ajuns la Ephesia Hotel in Kusadasi, o locatie la care merita sa te reintorci cu drag oricand, datorita pozitiei hotelului si serviciilor ireprosabile care-ti sunt oferite.

Nu stau sa descriu camerele, mancarea, programul prestat de catre animatori, au facut-o altii inaintea mea-si sunt reale toate cele descrise. Nu va spun decat ca merita absolut toti banii pe care i-ati investit pentru aceasta locatie si garantat nu veti regreta.

pentru orice alte intrebari va stau la dispozitie ori aici ori pe mess: florin_mch. Vacanta minunata tuturor.

Trimis de florin_mch in 24.08.10 12:17:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3030 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florin_mch); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din balcon catre piscina pentru copii si terasa unde se servea cina

Sinziana
    [25.08.10 22:55:07]

As dori sa stiu cum se poate ajunge in centrul orasului deoarece am inteles ca este la 7 km distanta.

[26.08.10 09:21:40]

Indiferent ca esti cu masina personala sau nu, te sfatuiesc sa mergi cu Dolmus-ul (maxi-taxi) deoarece in orase greu gasesti locuri de parcare, si nu merita sa risti sa parchezi masina ca-n Romanica. Dolmusul are numarul 6 si te ia de la soseaua unde se intra spre hotel (mai bine zis din fata hotelului Batihan unde este si statie de taxi) Costa in jur de 1,5 E/pers si ajunge foarte repede in centrul orasului.

La intoarcere iei dolmusul de pe partea opusa unde ai coborat cand te duci in oras.

Vacanta placuta si nu vei regreta daca ai ales acest hotel

Son_tommyk
    [13.12.10 15:34:23]

Buna ziua,

Deja caut un early booking pentru august anul viitor si am citit foarte multe review-uri (bune) despre hotelul la care ati fost in concediu anul asta.

Imi puteti spune cat v-a costat concediul?

M-ar ineresa sa stiu si ce extracheltuieli au mai aparut in afara de banii platiti agentiei de turism.

Va multumesc anticipat!

[13.12.10 15:43:24]

Buna ziua,

Sejurul nostru (2 adulti+copil 15 ani) ne-a costat in perioada 8-16 august, 850 de Euro (cu early booking achitat in februarie). La acest pret, s-au mai adaugat circa 250 de Euro benzina+ferry+taxa autostrada (2 Euro), alti 110 Euro cazarile intermediare la Canakkale la dus si la intors (rezervari facute in martie pe siteul hotelului). Cam astea sunt cheltuielile legate strict de cazare si transport.

Imi pare rau ca va dau o veste proasta, insa pt vara viitoare am oferta de la agentia prin care am plecat asta vara mai mare cu 22%. In orice caz, tot acolo ma voi duce fiindca este superb. Daca doriti mai multe informatii, contactati-ma pe messenger.

ionescunic
    [13.12.10 15:50:38]

Confirm si eu preturi mai mari pentru la vara.

Am gasit un hotel micut in Kusadasi cu preturi foarte bune pentru noi si pe vremea asta de criza si care avea preturile afisate pe site, probail erau cele de anul trecut, am trecut la tatonari pe mail si cu surpriza am primit preturi cu mult mai mari decat cele afisate acolo si cu raspunsul ca la anul in 2011 preturile sunt mai mari... si atat, punct.

[13.12.10 15:54:49]

Din pacate nu mi-au putut da detalii cei de la agentie cand i-am intrebat care este motivul cresterii atat de mari, insa am reusti sa mai trag cam 7% din pret. Era normal sa platim mai mult decat vara asta, dar nu ma asteptam la o crestere atat de mare.

Son_tommyk
    [13.12.10 16:06:03]

Multumesc pentru raspunsuri!

[13.12.10 16:09:30]

Cu placere, daca mai aveti intrebari va stau la dispozitie

[28.01.11 11:51:13]

Doresc sa-i raspund domnului son tommyk ca am luat bilete la hotel Ephesia pentru luna august mai precis din 05.08.2011 cu early booking platind 720eur (doi adulti si un copil 5 ani). Suntem 4 familii unele cu copii, am platit un pret rezonabil spun eu. Ne-am decis la acest hotel din cauza voastra si sper sa nu regretam.

[28.01.11 11:59:45]

Dvs platiti atat deoarece copilul este "free". Daca as pleca decat eu cu sotia, la fel as plati si eu, insa fata de cat am dat anul trecut si cat voi da acum rezulta o crestere de 15 % (ca inca 7% am mai castigat din negociere).

Referitor la hotel, ati facut o alegere foarte buna. Imi veti multumi dupa ce va veti intoarce, ori aici, ori personal deoarece noi vom fi in perioada 8-15 august cu o zi la Canakkale si inca 2 la Istanbul.

Vacanta excelenta va doresc!

[28.01.11 15:31:50]

Aveti dreptate. In grupul nostru este o familie care are un copil de 15 ani si ei au platit 980eur. D-voastra v-ati cumparat biletul? La ce pret? Daca avem aceeasi perioada atunci cu siguranta ne vedem. Va dorec la fel sa aveti

[28.01.11 15:35:54]

Da, tot la acest pret am luat biletele, si da, sejurul nostru incepe din 8 august pana pe 15 la Ephesia.

Asadar, ne vom vedea la fata locului.

[07.02.11 23:18:01]

As dori sa iau si eu bilete la acest hotel, dar cea mai ieftina oferta pentru 2 adulti si un copil de 8 ani a fost de 1036 euro, in perioada 1 - 11 august, adica 10 nopti. Ati putea, va rog sa-mi trimiteti pe privat numele agentiei de la care ati cumparat biletele, la pretul acesta. Eu stau in cumpana intre Ephesia si Surmeli, amandoua cam la acelasi pret.

Va multumesc.

[08.02.11 08:17:39]

Buna dimineata

Daca-mi spuneti un id sau o adresa de email va spun si numele agentiei. insa fata de anul trecut preturile au crescut in medie cu 15%. Tinand cont ca dvs aveti un minor, el are gratuitate la cazare si masa.

Oricum, la Surmeli este sensibil mai scump, insa daca veti alege Ephesia, va rog sa ma credeti ca nu veti regreta nici macar un cent.

Astept id-ul dvs.

O zi buna!

[08.02.11 12:35:13]

rapan_corina

Corina70
    [08.02.11 14:07:45]

pe site-ul agentiei cu care merg de 2 ani in vacante, am gasit urmatoarele preturi pentru acest hotel, in luna august (varful de sezon):

individual: 65 eur/pers/noapte, copil 0-12 ani gratuit, reducere 17% ptr rezervari pana la 28.02.2011

autocar: 579 eur/pers ptr sejur 7 nopti (8 zile), este oferita aceeasi reducere de 17%, insa trebuie cerute detalii la agentie privind reducerea/gratuitatea pentru copil la transportul cu autocarul

avion: 659 eur/pers ptr sejur 7 nopti, transfer aeroport-hotel inclus, aceeasi reducere de 17% pentru inscrieri pana la 28.02.2011, nu am inteles daca in pret este sau nu inclusa taxa de aeroport de 95 eur/pers, tot la agentie obtineti detalii privind reducerile/gratuitatile de transport pentru copil 0-12 ani.

agentia este foarte serioasa. daca va intereseaza numele acesteia, va rog sa-mi spuneti, sa va trimit mesaj privat.

si inca un detaliu foarte folositor : daca va decideti sa mergeti in vacanta la acest hotel si sunteti genul de persoane care doresc sa se odihneasca sau aveti copil mic, va recomand sa solicitati la agentie sau la receptie sa primiti camera pe latura din fata a hotelului si nu pe cea din spate, care da spre hotel Batihan; s-ar putea sa fiti deranjati de zgomotul din timpul zilei de la piscina si bar (muzica, activitatile echipei de animatori, tipetele celor care se dau pe toboganele cu apa, etc.), de spectacolele de seara, de nuntile organizate de H. Batihan in gradina hotelului sau de fumul de la gratar, care este amplasat pe terasa restaurantului, chiar langa hotel Ephesia.

[08.02.11 15:16:22]

Va multumesc pentru raspunsul dvs. Am vorbit cu dl. Florin si m-a convins in ceea ce priveste hotelul iar pretul pe care mi l-a oferit agentia este cel mai bun in momentul de fata.

Nu suntem oameni pretentiosi, nici nu vrem liniste neaparat, ca altfel am alege muntele, iar baietelul nostru are 8 ani si am trecut de mult de perioada cand dormeam de amiaza.

[08.02.11 15:57:06]

In legatura cu hotelul Surmeli la acelasi pret cu Ephesia grija ca este doar demipensiune dupa cum am inteles eu.

[08.02.11 16:01:22]

Este tot All. Si pretul este 1136 euro, 10 nopti. Ma tenta si Surmeli dar, dupa ce am tot citit pe AFA si am vorbit cu altii, raman totusi la Ephesia.

[08.02.11 19:55:30]

Sa ne scri cand iti vei lua biletele, perioada si pretul.

[09.02.11 07:53:54]

Am vorbit eu cu dna Corina si va pot spune eu pretul si perioada. Asadar, hotelul Ephesia, 1-10 august, 1037 de euro. Preturile agentiilor sunt cam aceleasi (dansa avand aceeasi oferta de la o agentie din Tg. Mures identica cu o agentie din Bucuresti).

Acest pret este valabil bineinteles cu earlybooking.

Va doresc o vacanta minunata

sibicrengut
    [21.04.11 09:35:47]

SPUNE MI SI MIE TE ROG EXISTA CEVA PE ACOLO DE IESIT SEARA, ESTE VREUN BAZAR APROAPE SAU TREBUIE SA IESIM IN KUSADASI-ORAS?

[21.04.11 09:45:52]

exista un bazar la cateva sute de metri de hotel, insa merita vizitat cel din oras. Faci maxim 15 minute cu dolmusul care se ia din fata hotelului

claulatug, Corina70, corinutza, florin_mch, sibicrengut, Sinziana, Son_tommyk
    Alte impresii din această RUBRICĂEphesia Hotel [Long Beach]: